Log In
Ohio State Time Trial Championship • Jul 27 2014
Clear, 77 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Martin Netherland Rubber 00:43:00
2 Jonathan Card 00:43:58
3 Aaron Cruikshank WAS Labs Cycling 00:44:46
4 Matthew Weeks WAS Labs Cycling 00:44:49
5 Henry Swinty Ft. Wayne Outfitters 00:44:59
6 Brian Batke WAS Labs Cycling 00:45:30
7 Samuel Wright Kreitler Racing Team 00:46:50
DNF Gary Painter Ft. Wayne Outfitters Teammate Top 5: Henry Swinty
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Davidson Zephyr Wheel Sports 00:45:53
2 Peter Wimberg Queen City Wheels 00:46:36
3 Zachary Chappell Snake Bite Racing 00:47:13
4 Christopher Robertson Team Athens 00:48:13
5 Ryan Comeau Lake Effect Cycling Team 00:49:05
DNF Craig Hannibal Lake Effect Cycling Team
6 Samuel Kieffer COBC- National Engineering 00:51:50
DNF Brian Hahn Team SCARR
Finishers: Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Mcdaniel Team Lake Effect 00:46:04
2 Michael Clevidence Team Athens 00:47:27
3 Collin Wayne Team ZUG Racing 00:48:01
4 Marty Withrow Backroom Coffee Roasters / Echelon 00:48:33
5 Eric Jennings Summit Freewheelers 00:48:52
6 John Dowler Team Athens 00:49:07
7 Dodd Kattman Ft. Wayne Outfitters 00:49:35
8 Joseph Ipacs Team Athens 00:49:41 Teammate Top 5: Michael Clevidence
9 Bart Anatra 00:51:16
10 Christopher Lee 00:56:20
Finishers: Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corey Atchison Qwik Fix 00:54:35
2 Daniel Nolan 00:56:24
3 Curt Andersson Summit Freewheelers 00:56:50
4 Lawrence Smith Summit Freewheelers 00:57:18
5 David Merckle 00:59:32
6 Connor Miles Upper Arlington High School 00:59:36
DNF David Brown Summit Freewheelers Teammate Top 5: Curt Andersson
7 Michael Kennedy 01:02:15
DNF Matvey Bobylev
DNF Robert Kirk
DNF Kevin Blake Team Dayton Bicycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keaton Adams WAS Labs Cycling 00:30:08
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Miranda Mirco Racing 00:42:03
2 Bryan Ream Ohio High School Development Team 00:46:00
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Benjamin Stadler
1 Sergejs Bowers Ohio Interscholastic League 00:37:16
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Mcloughlin Prochain Cycling 00:33:02
2 Dan Painter Ft. Wayne Outfitters 00:33:42
3 Daniel Tokarczyk Spin 00:35:04
4 Kein Denzler 00:39:29
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Weeks WAS Labs Cycling 00:31:50
2 Michael Clevidence Team Athens 00:32:50
DNF Evan Shaw Team Athens
3 John Dowler Team Athens 00:34:41
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brett Mckay 00:33:47
2 Michael Vanucci Lake Effect Cycling Team 00:35:25
3 Brian Swain 00:44:37
Finishers: Cat 2: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Hannibal Lake Effect Cycling Team 00:34:16
2 Matthew Bockbrader Spin 00:34:24
3 Timothy Edwards Case Western Reserve University 00:36:47
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Lefelhocz Team Athens 00:32:46
2 Matt Misner Ft. Wayne Outfitters 00:34:17
3 David Cox Team Dayton Bicycling 00:34:26
4 Joseph Pallotto Lake Effect Cycling Team 00:34:39
5 Richard Gould Summit Freewheelers 00:34:55
6 Paul Provencher Summit Freewheelers 00:37:29
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Batke WAS Labs Cycling 00:30:50
2 Brian Coote 00:33:54
3 David Thornton 00:34:25
4 Mark Chapman Summit Freewheelers 00:35:22
5 Chris Riccardi Lake Effect Cycling Team 00:35:52
6 Patrick Miranda Mirco Racing 00:38:38
7 Curt Andersson Summit Freewheelers 00:39:12 Teammate Top 5: Mark Chapman
DNF Peter Wimberg Queen City Wheels
8 David Semanik 00:41:56
DNF Russell Romocean Summit Freewheelers Teammate Top 5: Mark Chapman
DNF Jonathan Card
