Log In
Two Cities Criterium • Jun 28 2014
Clear, 81 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Mckinney Team Beyer Auto 1:08:30
1
2 David Fuentes dope Evolution Cycling Club p/b Long & F
2
3 Peter Custer BIKE DOCTOR p/b North Tek
3
4 Steven Kendall Kelly Benefit Strategies / LSV
4
5 Miro Koulnis BikeReg.com
5
6 Jay Moglia Raw Talent Ranch Racing
6
7 Philip Sousa Integrated Sports Medicine p/b Brow
7
8 Jason Hall Integrated Sports Medicine p/b Brow
8
9 Taylor Pearman Integrated Sports Medicine p/b Brow
9
10 Joseph Siegel C3-Twenty20 Cycling Co.
10
11 Justin Yeash Integrated Sports Medicine p/b Brow
11
12 Lucas Mccollum Snapple
12
13 Christopher Rabadi NCVC/UnitedHealthcare
13
14 Mark Sommers DC Velo Limited
14
Teammate Win: Ryan Mckinney
15 Isaac Kaplan DC Velo Limited
15
Teammate Win: Ryan Mckinney
16 Mike Esmonde Evolution Cycling Club p/b Long & F
16
Teammate Top 5: David Fuentes
DNF Khang Le Evolution Cycling Club p/b Long & F
17
Teammate Top 5: David Fuentes
17 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F
17
Teammate Top 5: David Fuentes
DNF Anwar Gorham Artemis
DNF Anthony Bramante Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat 3: 8   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Siegel C3-Twenty20 Cycling Co. 0:44:37
1
2 Daniel Diem PTS Racing
2
3 Lucas Mccollum Snapple
3
4 Stewart Staton Plum Grove Cyclery
4
5 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc
5
6 Philip Sousa Integrated Sports Medicine p/b
6
7 Anthony Bramante Team BBC p/b Baltimore Bicycle
7
8 Brad Dodson
8
9 Anwar Gorham Artemis
9
10 Matthew Adams Team Integrity p/b AV Insight
10
11 Jeff Erler Evolution Cycling Club p/b Long
11
12 Patrick Dolan District Velocity Racing
12
13 Rasheed Jabr District Velocity Racing p/b Bi
13
DNF Chris Malone SEAVS/Haymarket
14
14 Rick Barbera Evolution Cycling Club p/b Long
14
DNF Thomas Bailey VeloWorks-Spokes Etc Teammate Top 5: Eric Sorensen
DNF Joshua Spokes Team BBC p/b Baltimore Bike Works
DNF Bryan Stottlemyer Team Integrity Cycling p/b Insight
DNF R Carney Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF David Dang Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Bryan Beltran Antietem Velo Club
DNF Christopher Calderon AVC/Team Hagerstown-Washington Co.
DNF Christopher Khanoyan NCVC/UnitedHealthcare
DNF Khang Le Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Willio Jeanpaul NCVC/UnitedHealthcare
DNF Mark Kerlin
DNF Jake Nahorniak Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Hans Schenk Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Kirk Lenhart Mason Dixon Velo / The Cycleworks
DNF James Mortson The Bike Lane
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 19   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:45:33
1
2 John Switzer Bike Doctor Frederick
2
3 Rick Barbera Evolution Cycling Club p/b Long
3
4 Kevin Hays Crosshairs/Spy/Bike Dr. Waldorf
4
5 Christopher Calderon AVC/Team Hagerstown-Washington
5
6 Brad Dodson
6
7 Terry Fuller NCVC/UnitedHealthcare
7
8 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc
8
Teammate Win: Sean Chisham
9 Howard Hayes Artemis
9
10 Mark Scott NCVC/UnitedHealthcare
10
11 Marc Tremblay NCVC/UnitedHealthcare
11
12 Jeff Erler Evolution Cycling Club p/b Long
12
Teammate Top 5: Rick Barbera
13 Jake Nahorniak Evolution Cycling Club p/b Long
13
Teammate Top 5: Rick Barbera
14 Bryan Beltran Antietem Velo Club
14
15 Chris Christakis Bike Doctor Frederick MD
15
16 Michael Epshteyn NCVC/UnitedHealthcare
16
17 Andrew Parker NCVC/UnitedHealthcare
17
18 Stephen Spencer Crosshairs Cycling p/b Bike Doc
18
19 Joshua Spokes Team BBC p/b Baltimore Bike Wor
19
20 Danny Mencher Squadra Coppi
20
21 David Stryffeler PTS Racing
21
22 Bradley Sponaugle Team Integrity
22
23 Ryan Day
23
24 David Dang Evolution Cycling Club p/b Long
24
Teammate Top 5: Rick Barbera
25 Peter Steyaert Integrated Sports Medicine p/b
25
26 Matt Pruitt Bike Doctor Frederick p/b Busin
27 Willio Jeanpaul NCVC/UnitedHealthcare
28 Carl Thunman 1 Lap
Off The Back
