Log In
Syracuse Race Weekend - Hill Climb • May 16 2014
Light Rain, 50 degrees, wind 14 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Welch Killington Mountain School 00:24:28
2 Derek Gee Obc 00:24:41
3 Cory Kuhns Team Towpath/Gvcc 00:24:45
4 Randy Hadzor Variety Studios / Mello Velo 00:24:48
5 Jonathan Bocina Liberty Cycle 00:24:48
6 Noah Barrow Kms Cycling - Killington Mountain S 00:24:58 Teammate Win: Christopher Welch
7 Frederick Harle Pointway Performance - Syracuse Bic 00:25:01
8 John Kane Ruud Racing/Tvc 00:25:32
9 Walid El-sayed Pedalinx Zuck Bikes 00:26:38
10 Chris Reid The Cyclery
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Yaroshevsky Liberty Cycle 00:28:00
2 Craig Baumgartner Ncvc/Unitedhealthcare 00:28:04
3 Tim Wern 00:28:21
4 Benjamin Patton Central New York Cycling 00:28:23
5 Timothy Scanlan 00:28:24
6 Michael Madden The Bike Zone/Dansville Collision 00:28:30
7 Jonathan Benner 545 Velo 00:28:37
8 David Tate Empire BrewingSyracuse Bicycle 00:28:38
9 Robert Leary Hollyloft/Alfies Cycling Team 00:28:49
10 Jesse Corum Twin Line Velo/Dick Ide Honda 00:28:56
11 Wesley Hadzor Mello Velo/Btb 00:29:08
12 Rick Dalton Park Ave Bike Shop 00:29:11
13 Robert Sobon Unattached 00:29:20
14 Justin Palmisano Mad Alchemy Rider Cooperative 00:29:39
15 Cody Lavack Mad Alchemy Rider Cooperative 00:30:02
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevan Edwards Mello Velo 00:24:20
2 Andrew Borden Killington Mountain School Cycling 00:24:20
3 Jerry Hicks 00:24:50
4 Dylan Grimm Clarkson University 00:25:03
5 Jeff Abbott 00:25:07
6 Jonathan Lazzara Hrrt 00:25:15
7 Jeff Litchfield Blue Steel Cyclery 00:25:16
8 Robert Shostack Bike Loft East 00:25:20
9 Nicholas Seleni Team Placid Planet 00:25:23
10 Kory Williams 00:25:26
11 David Stokes Onondaga Cycling Club Inc. 00:25:38
12 Ken Birchenough 00:25:48
13 Daniel Pone MaxPowerCycling.com 00:25:52
14 Jeffrey Platt Buffalo Bicycling Club 00:26:10
15 Christopher Bookman Once Again Nut Butter Mutli-Sport R 00:26:17
16 Jeffrey Abulencia Bike Loft East 00:26:28
17 Chris Raynor Newmarket Eagles 00:26:33
18 Ben Larsen Onondaga Cycling Club 00:26:38
19 Patrick Mcneil spacergif.org 00:27:33
20 Ed Hutton Tbs Racing P/B Champion Systems 00:27:40
21 Joseph Williams 00:27:48
22 Burt Stimson 00:34:13
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 18   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aidan Raynor Newmarket Eagles 00:33:14
2 Rich Elliott Newmarket Eagles Cycling Club 00:37:16
3 Sarah Crovella Occ 00:37:16
4 Dylan Anton Corning No Tubes 00:37:16
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Banks Young Medalists 00:31:43
2 Harrison White Bay Hill Capital/ Clnoonan P/B Corn 00:31:52
3 Matthew Jogodnik Colavita-Baci U19 00:31:57
4 Hugo Schreur Liberty Cycle 00:32:08
5 Luke Tanner Hrrt 00:33:39
6 Andrew Deierlein Grey Ghost Cycling Club 00:34:18
7 Matthew Crovella Occ 00:35:30
8 Madeline Smith Team Wear On Earth 00:38:20
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Bort 00:30:53
2 Ellison Andrew Stan's No Tube/ Corning 00:30:53
3 Genaro Manzano Trace Bikes 00:30:53
4 Christopher E larson Onondaga Cycling Club
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Gazsi Teamifg By Cyclelogik/Endurosport 00:27:52
2 Ron Amos Ride With Rendall P/B Biemme 00:27:54
3 Jon Gee Ride With Rendall 00:28:02
4 Steve Proulx The Cyclery 00:28:08
5 Kyle Wolfe Unattached 00:28:10
6 Mark Sumner Ccc/Keltic Const/Zanes Cycles 00:28:15
7 Erwan Peres Sports Gth 00:28:16
8 Victor Pwu Wheels Of Bloor/Graywood Developmen 00:28:24
9 Dale Danner Ridewithrendall 00:28:35 Teammate Top 5: Ron Amos
10 Marc Booth Midweek Cycling Team 00:28:38
11 Jason Dellilo Bike Loft East 00:28:39
12 Gregory Drumm Empire Brewing - Syracuse Bicycle 00:28:46
