Log In
Treasure Coast Cycling Classic - Crit • May 18 2014
Clear, 80 degrees, wind 17 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clayton Zinnert Wizard Racing Development Team P/B
2 Nicolas Raffinengo Interactive Metronome p/b Mega Cycl
3 Carlo Roche
4 Ryan Heron Interactive Metronome p/b Mega Cycl
5 Mason Mook Interactive Metronome p/b Mega Cycl
6 Isaac Wallace Interactive Metronome p/b Mega Cycl
7 Isaiah Wallace Interactive Metronome p/b Mega Cycl Teammate Top 5: Nicolas Raffinengo
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary West Advanced Cycles pb/Topview Sports
2 Hunter Smith Wizard Racing Development Team P/B
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Comfort Wizard Racing Development Team P/B
2 Dominique Mcconnell Wizard Racing Development Team P/B Teammate Win: Robert Comfort
3 Dylan Carmenini
4 Chris Sarkar
5 Ricardo Roche Interactive Metronome p/b Mega Cycl
DNF Jerry Cabrera jr
DNF Chad Mow
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Mow
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Mlujeak
DNF Charles Fornaris
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Davis Treasure Coast Racing
2 Andrew Macfarlane Patches Race Team
3 Michael Rhoades Treasure Coast Racing Teammate Win: Brian Davis
4 Alan Korhonen FloridaVelo
5 Kevin Clark
6 Bruce Keno zMotion Cycling Team/Club
7 Julius Aulisio Treasure Coast Racing Teammate Win: Brian Davis
8 Michael Adams Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
9 Steven Kurth Treasure Coast Racing Teammate Win: Brian Davis
10 Graham White FloridaVelo Teammate Top 5: Alan Korhonen
11 Roman Paczka Sarasota Cycling Club
12 Howard Tyndle Artemis
13 Les Ryder
14 Derek Wanliss Bill Bone Racing Team
15 Milton Behrens Pink Panthers Cycling Team
16 Gary Gardner Miami Magpies
DNF Earl Henry FloridaVelo Teammate Top 5: Alan Korhonen
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Frenette Sarasota Cycling Club
2 Dale Showell Relentless Bicycles
3 Manuel Aguilera Relentless Bicycles
4 Michael Rowe Pink Panthers Cycling Team
5 John Butler Treasure Coast Racing
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victor Herrera Alligator's Cycling
2 Gabriel Larrea Outcast Racing Team
3 Yampier Herrera Advanced Cycles pb/Topview Sports
4 Blain Reeves BikeStreet USA
5 Ernie Pena FloridaVelo
6 Paulo Silva Outcast Racing Team
7 Rigoberto Rielo Aginity Cycling
8 Ryan Saylor Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
9 Adam Baskin Synergy Racing Team
10 Roman Morozov Cool Beans Racing
11 Tim Molyneaux Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Top 5: Yampier Herrera
12 Didier Fresne FloridaVelo Teammate Top 5: Ernie Pena
13 Armando Hernandez Aginity Cycling
14 Alan Korhonen FloridaVelo Teammate Top 5: Ernie Pena
15 Jose Hernandez Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Top 5: Yampier Herrera
16 Victor Rodriguez Aginity Cycling
17 Dan Valdes Cool Beans Racing
DNF Ken Schofield BikeStreet USA Teammate Top 5: Blain Reeves
DNF Guillermo Suarez FloridaVelo Teammate Top 5: Ernie Pena
DNF Jose Casas Aginity Cycling
DNF Ashton Hulscher Cool Beans Racing
DNF Michael Dwyer Cool Beans Racing
DNF Conrad Gomez Outcast Racing Team Teammate Top 5: Gabriel Larrea
DNF Jason Simnowitz Outcast Racing Team Teammate Top 5: Gabriel Larrea
DNF Francisco Hernandez Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Top 5: Yampier Herrera
DNF Grant Potter Colavita-Stradalli Cycle
DNF Nate Adler Cool Beans Racing
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 14   Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Enrique Lopez TTR
