Log In
2014 Church Creek Time Trial - #1 • Jun 21 2014
Series: MABRA BAR 2014
Clear, 74 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blair Berbert Kelly Benefit Strategies/LSV 00:50:36
2 Jonathan D'alba Kelly Benefit Strategies/LSV 00:52:03 Teammate Win: Blair Berbert
3 Timothy Rugg BATTLEY DUCATI /Spokes Etc/District 00:52:22
4 James Studebaker Bayside Velo/Bike Doctor 00:52:46
5 Nicholas Taylor Bayside Velo/Bike Doctor 00:52:55
6 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems 00:53:19
7 Stephen Robinson BATTLEY DUCATI /Spokes Etc/District 00:53:24 Teammate Top 5: Timothy Rugg
8 Ian Spivack Bayside Velo/Bike Doctor 00:53:29 Teammate Top 5: James Studebaker
9 Steven Kusy District Velocity Racing 00:55:29
DNF Andrew Shelby Team Bike Doctor 00:00:00
10 Robert Kelly District Velocity Racing 00:56:57
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Siegel C3-Twenty20cycling.com 00:53:37
2 Chris Grady 00:53:58
3 Michael Wagner ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:55:46
4 David Miller PTS Racing 00:57:27
5 Christopher Gould Whole Wheel Velo Club 00:57:35
6 Mitch Ferro Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:57:50
7 Ryan Collins ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:58:05 Teammate Top 5: Michael Wagner
8 Denzil Hathway ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:58:42 Teammate Top 5: Michael Wagner
9 Aaron Mongeau Team BBC 00:59:06
10 Bryan Jones NCVC/UnitedHealthcare 00:59:29
11 Khang Le Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:59:49
12 Thomas Simchak District Velocity Racing 01:00:14
13 Mark Lahuec 01:02:18
14 Temple Washington Evolution Cycling Club p/b Long & F 01:04:12
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Donahue Squadra Coppi 00:55:26
2 Mark Wlodarczak Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:55:39
3 Chris Gonce Lateral Stress Velo Inc. 00:56:23
4 Joseph Bank Adventures for the Cure 00:56:52
5 Kenneth Rowe All American Bicycle Center 00:56:54
6 Dean Jagusch Kelly Benefit Strategies/LSV 00:57:12
7 Christopher Calderon AVC/Team Hagerstown-Washington Co 00:57:21
8 Andrew Parker National Capital Velo Club/UnitedHe 00:57:21
9 Nathaniel Altom 00:57:52
10 Spencer Seibert Annapolis Bicycle Racing Team 00:58:13
11 Robert Carrico Altius Cycling Team 00:58:23
12 Ryan Taylor NCVC/UnitedHealthcare 00:58:41
13 Matthew Aune NCVC/UnitedHealthcare 00:59:14
14 Brian Whitesell ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:59:16
15 Rajesh Nair 00:59:27
16 Jeffrey Eure Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:59:33 Teammate Top 5: Mark Wlodarczak
17 Phil Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F 01:00:09 Teammate Top 5: Mark Wlodarczak
18 Christopher Brianas 01:00:16
19 Richard Kennedy ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:00:22
20 Brian Synowiec ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:00:47
21 Mark Reidy NCVC/UnitedHealthcare 01:01:14
22 Edward Russell Team BBC 01:06:26
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 20   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Lee Team Integrity 00:59:02
2 Patrick Rader 00:59:17
3 David Miller All American Bicycle Center 00:59:38
4 Blake Pucsek Lateral Stress Velo Inc. 01:00:32
5 Hans Ruppenthal Team BBC 01:00:33
6 Scott Kozicki 01:01:22
7 Mike Emerson Bicycle Outfitters Racing Team 01:02:15
8 Jason Sims 01:02:44
9 Kevin Jones 01:02:55
10 Thaddeus Newnam 01:02:58
11 Jacob Belyna 01:02:58
12 Michael Ryan 01:03:05
13 Alfred Peterson 01:03:41
14 Michael Keene 01:04:08
15 Sam Hoffberger 01:04:08
16 Matt Klicka 01:04:35
17 Vincent Gilkey Team Red, White & Blue 01:05:09
18 John Sargent 01:05:37
19 Thane Stielow 01:06:01
20 Tim Gooding 01:06:53
21 Raymond Wright Annapolis Bicycle Racing Team 01:07:05
22 Stephen Esmacher Annapolis Bicycle Racing Team 01:07:10
