Log In
Tour of Galena - Crit • Jun 8 2014
Clear, 65 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cory Hickman Scarlet Fire Racing
2 Dave Stone Scarlet Fire
3 Gene Tolli Team Velocause
4 Daniel Casper Revolution Cycle/Twin Six
5 Patrick Mcnally Tower Racing
6 Erik Tomlinson scarlet fire
7 Christopher Morris Great Dane Velo Club
8 Paul Swinand Club Bicicletta
9 Tracy Dangott xXx Racing
10 Stanley Trzeciak Plus
11 Adam Leibman ABD Cycling Team
12 Andrzej Krzysiak WDT-Allvoi International Cycling Te
13 John Whipple Scarlet Fire Racing Teammate Win: Cory Hickman
14 Justin Bowes Scarlet Fire Racing Teammate Win: Cory Hickman
15 Dan Swenson WDT-Allvoi International Cycling Te
16 Daniel Dodson Scarlet Fire Racing Teammate Win: Cory Hickman
17 Ken Krebs Intent
18 Mark Harms 5Nines/Motorless Motion
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 9   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Atanas Petrov
2 Michael Wilkie ABD Cycling Team
3 Aaron Delabre xXx Racing
4 Jared Sheppard
5 Nikos Hessert xXx Racing
6 Mackenzie Dupuy ABD Cycling Team
7 Michael Bellovich ABD Cycling Team Teammate Top 5: Michael Wilkie
8 David hudson ? xXx Racing Teammate Top 5: Aaron Delabre
9 Anthony Vicino xXx Racing Teammate Top 5: Aaron Delabre
10 Alec Carlson Mitsubishi Laser/Grand Performance
11 Jason Beerends Goosetown Racing Club
12 Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team
13 Michael Jividen Tenspeed Hero / J.P. Graziano
14 Kevin Mulligan Lakes Area Physical Therapy
15 Jack Thompson ABD Cycling Team Teammate Top 5: Michael Wilkie
16 Teddy Kostadinov Jus d'Orange
17 Ben Freas ISCorp/Intelligentsia Cycling Team
18 Spencer Kruse ISCorp Cycling/NCSF
19 Kyle Mindick xXx Racing Teammate Top 5: Aaron Delabre
20 Andrew Scheyer Jus d'Orange
21 John Berberich Michael's Cycles Team
22 Philip Couturier BELGIANWERKX
23 Paul Halupka Jus d'Orange
24 Isaiah Jay Tenspeed Hero / J.P. Graziano
25 Andrew peterson ? Iowa City Cycling Club
26 Daniel Fluegel Michael's Cycles Team
27 Justin Taylor Bonkers Cycling
28 Peter Bock IS Corp
29 Jason Fergurson Chicago Cuttin Crew
DNF Mike Conroy Mox Multisport
DNF Cory Brown EGO p/b Sammy's Bikes
DNF David Blodgett Great Dane Velo Club
DNF Tracy Dangott xXx Racing Teammate Top 5: Aaron Delabre
DNF Lucas Seibel Jus d'Orange
DNF Daniel Mackey Scarlet Fire Racing
DNF Thomas Kehrer Bonkers Cycling
DNF Jason Senffner ABD Cycling Club Teammate Top 5: Michael Wilkie
DQ Ian Haupt ISCorp Cycling/NCSF
Finishers: Cat 3: 37   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Nowack
2 Ryan Romenesko
3 Tim Holt Tenspeed Hero / J.P. Graziano
4 Neal Mcnamara Burnham Racing
5 Corey Towle Quad Cities Bicycle Club
6 Phil Fluegel Michael's Cycles Team
7 Dustin Highland Bike Surgeon/Continental Tire
8 John Kuhfahl xXx Racing
9 Jonathan Ortony Half Acre Cycling
10 Patrick Cebrzynski Tenspeed Hero / J.P. Graziano Teammate Top 5: Tim Holt
11 Dan Baumhover
12 Chris Wiatr Team Got Wind?
13 Diego Arana Beverly Bike/VeePak
14 Mike Palmer Half Acre Cycling
15 Michael Baldus xXx Racing
16 Kevin Whitford xXx Racing
17 Timothy Lentz
18 Graeme Murray Mox Multisport
19 Anthony Ott DePaul University
20 Brian Baumhover
21 Marco Wajda Lakes Area Physical Therapy
22 Brian Malarski Omnium Racing
23 Brian Johnson xXx Racing
24 Tom Riley Half Acre Cycling
25 John Cline Adams Avenue Bicycles
26 Benjamin Siver Mox Multisport
27 Nick Wright Half Acre Cycling
28 Roderick De jesus Team TATI
29 Nathan Schneeberger Johnny Sprockets
30 John Orleans Half Acre Cycling
31 Felix Rosen xXx Racing
32 James Yoo Half Acre Cycling
33 Daryus Patel xXx Racing
34 Zernyu Chou Bonkers Cycling
35 Isaac Drew Bicycle Heaven
36 Loren Bo Team TATI
37 Anya Malarski NorthStar Development Cycling
38 George Keppler Half Acre Cycling
DNF Guiober Cuevas Team Bicycle Heaven
DNF Robert Brunette MadCity Velo Club
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 39  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Lowe PSIMET Racing
