Log In
Little City Stage Race - Circuit Race • Jun 21 2014
Clear, 79 degrees, wind 12 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brenon Daly ThirstyBear Cycling
2 Jason boynton Folsom bike/vw/raley's Folsom Bike/VW/Raley's
3 Hans Gouwens ThirstyBear Cycling Teammate Win: Brenon Daly
4 Jason Walker Folsom Bike/VW/Raley's
5 Gardie Jackson ThirstyBear Cycling Teammate Win: Brenon Daly
6 Daniel Bryant Folsom Bike/VW/Raley's
7 Richard Steele LangeTwins Winery Racing Team
8 Paul Vaccari SPY GIANT RIDE p/b MRI
9 Craig Roemer Specialized / Touchstone Masters
10 Dirk Himley Hammer/Charity of Choice
11 Tom Lyons ThirstyBear Cycling Teammate Win: Brenon Daly
12 Norman Zellers LangeTwins Winery Racing Team
13 David Christenson
14 Christopher Lyman Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Jason boynton Folsom bike/vw/raley's
15 Philip Hynes ThirstyBear Cycling Teammate Win: Brenon Daly
16 Mark Tucsnak
17 Todd Peterson Body Concepts
18 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
19 Shawn ^daly TriSports Cycling/Eclipse Racing
20 Scot Mclean ThirstyBear Cycling Teammate Win: Brenon Daly
21 Justin Eatinger Team Bicycle Trip
22 John Hancock Team BP/Sierra Nevada/Reliable
23 Gus Platis Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Jason boynton Folsom bike/vw/raley's
24 Holger Steinbach ThirstyBear Cycling Teammate Win: Brenon Daly
25 Mel Maalouf
26 Nabil Samaan
27 Darron Sturgeon Audi
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 13   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Willitts 3 Ft. - It's The Law
2 Jonathan Laine 3 Ft. - It's The Law Teammate Win: Kevin Willitts
3 David Corthell Audi
4 David Montgomery 3 Ft. - It's The Law Teammate Win: Kevin Willitts
5 Robert Napieralski Sacramento Golden Wheelmen
6 John Witkowicki Red Peloton
7 Gregory Cullen LuxVue-SunPower Racing
8 Sid Noyes Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrett Marking Limitless Cycling Racing Team
2 Chris Bosco Velo Reno P/B Tamarack Junction
3 Michael Painter Chico Corsa Cycling Club
4 Jeff Stein Nevada Cycling
5 David Rous Bolthouse Farms Cycling Team
6 Sunil Jagadish Audi
7 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling Team
8 Christopher Wyman Pacific Premier Bank Cycling Team
9 Dustin Denton Michael David Winery Cycling Team
10 Jerry Rios OTR Racing
11 Scott Waters Velo Reno P/B Tamarack Junction Teammate Top 5: Chris Bosco
12 Andrew Heinemann Audi
13 Jesse Reeves
14 Jeremy Barnes Team BP/Sierra Nevada/Reliable
15 Douglas Schaller iRT-Reactor p/b JL Velo
16 Joseph Holt Chico Corsa Cycling Team Teammate Top 5: Michael Painter
17 Jason Marteldye
18 David Greif
19 Sidney Thomas Pacific Premier Bank Cycling Team
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay O'neal Audi
2 Michael Williams Audi Teammate Win: Jay O'neal
3 Joe Hicks Mandalay Bay/McGhie's
4 Donald Pattalock Audi Teammate Win: Jay O'neal
5 Dan Tilzey Audi Teammate Win: Jay O'neal
6 David Bryant Body Concepts
7 Ron Fallon Victory Velo Racing
8 Jeff Tanforan Team BP/Sierra Nevada/Reliable
9 Stephen Mason SJBC
10 Klaus Grimm Audi Teammate Win: Jay O'neal
11 Jeff Hamilton Old 40 Cycling
12 Jeff Brooks Victory Velo Racing
13 Randy Volkmar Body Concepts
14 Thomas wood ? Body Concepts
15 Matt Conidaris Body Concepts
16 Jack Wenzel Body Concepts
17 Bruce Ruana
18 David Vincent Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
19 Ryan Hiner Chico Masters Cycling Team
20 David Mehl Folsom Bike/VW/Raley's
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Gaidis Brown University
2 Andy Garzoli Chico Corsa Cycling Team
3 Anton Vynogradenko iRT-Reactor p/b JL Velo
4 Yuriy Platoshyn iRT-Reactor p/b JL Velo
5 Jonathan Lee Audi
6 David Harwin Audi
7 Joe Singer
8 Justin Clark
9 David Page Audi Teammate Top 5: Jonathan Lee
10 Timber Weiss Audi Teammate Top 5: Jonathan Lee
11 Kevin Cassiday Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
12 Spencer Fields Folsom Bike/Giant
13 Jani Kaunismaki??? Audi Teammate Top 5: Jonathan Lee
14 Travis Keeney
15 Glenn Wallin Velo Reno P/B Tamarack Junction
16 Jose Ayon Chico Corsa Cycling Club Teammate Top 5: Andy Garzoli
17 Tyler Toulouse
18 Luke Wentland Chico Corsa Cycling Club Teammate Top 5: Andy Garzoli
19 Tony Rago Mandalay Bay/McGhie's
20 David Evans Velo Reno P/B Tamarack Junction
21 Matt Keating Rio Strada Racing
22 Henry Cay Elko Velo Bike Club
