Log In
Steve Dunlap Time Trial • Jun 8 2014
Clear, 95 degrees, wind 11 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark King Kovarus/Wells Fargo Racing Team 47:49.4
2 Molly Van houweling Metromint Cycling 49:31.2
3 Mason French 53:50.1
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jan Elsbach VOS Racing 42:07.9
1 John Elgart LuxVue-SunPower Racing 42:07.9
2 Mike Spinali Pen Velo Racing 44:38.0
2 Andreas Schulten Bicycle Emporium Rac 44:38.0
3 Dan Brehmer iRT Reactor 46:05.4
3 Winnie Brehmer Team TIBCO II 46:05.4
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrett Marking Limitless Cycling 27:25.2
2 Ryan Clarke Team Swift 28:28.6
3 Robert Terra Limitless Cycling 29:18.4 Teammate Win: Garrett Marking
4 Jordan Ruffino Limitless Cycling 29:51.1 Teammate Win: Garrett Marking
5 Samuel Hill Limitless Cycling 29:56.5 Teammate Win: Garrett Marking
6 Ben Cook Team Swift 30:09.4
7 Connor Ellison Limitless Cycling 33:07.7 Teammate Win: Garrett Marking
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason boynton Folsom bike/vw/raley's Folsom Bike/VW/Raley 39:17.5
2 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling 39:18.6
3 Jeromy Cottell Specialized / Touchstone Masters 40:37.1
4 Jonathan Eropkin SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus 40:55.2
5 Scott Bromstead Team Mike's Bikes p/ 41:34.1
6 Joshua Dapice Audi 41:45.2
7 Michael Holt Bicycle Blue Book Racing 42:14.7
8 Nick Theobald SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus 42:38.8 Teammate Top 5: Jonathan Eropkin
9 Jason Thrasher Bell Lap Racing 44:00.2
10 Matthew Beebe 44:22.3
11 Michael Claudio Red Peloton 48:05.3
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Roemer Specialized / Touchstone Masters 40:19.1
2 Thomas Coulter Morgan Stanley /Specialized 40:33.6
3 Joseph Foster R4R-Make A Wish 40:35.4
4 Scot Mclean ThirstyBear Cycling 41:04.4
5 John Hancock Team BP/Sierra Nevada/Reliable 42:30.4
6 Kevin Metcalfe Folsom Bike/VW/Raley 42:40.8
7 John Fritz Michael David Winery Cycling Team 43:22.3
8 Hans Gouwens ThirstyBear Cycling 43:42.4 Teammate Top 5: Scot Mclean
9 Scott Herring Specialized / Touchstone Masters 44:02.4 Teammate Win: Craig Roemer
10 David Passmore Specialized / Touchstone Masters 45:07.9 Teammate Win: Craig Roemer
11 Jeremy Wire CoreTechs Cycling TwT 45:22.9
12 Stephen Mccaw Folsom Bike/VW/Raley 45:30.2
13 Charles Pockell-wilson Morgan Stanley /Specialized 45:59.7 Teammate Top 5: Thomas Coulter
14 Duane Strawser SHO-AIR/SERT 46:04.0
15 Jeff Slaton Davis Bike Club Race Team 46:30.3
16 Dave Maminski Morgan Stanley /Specialized 46:35.2 Teammate Top 5: Thomas Coulter
17 Craig Lindberg SHO-AIR/SERT 47:12.4
18 Christopher Kragh 48:39.6
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 10   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Newton Victory Velo Racing 41:35.7
2 Christian Hobbs Team Mike's Bikes p/ 42:13.1
3 Kevin Miller Victory Velo Racing 43:31.1 Teammate Win: Jay Newton
4 Chris Gaitos Team Fremont/FFBC powered by Chipot 43:41.1
5 David Condon 43:45.2
6 Robert Schell iRT-Reactor p/b JL 43:45.4
7 Chris Furgiuele Studio Velo 43:49.9
8 Martin Szwarc Team BP/Sierra Nevada/Reliable 44:05.9
9 Jason Buckley Colavita Racing 44:07.8
10 Mark Slavonia Pen Velo Racing 44:08.5
11 Dustin Denton Michael David Winery Cycling Team 44:39.2
12 Douglas Schaller iRT-Reactor p/b JL 45:41.9
13 Michael Boehme Colavita Racing 46:24.0
Finishers: Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Miles Daly Team Swift 29:43.9
2 Zachary Gottesman Mellow Motors 30:22.5
3 Alex Smith Limitless Cycling 30:34.1
4 Conan Wen Team Fremont/FFBC powered by Chipot 31:57.7
5 Will Kanz Davis Bike Club Race Team 32:13.5
6 Kyle Fiori Limitless Cycling 34:03.2
7 Magnus Bush Davis Bike Club Race Team 35:15.6 Teammate Top 5: Will Kanz
8 David Leon Davis Bike Club Race Team 44:53.6 Teammate Top 5: Will Kanz
9 Charlie Velez Leadout Racing 50:22.4
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robb Herrick Team Revolutions 41:57.5
