Log In
SRS #3: Asheville TT • Jul 18 2014
Light Rain, 66 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Hoy Crosstown Velo 18:52.1
2 Robert O'gorman jr Happy Tooth Racing 19:02.2
3 Chris Emory Crosstown Velo 19:24.5 Teammate Win: Bryan Hoy
4 Matthew Tebbetts Trappe door cycling team 19:29.6
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Haydn Miller Rogue Velo Racing 26:16.2
2 Elijah Shipp Rogue Velo Racing 26:29.5 Teammate Win: Haydn Miller
3 Willem Wambeke Les Amis/Upstate Junior Cycling 27:07.9
4 Brooks Wienke Les Amis-Calder Brothers Cycling Te 27:14.4
5 Matthew Montoya Les Amis / Calder Brother's Team 27:33.0
6 Cj Burford lovefar.org 27:51.3
7 Ian Poore Mission Source 28:12.6
8 James Lloyd Rogue Velo Racing 28:32.7 Teammate Win: Haydn Miller
9 Joshua Morrow asheville youth cycling club team 28:42.9
10 Aiden Robinson 30:59.5
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Goldberg Rock Creek Velo 22:33.3
2 Casey Fulton Rogue Velo Racing 23:24.7
3 Eric Moore Upstate Junior Cycling/Les Amis Cal 23:37.2
4 Alastair Pounder AYC Junior Development Race Team 24:20.2
5 Jacob Williams Eastern Shore Cycles 27:53.9
6 Jacob Eisner Constellation Cycling p/b Inland Co 27:58.7
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Smith 21:55.5
2 Aidan Pounder AYC Junior Development Race Team 22:16.3
3 Sergejs Bowers Ohio High School Development Team 22:23.3
4 Laraib Laubach Rock Creek Velo 22:44.9
5 Noah Sloan 24:33.3
6 Joshua Eisner Constellation Cycling p/b Inland Co 27:37.3
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James P. martin American Cycle&Fitness 19:09.2
2 Peter Leousis Revolution Cycle Sports p/b Lonerid 19:51.2
3 Adam Pinkston Chainheart 19:59.1
4 Alan Korhonen West Coast Cycle 20:08.2
5 Christopher Johnston Basso pb Tonka Cycle/Minnesota Cycl 20:14.1
6 James Berry Spinx 20:35.8
7 Chris Dietrich Modry/Evergreen Partners 20:45.6
8 James Mead Giordana Clif-Bar 21:29.7
9 Thomas Mcguire Modry Evergreen Partners 23:11.9
10 Daniel Wiggins 23:44.6
11 Dave Currence NA 30:00.2
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Killelea SCV / Village Volkswagen 18:20.9
2 Jimm Mcelroy VeloSports Racing 19:00.1
3 Justin Schmidt Team Mission Source/NGCA 19:31.3
4 Aaron Trent Team Roger C. Peace 19:39.1
5 Matthew Cross Tumult Racing 19:55.5
6 Chris Withers team Safe Harbor p/b Technico 19:58.6
7 Justin Lowe Gear Up cycles 20:01.2
8 Travis Gibbon Velobrew 20:02.4
9 R Reid richesin Infinity Racing P/B Tom Williams BM 20:04.5
10 Frank Whittle Jamesbros bikes 20:06.0
11 Jonathan Cucaz Finish Strong 20:06.5
12 Nathan Spence James Bros Bikes 20:22.3
13 Jose Avila Village Volkswagen Elite Cycling 20:29.2
14 Jedediah Hinkley webcyclery 20:30.3
15 Reid Rhodes Velosports Racing 20:30.3 Teammate Top 5: Jimm Mcelroy
16 Carter Harris SV/BikeSource Racing 20:31.8
17 Zachary Nave Finish Strong Cycling 20:41.9
18 Josh Cates Cyclus Sports 20:57.4
19 Franklin Deese Cyclus Sports 20:59.3
20 Matthew Mcnees Cyclus Sports 21:01.2
21 Eli Wemyss Treehouse Racing 21:14.7
22 Alec Whyte Finish Strong Elite Team P/B GCB 22:05.1
23 Jim Payne Tumult Racing 22:56.3 Teammate Top 5: Matthew Cross
24 Chris Cole 23:25.5
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 20   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Levy SV/BikeSource Racing 20:49.4
2 Jed Young Globalbike Savannah 21:07.7
3 Caleb Smith AYC Devo team 21:45.4
4 Andrew Nicholson Western Carolina University 21:54.6
5 John Farmerie Cycling Spoken Here 22:19.8
6 Daniel Wilson Tumult Racing 24:26.4
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clayton Griffin 20:56.2
2 Peter Cassidy Globalbike Charlotte 22:21.7
