Log In
The Fort Classic Road Race • Jun 1 2014
Clear, 75 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Babik TEAM GPOA 2:19:56
Off The Front
2 Stephen Cummings 2:21:49
1
3 Mark Gori Spin/Litzler Automotive 2:21:49
2
4 Dan Greene 2:21:49
3
5 John Heffner Cleveland Brothers CAT - Big Bang B 2:21:49
4
6 Jacob Yundt Iron City Bikes 2:21:49
5
7 Michael Mihalik Freddie Fu Cycling Team 2:21:49
6
8 Robert Stumpf 2:21:49
7
9 Michael Oltman 2:21:49
8
10 Michael Runco Citius 2:21:49
9
11 Michael Appel 2:22:11
12 Steven Kurpiewski TEAM GPOA 2:22:18 Teammate Win: Jared Babik
13 Joshua Friedman Team GPOA 2:22:29
Off The Back
Teammate Win: Jared Babik
14 David Steiner 2:23:02
Off The Back
15 Craig Merritts CAT Racing/Pitt Elite Velo 2:25:26
Off The Back
DNF Justin Kanter
DNF Steve Bedilion Cleveland Brothers CAT - Big Bang B Teammate Top 5: John Heffner
DNF Mitchell Gabel
DNF Dan Wilson Freddie Fu Cycling Team
DNF Corey Fisher Freddie Fu Cycling Team
DNF Keith Hower Freddie Fu Cycling Team
DNF Brett Rothmeyer
DNF James Doan
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 13   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Morgan Baker NovaCare Cycling 2:21:38
1
2 Danny Gibney BATTLEY DUCATI-SPOKES ETC p/b DISTR ST
2
3 Willem Deboer UPMC Cycling Performance/ Pro Bikes ST
3
4 Nathan Cebula TeamTRU ST
4
5 Shawn Litster NuGo/Koeles ST
5
6 Chas Mcfarland Dynamic Physical Therapy p/b Pathfi ST
6
7 Eric Diamond Integrated Sports Medicine p/b Brow 2:21:42
7
8 David Short Freddie Fu Cycling Team 2:27:35
Off The Back
9 Birk Mcgilvrey La prima espresso co racing ST
Off The Back
10 Michael Russo Integrated Sports Medicine p/b Brow ST
Off The Back
11 Devin Corboy Dynamic Physical Therapy Cycling Te ST
Off The Back
12 Ian Baun UPMC/Probikes ST
Off The Back
13 Mike Janeiro Pro Mountain Outfitters/Sharp Medic 2:33:35
Off The Back
14 E Hubstenberger iii 2:39:54
Off The Back
15 Christian Korey UPMC / Probikes one lap
Off The Back
16 Shawn Geiger Dynamic Physical Therapy Cycling Te one lap
Off The Back
DNF Craig Hannibal Team Lake Effect
DNF Dennis Borden RUST BELT RACING/QCC
DNF Kyle Mihalik Freddie Fu Cycling Team
DNF Jeremy Holdorf NovaCare Cycling Teammate Win: Morgan Baker
DNF Tom Senkevich UPMC/ Pro Bikes
Finishers: Cat 3: 19   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Teets ProMountain Outfitters 1:23:30
1
2 Glenn Ford n + 1 Cycling ST
2
3 Thomas Borner NuGo/Koeles ST
3
4 Marko Milojevic NovaCare Cycling ST
4
5 David Stryffeler Integrated Sports Medicine p/b Brow ST
5
6 Brian Mejia n+1 Cycling ST
6
7 Jeff Chaffin Pro Mountain Outfitters ST
7
Teammate Win: Joshua Teets
8 James Krawczyk Conglomerate Ltd ST
8
9 Nathan Molnar Bike Ohio ST
9
10 Joseph Pershina NuGo/Koeles ST
10
Teammate Top 5: Thomas Borner
11 Adam Cohen East End Cycling p/b Pabst Blue Rib ST
11
12 Ben Willey ST
12
13 Ken Mowry East End Cycling Club ST
13
14 Paul Mcclain Shaker Heights Cycling Club ST
14
15 Brian Pitell ST
15
16 Xavier Szigethy ST
16
17 Dale Moss n+1 Cycling ST
17
Teammate Top 5: Glenn Ford
18 Peter Grewar n+1 Cycling ST
18
Teammate Top 5: Glenn Ford
19 Richard Holzworth La Prima Espresso Co. Cycling ST
19
20 Matthew Dolfi J Mac Cycling LLC ST
20
21 Derek Reager NuGo/Koeles ST
21
Teammate Top 5: Thomas Borner
22 Matthieu Guillon EAST END CYCLING CLUB ST
22
23 Jason Miller ST
23
24 Daniel Rabe Nugo/Koeles ST
24
Teammate Top 5: Thomas Borner
25 Jeremy Holdorf NovaCare Cycling ST
25
Teammate Top 5: Marko Milojevic
26 Patrick Groover Conglomerate Ltd ST
27 Joel Schmidt Ride On Wooster 1:27:28
28 Cameron Schmidt Ride On Wooster ST
29 Andreas Olshausen NovaCare Cycling ST Teammate Top 5: Marko Milojevic
30 John Mcdanel NuGo/Koeles 1:29:10 Teammate Top 5: Thomas Borner
31 John Mclaughlin NovaCare Cycling ST Teammate Top 5: Marko Milojevic
32 Timothy Daigle ST
33 Edward Doughty Beaver Valley Velo ST
34 Fred Klehm n+1 Cycling ST Teammate Top 5: Glenn Ford
35 Christopher Yanakos La Prima Racing ST
36 Chris Jackson n 1 Cycling ST Teammate Top 5: Glenn Ford
