Log In
Georgia Games - Crit • Jul 13 2014
Partly Cloudy, 86 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryson Gates
3 Reece Latham Team Mission Source / NGCA
4 Owen Braunecker Team Mission Source / NGCA
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Garvey
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blake Wilson Frazier Cycling
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Sanders
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Atkins
2 Jeffrey Licciardello RS Tech p/b GrindStone Performance
3 Neil Kopitsky Litespeed-BMW
4 Theron Colucci RS Tech p/b GrindStone Performance
5 Brad Harper North Georgia Cycling Association,
6 Darrell Farlow Team Mission Source / NGCA
7 Nello Teer Team Mission Source / NGCA
8 Jim Whitehead Out Spokin Woodstock
9 Michael Pavuk
10 Michael Gordon
11 Robert Mayerik Free Flite Masters
12 Tim Price
13 Greg Spaeth Team Mission Source / NGCA
14 David Baldwin
15 Robert Conatser Reality Bikes Ambassador
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Thornton North Atlanta Riding Club
2 Charles Seward Unione Sportiva Italiana
3 Patrick Flautt Depaula Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Budsock
2 Jason Young
3 Paul Bolduan
4 David Ohearn US Military Cycling Team
5 Marc Wong
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Constantin
2 Sean Philyaw Prima Tappa Cycling
3 Isaac Strickland Coweta Cycling
4 Gregory Brown
5 Greg Gilbert
6 Gregory Smith
7 Tracy Honeycutt Free Flite Masters
8 Kevin Lee
9 Chris Chotas Litespeed-BMW
10 Brain Harper
11 Richard Craig Epic Customs
12 Brady Rogers Litespeed-BMW
13 Dan Busch BeckJanitorial.com
14 Xavier Cortez Team Mission Source / NGCA
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcelo Martino Southern Crescent Cycling
2 Luis Silva Southern Crescent Cycling Teammate Win: Marcelo Martino
3 Gregory Brown
4 Ryan Collins
5 Modesto Diaz Southern Crescent Cycling Teammate Win: Marcelo Martino
6 Reginald Pineda Round Here Racing
7 Gregory Smith
8 Pablo Di marco North Georgia Cycling Association,
9 Francisco Jark
10 Dmitriy Ponkratov
11 Ulugbek Saldov
12 Matthew English
13 Jose Avila
14 Timothy Loughlin
15 Dan Busch BeckJanitorial.com
16 Drago Cepar Round Here Racing
17 Alisher Voxobov
18 Thomas Freckmann
19 Heber Cristino Southern Crescent Cycling Teammate Win: Marcelo Martino
20 Eric Palacio L5Flyers p/b Maxxis
21 Marc Klokow
22 Peter Smith
23 James Todd
24 Victor Karm
25 Brad Harman Safe Harbor p/b Technico, Inc.
26 Robb Pressley Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mi
27 Taylor Dunn Southern Crescent Cycling Teammate Win: Marcelo Martino
28 Christian Cherniak BeckJanitorial.com
29 James Sciarini Reality Bikes Ambassador
30 Olbap Rojas
31 Cody Hall
32 Chris Withers Safe Harbor p/b Technico, Inc.
33 John-paul Russo Colavita Racing
Finishers: Cat 3: 29   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerry Perullo L5Flyers p/b Maxxis
2 Daniel Baccino Southern Crescent Cycling
3 Atamurot Vrinov
4 Kenny Gilead Southern Crescent Cycling
5 Stephen Baxter Lifetime Bikes Loganville
6 Blake Bridges
7 Blake Neese Kennesaw State University
8 Marc Wong
9 Gregory Palevo Clarksville Velo
10 Philip Dewire Hilton Head Cycling/Robson Forensic
11 Richard Hendry
12 David Ohearn US Military Cycling Team
13 Andy Clement
14 Aaron Budsock
15 Nathan Hatfield PCP Race Team
16 Blake Wilson Frazier Cycling
17 Devin Vernick L5Flyers p/b Maxxis Teammate Win: Jerry Perullo
18 Jordan Picchiottino Village Volkswagen Cycling Team
19 Mike Surgen L5Flyers p/b Maxxis Teammate Win: Jerry Perullo
20 Mike Kehoe Reality Bikes
21 Taylor Davis
22 Eric Sutton
23 Eric Grijalva
24 Bryan Thornton
26 Ooilion Toyirov
Finishers: Cat 4: 23   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Podratsky
2 Luis Berrios
3 Mark Paton-ash
4 Paul Bolduan
5 Mohit Ubhan
6 Marcus Lostracco
7 Michael Pavuk
8 Ryan Hochworter
9 Keith Werle Team Mission Source / NGCA
10 Abdel Largaespada
11 James Hurst
12 Daniel Thornton
DNF Mikey Jencks Road Team
DNF Brian Steele
DNF Sean Murray
Finishers: Cat 5: 13   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Igor Rudalev Lupus Racing Team
2 David Gearhart Litespeed-BMW
3 Maragh Campbell
4 Matthew Whatley
5 Andy Lougher Lupus Racing Team Teammate Win: Igor Rudalev
6 Christopher Mcgovern
7 Isaac Strickland Coweta Cycling
8 Nicholas Vorwerk Team Novo Nordisk Juniors
9 Patrick Casey
10 Dillon Swaim Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
11 Brandon Pruett Hincapie Development team
12 Chris Chotas Litespeed-BMW Teammate Top 5: David Gearhart
13 Matthew Miller
14 Neil Kopitsky Litespeed-BMW Teammate Top 5: David Gearhart
15 Chad Madan Cherry St. Cycles
16 Nicholas Van winkle Litespeed-BMW Teammate Top 5: David Gearhart
17 Eric Anderson
18 Austin Sholly Cherry St. Cycles
DNF Eric Kirk Team Mission Source / NGCA
19 Brady Rogers Litespeed-BMW Teammate Top 5: David Gearhart
DNF Mark Babcock
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 9   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Makena Gates
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abigail Aldridge PCP Race Team
2 Dawn Hill
3 Anna Zuver PCP Race Team Teammate Win: Abigail Aldridge
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tara Keefer
2 Jennifer Scheinfeld Team Mission Source / NGCA
3 Jennifer Klein Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
4 Veronica Cejas North Georgia Cycling Association,
5 Kimberly Fuller Team Mission Source / NGCA
25 Kimberly Campione Lifetime Bikes Loganville
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5