29 Alex Mccutcheon Bike Doctor Frederick p/b Business 1 Lap
Off The Back
30 Yoshiaki Sono 1 Lap
Off The Back
DNF Christopher Khanoyan NCVC/UnitedHealthcare
Off The Back
31 Daniel Gohlke BIKE DOCTOR / VISIT FREDERICK 1 Lap
Off The Back
DNF James Maiden ABRT
DNF Scott Hall
DNF Trevor Holmes Cycling Club at VCU
DNF Hans Schenk Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Rick Barbera
DNF Brad Walker Bike Dr Frederick
DNF Kandar Faisal
DNF Gerardo Sore Bike Doctor Frederick p/b Business
DNF David Tucker Bicycle Outfitters Racing Team
DNF Ryan Bowen NCVC/UnitedHealthcare
DNF David Brightbill
DNF Rodges Ankrah Route 1 Velo /Arrow Bicycles
DNF John Bamsey Bicycle Outfitters Racing Team
DNF Alex Bristol
DNF David Duvall Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Rick Barbera
DNF Daniel Evers NCVC/UnitedHealthcare
DNF R Carney Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Rick Barbera
DNF John Churan WWVC Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 36   Cat 5: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Gohlke BIKE DOCTOR / VISIT FREDERICK 9:32:56
1
2 Brad Walker Bike Dr Frederick
2
3 Alex Bristol
3
4 John Gay Team Sparkle Race Club
4
5 Bradley Sponaugle Team Integrity
5
6 Chris Christakis Bike Doctor Frederick p/b Business
6
Teammate Win: Daniel Gohlke
7 Danny Mencher Squadra Coppi
7
8 Scott Hall
8
9 Yoshiaki Sono
9
10 Carl Thunman
10
11 Gordon Trowbridge
11
12 Ray Visconti
12
13 Duncan Glenday AVC/Team Hagerstown-Washington Co.
13
14 Ryan Day
14
15 Kevin Jones Syn-Fit Race Team
15
16 David Trybus
16
17 Johnny Dyer
17
18 Adam Holston SBR Cycling
18
19 Aaron Rogers POTOMAC VELO
19
20 David Terrant Eastern Panhandle Bicycle Company
20
21 Keith Esham Team Army
21
22 Michael Lehman SBR Cycling
22
23 Marcus Springmann SBR Cycling
23
24 Chance Ebersold
24
25 Dwann Buford Phase Cycling 1 Lap
Off The Back
26 Raymond Rosario Blue Rooster 1 Lap
Off The Back
27 Scott Bean 1863vc p/b RETS 1 Lap
Off The Back
28 Jordan Dixon-gross 1 Lap
Off The Back
29 Charles Richey 1 Lap
Off The Back
30 Henry Rinck World Cup Ski & Cycle 1 Lap
Off The Back
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 23   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Osborne Artemis 0:43:58
1
2 Keith Johnson US Military Cycling Team
2
3 Richard Melencio All American Bicycle Club
3
4 Jeffrey Sanders AVC/Team Hagerstown-Washington
4
5 Robert Leach Evolution Cycling Club p/b Long
5
6 Cory Smith Sportif Coaching Group/Patapsco
6
DNF Phil Falconer Evolution Cycling Club p/b Long & F
6
Teammate Top 5: Robert Leach
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Mittelstadt Team Beyer Auto 43:58.7
1
2 Mark Scott NCVC/UnitedHealthcare
2
3 Michael Spinnler Antietam Velo Club/Team Washing
3
4 Raymond Miller Team Beyer Auto
4
Teammate Win: Paul Mittelstadt
5 Stuart Ross Team Beyer Auto
5
Teammate Win: Paul Mittelstadt
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sue Mcquiston ABRT 0:42:26
1
2 Michele Scherer Team BMC Bike Stop
2
3 Cheryl Osborne Artemis
3
4 Sophie Mittelstadt Rock Creek Velo
4
5 Janelle Hubbard Mid-Atlantic Colavita Women's T
5
6 Kaitlyn Mittan VeloWorks-Spokes Etc
6
7 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long
7
8 Tara Taylor TayloredFit
8
9 Nicole Raspa ABRT
9
Teammate Win: Sue Mcquiston
10 Shelley Devereaux Bike Rack Racing
10
11 Kirsten Brew Artemis
11
Teammate Top 5: Cheryl Osborne
12 Amanda Watson ABRT
12
Teammate Win: Sue Mcquiston
13 Chris Kelley Mid Altantic Colavita Women's T
13
14 Stacey Jensen Cloud Racing p/b Ride 2 Recover
14
15 Gwenn Afton Evolution Cycling Club p/b Long
15
16 Erica Blom Bike Rack Racing
16
17 Kelly Perkins Appalachian State
17
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 7   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maria Araneta Artemis 0:42:38
1
2 Joanna Gomez
2
3 Rachael Hall Artemis
3
Teammate Win: Maria Araneta
4 Ann Mcelvein Rock Creek Velo
4
5 Kim Bailey VeloWorks-Spokes Etc
5
6 Cheryl Morrison SBR Cycling
6
7 Jennifer Mattes SBR Cycling
7
Finishers: Cat 4: 7