Log In
Little City Stage Race - RR • Jun 21 2014
Clear, 79 degrees, wind 12 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Bryant Folsom Bike/VW/Raley's
2 Jason boynton Folsom bike/vw/raley's Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Daniel Bryant
3 Jason Walker Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Daniel Bryant
4 Brenon Daly ThirstyBear Cycling
5 Philip Hynes ThirstyBear Cycling
6 Tom Lyons ThirstyBear Cycling
7 Norman Zellers LangeTwins Winery Racing Team
8 Todd Peterson Body Concepts
9 Shawn ^daly TriSports Cycling/Eclipse Racing
10 Paul Vaccari SPY GIANT RIDE p/b MRI
11 Gardie Jackson ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Brenon Daly
12 Dirk Himley Hammer/Charity of Choice
13 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
14 Craig Roemer Specialized / Touchstone Masters
15 Christopher Lyman Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Daniel Bryant
16 Hans Gouwens ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Brenon Daly
17 John Hancock Team BP/Sierra Nevada/Reliable
18 Scot Mclean ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Brenon Daly
19 Richard Steele LangeTwins Winery Racing Team
20 Gus Platis Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Daniel Bryant
21 Richard Thomas Pacific Premier Bank Cycling Team
22 Gerald Roberts Team BP/Sierra Nevada/Reliable
23 Mel Maalouf
24 Todd Munk SJBC
25 Darron Sturgeon Audi
26 Duane Strawser SHO-AIR/SERT
27 John Licatesi Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 12   Cat 3: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Willitts 3 Ft. - It's The Law
2 Scott Busby Eastside Velo
3 David Corthell Audi
4 Robert Napieralski Sacramento Golden Wheelmen
5 David Montgomery 3 Ft. - It's The Law Teammate Win: Kevin Willitts
6 John Witkowicki Red Peloton
7 Hugh Janney Rio Strada Racing
8 Sid Noyes Davis Bike Club Race Team
9 Gregory Cullen LuxVue-SunPower Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrett Marking Limitless Cycling Racing Team
2 Chris Bosco Velo Reno P/B Tamarack Junction
3 Jerry Rios OTR Racing
4 Christopher Wyman Pacific Premier Bank Cycling Team
5 David Greif
6 Jeff Stein Nevada Cycling
7 Sunil Jagadish Audi
8 David Rous Bolthouse Farms Cycling Team
9 Dustin Denton Michael David Winery Cycling Team
10 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling Team
11 Jesse Reeves
12 Michael Painter Chico Corsa Cycling Club
13 Jason Marteldye
14 Greg Cook Team Bicycles Plus
15 Alvaro Mosquera Team BP/Sierra Nevada/Reliable
16 Jeremy Barnes Team BP/Sierra Nevada/Reliable
17 Scott Waters Velo Reno P/B Tamarack Junction Teammate Top 5: Chris Bosco
18 Andrew Heinemann Audi
19 Sidney Thomas Pacific Premier Bank Cycling Team Teammate Top 5: Christopher Wyman
20 Rich Tabuso Team BP/Sierra Nevada/Reliable
21 Edward Kronfli TIME - Velo Pasadena Team
22 Douglas Schaller iRT-Reactor p/b JL Velo
Finishers: Cat 3: 21   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay O'neal Audi
2 Ron Fallon Victory Velo Racing
3 Pete Borowski Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
4 Michael Williams Audi Teammate Win: Jay O'neal
5 Joe Hicks Mandalay Bay/McGhie's
6 Dan Goldsmith SHO-AIR/ SERT
7 Patrick Cashell Audi Teammate Win: Jay O'neal
8 David Bryant Body Concepts
9 Jeff Tanforan Team BP/Sierra Nevada/Reliable
10 Klaus Grimm Audi Teammate Win: Jay O'neal
11 Dan Tilzey Audi Teammate Win: Jay O'neal
12 Jeff Hamilton Old 40 Cycling
13 Donald Pattalock Audi Teammate Win: Jay O'neal
14 Jack Wenzel Body Concepts
15 Randy Volkmar Body Concepts
16 Ryan Hiner Chico Masters Cycling Team
17 Stephen Mason SJBC
18 Ricky Miyashiro
19 Chris Bouck
20 David Mehl Folsom Bike/VW/Raley's
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Pearce Big Orange Cycling
2 Alexander Gaidis Brown University
3 Andy Garzoli Chico Corsa Cycling Team
4 Yuriy Platoshyn iRT-Reactor p/b JL Velo
5 David Page Audi
6 Justin Clark
7 David Harwin Audi Teammate Top 5: David Page
8 Timber Weiss Audi Teammate Top 5: David Page
9 Jani Kaunismaki??? Audi Teammate Top 5: David Page
10 Jonathan Lee Audi Teammate Top 5: David Page
11 Joe Singer
12 Tyler Toulouse
13 Travis Keeney
14 Anton Vynogradenko iRT-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Yuriy Platoshyn
15 Henry Cay Elko Velo Bike Club
16 Kevin Cassiday Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
17 Jose Ayon Chico Corsa Cycling Club Teammate Top 5: Andy Garzoli
18 David Evans Velo Reno P/B Tamarack Junction
19 Glenn Wallin Velo Reno P/B Tamarack Junction
20 Tony Rago Mandalay Bay/McGhie's
