Log In
Georgia Games - RR • Jul 12 2014
Clear, 83 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Rippe
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 W. Harrison nguy Frazier Cycling
2 Nicolas Federico Frazier Cycling Teammate Win: W. Harrison nguy
3 Ryan Garvey
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Sanders
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Terrence O toole
2 Jeff Clayton Georgia Neurosurgical Institute
3 James T gotsick RS Tech p/b GrindStone Performance
4 Greg Spaeth Team Mission Source / NGCA
5 Scott Demyer Homesmart Cycling
6 Jeff Warncke Homesmart Cycling
7 Theron Colucci RS Tech p/b GrindStone Performance Teammate Top 5: James T gotsick
8 Mark Brackenbury Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Greg Spaeth
9 Nello Teer Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Greg Spaeth
10 Jeffrey Licciardello RS Tech p/b GrindStone Performance Teammate Top 5: James T gotsick
11 Timothy Loughlin
12 Brad Harper North Georgia Cycling Association,
13 Robert Conatser Reality Bikes Ambassador
14 Michael Gordon
15 Scott Skrove RS Tech p/b GrindStone Performance Teammate Top 5: James T gotsick
16 Jim Whitehead Out Spokin Woodstock
17 Robert Jordan
18 Joe Greenfeld Homesmart Cycling Teammate Top 5: Scott Demyer
19 Tony Blansit Georgia Neurosurgical Institute Teammate Top 5: Jeff Clayton
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Thornton North Atlanta Riding Club
DNF Patrick Flautt Depaula Racing
2 Charles Seward Unione Sportiva Italiana
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Golden Village Volkswagen Cycling Team
2 Jeffery Babcock
3 Bryan Thornton
4 Jason Young
5 James Himstedt Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
6 Tadd Peck
7 Marvin Rivera
8 Aaron Meyers
9 Gary Farmer Velo Voodoo
10 Brian Skouras Out Spokin Woodstock
11 Simon Davidoff
12 Jeff Bilsky
13 Paul Lawler
14 Ilhan Olcay
15 Michael Pavuk
16 Jason Garnier Smyrna Bicycles
17 Kevin Godleski Frazier Cycling
18 Starling Bridges
19 Gregory Palevo Clarksville Velo
20 Dereik Stephens
21 Jerry Andrick Reality Bikes
22 John Morrison
23 Sean Sigl
24 Jeffrey Burgoon Smyrna Bicycles
25 Paul Bolduan
26 Tom Butler
27 Chris Freeman
28 Ovirne Lopez Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O Teammate Top 5: James Himstedt
29 Scott Harding
30 Stephen Sisk Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O Teammate Top 5: James Himstedt
31 Scott Thomas
32 Ken Kirby Smyrna Bicycles
33 Kevin Cornwell
34 Fernando Melo
35 James Hurst
36 Steven Harker Reality Bikes Club
37 Alex Fuentes
38 Christopher Rhodes
DNF Robert Ernst
DNF Taylor Davis
DNF Daniel Mccarthy
DNF Heath Kirkman
DNF Christopher Sidwell
DNF Andrew Davidson Smyrna Bicycles
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 16   Cat 5: 17   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Richardson Homesmart Cycling
