Log In
Little City Stage Race - GC • Jun 22 2014
Clear, 75 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason boynton Folsom bike/vw/raley's Folsom Bike/VW/Raley's
2 Jason Walker Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Jason boynton Folsom bike/vw/raley's
3 Daniel Bryant Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Jason boynton Folsom bike/vw/raley's
4 Brenon Daly ThirstyBear Cycling
5 Philip Hynes ThirstyBear Cycling
6 Tom Lyons ThirstyBear Cycling
7 Richard Steele LangeTwins Winery Racing Team
8 Gardie Jackson ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Brenon Daly
9 Craig Roemer Specialized / Touchstone Masters
10 Norman Zellers LangeTwins Winery Racing Team
11 Hans Gouwens ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Brenon Daly
12 Paul Vaccari SPY GIANT RIDE p/b MRI
13 Christopher Lyman Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Jason boynton Folsom bike/vw/raley's
14 Dirk Himley Hammer/Charity of Choice
15 Todd Peterson Body Concepts
16 Scot Mclean ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Brenon Daly
17 John Hancock Team BP/Sierra Nevada/Reliable
18 Gus Platis Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Jason boynton Folsom bike/vw/raley's
19 Darron Sturgeon Audi
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 9   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Willitts 3 Ft. - It's The Law
2 David Montgomery 3 Ft. - It's The Law Teammate Win: Kevin Willitts
3 Robert Napieralski Sacramento Golden Wheelmen
4 David Corthell Audi
5 John Witkowicki Red Peloton
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrett Marking Limitless Cycling Racing Team
2 Chris Bosco Velo Reno P/B Tamarack Junction
3 David Rous Bolthouse Farms Cycling Team
4 Christopher Wyman Pacific Premier Bank Cycling Team
5 Michael Painter Chico Corsa Cycling Club
6 Jeff Stein Nevada Cycling
7 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling Team
8 Jerry Rios OTR Racing
9 Dustin Denton Michael David Winery Cycling Team
10 Sunil Jagadish Audi
11 Jeremy Barnes Team BP/Sierra Nevada/Reliable
12 Scott Waters Velo Reno P/B Tamarack Junction Teammate Top 5: Chris Bosco
13 David Greif
14 Jesse Reeves
15 Andrew Heinemann Audi
16 Jason Marteldye
17 Sidney Thomas Pacific Premier Bank Cycling Team Teammate Top 5: Christopher Wyman
18 Douglas Schaller iRT-Reactor p/b JL Velo
Finishers: Cat 3: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay O'neal Audi
2 Joe Hicks Mandalay Bay/McGhie's
3 Michael Williams Audi Teammate Win: Jay O'neal
4 Ron Fallon Victory Velo Racing
5 Jeff Tanforan Team BP/Sierra Nevada/Reliable
6 Dan Tilzey Audi Teammate Win: Jay O'neal
7 Stephen Mason SJBC
8 David Bryant Body Concepts
9 Klaus Grimm Audi Teammate Win: Jay O'neal
10 Jeff Hamilton Old 40 Cycling
11 Randy Volkmar Body Concepts
12 Jack Wenzel Body Concepts
13 Ryan Hiner Chico Masters Cycling Team
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Gaidis Brown University
2 Andy Garzoli Chico Corsa Cycling Team
3 Justin Clark
4 David Harwin Audi
5 David Page Audi
6 Joe Singer
7 Yuriy Platoshyn iRT-Reactor p/b JL Velo
8 Kevin Cassiday Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
9 Anton Vynogradenko iRT-Reactor p/b JL Velo
10 Jani Kaunismaki??? Audi Teammate Top 5: David Harwin
11 Timber Weiss Audi Teammate Top 5: David Harwin
12 Luke Wentland Chico Corsa Cycling Club Teammate Top 5: Andy Garzoli
13 Tony Rago Mandalay Bay/McGhie's
14 Jose Ayon Chico Corsa Cycling Club Teammate Top 5: Andy Garzoli
15 David Evans Velo Reno P/B Tamarack Junction
16 Tyler Toulouse
17 Davin Abrahamian Chico Corsa Cycling Club Teammate Top 5: Andy Garzoli
18 David Garzoli Chico Corsa Cycling Club Teammate Top 5: Andy Garzoli
19 Israel Lizarraga
20 Thomas Vehe
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nye Yackle Yackle Brothers Racing
2 Gavin Elias
3 Makayla Macpherson South Bay Wheelmen
4 Isabella Brunner Team Swift
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Yackle Yackle Brothers Racing
2 Grover Rozek Limitless Cycling Racing Team
3 Leonard Schummer Tieni Duro Junior Cycling Team
4 Hans Poulsen Tieni Duro Junior Cycling Team
5 Charlie Rous Bolthouse Farms Cycling Team
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rupert Cox Limitless Cycling Racing Team
2 Mathew Ly LUX/Specialized by Cynergy
3 Imeh Nsek LUX/Specialized by Cynergy
4 Bo Knickman LUX/Specialized by Cynergy
5 Jordan Ruffino Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Rupert Cox
6 Cole Davis Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Rupert Cox
7 Jonathan Legge LUX/Specialized by Cynergy Teammate Top 5: Mathew Ly
8 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling Team
9 Parker Rous Bolthouse Farms Cycling Team
10 Jason Frost Tieni Duro Junior Cycling Team
11 Kyle Fiori Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Rupert Cox
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rupert Cox Limitless Cycling Racing Team
2 Mathew Ly LUX/Specialized by Cynergy
3 Imeh Nsek LUX/Specialized by Cynergy
4 Bo Knickman LUX/Specialized by Cynergy
5 Jordan Ruffino Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Rupert Cox
6 Cole Davis Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Rupert Cox
7 Jonathan Legge LUX/Specialized by Cynergy Teammate Top 5: Mathew Ly
8 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling Team
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Rossi Marc Pro - Strava
2 Yannick Eckmann California Giant Berry Farms/Specia
3 Colin Joyce California Giant Berry Farms/Specia
4 Tobin Ortenblad California Giant Berry Farms/Specia
5 Jacob Albrecht Whole Athlete/ Specialized Cycling
6 Kesler Jared
7 Matt Rodrigues Davis Bike Club Race Team
8 Christopher Harlanddunaway Marc Pro - Strava Teammate Win: Justin Rossi
9 Michael Larson
10 Reese Levine Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
11 Diego Binatena SKLZ-Swami's Development Elite Team
12 Torey Philipp California Giant Berry Farms/Specia Teammate Top 5: Yannick Eckmann
13 Scot Ferguson Velo Reno P/B Tamarack Junction
14 Daniel Kosykh Davis Bike Club Race Team
15 Eric Brickler Data Driven Athlete Racing
16 Michael Woodward Flagstaff Cycling
17 Luciano Sponza VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme
18 David Mesa Fresh Air Bicycles-Focus
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Bonnington iRT-Reactor p/b JL Velo
2 Jennifer Wong ThirstyBear Cycling
3 Lesley Jensen Metromint Cycling
4 Heather Mcdonald Metromint Cycling
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Girard Eastside Velo
2 Vynessa Diblasio
3 Angie Platis Rio Strada Racing
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alison Starnes TWENTY16 Pro Cycling
2 Diane Moug Folsom Bike/Cervelo
3 Heidi Littenberg Roseville Cyclery Women's Team p/b
4 Kim Wik Pacific Crush Racing
5 Aliya Traficante Davis Bike Club
6 Tanya Fredricks ThirstyBear Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5