Log In
Miller School Road Race/VA & MABRA Age-graded Championships • Jul 27 2014
Series: MABRA BAR 2014
Clear, 75 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Lewis University of Virginia 2:47:23
2 Jacob Tremblay Kelly Benefit Strategies Elite 2:48:02
3 Jose Escobar BATTLEY DUCATI-SPOKES ETC p/b D 2:48:04
4 Sean Barrie BATTLEY DUCATI-SPOKES ETC p/b D 2:48:18
5 Clarke Lind BATTLEY DUCATI-SPOKES ETC p/b D 2:48:39
6 Matt Mcloone BATTLEY DUCATI-SPOKES ETC p/b D 2:48:43
7 Scott Catanzaro BATTLEY DUCATI-SPOKES ETC p/b D 2:50:07 Teammate Top 5: Jose Escobar
8 Michael Tabasko BIKE DOCTOR p/b North Tek 2:50:33
9 Taylor Pearman Integrated Sports Medicine p/b 2:50:35
10 Chris Jones* Bon Secours/ Endorphin Fitneess 2:50:36
11 Marcos Lazzarotto Lateral Stress Velo Inc./ Kelly 2:50:36
12 Nicholas Taylor BIKE DOCTOR p/b North Tek 2:50:36
13 Ian Spivack BIKE DOCTOR p/b North Tek 2:50:40
14 Benjamin Fogle Kelly Benefit Strategies Elite 2:50:41 Teammate Top 5: Jacob Tremblay
15 Samuel James GS CycleLife 2:50:53
16 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Sys 2:50:54
17 Ranjodh Gill BIKE DOCTOR p/b North Tek 2:51:27
18 Patrick Malarkey Hearts 2:51:29
19 Peter Hufnagel Monticello Velo Club 2:55:29
20 Max Silverstein ThresholdSports p/b Leadout End 2:55:29
21 Sean Gardner Virginia Polytechnic University 2:55:30
22 Paul Lengermann NCVC/UnitedHealthcare 2:55:38
23 Jimmy Picard Cutaway 3Sports 2:55:38
24 Jonathan Martinez Team Carytown Bicycle Company 2:58:42
25 Evan Lang Celerity Cycling p/b Brooks Sys 2:59:57
26 Neal Shepard KELLY BENEFITS 2:59:57 Teammate Top 5: Jacob Tremblay
27 Bruno Neto BIKE DOCTOR p/b North Tek 3:00:36
28 Dimitri Lemus Team Beyer Auto 3:02:26
29 Philip Sousa PTS Racing 3:03:57
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 12   Cat 3: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shane Scoggin Kelly Benefit Strategies/LSV
1
2 Justin Onusko HPC
2
3 Jacob Sheppard-saidel GS CycleLife
3
4 Andrew Fleming HPC U19
4
5 Logan Jones-wilkins
5
6 Thomas Carey FAT FROGS RACING 2:09:00
7 Joseph Zapata-ericson 2:09:00
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Croft Greenbrier Pawn p/b Fat Frogs Racin
