Log In
Capital Stage Race - TT • May 31 2014
Clear, 68 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Spranger Rad Racing NW 10:21.45
2 Jack Harris bikesport racing team 10:47.48
3 Noa Niles 11:31.63
4 Parker Anderson 14:54.86
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Bolt Old Town Bicycle Race Team (OTB) 10:14.36
2 Jasmine Soh 10:48.63
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Gibson Keller Rohrback Cycling 06:59.78
2 Daniel Harm BMW Development Team 07:06.56
3 Colby Wait-molyneux Hagens Berman U-23 07:10.21
4 Trevor Spahr Hosmer Chiropractic-RPM Mortgage Cy 07:11.95
5 Ian Mensher Keller Rohrback Cycling 07:21.22 Teammate Win: Colin Gibson
6 Steven Wilssens Audi 07:22.23
7 Ian Tubbs Audi 07:22.85
8 Stephen Bedford Hosmer Chiropractic-RPM Mortgage Cy 07:23.21 Teammate Top 5: Trevor Spahr
9 Ian Baldwin Broadmark Capital 07:25.87
10 Will Teal HSP 07:26.47
11 Eric Cockrell HSP 07:31.72
12 Kent Ross PDX DEVO Junior Cycling Team 07:32.75
13 John Sindell Garage Racing 07:32.98
14 David Chipchase Olympia Orthopaedic Associates 07:35.11
15 John Wolters Tenspeed Hero / J.P. Graziano 07:34.58
16 Benjamin Swedberg California Giant Cycling 07:34.78
17 Stephen Gavette Cycle U / Apex Racing 07:35.93
18 Theodore Schwartz Herriott Sports Performance 07:36.71
19 Kyle Farrell Keller Rohrback Cycling 07:37.65 Teammate Win: Colin Gibson
20 Tavish Taylor Audi 07:38.22
21 Rad Cunningham Stranamanti Cycling 07:38.63 Teammate Win: Colin Gibson
22 Brian Hitchcock HSP 07:39.35
23 David Richter HSP 07:39.39
24 Tyler Tangen Audi 07:39.72
25 Galen Mittermann Hosmer Chiropractic-RPM Mortgage Cy 07:40.27 Teammate Top 5: Trevor Spahr
26 Jason Cemanski Cycle U / Apex Racing 07:43.10
27 Evan Siroky Therapeutic Associates Racing 07:44.44
28 Sean Phillips Garage Racing 07:44.55
29 Jeffrey Gaeckle Olympia Orthopaedic Associates 07:45.04
30 Keifer Livingston 07:46.92
31 Travis Biechele Cycle U / Apex Racing 07:48.75
32 Zach Bowden Audi 07:49.43
33 Mike Robson Bikesale.com 07:50.18
34 Jonathan Wood 07:50.38
35 Martin Turek Este Racing 07:52.28
36 Andrew Austin Central Washington University 07:52.68
37 Zachary Jones Garage Racing 07:55.07
38 Andrew Martin Bikesale.com 07:55.24
39 Bryan Urakawa Fischer Plumbing Cycling Team 07:55.26
40 Lonny Knabe Team Novo Nordisk Elite 07:56.10
41 Mathew Waterfall HSP 07:56.44
42 Tony Pletcher Bikesale.com 07:58.03
43 David Gillam 07:59.47
44 Carmi Schulman Cycle U / Apex Racing 08:00.37
45 Christopher Carter Shuksan Velo Club Race Team 08:00.72
46 Mark Rainer 08:00.73
47 Michael Simecek Audi 08:02.87
48 Mark Sherman 08:17.07
49 Galen Erickson Keller Rohrback Cycling 08:43.54 Teammate Win: Colin Gibson
Finishers: Cat 1: 16   Cat 2: 28   Cat 3: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Volodymyr Kuzmenko Este Racing 07:29.15
2 Jim Maddock Husky Cycling - University of Washi 07:31.51
3 Christopher Coyle Garage Racing 07:33.85
