Log In
The Sugarhouse Criterium • May 24 2014
Drizzle, 57 degrees, wind 13 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Gardiner Ski Utah|Plan 7 1:01:12
1
2 Erik Slack Canyon Bicycles-Shimano 1:01:12
2
3 Josh Brown LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 1:01:13
3
4 Darren Goff LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 1:01:13
4
5 Branson Yantes LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 1:01:13
5
6 Bryce Olsen LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 1:01:13
6
7 Aj Turner LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 1:01:13
7
Teammate Top 5: Josh Brown
8 Cameron Hoffman Team Endurance 360 1:01:13
8
9 Gavin Storie FFKR - CONTENDER RACING 1:01:13
9
10 Eric Flynn 1:01:13
10
11 Steve Albrecht Ski Utah Cycling Team 1:01:13
11
12 Joe Waters Canyon Bicycles-Shimano 1:01:13
12
Teammate Top 5: Erik Slack
13 Troy Heithecker Roosters/Bikers Edge-UT 1:01:14
13
14 Will Hanson Ski Utah|Plan 7 1:01:14
14
Teammate Win: Eric Gardiner
15 Cortlan Brown UCI CT: Astellas Cycling Team 1:01:14
15
16 Cody Haroldsen Ski Utah Cycling Team 1:01:14
16
17 Ira Sorensen Millcreek Bicycles 1:01:14
17
18 Christopher Hull CONTENDER BICYCLES 1:01:14
18
19 Todd Hageman 1:01:14
19
20 Christoph Heinrich FFKR - CONTENDER RACING 1:01:14
20
21 Bryan Fletcher 1:01:14
21
22 Mark Flis FFKR - CONTENDER RACING 1:01:14
22
23 Rodney Smith FFKR - CONTENDER RACING 1:01:14
23
24 Matt Rossman Ski Utah Cycling Team 1:01:15
24
25 Trevor Brown 1:01:15
25
26 Jacob Stocking Ski Utah Cycling Team 1:01:15
26
27 Bryce Young Canyon Bicycles - Shimano 1:01:15
27
Teammate Top 5: Erik Slack
28 Ryan Barrett SBR Cycles 1:01:15
28
29 Rodney Mena FFKR - CONTENDER RACING 1:01:15
29
30 Bill Demong 1:01:15
30
31 Brett Denney 1:01:15
31
32 Tim Mulvihill CONTENDER BICYCLES 1:01:15
32
33 Daniel Guiney Sunapee Racing Team 1:01:15
33
34 Kevin Willbanks Ski Utah|Plan 7 1:01:15
34
Teammate Win: Eric Gardiner
35 Taylor Fletcher 1:01:15
35
36 Scott Stack Canyon Bicycles-Shimano 1:01:16
36
Teammate Top 5: Erik Slack
37 Ryan Littlefield Velosport Racing 1:01:16
37
38 Jared Brewer FFKR - CONTENDER RACING 1:01:16
38
39 Justin Griffin FFKR - CONTENDER RACING 1:01:16
39
40 Brent Cannon 1:01:16
40
41 Tyler Higley Bountiful Mazda Cycling Team 1:01:16
41
42 Jason Castor FFKR - CONTENDER RACING 1:01:16
42
43 Brandon Anderson Ski Utah Cycling Team 1:01:17
43
44 Mitchell Peterson Canyon Bicycles-Shimano 1:01:17
44
Teammate Top 5: Erik Slack
45 Justin Healy Ski Utah|Plan 7 1:01:17
45
Teammate Win: Eric Gardiner
46 Manny Cypers LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 1:01:17
46
Teammate Top 5: Josh Brown
47 Andre Gonzalez Velosport Racing 1:01:17
47
48 John Mckone 1:01:18
48
49 Thomas Fowler Ski Utah|Plan 7 1:01:18
49
Teammate Win: Eric Gardiner
50 Dirk Cowley Velosport Racing 1:01:18
50
51 Julian Fowkes FFKR - CONTENDER RACING 1:01:19
51
52 David Harward Ski Utah|Plan 7 1:01:19
52
Teammate Win: Eric Gardiner
53 Kyle Brown Ski Utah|Plan 7 1:01:19
53
Teammate Win: Eric Gardiner
54 Kevin Van loon Bicycle Center 1:01:19
54
55 Shelby Burton 1:01:33
56 Jason Dunlap Ski Utah|Plan 7 1:02:43
Off The Back
Teammate Win: Eric Gardiner
Finishers: Cat 1: 19   Cat 2: 28   Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Frick Team Beyer Auto 36:19:00
Off The Front
2 Justin Healy Ski Utah|Plan 7 36:19:00
Off The Front
3 Ira Sorensen Millcreek Bicycles 37:20:00