23 David Garzoli Chico Corsa Cycling Club Teammate Top 5: Andy Garzoli
24 Thomas Vehe
25 Israel Lizarraga
26 Carl Crawford Bolthouse Farms Cycling Team
27 Davin Abrahamian Chico Corsa Cycling Club Teammate Top 5: Andy Garzoli
28 Colby Stott Philadelphia Cyclocross School
29 James Longway Chico Corsa Cycling Club Teammate Top 5: Andy Garzoli
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 20   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nye Yackle Yackle Brothers Racing
2 Gavin Elias
3 Isabella Brunner Team Swift
4 Makayla Macpherson South Bay Wheelmen
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Yackle Yackle Brothers Racing
2 Grover Rozek Limitless Cycling Racing Team
3 Hans Poulsen Tieni Duro Junior Cycling Team
4 Leonard Schummer Tieni Duro Junior Cycling Team
5 Charlie Rous Bolthouse Farms Cycling Team
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rupert Cox Limitless Cycling Racing Team
2 Mathew Ly LUX/Specialized by Cynergy
3 Bo Knickman LUX/Specialized by Cynergy
4 Imeh Nsek LUX/Specialized by Cynergy
5 Jordan Ruffino Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Rupert Cox
6 Jonathan Legge LUX/Specialized by Cynergy
7 Cole Davis Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Rupert Cox
8 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling Team
9 Kyle Legge LUX/Specialized by Cynergy Teammate Top 5: Mathew Ly
10 Parker Rous Bolthouse Farms Cycling Team
11 Seth Jezek
12 Jason Frost Tieni Duro Junior Cycling Team
13 Kyle Fiori Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Rupert Cox
14 Robbie Farrens Tieni Duro Junior Cycling Team
15 Lane Sturgeon Tieni Duro Junior Cycling Team
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Christensen Limitless Cycling Racing Team
2 Nathan Barnett Bear Development Team
3 Adam Alvarez LUX/Specialized by Cynergy
4 Connor Ellison Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Jonathan Christensen
5 Alex Smith Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Jonathan Christensen
6 Jack Page LUX/Specialized by Cynergy
7 Geoffrey Bartz Bolthouse Farms Cycling Team
8 Alexander Rosero Fun Sport Bikes Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Rossi Marc Pro - Strava
2 Yannick Eckmann California Giant Berry Farms/Specia
3 Tobin Ortenblad California Giant Berry Farms/Specia
4 Colin Joyce California Giant Berry Farms/Specia
5 Jacob Albrecht Whole Athlete/ Specialized Cycling
6 Daniel Kosykh Davis Bike Club Race Team
7 Aj Snovel Folsom Bike/VW/Raley's
8 Scot Ferguson Velo Reno P/B Tamarack Junction
9 Michael Woodward Flagstaff Cycling
10 Diego Binatena SKLZ-Swami's Development Elite Team
11 Matt Rodrigues Davis Bike Club Race Team
12 Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Race Team
13 Dustin Sweet Velo Reno P/B Tamarack Junction
14 Luciano Sponza VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme
15 Reese Levine Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
16 Eric Brickler Data Driven Athlete Racing
17 Kesler Jared
18 Jonathan Penaloza Davis Bike Club Race Team
19 Torey Philipp California Giant Berry Farms/Specia Teammate Top 5: Yannick Eckmann
20 David Mesa Fresh Air Bicycles-Focus
21 Christopher Harlanddunaway Marc Pro - Strava Teammate Win: Justin Rossi
22 Charles Hutcheson Marc Pro - Strava Teammate Win: Justin Rossi
23 Michael Larson
24 Taylor Vaccari SPY GIANT RIDE p/b MRI
25 Robby Liebherr Velo Reno P/B Tamarack Junction
26 Josh Rennie Velo Reno P/B Tamarack Junction
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 14   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Wong ThirstyBear Cycling
2 Christina Bonnington iRT-Reactor p/b JL Velo
3 Lesley Jensen Metromint Cycling
4 Heather Mcdonald Metromint Cycling
5 Jodie Oates Jobing.com Women's Racing
6 Kelli Samuelson Ritte Womens Team
7 Marianne Hernandez Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Girard Eastside Velo
2 Vynessa Diblasio
3 Angie Platis Rio Strada Racing
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alison Starnes TWENTY16 Pro Cycling
2 Erica Greif Velo Sports Group
3 Cristina Hughes
4 Diane Moug Folsom Bike/Cervelo
5 Aliya Traficante Davis Bike Club
6 Kim Wik Pacific Crush Racing
7 Tanya Fredricks ThirstyBear Cycling
8 Rhonda Serr Audi
9 Ruste Jenkins
10 Heidi Littenberg Roseville Cyclery Women's Team p/b
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8