13 Doug Blades Team Ifg By Cyclelogic/Endurosport 00:28:52
14 John Compton Empire Brewing - Syracuse Bicycle 00:28:58
15 Robert Orange Ride With Rendall Pb Biemme 00:29:55 Teammate Top 5: Ron Amos
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Walker Team Placid Planet 00:28:26
2 Doug Chiasson Peak Racing/Gear Works Cyclery 00:28:32
3 William Mcgreevy Team Placid Planet 00:28:42 Teammate Win: James Walker
4 Robert Meikle 00:29:00
5 Dan Fitch Empire Brewing - Syracuse Bicycle 00:29:02
6 Robin Zellner 00:29:10
7 Douglas Morrow Team Towpath/Genesee Valley Cycling 00:29:10
8 Dennis Williams Pittsford Painting Cycling 00:52:48
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laird James Peak Racing/Gear Works Cyclery 00:28:35
2 Mark Mccarthy Pittsford Painting Cycling 00:28:45
3 David Davis Peak Racing/Gear Works Cyclery 00:29:14 Teammate Win: Laird James
4 Richard Camping Team Towpath/Gvcc 00:30:22
5 Allan Bates Bca/Tosk 00:30:24
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matteo Dal-cin Stevens P/B The Cyclery 00:24:24
2 Marc-antoine Soucy Transport Lacombe/Devinci 00:24:32
3 Fr?d?ric Cossette Transport Lacombe/Devinci 00:24:33
4 Stephen Welsh Stevens P/B The Cyclery 00:24:33 Teammate Win: Matteo Dal-cin
5 James lucas Bent Ride With Rendal P/B Biemme 00:24:35
6 Jonah Meadvancort Kms Cycling- Killington Mountain Sc 00:24:39
7 Conor O'Brien Stevens Racing P/B The Cyclery 00:24:44
8 Casey Roth Ride With Rendall P/B Biemme 00:24:45
9 Meurig James Qcw Cycling Pb Breakawaybikes.Com 00:24:47
10 Kiernan Orange Ride With Rendall 00:24:55
11 Yohan Patry Transport Lacombe-Devinci 00:24:57 Teammate Top 5: Marc-antoine Soucy
12 Sammy Moseley Crca/Foundation 00:25:07
13 Ryan Joyce Rust Belt Racing 00:25:16
14 Samuel Gagnon Transport Lacombe / Devinci 00:25:28 Teammate Top 5: Marc-antoine Soucy
15 Don Sproull 00:25:39
16 Emile Jean Transport Lacombe/ Devinci 00:25:41 Teammate Top 5: Marc-antoine Soucy
17 Logan Cornel Norco Bicycles Premier Tech Cycling 00:25:44
18 Justin Purificati Ride With Rendall 00:36:09
Finishers: Cat 2: 4   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shelly Mckee Novofit-Compass 360 Racing 00:31:00
2 Isabelle Cote Crca/Kruiscx P/B Repucom 00:31:29
3 Karen Lam Crca/Radical Media 00:31:30
4 Nancy Bailey Pittsford Painting Cycling 00:32:00
5 Leslie Horn Novofit Compass 360 Racing 00:32:11 Teammate Win: Shelly Mckee
6 Virginia Solomon Crca/Rockstar Games-Signature Cycle 00:32:23
7 Lucia Deng Crca/Rockstar Games/Signature Cycle 00:32:41
Finishers: Cat 3: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erika Tarte Kissena Cycling Club 00:33:20
2 Sandra Leary Hollyloft/Alfies 00:33:25
3 Turner Ramsay Kms Cycling - Killington Mountain S 00:33:27
4 Lily Rogers Columbia University-NYC 00:33:41
5 Heidi Glovack Bike Loft East 00:33:42
6 Kathryn Murtagh Crca/Radical Media 00:33:52
7 Kayt Mathers Kissena Cycling Club 00:34:01 Teammate Win: Erika Tarte
8 Shylah Weber Specialized/Hrrt 00:34:02
9 Anna Janas Crca/Kruis Cx P/B Repucom 00:34:36
10 Emily Atwater Kissena Cycling Club 00:35:04 Teammate Win: Erika Tarte
Finishers: Cat 4: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paige Williams Farm Team Elite Women's Cycling 00:34:11
2 Veronique Parent Stevens - The Cyclery 00:34:41
3 Librada Rinaldo Onondaga Cycling Club 00:41:46
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Flynn Stevens- The Cyclery 00:29:36
2 Carrie Cartmill Stevens Racing - The Cyclery 00:30:09
3 Ellen Watters Stevens - The Cyclery 00:30:17 Teammate Win: Emily Flynn
4 Rosanne Van dorn Farm Team Elite Women's Cycling 00:30:41
5 Amy Kneale Finkraft Women's Cycling Team 00:30:49
6 Julia Bradley Pedalinx Zuck Bikes 00:30:56
Finishers: Cat 2: 2   Cat ?: 4