23 Sean Lorenz 01:07:20
24 Sam Maccherola 01:07:30
25 James Wilt 01:07:54
26 Greg Perlberg Bicycle Outfitters Racing Team 01:08:15
27 Paul Johnson 01:10:09
28 Eric Garwood 01:14:15
Finishers: Cat 5: 20   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shane Scoggin Kelly Benefit Strategies/LSV 00:27:01
2 Liam Panero GS CycleLife Development Cycling 00:29:24
3 Sam Nussenzweig Rock Creek Velo 00:29:46
4 Eric Voigt NCVC/UnitedHealthcare 00:31:19
5 Zachary Berkow Rock Creek Velo 00:31:49
6 Patrick Rice HPC 00:36:22
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Goldberg Rock Creek Velo 00:33:18
2 Iain Mackeith NCVC/UnitedHealthcare 00:34:08
3 Tyler Mahone ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:36:32
4 Zayk Cronyn Rock Creek Velo 00:37:36 Teammate Win: Evan Goldberg
5 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 00:37:47
6 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 00:39:12
7 Zachary Newton ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:43:41 Teammate Top 5: Tyler Mahone
8 Connor Mahone ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:54:09 Teammate Top 5: Tyler Mahone
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Hartnett South Mountain Velo Club 00:30:24
2 John Cox Chesapeake Wheelmen 00:30:31
3 James Degoey Syn-Fit Race Team 00:31:25
4 Myron Lehtman National Capital Velo Club/UnitedHe 00:31:58
5 Robert Lea T.E.A.M. Fuji 00:32:04
6 James Wagner Team Beyer Auto 00:33:39
7 Giulio Porta Chesapeake Wheelmen 00:33:51 Teammate Top 5: John Cox
8 Peter Swan National Capital Velo Club/UnitedHe 00:34:15 Teammate Top 5: Myron Lehtman
9 Philip Samawicz National Capital Velo Club/UnitedHe 00:34:45 Teammate Top 5: Myron Lehtman
10 John Gleason 00:36:18
11 Ray Morrison Bayside Velo/Bike Doctor 00:37:04
12 Myron Segal Arrow Bicycle 00:38:09
13 John Krehbiel Midwest Masters Cycling Team 00:43:57
14 Chuck Wilmore 00:44:14
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Boone Kelly Benefit Strategies/LSV 00:52:49
2 Bryan Teter Fit Werx 00:54:27
3 Andrew Harris 00:57:29
4 Steve Owens ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:57:32
5 Luis Infante Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:57:36
6 Garner Woodall Rock Creek Velo 00:57:43
7 Daryl Grissom Celerity Cycling p/b Brooks Systems 00:58:29
8 Will Wong NCVC/UnitedHealthcare 00:59:19
9 Patrick Hogan Annapolis Bicycle Racing Team 01:02:34 Teammate Top 5: Steve Owens
10 Quentin Welch 01:10:40
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roger Friend Monticello Velo Club 00:53:32
2 Michael Stearns SEAVS/Haymarket 00:54:28
3 Raymond Trentini Ncvc/UnitedHealthcare 00:55:19
4 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare 00:55:33
5 Marc Gwadz DCMTB 00:55:44
6 John Nelmes PTS Racing 00:56:05
7 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:56:56
8 Marc Klein NCVC/UnitedHealthcare 00:57:11 Teammate Top 5: Raymond Trentini
9 Mark Curran Knapp's Cyclery Racing 00:57:17
10 Phil Falconer Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:58:58
11 Dana Mellerio Squadra Coppi 01:00:01
12 Charles Kyle US Military Cycling Team 01:01:37
13 George Sauter Kelly Benefit Strategies/LSV 01:02:16
14 Karl Kensinger NCVC/UnitedHealthcare 01:04:01 Teammate Top 5: Raymond Trentini
15 Dean Goodwin 01:05:53
16 William Mchenry 01:10:11
17 Patrick Felton Team BBC 01:11:33
18 Mario Zometa ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:18:54
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Sommers Team Beyer Auto 00:55:38
2 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe 00:55:43
3 John Newton Equipe Vitesse 00:56:04
4 Christopher Regan Saroff Racing Team 00:56:12
5 Randy Thrasher Team Beyer Auto 00:56:14 Teammate Win: Mark Sommers
6 Dana Fallon Team ProPower Coaching 00:57:03
7 Bill Battle Richmond Bicycle Studio Racing 00:57:33