2 Greg Gilbert
3 Brent Faulk Hub Endurance Chattanooga
4 Tracy Honeycutt Free Flite Masters
5 Kenneth Wood
6 Ryan Crabbe RS Tech p/b GrindStone Performance
7 Robert Donovan
8 Jeff Richards Homesmart Cycling Teammate Win: Rick Richardson
9 Chad Strickland
10 Brain Harper
11 James Wueste Homesmart Cycling Teammate Win: Rick Richardson
12 Sean Philyaw Prima Tappa Cycling
13 Grant Baldwin Team Mission Source / NGCA
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Francisco Jark
2 Ulugbek Saldov
3 Ryan Collins
4 Robbin Rahman L5Flyers p/b Maxxis
5 Gregory Smith
6 Calvin Cheung Team Mission Source / NGCA
7 Luis Silva Southern Crescent Cycling
8 Christopher Mcgovern
9 Dmitriy Ponkratov
10 Christian Cherniak BeckJanitorial.com
11 Pablo Di marco North Georgia Cycling Association,
12 Jose Avila
13 Tony Esposito
14 Alisher Voxobov
15 Dan Busch BeckJanitorial.com
16 Thomas Freckmann
17 Steven Tarry Toyota Forklifts/Sport Factory
18 Drago Cepar Round Here Racing
19 Modesto Diaz Southern Crescent Cycling
20 Erik Van name L5Flyers p/b Maxxis Teammate Top 5: Robbin Rahman
21 Marc Klokow
22 Michael Fitzgerald
23 James Todd
24 Justin Schmidt
25 Scott Morris
26 Alex Devereaux Velo Voodoo
27 Tracy Terpstra Village Volkswagen Cycling Team
28 Heber Cristino Southern Crescent Cycling
29 James Holmes
30 Matthew English
31 James Delong Village Volkswagen Cycling Team
32 Brad Harman Safe Harbor p/b Technico, Inc.
33 Derek Tavasci Village Volkswagen Cycling Team
DNF Chris Withers Safe Harbor p/b Technico, Inc.
DNF Jc Emberton Village Volkswagen Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 29   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Burris Depaula Racing
2 Daniel Baccino Southern Crescent Cycling
3 Zach Lutz RS Tech p/b GrindStone Performance
4 Lamanza Davis Rome Velo
5 Blake Bridges
6 Blake Zorn
6 Jean Miller Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
7 Nathan Hatfield PCP Race Team
8 Brent Mayo UGA Cycling
9 Jorge Collado Southern Crescent Cycling Teammate Top 5: Daniel Baccino
10 Aaron Budsock
11 Stephen Baxter Lifetime Bikes Loganville
12 Greg Malautea Coweta Cycling
13 Atamurot Vrinov
14 Blake Neese Kennesaw State University
15 Van Mixon Big Ring Racing
16 Andy Clement
17 Mark Schulz Frazier Cycling
18 Benjamin Czelusniak RS Tech p/b GrindStone Performance Teammate Top 5: Zach Lutz
19 Blake Wilson Frazier Cycling
20 Philip Dewire Hilton Head Cycling/Robson Forensic
21 Kenny Gilead Southern Crescent Cycling Teammate Top 5: Daniel Baccino
22 Dawson Morton L5Flyers p/b Maxxis
23 Taylor Davis
24 Mike Surgen L5Flyers p/b Maxxis
25 Thomas Morrison
26 Jordan Picchiottino Village Volkswagen Cycling Team
27 Chase Bohannon Rome Velo Teammate Top 5: Lamanza Davis
DNF Ooilion Toyirov
DNF Eric Sutton
DNF W. Harrison nguy Frazier Cycling
DNF Sherwood Cox BBC p/b WheelWorx
Finishers: Cat 4: 27   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Henry
2 Keith Werle Team Mission Source / NGCA
3 Cooper Hammarlund
4 Mark Paton-ash
5 Pedro Medeira
6 Chris Robinson
7 Abdel Largaespada
8 Rusty Ramsey Village Volkswagen Cycling Team
9 Shaune Huysamen Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Keith Werle
10 Michael Montgomery
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jan Kolar Lupus Racing Team
2 Brendan Sullivan
3 Maragh Campbell
4 Garey Gomez Litespeed-BMW
5 Andy Lougher Lupus Racing Team Teammate Win: Jan Kolar
6 Benjy Coil Litespeed-BMW
7 Nicholas Vorwerk Team Novo Nordisk Juniors
8 Dillon Swaim Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
9 Steve Simmons
10 Jason Smitherman Round Here Racing
11 Amos Harvey Round Here Racing
12 Chris Chotas Litespeed-BMW Teammate Top 5: Garey Gomez
13 Scott Hilburn
14 Oleg Tanovitsky Lupus Racing Team Teammate Win: Jan Kolar
15 Nicholas Van winkle Litespeed-BMW Teammate Top 5: Garey Gomez
16 Matthew Whatley
DNF Clay Parks Litespeed-BMW Teammate Top 5: Garey Gomez
DNF Darel Christopher
DNF Matthew Miller
DNF Austin Sholly Cherry St. Cycles
DNF Patrick Casey
DNF Igor Rudalev Lupus Racing Team Teammate Win: Jan Kolar
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 12   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dawn Hill
2 Tina Locklear Georgia Neurosurgical Institute
3 Kimberly Campione Lifetime Bikes Loganville
DNF Anna Zuver PCP Race Team
Finishers: Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Scheinfeld Team Mission Source / NGCA
2 Wendy Gardiner Rome Velo
3 Jennifer Klein Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
4 Stacy Robinson Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
5 Suzanne Brockway
7 Loren Morgan
DNF Kimberly Fuller Team Mission Source / NGCA Teammate Win: Jennifer Scheinfeld
8 Sophia Broadwell Junior Flyers
9 Isabella Nguy Frazier Cycling
Finishers: Cat 4: 9