2 Ben French Topsport 43:02.1
3 Winston Asprec Cushman & Wakefield Racing 44:58.0
4 Brett Stewart Cushman & Wakefield Racing 45:50.5
5 Greg Price Rio Strada Racing 49:07.7
6 Brian Gokey Team Fremont/FFBC powered by Chipot 50:00.6
7 Peter Jones 50:49.1
8 Barry O'connor 1:04:27.1
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Tomaich 43:56.4
2 Peter Gemmell Body Concepts 44:20.1
3 Dave Dunkley CA Technologies Racing 45:03.0
4 Jeff Upton 45:22.7
5 Craig Tanner Cushman & Wakefield Racing 45:44.7
6 Cory Roay Pen Velo Racing 45:53.2
7 Alexander Komlik SJBC 46:26.5
8 Rob Lytle Cushman & Wakefield Racing 46:32.9 Teammate Top 5: Craig Tanner
9 Allen Brumm LuxVue-SunPower Racing 46:37.4
10 Mark Switters 46:42.9
11 Michael O'dell Folsom Bike/VW/Raley 47:38.9
12 Jess Curtis 47:57.1
13 Michael Poplewko Team Velo Wrench 47:58.9
14 Peter Cathcart SJBC 50:00.0
15 Marc Trucano Team Velo Wrench 50:22.9
16 Mark Cook 51:43.2
17 Alan Neal 58:46.3
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Booth 42:15.3
2 Jordan Miller 44:08.3
3 Daniel Cortopassi 47:13.3
4 Yuriy Platoshyn iRT-Reactor p/b JL 48:37.5
5 Travis Selk Red Kite Racing 49:40.0
6 Alex Smith Limitless Cycling 50:13.0
7 Anthony Odell Folsom Bike/VW/Raley 53:49.9
8 Wynn Kageyama Team Fremont/FFBC powered by Chipot 55:02.5
9 John Simmons Team City Sacramento 59:11.9
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Rossi Marc Pro - Strava 37:09.4
2 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling 39:20.1
3 Roman Kilun Team Mike's Bikes p/ 39:38.2
4 Torey Philipp California Giant Berry Farms/Specia 40:07.0
5 Aj Kennedy VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme 40:35.2
6 Kevin Metcalfe Folsom Bike/VW/Raley 40:36.9
7 Christopher Harlanddunaway Marc Pro - Strava 40:38.9 Teammate Win: Justin Rossi
8 Jonathan Teeter Marc Pro - Strava 40:45.9 Teammate Win: Justin Rossi
9 Connor Spencer Fresh Air Bicycles-F 41:12.1
10 Russell White VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme 41:16.4 Teammate Top 5: Aj Kennedy
11 Colin Joyce California Giant Berry Farms/Specia 41:25.3 Teammate Top 5: Torey Philipp
12 Joshua Carling Marc Pro - Strava 41:28.8 Teammate Win: Justin Rossi
13 Gregory White VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme 42:02.3 Teammate Top 5: Aj Kennedy
14 Colin Ng 42:09.9
15 Alexander Freund VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme 42:23.7 Teammate Top 5: Aj Kennedy
16 Reese Levine Team Mike's Bikes p/ 42:24.3 Teammate Top 5: Roman Kilun
17 Yannick Eckmann California Giant Berry Farms/Specia 42:40.2 Teammate Top 5: Torey Philipp
18 Walton Brush Team Mike's Bikes p/ 43:06.7 Teammate Top 5: Roman Kilun
19 Aj Snovel Folsom Bike/VW/Raley 43:25.8
20 Jeffrey Buscheck 43:27.5
21 Keith Hillier Marc Pro - Strava 43:42.9 Teammate Win: Justin Rossi
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Lamperti Team Swift 16:24.1
2 Brigg Wenstrand Tieni Duro Junior Cycling 18:24.9
3 Gavin Elias 18:31.2
4 Colton Swinth 19:23.4
5 Henry Chadwick Team City Sacramento 20:19.0
6 Colby Tell Team City Sacramento 20:45.2
7 Heath Glosli 22:02.3
8 Owen Nawrath 23:04.5
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gianni Lamperti Team Swift 15:35.8
2 Grover Rozek Limitless Cycling 16:17.6
3 Isaiah Chass Team Swift 16:52.3 Teammate Win: Gianni Lamperti
4 Jack Hargrove Davis Bike Club Race Team 18:18.4
5 Benjamin Simmons Team City Sacramento 20:51.7
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Chadwick Team City Sacramento 19:11.9
2 Walter Rozek Limitless Cycling 20:43.7
3 Killilan Bush Davis Bike Club Race Team 23:03.3
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Napieralski Sacramento Golden Wheelmen 41:45.2
2 David Montgomery 3 Ft. - It's The Law 41:59.9
3 Robert anderson Team specialized racing masters Specialized / Touchstone Masters 42:58.5
4 Josef Lemire Team Hammer Nutritio 43:29.2
5 Richard Coyle Victory Velo Racing 44:42.8
6 Kevin Willitts 3 Ft. - It's The Law 44:47.5