4 Andrew Easley Olympia Orthopaedic Associates 07:39.54
5 Pierrebernard Thiffault Hagens Berman-Society Consulting 07:40.91
6 Jordan Jackson HSP 07:44.22
7 Leif Olson Este Racing 07:44.34 Teammate Win: Volodymyr Kuzmenko
8 Sam Waples Audi 07:44.44
9 Michael Goodman 07:46.77
10 Jordon Bressler Olympia Orthopaedic Associates 07:49.17 Teammate Top 5: Andrew Easley
11 Nolan Brady Rad Racing NW 07:49.80
12 Timothy Hughes Olympia Orthopaedic Associates 07:50.44 Teammate Top 5: Andrew Easley
13 James Anderson 07:51.40
14 Christopher Ward 07:51.78
15 Zhaolong Wu 07:55.60
16 Edward Rosenberg Garage Racing 07:58.73 Teammate Top 5: Christopher Coyle
17 Patrick Palmer Hosmer Chiropractic-RPM Mortgage Cy 07:58.79
18 Ayden Young Audi 07:59.37
19 Andrew Shirey Audi 08:00.65
20 Bryan Torian Olympia Orthopaedic Associates 08:01.23 Teammate Top 5: Andrew Easley
21 Nathan Pepin Cycle U / Apex Racing 08:02.22
22 Sean Thielen 08:02.89
23 Eric Mathis Audi 08:03.51
24 Nathan Hakken The November Bicycles Road Trip 08:04.37
25 Kurt Litsinger Apex Racing Team 08:07.60
26 Tim Farrell Audi 08:08.55
27 Avi Mahan Garage Racing 08:08.71 Teammate Top 5: Christopher Coyle
28 Phil Macino Audi 08:09.26
29 Steve Westover 08:09.72
30 Kurt Withers 08:09.77
31 Wayne Brown Cycle U / Apex Racing 08:13.80
32 Misha Terentjev Seattle Race Club 08:14.50 Teammate Top 5: Pierrebernard Thiffault
33 Bradlee Haley SCCA/Starbucks Cycling 08:15.05
34 John Alving Cycle U / Apex Racing 08:19.00
35 Andrew Roths Bikesale.com 08:25.21
36 Dennis Bartlett bikesport racing team 08:26.52
37 Michael Sanderson Bikesale.com 08:31.83
38 James Cameron Boat Street Cycle Club (BSCC) 08:32.08
39 Adam Cramer Olympia Orthopaedic Associates 08:40.24 Teammate Top 5: Andrew Easley
Finishers: Cat 3: 36   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Falkowski 07:42.58
2 Christopher Kaiser Fischer Plumbing Cycling Team 08:04.14
3 Samuel Best 08:07.33
4 Matt Niles Olympia Orthopaedic Associates 08:08.53
5 Francisco Pons Fischer Plumbing Cycling Team 08:08.67
6 Justin Tornow 08:10.54
7 Gabriel Holmes SCCA/Starbucks Cycling 08:14.62
8 Steve Bleifuhs Cucina Fresca Cycling Team 08:19.79
9 Chad Olson Cucina Fresca Cycling Team 08:19.90
10 Chris Mahan Cucina Fresca Cycling Team 08:21.07
11 Curtis Baird Olympia Orthopaedic Associates 08:22.83 Teammate Top 5: Matt Niles
12 Todd Mortensen HSP 08:23.51
13 Dee Patterson 08:23.97
14 Glenn Brihagen Cycle U / Apex Racing 08:27.31
15 Brian Clark 08:27.94
16 Tim Belding 08:28.73
17 Aaron Even 08:39.17
18 David Mckinnie Cycle U / Apex Racing 08:40.82
19 James Mckee Cycle U / Apex Racing 08:43.46
20 Thomas Catalina SCCA/Starbucks Cycling 08:46.92
21 Paul Dinger Cucina Fresca Cycling Team 08:49.98
22 Jeff Ott Olympia Orthopaedic Associates 08:51.98 Teammate Top 5: Matt Niles
23 Edgar Vanlieshout Hagens Berman-Society Consulting 08:53.80
24 Dan Scott 08:55.05
25 Bennett White HSP 08:56.67
26 Timothy Culbertson Hagens Berman-Society Consulting 08:57.24