37 Paul Provencher Ohio Cycle Works/Summit Freewheeler ST
38 Aaron Timbrook 1:32:19
Off The Back
39 Corky Semler 1:35:22
Off The Back
40 Aaron Bovalino 1:35:28
Off The Back
41 Jeff Gernert Dynamic Physical Therapy Cycling p/ ST
Off The Back
42 Jacques Day 1:40:53
Off The Back
43 Grant Jackson n + 1 Cycling 1:42:33
Off The Back
Teammate Top 5: Glenn Ford
DNF Matthew Morehead NovaCare
DNF Thomas Prusak n+1
DNF Michael Deasy
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 27   Cat 5: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Miller Nugo/Koeles 1:02:51
1
2 Christopher Gilson 1:02:51
2
3 Daniel Rabe Nugo/Koeles 1:02:51
3
Teammate Win: Jason Miller
4 Garth Wagoner CTC Racing 1:02:51
4
5 Stephen Tinker 1:02:51
5
6 Dale Black 1:02:51
6
7 Hasan Baydoun East end cycling club 1:02:51
7
8 Drew Smorul East End Cycling Club 1:02:51
8
9 Greg Armstrong 1:02:51
9
10 Matvey Bobylev 1:04:55
Off The Back
11 Vince Pantloni Allegheny Cycling Association 1:09:19
Off The Back
12 Tad Gorske East End Cycling Club 1:09:21
Off The Back
13 Hyagriv Simhan East End Cycling Club 1:09:29
Off The Back
14 David Rosenberg East End Cycling Club 1:09:58
Off The Back
15 Nabil Zeineh ACA 1:12:29
Off The Back
16 Tim Sabram 1:13:07
Off The Back
17 James Titus 1:25:51
Off The Back
18 William Nichol 1:32:15
Off The Back
DNF Alexander Knaby IUP Cycling
DNF Glenn Murphey SBR Cycling
Finishers: Cat 5: 17   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Angove WWVC Racing 1:45:18
2 Jeffrey Paul Rare Disease Cycling ST
3 Brian Batke WAS Labs Cycling ST
4 Robert Vogt ST
5 David Thornton 1:46:26
6 Maarten Deboer High Voltage Racing and Recreation ST
7 Steve Owens Annapolis Bicycle Racing Team 1:46:37
8 William Ehler UPMC / ProBikes 1:50:33
9 Jon Boggs 1:51:19
10 Jeffrey Guy UPMC / ProBikes ST
11 Jeff Palm Flood City Velo 1:55:25
12 Frank Corbett 1:56:22
13 Donald Dickerson pathfinder of WV 1:58:07
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Root 1:48:14
2 Chris Mcelhinny UPMC / PROBIKES 1:48:48
3 Michael Ellis UPMC Cycling Performance/Pro Bikes 2:08:14
DNF William Hutchens na
DNF Corky Semler
DNF Shane Wohlrabe Conglomerate Ltd
DNF Ed Grystar Allegheny Cycling Association
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frankie Ross Sette Nove 1:44:12
Off The Front
2 James Doan ST
Off The Front
3 Mark Nicoll gpoa 1:45:18
1
4 Ray Huang Spin/Litzler Automation ST
2
5 John Blumenauer AVC / Team Hagerstown-Washington Co ST
3
6 Mike Hertner Five & 20 ST
4
7 Eric Hodos UPMC/ Pro Bikes ST
5
8 Jeffrey Griffin Pro Mountain Outfitters ST
6
9 James Mock BRC Racing p/b Reynolds GM/Subaru 1:45:27
10 Chris Helbling east end cycling club 1:45:35
11 Adrian Gorski Conglomerate Ltd 1:46:26
Off The Back
12 Edward Mcpherson ST
Off The Back
13 Mark Briercheck Ag3r ST
Off The Back
14 Curtis Brown NuGo/Koeles ST
Off The Back
15 Bryan Routledge ACA-Sette Nove 1:46:37
Off The Back
16 Chris Jones ST
Off The Back
17 David Shaffer N+1 cycling 1:52:57
Off The Back
DNF Emilio Poggio Team Lake Effect
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 10   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Swan Rare Disease Cycling 1:45:18
2 Nicole Dorinzi Pathfinder of West Vriginia 1:45:18
3 Melissa Hiller QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 1:48:03
4 Kamden Hoffmann Rare Disease Cycling one lap Teammate Win: Stephanie Swan
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sandra Leary Hollyloft/Alfies 1:34:47
2 Justine Pagenhardt Pathfinder of West Virginia 1:38:35
3 Lisa Weiss ST
4 Shequaya Bailey 1:38:49
5 Cara Bacher Dynamic Physical Therapy Cycling Te 1;42:31
6 Kelley Haderlie 1:42:33
7 Rosalind Hain AVC Hagerstown MD 1:42:51
8 Heather Slater East End Cycling Club 1:45:26
9 Lauren Senkevich Hollyloft/Alfies 1:46:00 Teammate Win: Sandra Leary
10 Danielle Millett East End Cycling Club 1:46:03
11 Kim Schad Ohio Cycle Works/Summit Freewheeler 1:51:38
12 Jungmin Kim Pitt Panther Cycling Team
DNF Nicole Berrian
Finishers: Cat 4: 12   Cat ?: 1