Log In
GREAT DANE VELO CLUB Spring Crit #1 • Apr 13 2014
Clear, 51 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team
2 David Blodgett Great Dane Velo Club
3 Tyler Giese Great Dane Velo Club
4 Ben Freas ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Co
5 Michael Swart Great Dane Velo Club
DNF Nicholas Roecker Trek Midwest Team
6 Ross Jacques Colavita Racing
DNF Alexandor Dorschner ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Co Teammate Top 5: Ben Freas
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Bock ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Co
2 Mark Schindel
3 Tony Lemke Trek Midwest Team
4 Michael Smith Great Dane Velo Club
5 Derek Moran Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
6 Jero Bean Brazen Dropouts
7 Michael Turnbull MadCity Velo Club
8 Daniel Vanderweide
9 Tim Skinner
10 Otley Freymiller
11 Shayne Santi
DNF Justin Behlke ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Co Teammate Win: Peter Bock
DNF Andrew Lowe PSIMET Racing
DNF Justin Behlke ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Co Teammate Win: Peter Bock
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brent Rohrs Diablo Cycling
2 Ryan Durepo
3 Ashley Anderson
4 Justin Koepsel
5 Bob Zinkel Brazen Dropouts
6 Jim Toombs Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
7 Brian Shimon MadCity Racing
8 Brian Schweitzer Team Wheel & Sprocket
9 Neil Jurgella
10 John Ramkey Great Dane Velo Club (GDVC)
11 Kurt Druffel
12 Alex Woyte
13 Kenny Peterson Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
14 Michael Springer Janesville Velo Club
15 Matthew Wurz
16 Jacob Bauer Great Dane Velo Club
17 Jake Tarnowski ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Co
18 Peter Lanzel Great Dane Velo Club
19 David Lieck
20 Timothy Reinhardt
21 Matthew Kuikman
22 Austin Matthews
23 Aldo Martinez
24 Matthew Young
25 Hugo Martinez
26 Tyler Byrnes
27 Lee Woosypiti Colavita Racing Inc
28 Peter Ackermann
29 Aaron Van lieshout
30 Juan Martinez
DNF Kevin Hubbard
31 Shawn Henning University of Wisconsin-Platteville
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 25   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Tarnowski ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Co
2 Alex Woyte
3 Noah Kirchner ISCorp Cycling p/b Intelligentsia C
4 Ian Tweedie ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Co Teammate Win: Jake Tarnowski
5 Sam Naggatz
6 Gabriel Skalsky Junior Dropouts
Finishers: Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexandor Dorschner ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Co
2 Ben Freas ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Co Teammate Win: Alexandor Dorschner
3 Jake Tarnowski ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Co Teammate Win: Alexandor Dorschner
4 Matthew Rodenkirch
5 Bethany Sodergren ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Co Teammate Win: Alexandor Dorschner
6 Elijah Skalsky Junior Dropouts
7 Ian Tweedie ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Co Teammate Win: Alexandor Dorschner
8 Christopher Sodergren ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Co Teammate Win: Alexandor Dorschner
9 Sam Skalsky Junior Dropouts
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Harms 5Nines/Motorless Motion
2 Chris Zugel Team Velocause
3 Anderson Bortoletto Great Dane Velo Club
4 Ryan White Athlete Octane Cycling/ Athlete Oct
5 John Van susteren LAPT CC
6 Clayton Chase Athlete Octane Cycling
7 Christopher Morris Great Dane Velo Club Teammate Top 5: Anderson Bortoletto
8 Eric Knuth Trek Midwest Team
9 Steven Flurry CZ Velo
10 Alex Farnand 5Nines/Motorless Motion Teammate Win: Mark Harms
11 Chad Dean 5Nines/Motorless Motion Teammate Win: Mark Harms
12 Michael Froh Team Velocause Teammate Top 5: Chris Zugel
13 Doug Wambach KS Energy Services / Team Wisconsin
14 Jeramey Werbelow Team Extreme
15 Michael Meteyer Trek Midwest Team