27 Bukie Mabayoje BBC Bike N' Hike Continental 09:05.72
28 Brad Marshall Blue Rooster/ScanSnap 09:07.72
29 Lorne Cross 09:08.99
30 David Friedt Cucina Fresca Cycling Team 09:20.25
31 Christopher Soelling Cucina Fresca Cycling Team 09:22.65
32 Manek Mistry Olympia Orthopaedic Associates 09:43.50 Teammate Top 5: Matt Niles
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 20   Cat 5: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Toland Audi 07:43.22
2 Timothy D hines Emde Sports 07:48.52
3 David Crawford Tacoma Bike Racing Team 07:57.90
4 Sun Dang Audi 07:59.67 Teammate Win: Jack Toland
5 Leigh Thurgood Hagens Berman-Society Consulting 08:03.24
6 Alec Osenbach Hagens Berman-Society Consulting 08:03.73
7 Eamon Rutledge bikesport racing team 08:04.26
8 Tobias Holgers Garage Racing 08:06.94
9 Anthony Ferronato 08:06.98
10 Nathan Camp Cycle U / Apex Racing 08:09.56
11 Yee Feng Audi 08:12.26 Teammate Win: Jack Toland
12 Joshua Simmons Old Town Bicycle (OTB) 08:12.49
13 Jack Duncan Audi 08:13.75 Teammate Win: Jack Toland
14 John Clouse Hagens Berman-Society Consulting 08:14.59 Teammate Top 5: Leigh Thurgood
15 Nick Bruskewitz 08:14.74
16 Lloyd Lints Cucina Fresca Cycling Team 08:15.63
17 Devon Wright 08:16.86
18 Andrew Sanders 08:20.63
19 Scott Grinsell 08:21.30
20 Daniel Filonowich 08:22.61
21 Jonathan Kamke Blue Rooster/ScanSnap 08:23.99
22 Steve Bertrand US Military Cycling Team 08:24.14
23 Eben Horacek Hosmer Chiropractic-RPM Mortgage Cy 08:27.94
24 Lewis Wright 08:28.57
25 Lucas Barashdavid Husky Cycling - University of Washi 08:29.93
26 John Grandits Cycle U / Apex Racing 08:30.59
27 Adam Bailey Kenmore Velo 08:31.43
28 Andrew Leon Attachmate SVVC 08:32.18
29 Hani Atassi 08:35.04
30 Kevin Kallock Cucina Fresca Cycling Team 08:37.28
31 Cameron Croix Rad Racing NW 08:37.30
32 Geoffrey Murray SCCA/Starbucks Cycling 08:40.81
33 Harrison Magun 08:43.30
34 Alex Francis Washington State University 08:46.76
35 Kyle Mccall 08:49.30
36 Wyatt Mason Rad Racing NW 08:49.67
37 Alex Bristol 08:55.65
38 Alexander Walentynowicz Herriott Sports Performance 08:57.46
39 Chris Mayer Therapeutic Associates Racing 09:04.61
40 Nik Ramstad Attachmate SVVC 09:07.24
41 Brennan Hodgins Gregg's Trek Racing Team 09:24.05
42 Adrian Magun Cycle U 09:26.45
43 Streett Silvestri 3D RacingTeam / Tom's Atlantic Cycl 11:06.76
44 Julian Soh Olympia Orthopaedic Associates 11:33.67
Finishers: Cat 4: 27   Cat 5: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Potter Olympia Orthopaedic Associates 07:53.57
2 Jim Holbrooks CBC Racing 07:55.07
3 Steven Holland Emerald Velo Cycling Team Inc. 07:56.50
4 Mike Fadich Wenatchee Valley Velo 08:01.14
5 Greg Arden Cycle U / Apex Racing 08:01.51
6 Cris Haley Firefighters District 11 WA - West 08:06.01
7 Ron Jones Olympia Orthopaedic Associates 08:15.39 Teammate Win: Tom Potter
8 Randall Smith 08:16.65
9 Paul Roberts 08:33.28
10 Mark Clausen Cucina Fresca Cycling Team 08:40.38