2 Kris Wiatr Team Got Wind?
3 Ben Cartwright xXx Racing
4 Peter Monko Spidermonkey Cycling
5 Michael Murphy Tower Racing
6 Ryan Aydelott Bonkers Cycling
7 Adam Prink xXx Racing Teammate Top 5: Ben Cartwright
8 Rick Schopp INTENT
9 Kevin Corcoran xXx Racing Teammate Top 5: Ben Cartwright
10 Brian Malarski Omnium Racing
11 James Barclay xXx Racing Teammate Top 5: Ben Cartwright
12 Stuart Nelsen Team UPB / ultimateprobikes.com
13 Mark Elsdon Great Dane Velo Club
14 Robert Brunette MadCity Velo Club
15 Tom Perotti xXx Racing Teammate Top 5: Ben Cartwright
16 Ron Zimmer Velosport Iowa
17 Brian Dunlavy Bike Haven Race Team
18 Kurt Bentsen PSIMET Racing Teammate Win: Andrew Lowe
19 George Sullivan
20 Dan Benedict Tower Racing Teammate Top 5: Michael Murphy
21 Terry O'grady Tower Racing Teammate Top 5: Michael Murphy
22 Michael Junius Tower Racing Teammate Top 5: Michael Murphy
23 Kyle Wigboldy
24 Joseph Zhang
25 Randall Swanson PSIMET Racing Teammate Win: Andrew Lowe
26 Brian-laurent Miller TOWER RACING Teammate Top 5: Michael Murphy
27 William Frieske Beverly Bike/VeePak
28 Charles Goldman xXx Racing Teammate Top 5: Ben Cartwright
29 Jason Van den brink Tower Racing Teammate Top 5: Michael Murphy
30 John Boggs xXx Racing Teammate Top 5: Ben Cartwright
Finishers: Cat 4: 24   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benji Johnson
2 Thomas Will Tower Racing
3 Jakub Augustyn Half Acre Cycling
4 Pawel Slesinski
5 Pawel Malecki
6 Wojciech Czerkies
7 Bradley Green Tower Racing Teammate Top 5: Thomas Will
8 Ed Weigel Jus d'Orange
9 Kevin O'neill xXx Racing
10 Troy Crady Mox Multisport
11 Joseph Proszowski Chicago Velo Campus
12 David Villegas xXx Racing
13 Michael Hodgetts Half Acre Cycling Teammate Top 5: Jakub Augustyn
14 Scott Golas xXx Racing
15 John Mitchell xXx Racing
16 Barry Batson Mox Multisport
17 Brian Maslouski Mox Multisport
18 Jafet Torres Chicago Velo Campus
19 Tiber Scheer xXx Racing
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Dyer The Cyclery & Fitness Center
2 Edward Ekstrom Tower Racing
3 David hudson ? xXx Racing
4 David Schrauth The Pony Shop
5 Jerzy Trzeciak plus cycling
6 Michael Meteyer Trek Midwest Team
7 Matt Howley EMC2 / Elmhurst Masters
8 Scott Bowden Team Bicycle Heaven
9 Lenny Clapp
10 Fabio Orlandi PYOC
11 Eric Helm
12 John Stonebarger New Pioneer Food Co-op
13 Kevin Wohlford Trek Store Davenport
14 Mark Considine Goosetown Racing Club
15 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
16 Michael Stavridis EMC2
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 10   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sven Gartner EGO p/b Sammy's Bikes
2 Trevor Rolette South Chicago Wheelmen
3 Jake Buescher xXx Racing
4 David Reyes Stan's NoTubes P/b Proferrin
5 Maxwell Anderson LAPT CC
6 Evan Hartig KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Dustin Morici EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Sven Gartner
8 Brian Kaker LAPT CC Teammate Top 5: Maxwell Anderson
9 Konrad Witt ABD Cycling Club
10 Chris Arndt Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Maxwell Anderson
11 Sean Metz EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Sven Gartner
12 Stefano Tomasello EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Sven Gartner
13 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen Teammate Top 5: Trevor Rolette
14 Matias Perret Mercy-Specialized
15 Zach Nehr ISCorp Cycling/NCSF
16 Ryan Fay xXx Racing Teammate Top 5: Jake Buescher
17 Spencer Oswald ISCorp Cycling/NCSF
18 Alex Voitik EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Sven Gartner
19 Eric Hill Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Maxwell Anderson