2 Sandor A. jr. delgado Interactive Metronome p/b Mega Cycl
3 Nelson Rolo TTR Teammate Win: Enrique Lopez
4 Andrew Macfarlane Patches Race Team
5 Alfredo Pineda TTR Teammate Win: Enrique Lopez
6 Kevin Abbate GS Palm Beach
7 Robert Comfort Wizard Racing Development Team P/B
8 Mike Ferreiro BOOM Development Team
9 Jason Lopez 352 Racing p/b Bikes and More
10 Josue Perez BOOM Development Team
11 Jeffrey Vivo Relentless Bicycles
12 Cliff Kugler N+1
13 Tyler Hunter Naples Cyclery p/b Airport Kia
14 Leonard Hall Colavita Racing, Inc.
15 Julio Revoredo BOOM Development Team
16 Jose Avila
17 Samuel Sanchez TTR Teammate Win: Enrique Lopez
18 German Arango TTR Teammate Win: Enrique Lopez
19 Michael Calabria Big Wheel Sunrise
20 Steven Kurth Treasure Coast Racing
21 John-paul Russo Colavita Racing
Finishers: Cat 3: 19   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Barnagaud Interactive Metronome p/b Mega Cycl
2 Miki Paulauskas LCTrainsmart Sports Club
3 Jonathan Poisson Interactive Metronome p/b Mega Cycl Teammate Win: Samuel Barnagaud
4 Dustin Brody Interactive Metronome p/b Mega Cycl Teammate Win: Samuel Barnagaud
5 Jason Davis
6 Miguel M bryon BOOM Development Team
7 Edgar Maldonado Colavita Racing
8 Eric Kirby R & M
9 Les Ryder
10 Zachary West Advanced Cycles pb/Topview Sports
11 Hunter Smith Wizard Racing Development Team P/B
12 Mike Montgomery
13 Thomas Mcneill Team Kyles Bike Shop
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Markel Team Kyles Bike Shop
2 Damian Paulete
3 Fernando Dominiquez
4 Dave Severn R & M
5 Michael Green FloridaVelo
6 Robert Dejose Cycle Sport Concepts Tampa
7 William Fell Treasure Coast Racing
8 Greg Platt Compass Cycling Team
9 Claudio Macieira Team Kyles Bike Shop Teammate Win: Kyle Markel
10 John Randolph FloridaVelo Teammate Top 5: Michael Green
11 Javier Bonet
DNF Edwin Calderon sr Advanced Cycles pb/Topview Sports
DNF Richard Benson
DNF Thomas Mcneill Team Kyles Bike Shop Teammate Win: Kyle Markel
DNF Robert Marchello Team Kyles Bike Shop Teammate Win: Kyle Markel
DNF Alexis Fernandez West Coast Cycling
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Wolz
2 Omar Machiste Colavita Racing, Inc.
3 Daniel Ranchurejee
4 Gaston Diaz LCTrainsmart Sports Club
5 Mark Doyle Sons of SeaSucker
6 Paul Bayne
7 Chris Diaz
8 Aaron Van gelder
9 Ryan Moore
10 Samuel Lapeyre
11 Joey Vumbaco Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
12 Cody Selman
13 Ricardo Almonte Sons of SeaSucker Teammate Top 5: Mark Doyle
14 Chris Dowden
15 Bill Belliard
16 David Gee
17 Jorge Mila Pio Pio Latin Cuisine
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Yosvany Falcon Colavita-Stradalli Cycle
2 Ricardo Hernandez
3 Steven Mlujeak Interactive Metronome p/b Mega Cycl
4 Michael Cedeno SeaSucker / Guttenplan Coaching
5 Yip Tsang Performance Team by Rossetti
6 Giancarlo Bianchi SeaSucker / Guttenplan Coaching
7 Rolly Weaver Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
8 Jose Frank rodriguez Colavita-Stradalli Cycle Teammate Win: Yosvany Falcon
9 Steven Perezluha SeaSucker / Guttenplan Coaching Teammate Top 5: Michael Cedeno
10 Fredd Matute Performance Team by Rossetti Teammate Top 5: Yip Tsang
11 Rainiel Sanchez Advanced Cycles pb/Topview Sports
12 Alexander Gil SeaSucker / Guttenplan Coaching Teammate Top 5: Michael Cedeno
13 Anthony Yaques Outcast Racing Team
14 Kevin Eggart Recio Racing
15 Marc Boults Sons of SeaSucker
16 Gustavo Rullo Atlantic Shores Velo
17 Victor Sepulveda
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 6   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriella Dixon Triton Multisport Cycling Team
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Chen
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeanine Seeger
2 Marjolein Pawlus Sarasota Cycling Club
3 Lisa Schneider Vanderkitten VIP
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Fresne FloridaVelo
2 Tara Smith Team Kyles Bike Shop
3 Emily Cooper Wizard Racing Development Team P/B
DNF Clare Wolz
DNF Roxanne Coates R & M
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Good Colavita-Fine Cooking
2 Sandra Pehl FloridaVelo
Finishers: Cat 2: 2