4 Cody Haroldsen 37:22:00
5 Andrew Love Salt Lake City Cycling (SLCC) 37:30:00
1
6 Brandon Anderson Ski Utah Cycling Team 37:30:00
2
7 Will Hanson Ski Utah|Plan 7 37:30:00
3
Teammate Top 5: Justin Healy
8 Tyler Higley Bountiful Mazda Cycling Team 37:31:00
4
9 Thomas Fowler Ski Utah|Plan 7 37:31:00
5
Teammate Top 5: Justin Healy
10 Kyle Brown Ski Utah|Plan 7 37:31:00
6
Teammate Top 5: Justin Healy
11 Steven Wilson 37:32:00
7
12 Andre Gonzalez Velosport Racing 37:32:00
8
13 Peter Kuennemann 37:32:00
9
14 Brian Smith Canyon Bicycles - Shimano 37:32:00
10
15 Ben Rabner Adobe Cycling 37:37:00
16 Andrew Weir LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 37:48:00
17 Jeremy Ward A Bloc Cycling 38:51:00
Off The Back
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 8   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Harward 44:43:00
Off The Front
2 Michael Raemisch LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 44:46:00
Off The Front
3 Jeff Sargent Ski Utah|Plan 7 45:27:00
4 Donald Armstrong Microseal Racing Team 45:27:00
5 John Mckone 45:30:00
1
6 Brent Cannon 45:31:00
2
7 Christoph Heinrich FFKR - CONTENDER RACING 45:31:00
3
8 Dan Kadrmas Bountiful Mazda Cycling Team 45:31:00
4
9 Guy Roundy S2C/Primal 45:31:00
5
10 Ian Skurnik 45:32:00
6
11 Alex Lizarazo Roosters/Bikers Edge-UT 45:32:00
7
12 Kenneth Morris FFKR - CONTENDER RACING 45:32:00
8
13 Todd Taft Ski Utah|Plan 7 45:32:00
9
Teammate Top 5: Jeff Sargent
14 Scott Mathewson FFKR - CONTENDER RACING 45:32:00
10
15 Eric Thompson Velosport Racing 45:32:00
11
16 Scott Allen Canyon Bicycles-Shimano 45:32:00
12
17 John Kimball 45:34:00
13
18 Dennis Porter Harristone/Sun Valley Mortgage Cycl 45:34:00
14
19 Bill Jacbus 45:34:00
15
20 Mike Hanseen Salt Lake City Cycling (SLCC) 45:35:00
16
21 Darrell Davis FFKR - CONTENDER RACING 45:36:00
17
22 Mike Fogarty 45:42:00
23 Stephen Tueller Bountiful Mazda Cycling Team 45:43:00
24 Shane Dunleavy Ski Utah|Plan 7 45:46:00 Teammate Top 5: Jeff Sargent
25 Paul Lastayo Ski Utah Cycling Team 45:51:00
26 Art O'connor 45:55:00
27 Michael Macci Ski Utah|Plan 7 45:55:00 Teammate Top 5: Jeff Sargent
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 10   Cat 4: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dirk Cowley Velosport Racing 14:07:30
1
2 Mark Zimbelman VOLO Cycling p/b RMSS 14:07:31
2
3 John Lauck Bountiful Mazda Cycling Team 14:07:31
3
4 Rick Black Ski Utah|Plan 7 14:07:32
4
5 Bob Walker Bountiful Mazda Cycling Team 14:07:32
5
6 Charles Palmer FFKR - CONTENDER RACING 14:07:32
6
7 Donald Armstrong Microseal Racing Team 14:07:32
7
8 Jerald Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team 14:07:32
8
Teammate Top 5: John Lauck
9 Joe Brubaker Ski Utah|Plan 7 14:07:33
9
Teammate Top 5: Rick Black
10 Gary Porter 14:07:33
10
11 Jeff Clawson Canyon Bicycles-Shimano 14:07:33
11
12 Lorin Ronnow Bountiful Mazda Cycling Team 14:07:33
12
Teammate Top 5: John Lauck
13 Clyde Done FFKR - CONTENDER RACING 14:07:33
13
14 Unknown Rider 14:07:39
15 Sells Brent 14:08:16
Off The Back
16 Bubba Gleason 14:10:57
Off The Back
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elton Reid FFKR - CONTENDER RACING 14:10:47
2 Ravell Call Bountiful Mazda Cycling Team 14:10:47
3 Dwight Hibdon FFKR - CONTENDER RACING 14:10:55 Teammate Win: Elton Reid
4 Peter Hansen 14:11:33
5 David Meabon Canyon Bicycles-Shimano 14:11:33