11 Garth Ferber Cucina Fresca Cycling Team 08:43.93
12 David Foster Tacoma Bike 08:49.06
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Hackleman Old Town Bicycle Race Team (OTB) 08:37.88
2 Kevin Johnson Blue Rooster/ScanSnap 08:42.10
3 Jeffery Patterson Old Town Bicycle Race Team (OTB) 09:00.78 Teammate Win: Tom Hackleman
4 Dale Harless Cycle U / Apex Racing 09:40.20
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Juliann Vanderhaegen 10:55.09
2 Annalise Rosser Rad Racing NW 11:46.19
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Makayla Soh 10:50.63
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bethann Orton 07:59.32
2 Sydney Running 08:21.22
3 Anna Christiansen 08:22.71
4 Lelah Oshaughnessy 08:23.14
5 Brenna Wrye-simpson 08:24.76
6 Marsa Daniel Sound Velo Cycling Club 08:28.14
7 Michele Conrad Keller Rohrback Cycling 08:29.35
8 Courtenay Mcfadden Spokeswomen Racing 08:29.43
9 Megan Gray SCCA/Starbucks Cycling 08:29.48
10 Stacy Westbrook 08:30.93
11 Starla Teddergreen Cloud Racing p/b Ride2Recovery 08:31.15
12 Alexandra Burton 08:32.59
13 Cady Chintis Les Petites Victoires 08:34.69
14 Jennifer App Cloud Racing p/b Ride2Recovery 08:36.79
15 Morgan Cabot 08:37.13
16 Heather Nielson HSP 08:39.39
17 Lise Grace Bikesale.com 08:43.46
18 Gina Kavesh Bikesale.com 08:54.97
19 Michelle Kautzmann CBC Racing 09:27.49
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alysia Withers 08:29.21
2 Jennifer Mcmahon 08:35.84
3 Taldi Walter Team Group Health 08:44.10
4 Gina Estep Este Racing 08:49.01
5 Malia Greening Este Racing 08:51.91
6 Sheila Walsh Fischer Plumbing Cycling Team 08:52.50
7 Kristen Walker Hagens Berman-Society Consulting 08:53.62
8 Danita Dunlap Spokeswomen Racing 08:56.40
9 Beth Everhart Bikesale.com 08:59.20
10 Tara O'Brien Spokeswomen Racing 09:06.91
11 Maria Hetland Olympia Orthopaedic Associates 09:10.14
12 Nina Holbrooks CBC Racing 09:17.27
13 Agnes Sauvage Hagens Berman-Society Consulting 09:29.77
Finishers: Cat 3: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Beams Spokeswomen Racing 08:36.10
2 Christine Jerko 08:54.08
3 Dawn Andres 08:57.64
4 Emily Huebner Keller Rohrback Cycling 09:00.58
5 Stephanie Sipes Hagens Berman-Society Consulting 09:07.29
6 Mallory Travis Hagens Berman-Society Consulting 09:12.91
7 Anamaria Popp Hagens Berman-Society Consulting 09:19.55 Teammate Top 5: Stephanie Sipes
8 Shannon Mallory Whatcom Women Development Team 09:20.52
9 Kirsten Soelling SCCA/Starbucks Cycling 09:26.61
10 Mckayla Dunfey Team Group Health 09:27.44
11 Victoria Lord Bikesale.com 09:28.18
12 Amanda Anttilaoza Team Group Health 09:39.69
13 Alexa Mccorkle Hagens Berman-Society Consulting 09:41.92 Teammate Top 5: Stephanie Sipes
14 Danielle Legeai Apolline Racing 09:58.45
15 Debbie Thomas Olympia Orthopaedic Associates 10:01.12
16 Shannon Daughtrey 10:02.02
17 Jean Fisher Olympia Orthopaedic Associates 10:14.70
Finishers: Cat 4: 16   Cat ?: 1