Log In
Little City Stage Race - TT • Jun 22 2014
Clear, 75 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Bryant Folsom Bike/VW/Raley's
2 Jason boynton Folsom bike/vw/raley's Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Daniel Bryant
3 Philip Hynes ThirstyBear Cycling
4 Gardie Jackson ThirstyBear Cycling
5 Tom Lyons ThirstyBear Cycling
6 Christopher Lyman Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Daniel Bryant
7 John Costanza Audi
8 Holger Steinbach ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Philip Hynes
9 Scot Mclean ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Philip Hynes
10 Jason Walker Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Daniel Bryant
11 Dirk Himley Hammer/Charity of Choice
12 Craig Roemer Specialized / Touchstone Masters
13 David Christenson
14 Richard Steele LangeTwins Winery Racing Team
15 Hans Gouwens ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Philip Hynes
16 Norman Zellers LangeTwins Winery Racing Team
17 John Hancock Team BP/Sierra Nevada/Reliable
18 Brenon Daly ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Philip Hynes
19 Paul Vaccari SPY GIANT RIDE p/b MRI
20 Gus Platis Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Daniel Bryant
21 Mark Tucsnak
22 Darron Sturgeon Audi
23 Todd Peterson Body Concepts
24 Shawn ^daly TriSports Cycling/Eclipse Racing
25 John Licatesi Davis Bike Club Race Team
26 Richard Thomas Pacific Premier Bank Cycling Team
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 13   Cat 3: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Napieralski Sacramento Golden Wheelmen
2 David Montgomery 3 Ft. - It's The Law
3 Jonathan Laine 3 Ft. - It's The Law
4 Kevin Willitts 3 Ft. - It's The Law
5 John Witkowicki Red Peloton
6 Sid Noyes Davis Bike Club Race Team
7 Warren Stallings Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Rous Bolthouse Farms Cycling Team
2 Chris Bosco Velo Reno P/B Tamarack Junction
3 Jeremy Barnes Team BP/Sierra Nevada/Reliable
4 Garrett Marking Limitless Cycling Racing Team
5 Jeff Stein Nevada Cycling
6 Michael Painter Chico Corsa Cycling Club
7 Dustin Denton Michael David Winery Cycling Team
8 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling Team
9 Jesse Reeves
10 Jerry Rios OTR Racing
11 Christopher Wyman Pacific Premier Bank Cycling Team
12 Joseph Holt Chico Corsa Cycling Team
13 Jason Marteldye
14 Douglas Schaller iRT-Reactor p/b JL Velo
15 David Greif
16 Edward Kronfli TIME - Velo Pasadena Team
17 Sidney Thomas Pacific Premier Bank Cycling Team
18 Sunil Jagadish Audi
19 Andrew Heinemann Audi
20 Rich Tabuso Team BP/Sierra Nevada/Reliable Teammate Top 5: Jeremy Barnes
21 Scott Waters Velo Reno P/B Tamarack Junction Teammate Top 5: Chris Bosco
Finishers: Cat 3: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Hicks Mandalay Bay/McGhie's
2 Patrick Cashell Audi
3 Michael Williams Audi
4 Stephen Mason SJBC
5 Jeff Tanforan Team BP/Sierra Nevada/Reliable
6 Klaus Grimm Audi
7 Dan Tilzey Audi Teammate Top 5: Patrick Cashell
8 Jay O'neal Audi Teammate Top 5: Patrick Cashell
9 David Bryant Body Concepts
10 Bruce Ruana
11 Randy Volkmar Christiana Cycling
12 Jeff Brooks Victory Velo Racing
13 Matt Conidaris Body Concepts
14 Ron Fallon Victory Velo Racing
15 Thomas wood ? Body Concepts
16 Will Stoeger
17 Jack Wenzel Body Concepts
18 David Mehl Folsom Bike/VW/Raley's
19 Ryan Hiner Chico Masters Cycling Team
20 Chris Bouck
21 Jeff Hamilton Old 40 Cycling
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Clark
2 Kevin Cassiday Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
3 David Page Audi
4 David Harwin Audi
5 Andy Garzoli Chico Corsa Cycling Team
6 Luke Wentland Chico Corsa Cycling Club
7 Joe Singer
8 David Evans Velo Reno P/B Tamarack Junction
9 Alexander Gaidis Brown University
10 Yuriy Platoshyn iRT-Reactor p/b JL Velo
11 Ben French Topsport
12 Jani Kaunismaki??? Audi Teammate Top 5: David Page
13 Tony Rago Mandalay Bay/McGhie's
14 Tyler Toulouse
15 Spencer Fields Folsom Bike/Giant
16 Timber Weiss Audi Teammate Top 5: David Page
17 Jose Ayon Chico Corsa Cycling Club Teammate Top 5: Andy Garzoli
18 David Garzoli Chico Corsa Cycling Club Teammate Top 5: Andy Garzoli