16 Steven Downs Great Dane Velo Club Teammate Top 5: Anderson Bortoletto
17 Brian Petted Team Extreme
18 Barney Sheafor Trek Midwest Team
19 Brian Leatherman Team Velocause Teammate Top 5: Chris Zugel
20 Nathan Troia Great Dane Velo Club Teammate Top 5: Anderson Bortoletto
DNF Kyle Fingerson Great Dane Velo Club Teammate Top 5: Anderson Bortoletto
DNF Todd Bugnacki Team Velocause Teammate Top 5: Chris Zugel
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 14   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vaughan O'Brien
2 Christian Gridley Great Dane Velo Club (GDVC)
3 Barney Sheafor Trek Midwest Team
4 Todd Bugnacki Team Velocause
5 Mark Elsdon Great Dane Velo Club
6 Jarred Cassady Trek Midwest Team
7 Steve Werner KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Christopher Larson MadCity Racing
9 Robert Selberg KS Energy Services / Team Wisconsin
10 Quentin Gniot Big Ring Flyers
11 Nathan Phelps Big Ring Flyers
12 David Davis Brazen Dropouts
13 John Boudry Team Velocause Teammate Top 5: Todd Bugnacki
14 Michael Meteyer Trek Midwest Team Teammate Top 5: Barney Sheafor
15 Gregory Ferguson Trek Midwest Team Teammate Top 5: Barney Sheafor
16 James Merrifield Trek Midwest Team Teammate Top 5: Barney Sheafor
17 John Coyle Brazen Dropouts
DNF Mark Barrette Hammer/Charity of Choice
18 Otley Freymiller
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 9   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brent Rohrs Diablo Cycling
2 Matthew Wurz
3 Matt Hanson
4 Nathan Phelps Big Ring Flyers
5 Daniel Vanderweide
6 Derek Moran Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
7 Robert Selberg KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Brian Shimon MadCity Racing
9 Jarred Cassady Trek Midwest Team
10 Shayne Santi
11 Robert Moreland MadCity Racing
12 William Benton
13 Peter Ackermann
14 Brian Schweitzer Team Wheel & Sprocket
15 Bob Zinkel Brazen Dropouts
16 Tim Skinner
17 Otley Freymiller
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Ajer Great Dane Velo Club (GDVC)
2 Leif Byrge-liebig ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Co
3 Zachary Nehr ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Co
4 Josh Meyer Heavy Pedal Velo Club
5 Jason Svaldi Great Dane Velo Club (GDVC) Teammate Win: Dan Ajer
6 John Kunert Great Dane Velo Club (GDVC) Teammate Win: Dan Ajer
7 Steven Knurr
DNF Bill Mulligan Great Dane Velo Club
8 David Kay Great Dane Velo Club
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amber Markey ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Co
2 Lisa Johns Trek Midwest Team
3 Andrea Pether ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Co Teammate Win: Amber Markey
4 Jennifer Picciolo ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Co Teammate Win: Amber Markey
5 Mia Cheeseman Brazen Dropouts Cycling Team
6 Hayley Giddons ISCorp Cycling p/b Intelligentsia C
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Koch ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Co
2 Mia Cheeseman Brazen Dropouts Cycling Team
3 Sara Patterson LAPT CC
4 Tara Mccloskey Team Magnus
5 Kelsey Morgan MadCity Racing
6 Mayalisa Holzman Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
7 Shannon Russell ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Co Teammate Win: Jennifer Koch
8 Sarah Drilias ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Co Teammate Win: Jennifer Koch
9 Jennifer Skierka ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Co Teammate Win: Jennifer Koch
10 Jennifer Picciolo ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Co Teammate Win: Jennifer Koch
11 Amanda Zayas US Military Cycling Team
12 Kari Lankford Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Sara Patterson
13 Sydney Chamberlin Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Sara Patterson
DNF Lynn Leroy Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Sara Patterson
Finishers: Cat 4: 14