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Painter Ft. Wayne Outfitters 00:31:12
2 Rudy Sroka Lake Effect Cycling Team 00:32:17
3 Clif Cassidy Colavita Racing Inc. 00:32:52
4 Joseph Ipacs Team Athens 00:33:10
5 Marty Withrow Backroom Coffee Roasters / Echelon 00:34:02
6 Dale Eads Zephyr Wheel Sports 00:35:02
7 Richard Toler Team Dayton Bicycling 00:36:17
8 Joseph Huth Stark Velo 00:37:41
9 Marshall Leininger Stark Velo 00:38:38
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Mowery Ft. Wayne Outfitters 00:33:20
2 David Linden Team Dayton Bicycling 00:34:03
3 Denny Zech Ft. Wayne Outfitters 00:34:19 Teammate Win: Paul Mowery
4 Timothy Derosa Stark Velo 00:34:48
5 David Benner Team Dayton Bicycling 00:34:52
6 Toby Costello Queen City Wheels 00:36:59
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Manchen FloridaVelo 00:34:22
2 Paul Rouse Team Dayton Bicycling 00:34:53
3 Robert Kirk 00:35:11
4 George Liolios Summit Freewheelers 00:35:23
5 Glen Caroff 00:37:36
6 Harold Wilson Maumee Valley Wheelmen 00:41:33
7 Mark Nemecek Shaker Cycling 00:44:21
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Haywood 00:46:20
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF ? Dnf Bud SCOTT
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tate Devlin University of North Carolina Wilmin 00:49:44
2 Samantha Brode WAS Labs Cycling 00:52:38
3 Kayla Starr Queen City Wheels 00:53:20
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Lee Ft. Wayne Outfitters 00:48:15
2 Marie Rote Snake Bite Racing 00:52:57
3 Kellie Strang WAS Labs Cycling 00:54:00
4 Susan Andersson Summit Freewheelers 00:54:31
5 Kristine Hofstra Team Dayton Bicycling 00:55:12
6 Valerie Deutsch 00:56:47
7 Heidi Riffle Team Dayton Bicycling 01:04:21 Teammate Top 5: Kristine Hofstra
8 Melissa Heston Team Dayton Bicycling 01:10:06 Teammate Top 5: Kristine Hofstra
DNF Polly Cambron Bishop Bicycles
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marie Grassi 00:26:15
2 Camden Adams WAS Labs Cycling 00:41:06
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Miranda Mirco Racing 00:42:40
2 Megan Amling Prochain Cycling 00:42:50
3 Elisabeth Andersson Summit Freewheelers 00:46:36
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marie Rote Snake Bite Racing 00:35:39
2 Kristen Keyes Summit Freewheelers 00:43:36
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Baker Snake Bite Racing 00:38:51
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Marshall Queen City Wheels 00:36:43
2 Angela Ridgel Snake Bite Racing 00:39:43
3 Susan Zurface Team Dayton Bicycling 00:42:46
4 Heidi Riffle Team Dayton Bicycling 00:42:52
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Debora Haley Men Of Steel Racing LLC 00:36:51
2 Pamela Semanik Summit Freewheelers 00:37:34
3 Kristine Hofstra Team Dayton Bicycling 00:37:38
4 Mary Wienholts Team Dayton Bicycling 00:40:14
DNF Kellie Strang WAS Labs Cycling
5 Jackie Perchinske Summit Freewheelers 00:48:21
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Andersson Summit Freewheelers 00:36:58
2 Nancy Lyon-stadler Shaker Cycling 00:38:02
3 Lorna Waterstellez Team Dayton Bicycling 00:38:39
4 Kim Schad Summit Freewheelers 00:40:21 Teammate Win: Susan Andersson
5 Linda Miranda Mirco Racing 00:42:58
6 Nancy Lichtensteiger 00:44:52
7 Melissa Heston Team Dayton Bicycling 00:46:29 Teammate Top 5: Lorna Waterstellez
DNF Doreen Papajcik PDQ Cleveland Bicycle Club
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gwennyth Davis Lake Effect Cycling Team 00:40:27
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathy Boling Ft. Wayne Outfitters 00:40:11
2 Karen Wells-hamilton Bio Wheels Racing 00:45:53
Finishers: Cat 4: 2