Log In
Little City Stage Race - Crit • Jun 22 2014
Clear, 75 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Walker Folsom Bike/VW/Raley's
2 Richard Steele LangeTwins Winery Racing Team
3 Jason boynton Folsom bike/vw/raley's Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Jason Walker
4 Craig Roemer Specialized / Touchstone Masters
5 Mike Dunn Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
6 Brenon Daly ThirstyBear Cycling
7 Norman Zellers LangeTwins Winery Racing Team Teammate Top 5: Richard Steele
8 Justin Eatinger Team Bicycle Trip
9 Mark Tucsnak
10 Tom Lyons ThirstyBear Cycling
11 Paul Vaccari SPY GIANT RIDE p/b MRI
12 Philip Hynes ThirstyBear Cycling
13 Daniel Bryant Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Jason Walker
14 John Hancock Team BP/Sierra Nevada/Reliable
15 David Christenson
16 Todd Peterson Body Concepts
17 Gus Platis Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Jason Walker
18 Dirk Himley Hammer/Charity of Choice
19 Scot Mclean ThirstyBear Cycling
20 Holger Steinbach ThirstyBear Cycling
21 Gardie Jackson ThirstyBear Cycling
22 Hans Gouwens ThirstyBear Cycling
23 Darron Sturgeon Audi
24 Christopher Lyman Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Jason Walker
25 Bubba Melcher Audi
26 Nabil Samaan
27 Richard Thomas Pacific Premier Bank Cycling Team
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 13   Cat 3: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Willitts 3 Ft. - It's The Law
2 David Montgomery 3 Ft. - It's The Law Teammate Win: Kevin Willitts
3 Jonathan Laine 3 Ft. - It's The Law Teammate Win: Kevin Willitts
4 David Corthell Audi
5 Robert Napieralski Sacramento Golden Wheelmen
6 John Witkowicki Red Peloton
7 Hugh Janney Rio Strada Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Wyman Pacific Premier Bank Cycling Team
2 Brian Szykowny
3 Michael Painter Chico Corsa Cycling Club
4 Scott Waters Velo Reno P/B Tamarack Junction
5 David Rous Bolthouse Farms Cycling Team
6 Andrew Heinemann Audi
7 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling Team
8 Jason Marteldye
9 Jeff Stein Nevada Cycling
10 David Greif
11 Jesse Reeves
12 Sidney Thomas Pacific Premier Bank Cycling Team Teammate Win: Christopher Wyman
13 Alvaro Mosquera Team BP/Sierra Nevada/Reliable
14 Jeremy Barnes Team BP/Sierra Nevada/Reliable
15 Sunil Jagadish Audi
16 Joseph Holt Chico Corsa Cycling Team Teammate Top 5: Michael Painter
17 Rich Tabuso Team BP/Sierra Nevada/Reliable
18 Garrett Marking Limitless Cycling Racing Team
19 Chris Bosco Velo Reno P/B Tamarack Junction Teammate Top 5: Scott Waters
20 Dustin Denton Michael David Winery Cycling Team
21 Michael Dunn Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
22 Jerry Rios OTR Racing
23 Douglas Schaller iRT-Reactor p/b JL Velo
Finishers: Cat 3: 22   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Cashell Audi
2 Jay O'neal Audi Teammate Win: Patrick Cashell
3 Ron Fallon Victory Velo Racing
4 Joe Hicks Mandalay Bay/McGhie's
5 Michael Williams Audi Teammate Win: Patrick Cashell
6 Jeff Hamilton Old 40 Cycling
7 Stephen Mason SJBC
8 Klaus Grimm Audi Teammate Win: Patrick Cashell
9 Jeff Tanforan Team BP/Sierra Nevada/Reliable
10 Dan Tilzey Audi Teammate Win: Patrick Cashell
11 David Bryant Body Concepts
12 Jeff Brooks Victory Velo Racing Teammate Top 5: Ron Fallon
13 Randy Volkmar Body Concepts
14 Matt Conidaris Body Concepts
15 Damien Anderson Body Concepts
16 David Vincent Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
17 Thomas wood ? Body Concepts
18 Ryan Hiner Chico Masters Cycling Team
19 Bruce Ruana
20 Jack Wenzel Body Concepts
21 Chris Bouck
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Gaidis Brown University
2 Andy Garzoli Chico Corsa Cycling Team
3 Joe Singer
4 David Harwin Audi
5 Travis Keeney
6 Justin Clark
7 Jose Ayon Chico Corsa Cycling Club Teammate Top 5: Andy Garzoli
8 Tony Rago Mandalay Bay/McGhie's
9 David Page Audi Teammate Top 5: David Harwin
10 Jani Kaunismaki??? Audi Teammate Top 5: David Harwin
11 Anton Vynogradenko iRT-Reactor p/b JL Velo
12 Adrian Tieslau Reno Wheelmen
13 Kevin Cassiday Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
14 Yuriy Platoshyn iRT-Reactor p/b JL Velo
15 Tyler Toulouse
16 Brandon Mascarenas Chico Corsa Cycling Team Teammate Top 5: Andy Garzoli
17 Spencer Fields Folsom Bike/Giant
18 Luke Wentland Chico Corsa Cycling Club Teammate Top 5: Andy Garzoli
19 Thomas Vehe
20 Timber Weiss Audi Teammate Top 5: David Harwin