3 Joel Eisner Constellation Cycling p/b Inland Co 24:15.1
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Rosenbloum Team Dream 20:53.3
2 Neil O'farrell 21:25.1
3 Alex Bernstein 21:47.3
4 Kendall Calvin Cool Breeze Trek Team 22:09.7
5 Martin Mauersberg SBR Racing 22:18.3
6 Wilson Snell 23:17.2
7 Steven Mcglothlin Cool Breeze Cyclery 23:41.1
8 Christopher Field KnoxVelo 23:41.7
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Cogburn Team SmartStop 17:47.1
2 Stephen Vogel Ken's Bike Shop - Hearts RC 18:03.9
3 Erik Broo Happy Tooth Racing 18:08.4
4 Mike Stone Stan's NoTubes p/b Proferrin 18:10.5
5 Nate Berry Happy Tooth Racing 18:19.0
6 Parker Kyzer Finish Strong 18:19.6
7 Brian Hill Stan's NoTubes p/b Proferrin 18:20.2 Teammate Top 5: Mike Stone
8 Nick Jowsey Greenlife-Subaru Benefitting Global 18:30.2
9 Shane Braley Finish Strong 18:38.8
10 Boyd Johnson Greenlife Subaru 18:40.5
11 David Forkner Greenlife-Subaru Benefiting Globalb 18:45.8
12 Daniel Zmolik Stan's NoTubes p/b Proferrin 18:50.7 Teammate Top 5: Mike Stone
13 Nolan Tankersley Village Volkswagen Cycling Team 18:53.2
14 Andrew Crater Finish Strong Elite Cycling Team 19:09.9
15 Alder Martz Hincapie Sportswear Devo 19:10.7
16 Chris Uberti Astellas Pro Cycling 19:20.4
17 David Goodman Team United HealthCare / The 706 Pr 19:21.7
18 Miguel Bryon Hincapie Sportswear Development Tea 19:35.1
19 Peter Haile Starlight Custom Apparel 19:35.9
20 Sebastian York AYC Devo Team 19:36.6
21 Corey Davis Starlight Custom Apparel 19:40.8
22 Joshua Brown HIgh Country Devo p/b Pactimo 19:43.4
23 Johnny Mitchell Finish Strong Elite Cycling Team 19:54.4
24 Jordan Oroshiba Super Squadra p/b Austin Bikes 19:54.9
25 William Guillen Happy Tooth Racing 19:59.0 Teammate Top 5: Erik Broo
26 Chad Capobianco Team United HealthCare / The 706 Pr 20:04.1
27 Stephen Wagstaff Happy Tooth Racing 20:07.5 Teammate Top 5: Erik Broo
28 Conor Schunk Finish Strong Elite Team 20:09.2
29 John Loehner Stan's NoTubes p/b Proferrin 20:20.0 Teammate Top 5: Mike Stone
30 Andrew Hodges Round Here Racing 20:24.3
31 Benjamin Renkema Stan's NoTubes p/b Proferrin 20:39.1 Teammate Top 5: Mike Stone
32 John Butler * Finish Strong Elite Cycling 21:21.4
33 Zeb King Stan's NoTubes p/b Proferrin 21:49.6 Teammate Top 5: Mike Stone
34 Jake Lanoux Super Squadra p/b Austinbikes 21:58.3
Finishers: Cat 1: 21   Cat 2: 12   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holly Mackin MOJO Cycles Racing 21:22.2
2 Christi Britt Asheville Bicycle Racing Club 22:59.1
3 Paige Shook 23:37.5
4 Kim Bishop Fiets Maan Racing/Luna Cycles 24:05.3
5 Allie Wetzel Spokeswomen Syndicate Inc. p/b ParC 25:32.6
6 Emily Graff US Military Endurance Sports 26:28.9
7 Grace Bishop Fiets Maan Racing/Luna Cycles 26:54.7 Teammate Top 5: Kim Bishop
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Debbie Milne Finishstrong.org/pbGCB 21:18.7
2 Gabriele Hauck Alderman - OSP 21:21.3
3 Grace Chappell Spokeswomen Syndicate Inc. p/b ParC 21:35.1
4 Donna Kerby Globalbike Racing 21:54.1
5 Suzanna Dupee Happy Tooth Women's Racing 21:54.4
6 Stephanie Cucaz PCP Race Team 22:01.4
7 Caroline Moakley PainPathways Racing 22:07.5
8 Chris Tommerdahl Happy Tooth Women's Racing 22:08.1 Teammate Top 5: Suzanna Dupee
9 Cinthia Lehner Pain Pathaway 22:19.1
10 Martha Lowe Tennessee Women's Cycling Project 22:30.0
11 Jennifer Caicedo Finish Strong Elite Cycling Team p/ 22:46.0
12 Sarah Kraxberger Carolina Cycling Team 22:50.5
13 Magdalena Cichon DelaFina 23:03.0
14 Laura Calvin Trek Bikes p/b Cool Breeze Cyclery 23:22.1
15 Rachel Starnes DelaFina 24:25.8
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 7