8 Stuart Ross Team Beyer Auto 00:57:43 Teammate Win: Mark Sommers
9 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:57:51
10 Alexander Meller Annapolis Bicycle Racing Team 00:59:03
11 Mark Haynes All American Bicycle Club, Inc. 01:00:19
12 Kevin Greene QCW Cycling 01:00:35
13 Thomas Tice The Bike Lane 01:00:38
14 Mike Connair First State Velo Sport 01:01:04
15 William Gunter ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:01:24
16 Kevin Brown CW/Aviation Velo 01:01:29
17 Tim Ellenwood Evolution Cycling Club p/b Long & F 01:04:05
18 Thomas Moore Annapolis Bicycle Racing Team 01:04:10
19 Jeffrey Ritter Evolution Cycling Club p/b Long & F 01:06:13
20 Mark Pye Bad Cat Racing 01:08:57
21 Richard Eckert 01:11:13
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 10   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Hillery Paralyzed Veterans Racing 00:35:23
2 David Neumer Paralyzed Veterans Racing 00:35:29 Teammate Win: Kevin Hillery
3 C. David swaim 00:36:30
4 Darrin Snyder 00:52:59
5 Stanley Snyder 01:16:20
6 Rebbeca Rolick 01:18:24
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dean Wagner VeloWorks-Spokes Etc 00:31:05
2 Ronne Irvine Sports T.E.A.M. 00:33:42
3 Richard Cook 00:34:43
4 William Reynolds 00:35:17
5 David Weiner US Military Cycling Team 00:42:13
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Stryk Evolution Cycling Club p/b Long & F 01:02:56
2 Mary Breed NCVC/UnitedHealthcare 01:03:21
3 Claire Vanekdom Rock Creek Velo 01:03:26
Finishers: Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Schmerge The Bike Lane 01:04:22
2 Gwenn Afton Evolution Cycling Club p/b Long & F 01:05:51
3 Tania Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F 01:08:20
4 Evelyn Egizi Artemis 01:11:22
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shaina Damm 01:00:43
2 Tracey Maccherola 01:01:38
3 Suzanne Komaromy Team BBC 01:04:48
4 Laura Cathers 01:05:33
5 Rosalind Hain AVC/Team Hagerstown-Washington Co 01:07:59
6 Joanna Gomez 01:08:28
7 Jaymi Cook First State Velo Sport 01:10:33
8 Tiffany Wise Artemis 01:12:06
9 Sandra Pashley ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:12:20
10 Kristen Janiszewski Team BBC 01:14:15 Teammate Top 5: Suzanne Komaromy
11 Rachael Hall Artemis 01:15:36
12 Kristy Noesges Artemis 01:16:46
13 Laura Hastings 01:18:10
14 Lisa Palmer ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:18:26
15 Sarah Eckert 01:22:42
16 Rusana Rassokhina 01:34:04
Finishers: Cat 4: 11   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sophie Mittelstadt Rock Creek Velo 00:32:30
2 Ann Mcelvein Rock Creek Velo 00:34:48 Teammate Win: Sophie Mittelstadt
DQ Hannah Newcombe Rock Creek Velo 0:36:15 Teammate Win: Sophie Mittelstadt
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Storrie Kulynych-irvin 00:45:06
2 Sarah Newton ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:47:27
3 Emily Newton ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:01:43
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patricia Caldeira 00:30:07
2 Tracy Lea T.E.A.M. Fuji 00:36:27
3 Susan Bleistein 00:37:24
4 Jeanne Davis 00:44:02
5 Debbie Huff Somerset Wheelmen 00:45:07
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wendy Ulmer Evolution Cycling Club p/b Long & F 01:03:00
2 Sue Mcquiston ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:03:21
3 Robin Schroyer 01:05:28
4 Erinn Shirley National Capital Velo Club/UnitedHe 01:09:39
5 Carole Harris Artemis 01:10:51
6 Erika Griffith CW/Aviation Velo 01:11:34
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Kelley Midatlantic Colavita Women 01:03:09
2 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F 01:04:25
3 Regina Spallone 01:08:22
4 Deirdre Mullaly Team Sticky Fingers 01:12:28
5 Alisha Anderson 01:26:09
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 2