19 Anton Vynogradenko iRT-Reactor p/b JL Velo
20 Christopher Dugan Velo Reno P/B Tamarack Junction
21 Thomas Vehe
22 Matt Keating Rio Strada Racing
23 Carl Crawford Bolthouse Farms Cycling Team
24 Israel Lizarraga
25 Davin Abrahamian Chico Corsa Cycling Club Teammate Top 5: Andy Garzoli
26 Corey Nunez Velo Reno P/B Tamarack Junction
27 Daniel Rivera Audi Teammate Top 5: David Page
28 James Longway Chico Corsa Cycling Club Teammate Top 5: Andy Garzoli
29 Anthony Ozuna Audi Teammate Top 5: David Page
Finishers: Cat 4: 20   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nye Yackle Yackle Brothers Racing
2 Gavin Elias
3 Makayla Macpherson South Bay Wheelmen
4 Isabella Brunner Team Swift
5 Mason Halstead Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Yackle Yackle Brothers Racing
2 Grover Rozek Limitless Cycling Racing Team
3 Leonard Schummer Tieni Duro Junior Cycling Team
4 Hans Poulsen Tieni Duro Junior Cycling Team
5 Charlie Rous Bolthouse Farms Cycling Team
6 Deven Jordan
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rupert Cox Limitless Cycling Racing Team
2 Imeh Nsek LUX/Specialized by Cynergy
3 Bo Knickman LUX/Specialized by Cynergy
4 Mathew Ly LUX/Specialized by Cynergy
5 Jordan Ruffino Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Rupert Cox
6 Jonathan Legge LUX/Specialized by Cynergy
7 Kyle Legge LUX/Specialized by Cynergy Teammate Top 5: Imeh Nsek
8 Cole Davis Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Rupert Cox
9 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling Team
10 Jasper Hodgson Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Rupert Cox
11 Jason Frost Tieni Duro Junior Cycling Team
12 Kyle Fiori Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Rupert Cox
13 Parker Rous Bolthouse Farms Cycling Team
14 Seth Jezek
15 Lane Sturgeon Tieni Duro Junior Cycling Team
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Alvarez LUX/Specialized by Cynergy
2 Alex Smith Limitless Cycling Racing Team
3 Jonathan Christensen Limitless Cycling Racing Team
4 Jack Page LUX/Specialized by Cynergy Teammate Win: Adam Alvarez
5 Geoffrey Bartz Bolthouse Farms Cycling Team
6 Nathan Barnett Bear Development Team
7 Connor Ellison Limitless Cycling Racing Team Teammate Top 5: Alex Smith
8 Alexander Rosero Fun Sport Bikes Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Rossi Marc Pro - Strava
2 Colin Joyce California Giant Berry Farms/Specia
3 Jacob Albrecht Whole Athlete/ Specialized Cycling
4 Christopher Harlanddunaway Marc Pro - Strava Teammate Win: Justin Rossi
5 Tobin Ortenblad Quick Release
6 Torey Philipp
7 Eric Brickler Data Driven Athlete Racing
8 Diego Binatena SKLZ-Swami's Development Elite Team
9 Matt Rodrigues Davis Bike Club Race Team
10 Yannick Eckmann California Giant Berry Farms/Specia Teammate Top 5: Colin Joyce
11 Reese Levine Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
12 Kesler Jared
13 Luciano Sponza VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme
14 Michael Larson
15 David Mesa Fresh Air Bicycles-Focus
16 Tyler Thompson Velo Reno P/B Tamarack Junction
17 Josh Rennie Velo Reno P/B Tamarack Junction
18 Michael Woodward Flagstaff Cycling
19 Daniel Kosykh Davis Bike Club Race Team
20 Scot Ferguson Velo Reno P/B Tamarack Junction
21 Samuel Bolster Velo Reno P/B Tamarack Junction
22 Dustin Sweet Velo Reno P/B Tamarack Junction
23 Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Mcdonald Metromint Cycling
2 Lesley Jensen Metromint Cycling Teammate Win: Heather Mcdonald
3 Christina Bonnington iRT-Reactor p/b JL Velo
4 Marianne Hernandez Davis Bike Club Race Team
5 Jennifer Wong ThirstyBear Cycling
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Girard Eastside Velo
2 Vynessa Diblasio
3 Angie Platis Rio Strada Racing
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alison Starnes TWENTY16 Pro Cycling
2 Cristina Hughes
3 Diane Moug Folsom Bike/Cervelo
4 Kim Wik Pacific Crush Racing
5 Rhonda Serr Audi
6 Tanya Fredricks ThirstyBear Cycling
7 Heidi Littenberg Roseville Cyclery Women's Team p/b
8 Aliya Traficante Davis Bike Club
9 Erica Greif Velo Sports Group
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7