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Louder FFKR - CONTENDER RACING 14:10:49
2 Gary Simmons Bountiful Mazda Cycling Team 14:10:57
3 Lewis Rollins FFKR - CONTENDER RACING 14:11:33 Teammate Win: Ken Louder
4 Henry Ebell Porcupine Cycling 14:11:33
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edward Kilbourn Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 47:24:00
1
2 Brian Madsen FFKR - CONTENDER RACING 47:24:00
2
3 Shelby Burton 47:24:00
3
4 Casey Nielsen LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 47:24:00
4
5 James Ji Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 47:24:00
5
Teammate Win: Edward Kilbourn
6 Michael Pratt Canyon Bicycles - Shimano 47:24:00
6
7 Trevor Brown 47:25:00
7
8 Keaton Rich SaltCycle-Intelitechs Racing Team 47:25:00
8
9 Scott Stack Canyon Bicycles-Shimano 47:25:00
9
10 Kirk Campbell Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 47:25:00
10
Teammate Win: Edward Kilbourn
11 Liam Odonnell Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 47:25:00
11
Teammate Win: Edward Kilbourn
12 Weston Woodward LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 47:25:00
12
Teammate Top 5: Casey Nielsen
13 Zach Butterfield Canyon Bicycles - Shimano 47:25:00
13
14 Alex Headman SaltCycle-Intelitechs Racing Team 47:25:00
14
15 Matthew Nelson SaltCycle-Intelitechs Racing Team 47:26:00
15
16 Stephan Todd wahl Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 47:26:00
16
Teammate Win: Edward Kilbourn
17 Colby Weber 47:26:00
17
18 Tim Jaggi 47:26:00
18
19 Brendan Money LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 47:26:00
19
Teammate Top 5: Casey Nielsen
20 Zach Terry 47:27:00
20
21 Greg Deyle Canyon Bicycles-Shimano 47:27:00
21
22 Preston Yardley Utah Valley University 47:27:00
22
23 Shaun Johnson FFKR - CONTENDER RACING 47:27:00
23
Teammate Top 5: Brian Madsen
24 Joshua Hickman 47:27:00
24
25 Michael Forsyth Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 47:28:00
25
Teammate Win: Edward Kilbourn
26 Unknown Rider 47:28:00
26
27 Jeffrey Kloppenburg 47:28:00
27
28 Tyler Mangum 47:28:00
28
29 Bill Gowski 47:29:00
29
30 John Gill LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 47:31:00
30
Teammate Top 5: Casey Nielsen
31 Chris Kelsey Canyon Bicycles-Shimano 47:33:00
31
32 Jamie White Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 47:33:00
32
Teammate Win: Edward Kilbourn
33 Adam Loomis 47:34:00
33
34 Perry Hall 48:01:00
35 Doug Underwood FFKR - CONTENDER RACING 48:04:00 Teammate Top 5: Brian Madsen
36 Matthew Blango Ski Utah|Plan 7 48:46:00
Off The Back
Finishers: Cat 3: 24   Cat 4: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elias Green LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 29:54:00
1
2 Nathan Curtis 29:55:00
2
3 Joseph Stewart Velosport Racing 29:55:00
3
4 Unknown Rider 29:55:00
4
5 Sean Jager Premier Credit Racing 29:55:00
5
6 Alex Whitney Canyon Bicycles - Shimano 29:56:00
6
7 Tanner Soelberg Utah Valley University 29:56:00
7
8 Demetrius Leach Canyon Bicycles-Shimano 29:56:00
8
9 Ryan Woolston AtTask Canyon Bicycles 29:56:00
9
10 Tyson Soelberg SBR Cycles 29:56:00
10
11 Stewart Gray 29:56:00
11
12 Connor Patten Ski Utah Cycling Team 29:56:00
12
13 Robert Chapman Utah Valley University 29:57:00
13
14 Spencer Chipping MiDuole 29:57:00
14
15 Todd Holsten 29:57:00
15
16 Steve Lawrence Roosters/Bikers Edge-UT 29:57:00
16