21 Luke Wentland Chico Corsa Cycling Club Teammate Top 5: Andy Garzoli
22 Thomas Vehe
23 David Garzoli Chico Corsa Cycling Club Teammate Top 5: Andy Garzoli
24 Christopher Dugan Velo Reno P/B Tamarack Junction
25 Adrian Tieslau Reno Wheelmen
26 Anthony Ozuna Audi Teammate Top 5: David Page
27 Thomas Jessop
28 Corey Nunez Velo Reno P/B Tamarack Junction
29 Davin Abrahamian Chico Corsa Cycling Club Teammate Top 5: Andy Garzoli
30 Israel Lizarraga
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 22   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nye Yackle Yackle Brothers Racing
2 Gavin Elias
3 Makayla Macpherson South Bay Wheelmen
4 Mason Halstead Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
5 Isabella Brunner Team Swift
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Yackle Yackle Brothers Racing
2 Grover Rozek Limitless Cycling Racing Team
3 Hans Poulsen Tieni Duro Junior Cycling Team
4 Leonard Schummer Tieni Duro Junior Cycling Team
5 Charlie Rous Bolthouse Farms Cycling Team
6 Deven Jordan
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rupert Cox Limitless Cycling Racing Team
2 Mathew Ly LUX/Specialized by Cynergy
3 Bo Knickman LUX/Specialized by Cynergy
4 Cole Davis Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Rupert Cox
5 Jordan Ruffino Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Rupert Cox
6 Imeh Nsek LUX/Specialized by Cynergy
7 Miles Daly Team Swift
8 Jonathan Legge LUX/Specialized by Cynergy Teammate Top 5: Mathew Ly
9 Jasper Hodgson Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Rupert Cox
10 Jason Frost Tieni Duro Junior Cycling Team
11 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling Team
12 Parker Rous Bolthouse Farms Cycling Team
13 Kyle Fiori Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Rupert Cox
14 Lane Sturgeon Tieni Duro Junior Cycling Team
15 Seth Jezek
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Christensen Limitless Cycling Racing Team
2 Adam Alvarez LUX/Specialized by Cynergy
3 Nathan Barnett Bear Development Team
4 Geoffrey Bartz Bolthouse Farms Cycling Team
5 Connor Ellison Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Jonathan Christensen
6 Alex Smith Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Jonathan Christensen
7 Jack Page LUX/Specialized by Cynergy Teammate Top 5: Adam Alvarez
8 Alexander Rosero Fun Sport Bikes Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Joyce California Giant Berry Farms/Specia
2 Justin Rossi Marc Pro - Strava
3 Yannick Eckmann California Giant Berry Farms/Specia Teammate Win: Colin Joyce
4 Kesler Jared
5 Matt Rodrigues Davis Bike Club Race Team
6 Christopher Harlanddunaway Marc Pro - Strava
7 Jacob Albrecht Whole Athlete/ Specialized Cycling
8 Torey Philipp California Giant Berry Farms/Specia Teammate Win: Colin Joyce
9 Reese Levine Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
10 Diego Binatena SKLZ-Swami's Development Elite Team
11 Michael Larson
12 Daniel Kosykh Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Matt Rodrigues
13 Tobin Ortenblad California Giant Berry Farms/Specia Teammate Win: Colin Joyce
14 Scot Ferguson Velo Reno P/B Tamarack Junction
15 Michael Woodward Flagstaff Cycling
16 Nathan Freed Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Justin Rossi
17 Charles Hutcheson Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Justin Rossi
18 Luciano Sponza VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme
19 Eric Brickler Data Driven Athlete Racing
20 David Mesa Fresh Air Bicycles-Focus
21 Jonathan Penaloza Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Matt Rodrigues
22 Cody Kaiser Muscle Milk/Specialized
23 Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Matt Rodrigues
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gretchen Stumhofer University of California-San Diego
2 Christina Bonnington iRT-Reactor p/b JL Velo
3 Jennifer Wong ThirstyBear Cycling
4 Lesley Jensen Metromint Cycling
5 Heather Mcdonald Metromint Cycling
6 Jodie Oates Jobing.com Women's Racing
7 Marianne Hernandez Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Girard Eastside Velo
2 Vynessa Diblasio
3 Andrea Franchi
4 Angie Platis Rio Strada Racing
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alison Starnes TWENTY16 Pro Cycling
2 Diane Moug Folsom Bike/Cervelo
3 Erica Greif Velo Sports Group
4 Aliya Traficante Davis Bike Club
5 Claire Morgan Folsom Bike/Cervelo
6 Tanya Fredricks ThirstyBear Cycling
7 Rhonda Serr Audi
8 Kim Wik Pacific Crush Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7