20 Brian Arfmann ABD Cycling Team
21 Austin Venhuizen First Internet Bank Cycling Team
22 Daniel Solomon South Chicago Wheelmen Teammate Top 5: Trevor Rolette
23 James Snitzer EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Sven Gartner
24 Michael Keller South Chicago Wheelmen Teammate Top 5: Trevor Rolette
25 Armando Cardenas
26 Andrew Lister Wheelfast Cycling Team
27 Jesse Collins-davies LAPT CC Teammate Top 5: Maxwell Anderson
28 Nicholas Sabel Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Maxwell Anderson
29 Brian Rach Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Maxwell Anderson
30 Adam Mcclurg LAPT CC Teammate Top 5: Maxwell Anderson
31 Kyle Selph EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Sven Gartner
32 Chris Moore EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Sven Gartner
33 Eric Serantoni Mitsubishi Laser/Grand Performance
DNF Douglas Ansel Beverly Bike/VeePak
DNF Gregory Alexander Mitsubishi Laser/Grand Performance
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 19   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Felix Rosen xXx Racing
2 Daryus Patel xXx Racing Teammate Win: Felix Rosen
3 John Kuhfahl xXx Racing Teammate Win: Felix Rosen
4 Nikos Hessert xXx Racing Teammate Win: Felix Rosen
5 Joe Sullivan
6 Connor Carr
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mitchell Dutczak South Chicago Wheelmen
2 Jonathan Costin The Pony Shop
3 Evert Lindberg The Pony Shop
4 Peter Swinand Club Bicicletta
5 Sumner Feary The Pony Shop
6 Owen Neal xXx Racing
7 Danielle Krebs Village-Verdigris Cycling
8 Lincoln Scheer xXx Racing
9 Tomi Nelson PBC Racing
10 Bennett Lindberg The Pony Shop Teammate Top 5: Jonathan Costin
11 Sadie Scheer xXx Racing
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erica Mueller Peoria Bicycle Club
2 Christine Thornburg Alberto's Sport
3 Katie Mann Team TATI
4 Kara D'evelyn Womens C
5 Dana Pavisich BFF Racing
6 Kristen Hosey Team UPB / ultimateprobikes.com
7 Sophia Robinson
8 Jessica Whiton xXx Racing
9 Gia Biagi xXx Racing
10 Michelle Moore Spidermonkey Cycling
11 Mary Ann Sedor Intent
12 Erika Kondo xXx Racing
13 Kim Phistry BFF Racing Teammate Top 5: Dana Pavisich
14 Ramona Kuna Alberto's Sport Teammate Top 5: Christine Thornburg
15 Kimberly Scheer xXx Racing
16 Emily Laflamme xXx Racing
17 Kelsey Phillips Spidermonkey Cycling
18 Mary Russell BFF Racing Teammate Top 5: Dana Pavisich
19 Katie Kolon Spidermonkey Cycling
20 Monika Kowalska xXx Racing
DNF Alicia Bird xXx Racing
DNF Kristen Tully BFF Racing Teammate Top 5: Dana Pavisich
DNF Kathryn George xXx Racing
DNF Jennah Dunham Half Acre Cycling
Finishers: Cat 4: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daphne Karagianis Chicago Cuttin Crew
2 Jeannie Kuhajek
3 Vanessa Curtis Mercy-Specialized
4 Diana Carolina penuela ISCorp Cycling
5 Jannette Rho Les Petites Victoires
6 Cady Chintis Les Petites Victoires
7 Danielle Smith EGO p/b Sammy's Bikes
8 Alijah Beatty Iowa City Cycling Club
9 Anya Malarski NorthStar Development Cycling
10 Sarah Rice Spidermonkey Cycling
11 Ellen Ryan xXx Racing
12 Natalia Franco
13 Jill Cederholm Naked Women's Racing
14 Sarah Szefi PSIMET Racing
15 Leah Sanda PSIMET Racing
16 Cammy Carlson Flat City Cycling Club Inc.
17 Andrea Devine Half Acre Cycling
18 Lisa Johns Trek Midwest Team
19 Maria Larkin Chicago Cuttin Crew Teammate Win: Daphne Karagianis
20 Lauren Trolley Iowa City Cycling Club
21 Heidi Ploeg Trek Midwest Team
DNF Cathy Frampton PSIMET Racing
DNF Lindsay Knight Heritage Race Club
DNF Kelli Richter PSIMET Racing
DNF Sara Barber New Pioneer Food Co-op
Finishers: Cat 2: 12   Cat 3: 10   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1