21 David Evans Velo Reno P/B Tamarack Junction
22 David Garzoli Chico Corsa Cycling Club Teammate Top 5: Andy Garzoli
23 Daniel Rivera Audi Teammate Top 5: David Harwin
24 Corey Nunez Velo Reno P/B Tamarack Junction
25 Davin Abrahamian Chico Corsa Cycling Club Teammate Top 5: Andy Garzoli
26 Israel Lizarraga
27 Anthony Ozuna Audi Teammate Top 5: David Harwin
28 Carl Crawford Bolthouse Farms Cycling Team
29 James Longway Chico Corsa Cycling Club Teammate Top 5: Andy Garzoli
30 Lucas Ingvoldstad Velo Reno P/B Tamarack Junction
31 Christopher Dugan Velo Reno P/B Tamarack Junction
32 Thomas Jessop
Finishers: Cat 4: 21   Cat 5: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nye Yackle Yackle Brothers Racing
2 Makayla Macpherson South Bay Wheelmen
3 Isabella Brunner Team Swift
4 Gavin Elias
5 Mason Halstead Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grover Rozek Limitless Cycling Racing Team
2 Jake Yackle Yackle Brothers Racing
3 Leonard Schummer Tieni Duro Junior Cycling Team
4 Charlie Rous Bolthouse Farms Cycling Team
5 Hans Poulsen Tieni Duro Junior Cycling Team
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Imeh Nsek LUX/Specialized by Cynergy
2 Jordan Ruffino Limitless Cycling Racing Team
3 Mathew Ly LUX/Specialized by Cynergy Teammate Win: Imeh Nsek
4 Rupert Cox Limitless Cycling Racing Team
5 Bo Knickman LUX/Specialized by Cynergy Teammate Win: Imeh Nsek
6 Jonathan Legge LUX/Specialized by Cynergy Teammate Win: Imeh Nsek
7 Cole Davis Limitless Cycling Racing Team Teammate Top 5: Jordan Ruffino
8 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling Team
9 Miles Daly Team Swift
10 Parker Rous Bolthouse Farms Cycling Team
11 Kyle Legge LUX/Specialized by Cynergy Teammate Win: Imeh Nsek
12 Jasper Hodgson Limitless Cycling Racing Team Teammate Top 5: Jordan Ruffino
13 Kyle Fiori Limitless Cycling Racing Team Teammate Top 5: Jordan Ruffino
14 Jason Frost Tieni Duro Junior Cycling Team
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Smith Limitless Cycling Racing Team
2 Geoffrey Bartz Bolthouse Farms Cycling Team
3 Nathan Barnett Bear Development Team
4 Jonathan Christensen Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Alex Smith
5 Adam Alvarez LUX/Specialized by Cynergy
6 Connor Ellison Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Alex Smith
7 Jack Page LUX/Specialized by Cynergy Teammate Top 5: Adam Alvarez
8 Alexander Rosero Fun Sport Bikes Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Larson
2 Tobin Ortenblad California Giant Berry Farms/Specia
3 Kesler Jared
4 Yannick Eckmann California Giant Berry Farms/Specia
5 Reese Levine Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
6 Jacob Albrecht Whole Athlete/ Specialized Cycling
7 Matt Rodrigues Davis Bike Club Race Team
8 Scot Ferguson Velo Reno P/B Tamarack Junction
9 Luciano Sponza VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme
10 Diego Binatena SKLZ-Swami's Development Elite Team
11 Michael Woodward Flagstaff Cycling
12 Eric Brickler Data Driven Athlete Racing
13 Christopher Harlanddunaway Marc Pro - Strava
14 Justin Rossi Marc Pro - Strava
15 Jonathan Penaloza Davis Bike Club Race Team
16 Dustin Sweet Velo Reno P/B Tamarack Junction
17 Josh Rennie Velo Reno P/B Tamarack Junction
18 Robby Liebherr Velo Reno P/B Tamarack Junction
19 Daniel Kosykh Davis Bike Club Race Team
20 Torey Philipp California Giant Berry Farms/Specia Teammate Top 5: Tobin Ortenblad
21 Nathan Freed Folsom Bike/VW/Raley's
22 Colin Joyce California Giant Berry Farms/Specia Teammate Top 5: Tobin Ortenblad
23 David Mesa Fresh Air Bicycles-Focus
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 11   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Wong ThirstyBear Cycling
2 Christina Bonnington iRT-Reactor p/b JL Velo
3 Lesley Jensen Metromint Cycling
4 Heather Mcdonald Metromint Cycling
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Girard Eastside Velo
2 Lindsay Platoshyn iRT-Reactor p/b JL Velo
3 Vynessa Diblasio
4 Janice Duis Rio Strada Racing
5 Angie Platis Rio Strada Racing
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alison Starnes TWENTY16 Pro Cycling
2 Diane Moug Folsom Bike/Cervelo
3 Erica Greif Velo Sports Group
4 Kim Wik Pacific Crush Racing
5 Aliya Traficante Davis Bike Club
6 Diane Moug Folsom Bike/Cervelo
7 Tanya Fredricks ThirstyBear Cycling
8 Heidi Littenberg Roseville Cyclery Women's Team p/b
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7