1
2 Tyler Smith Eastcoasters Junior Team
2
3 Evan Goldberg Rock Creek Velo
3
4 Patrick Kayne Dominion Cycling & Tri Club
4
5 Benjamin Wright Dire Wolf Racing
5
6 Elijah Shipp Rogue Velo Racing
6
7 Casey Fulton Rogue Velo Racing
7
8 Zachary Hall
8
9 Samuel Kristy Dominion Cycling and Tri
9
10 Justin Free Dominion Cycling and Tri Club 0:40:44
1
11 Haydn Miller Rogue Velo Racing 0:40:44
2
12 Lexi Christie Dominion Cycling and Tri 0:40:44
3
13 Samantha Mckinnon Dominion Cycling and Tri Club 0:40:44
4
14 Alexandra Samarov Dominion Cycling and Triathlon Club 0:40:44
5
15 Grace Sheehy Dominion Cycling and Tri 0:40:44
6
16 James Lloyd Rogue Velo Racing
7
17 Colin Wegner
8
18 Declan Butler NCVC/UnitedHealthcare
9
19 Eoghan Butler NCVC/UnitedHealthcare
10
20 Jeremy Siedor Lateral Stress Velo Inc.
11
21 Christopher Carey FAT FROGS RACING
12
22 Sean Hughes Fat Frogs Racing
13
23 David Carey FAT FROGS RACING
14
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 9   Cat 5: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Antony Barsi
2 Grayson Church
3 Stephen Robinson
4 Craig Snydal
5 Matt Loftus
6 Douglas Philippone
7 Matthew Panzarella
8 Raul Rojas
9 Mark Zhu
10 William Evans
11 Jordan Whiley
12 Matthew Neigh
13 Luis Infante
14 Patrick Hogan
15 Frank Deal 1 Lap
16 Eli Hengst 1 Lap
17 Ken Calender 1 Lap
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 7   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ralph Muoio Kelly Benefit Strategies/LSV
2 Rick Norton Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Win: Ralph Muoio
3 Mario Zometa ABRT
4 James Johnson NCVC/UnitedHealthcare
5 Tim Mullins CBC Cannondale
6 Michael Stearns SEAVS/Haymarket pb Van Dessel
7 Ramon Benitez Artemis racing
8 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: James Johnson
9 John Nelmes Integrated Sports Medicine p/b Brow
10 Robert Garwood Celerity Cycling p/b Brooks System
11 Michael Angove WWVC Racing
12 Bob Gillespie
13 Roger Friend Cutaway/Blue Wheel
14 Peter Lindeman NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: James Johnson
15 Michael King Saroff
16 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F
17 James Schaefer Peaks Coaching Group
18 Stewart Waring ABRT Teammate Top 5: Mario Zometa
19 William Luecke NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: James Johnson
20 Mark North RunRideRace
21 Matthew Albanese ABRT Teammate Top 5: Mario Zometa
22 Randy Miller
23 Raymond Trentini NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: James Johnson
24 Kieran Mcloughlin Carytown Bicycle Company (CBC)
25 Pedro Hijar LSV / Kelly
26 Marc Tremblay NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: James Johnson
27 Jason Lloyd Rogue Velo Racing
28 Nick Blend Richmond Velo Sport
29 J Butler Washington-Lee Bike Club
30 William Mchenry Evolution Cycling Club p/b Long & F
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 8   Cat 3: 11   Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Robins unattached
2 Dennis Crockett AVC/Team Hagerstown-Washington Co
3 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F
4 Robert Wooding
5 Curtis Southern NCVC/UnitedHealthcare
6 Wesley King Richmond Velo Sport
7 Fred Wittwer BRC Racing p/b Reynolds GM/Subaru
8 Frank Smith Mad Alchemy Rider Cooperative
9 Stuart Ross Team Beyer Auto
10 Bill Battle Richmond Bicycle Studio Racing
11 Steve Gallagher Syn-Fit Race Team
12 Douglass Gyatt IC3
13 Brian Murphy
14 Mk Tribbie San Diego Bicycle Club
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Murray
2 John Cox CHESAPEAKE WHEELMEN/ AVIATION VELO
3 Ronald Whitenack JRVS
4 David Hammond NCVC/UnitedHealthcare
5 James Wagner Team Beyer Auto
6 Peter Swan NCVC/UnitedHealthcare
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Cross Evolution Cycling Club p/b Long & F
2 Stokely Samuel ARTEMIS
3 Brian Shields Team Carytown Bicycle Company
4 Nathan Kerr
5 John Blumenauer AVC / Team Hagerstown-Washington Co
6 Darrell Marion
7 James Defilippi Squadra Coppi
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Breed NCVC/UnitedHealthcare
2 Michele Scherer Team BMC Bike Stop
3 Sue Mcquiston ABRT
4 Amanda Watson ABRT
5 Jenette Williams Jeff's Bike Shop
6 Wendy Ulmer Evolution Cycling Club p/b Long & F
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janelle Hubbard Mid-Atlantic Colavita Women's Team
2 Chris Kelley Mid Altantic Colavita Women's Team
3 Marni Harker Mid-atlantic Colavita Womens Team Teammate Win: Janelle Hubbard
4 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat ?: 1