7 Chris Menicou Team Fremont/FFBC powered by Chipot 45:19.5
8 Donald Case Cushman & Wakefield Racing 45:25.0
9 Michael Phelps VOS Racing 45:54.9
10 Scott Hennessy 45:58.7
11 Thomas Kellner Davis Bike Club Race Team 46:04.4
12 Gilbert Tarin CA Technologies Racing 46:07.2
13 John Zunino Topsport 46:22.0
14 John Witkowicki Red Peloton 46:32.7
15 Greg Bollella LuxVue-SunPower Racing 46:35.5
16 Erik Salander Pen Velo Racing 46:37.0
17 Mark Bailey LuxVue-SunPower Racing 47:41.8
18 Lloyd Leighton Davis Bike Club Race Team 48:05.5
19 John Suarez 48:26.6
20 Phillip Heiman Colavita Racing 50:11.6
21 Philip Weintraub Chico Masters Cyclin 50:34.9
22 Jeffrey Stephens Chico Masters Cyclin 51:40.7
23 Daniel Tkach Cushman & Wakefield Racing 51:52.5
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 9   Cat 4: 8   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Angel Garbarino Team Mike's Bikes p/ 47:52.8
2 Kelly Thomas Team Mason Thomas 48:22.5
3 Heather Mcdonald Metromint Cycling 48:28.8
4 Sandra King Metromint Cycling 49:08.4
5 Christina Bonnington iRT-Reactor p/b JL 49:44.2
6 Elise Hazlewood Team Mike's Bikes p/ 50:28.1 Teammate Win: Angel Garbarino
7 June Nguyen Metromint Cycling 51:51.8 Teammate Top 5: Heather Mcdonald
8 Eva Olin Michael David Winery Cycling Team 52:52.9
Finishers: Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cary Craig 50:24.8
2 Nitzel Hagan Metromint Cycling 50:59.8
3 Patricia Pacheco CA Technologies Racing 52:19.5
4 Jennie Stark Metromint Cycling 53:27.7
5 Jan Mock Pacific Crush Racing 54:00.6
6 Abigail Thigpen Davis Bike Club Race Team 54:27.5
7 Joanne Liu Michael David Winery Cycling Team 57:28.9
8 Carole Sykes Pacific Crush Racing 59:34.6 Teammate Top 5: Jan Mock
Finishers: Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Molly Van houweling Metromint Cycling 44:06.2
2 Jane Despas ICE Sportswear p/b Pinnacle Racing 44:08.2
3 Joanna Bechtel Metromint Cycling 44:22.2 Teammate Win: Molly Van houweling
4 Ginger Snell Velo Sports Group 46:13.3
5 Lisa James Velo Sports Group 47:00.4
6 Jennifer Zierke Velo Sports Group 47:14.3
7 Andi Smith B4T9 Women's CyclingTeam 47:46.8
8 Cara Fitchett Velo Sports Group 48:14.2 Teammate Top 5: Ginger Snell
9 Ellen Sherrill Metromint Cycling 54:20.8 Teammate Win: Molly Van houweling
10 Andrea Atkins CA Technologies Racing 54:55.8
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isabella Brunner Team Swift 19:06.1
2 Parker Miller Davis Bike Club Race Team 25:55.4
3 Olivia Ellison 27:27.0
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kennedy Hill Vanderkitten VIP 17:44.0
2 Anil Tuli Davis Bike Club Race Team 22:18.7
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cynthia Wang Team Fremont/FFBC powered by Chipot 38:27.5
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aliya Traficante Davis Bike Club Race Team 33:04.9
2 Emily Abraham Team Swift 36:00.4
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maryann Levenson B4T9 Women's CyclingTeam 29:48.7
2 Camille Deluca-flaherty Velo Bella 30:04.6
3 Lesley Jensen Metromint Cycling 30:35.2
4 Elizabeth Benishin CA Technologies Racing 31:11.0
5 Ellen Sherrill Metromint Cycling 31:48.0
6 Stephanie Buckner Vanderkitten VIP 33:59.6
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Wik Pacific Crush Racing 30:21.8
2 Tanya Fredricks ThirstyBear Cycling 32:11.2
3 Marianne Hernandez Davis Bike Club Race Team 33:26.5
4 Holly Roberts iRT-Reactor p/b JL 38:26.4
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joan Case CA Technologies Racing 31:14.3
2 Mary Ellen allen LuxVue-SunPower Racing 31:34.8
3 Yvonne Walbroehl Peninsula Velo Cycli 32:17.0
4 Just Dustyn Team Hammer Nutritio 33:06.4
5 Heidi Fraser Cushman & Wakefield Racing 33:19.1
6 Linda Elgart LuxVue-SunPower Racing 33:23.1
7 Norma Hilton Pen Velo Racing 35:26.4
8 Narda Roushdi Berkeley Bicycle Club(BBC) 38:12.7
9 Melinda Lord 38:56.4
10 Karen Bond Davis Bike Club Race Team 39:26.9
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 4