Log In
FRIDAY NIGHT FIGHTS • May 23 2014
Clear, 82 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristopher Sally Upstate Jr Cycling Calder bros Devo
2 Tyler Conner
3 Stephen Guidry Globalbike Charlotte
4 Tyler Dishmon High Country Development Team
5 Brent Beadles Clemson University
6 Thomas Fleckenstein RTO National
7 Jordan Garrett Les Amis/Calder Brothers Developmen
8 Tom Oconnor
9 Chris Sparace Safe Harbor p/b Technico Inc
10 Dawson Askew Les Amis/Calder Brothers Developmen
11 Greg Campbell RTO National
12 Bobby Hough SC Masters Cycling Team
13 Bryan Lovelace
14 Beatty Wolverton Les Amis/Calder Brothers Developmen
15 Ryan Mccarthy
16 Willie Fowlkes RTO National
17 Chris Guella SV/BikeSource Racing
18 Eddie Bailey Gaston County Cyclist
19 Brian Levy SV/BikeSource Racing
20 Jacob Pilkerton OrthoCarolina p/b Energy Cafe
21 Tory Barbisan Mojo Cycles Racing
22 Ben Mccall None
23 Tyson Cook Gaston County Cyclists
24 Ian Harding Greenville Spinners Racing
25 Vernon Miller Safe Harbor p/b Technico, Inc.
26 John Gilreath Genters Performance Cycling Team
27 Dallas Handy High Country Development Team Teammate Top 5: Tyler Dishmon
28 James Johnston Crosstown Velo
29 Baker Watts RTO National
30 Nicholas Townes Les Amis
31 Cory Tretsky
32 Russell Thompson US Military Cycling Team
33 Kevin Pergerson RTO National
34 Kyle Hurr
35 Michael Askew Les Amis/Up State Junior Cycling
DNF Rob Winkler
36 Shawn Watkins AYC Junior Development Race Team
DNF Jordan Foster
DNF Mark Harden RTO National
DNF Rusty Pendleton
Finishers: Cat 4: 25   Cat 5: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Crater Finish Strong Elite Cycling Team p/
2 Ryan Robinson Safe Harbor p/b Technico Inc.
3 Hans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing
4 Patrick Weddell High Country Development Team
5 Yuans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing
6 Jefferson Parker Crosstown Velo
7 Aaron Burleson Finish Strong Elite Cycling Team p/ Teammate Win: Andrew Crater
8 Matthew Tebbetts The Trappe Door Cycling Team
9 Marcus Jones Crosstown Velo
10 Ives Vanheule RTO National
11 Chad Salla Team Energy Racing
12 Bryan Lovelace
13 Debbie Milne Finish Strong Elite Cycling Team p/ Teammate Win: Andrew Crater
14 John James The Trappe Door Cycling Team
15 Erik Peterson Finish Strong Elite Cycling Team
16 Rodney Dender The Trappe Door Cycling Team
17 Dustan Barber RTO National Cycling
DNF Robert Watkins
18 Joe Lehner RTO National
DNF Price Howard RTO National
DNF Chris Adams RTO National
DNF Mike Helman RTO National
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 10   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 E. Julian cabra Finish Strong Elite Cycling Team p/
2 Parker Kyzer Finish Strong Elite Cycling Team p/ Teammate Win: E. Julian cabra
3 Conor Schunk Finish Strong Elite Cycling Team
4 Andrew Crater Finish Strong Elite Cycling Team p/ Teammate Win: E. Julian cabra
5 Justin Meade Finish-Strong Elite Cycling Team
6 Patrick Weddell High Country Development Team
7 Kyle Knott Starlight Custom Apparel
8 Louis Turra Be Positive
9 Alex Kellum Ms. Roses p/b J. Brown - Champion S
10 Hans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing
11 Kendal James The Spirited Cyclist Cycling Club
12 Carlos Norena Finish Strong Elite Cycling Team p/ Teammate Win: E. Julian cabra
13 Neil Ostenfeld Massage Envy Cycling p/b Catup.com
14 Justin Lowe Low Country Cycling Team
15 Billy Campbell Team Energy Racing
16 Chad Salla Team Energy Racing
17 Johnny Mitchell Finish Strong Elite Cycling Team Teammate Top 5: Conor Schunk
DNF Yuans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing
DNF Nicholas Luther Team Greenville Health System
DNF Jonathan Taylor
DNF Robert Watkins
DNF John Croom Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
DNF Hank Booth Finish Strong Elite Cycling Team p/ Teammate Win: E. Julian cabra
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 6   Cat 3: 8