17 Kyle Anderson Ski Utah Cycling Team 29:58:00
17
18 Noah Putt Velosport Racing 29:58:00
18
Teammate Top 5: Joseph Stewart
19 Tim Bergstrom AtTask Canyon Bicycles 29:58:00
19
20 Drew Demarco Canyon Bicycles-Shimano 29:58:00
20
21 Dustin Layton SaltCycle-Intelitechs Racing Team 29:58:00
21
22 Bruce Deppe Ski Utah|Plan 7 29:58:00
22
23 Kurt Simpson 29:58:00
23
24 Michael Ward 29:59:00
25 Joshua Wood 29:59:00
26 Palmer Martines 29:59:00
27 Jedd Cox 30:15:00
28 Unknown Rider 30:16:00
29 Ben Berend 30:27:00
30 James Lechtenberg FFKR - CONTENDER RACING 30:37:00
Off The Back
31 Maxmilian Higley 31:25:00
Off The Back
32 Tim Massucco Ski Utah|Plan 7 31:25:00
Off The Back
33 Juan Ramirez Roosters/Bikers Edge-UT 31:52:00
Off The Back
34 Robert Lock 31:54:00
Off The Back
35 Tommy Flitton 33:11:00
Off The Back
36 Stephen Schumann Ski Utah|Plan 7 33:16:00
Off The Back
37 Jared Shumate SBR Cycles 36:07:00
Off The Back
38 Jeff Goddard 36:07:00
Off The Back
39 Matt Jorgenson SaltCycle-Intelitechs Racing Team 36:07:00
Off The Back
40 Brad Macfarlane Premier Credit Racing 36:07:00
Off The Back
Teammate Top 5: Sean Jager
41 Christian Moreno Utah Valley University 36:11:00
Off The Back
42 Brian Bartholomew 36:12:00
Off The Back
43 Ben Loomis 36:12:00
Off The Back
44 Matt Larson 36:12:00
Off The Back
45 Brent Dawson 36:12:00
Off The Back
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 19   Cat 5: 20   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Oblad Porcupine Cycling 36:15:00
1
2 Al Takemori Team Dialogue-Porcupine 36:15:00
2
3 Isaac Kunz Ski Utah Cycling Team 36:16:00
3
4 Michael Macci Ski Utah|Plan 7 36:17:00
4
5 Johnny Shirley 36:17:00
5
6 Justin Belliveau Ski Utah|Plan 7 36:17:00
6
7 John Ward LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 36:17:00
7
8 Steve Lawrence Roosters/Bikers Edge-UT 36:17:00
8
9 Mike Cannon 36:18:00
9
10 Nicholas Schiffman LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 36:18:00
10
11 Bryon Dangerfield 36:18:00
11
12 Ryan Finlayson Porcupine Cycling 36:19:00
12
Teammate Win: Mike Oblad
13 Daniel Thunell 36:20:00
13
14 William Killion Infinite Cycles 36:20:00
14
15 Dragan Filipovic Ski Utah|Plan 7 36:21:00
15
Teammate Top 5: Michael Macci
16 Tom Vaughn 36:22:00
16
17 Tim Valdez Premier Credit Racing 36:27:00
18 Terry Stone Ski Utah|Plan 7 36:29:00 Teammate Top 5: Michael Macci
19 Tom Keller GS Boulder 36:30:00
20 Fred Ledward Premier Credit Racing 36:32:00
21 Dave Benson 36:34:00
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Skylar Patten Ski Utah Cycling Team 30:07:00
2 Luke Heinrich FFKR - CONTENDER RACING 32:15:00
3 Ian Frederick Velosport Racing 32:28:00
4 Jackson Higley 33:05:00
5 Peter Stack 33:24:00
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mindy Mccutcheon Canyon Bicycles-Shimano 38:15:00
2 Melinda Macfarlane Harristone/Sun Valley Mortgage Cycl 39:06:00
3 Megan Hill DNA Cycling p/b K4 41:01:00
4 Katie Clouse 41:01:00
5 Alison Frye Ski Utah|Plan 7 41:02:00
6 Jannalyn Luttrell Harristone/Sun Valley Mortgage Cycl 41:06:00
7 Amber Woodbury LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 41:06:00
8 Katherine Ragle Bountiful Mazda Cycling Team 41:14:00
9 Lori Harward Ski Utah|Plan 7 41:16:00 Teammate Top 5: Alison Frye
10 Shanin Miller Canyon Bicycles - Shimano 41:39:00 Teammate Win: Mindy Mccutcheon
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Unknown Rider 31:33:00
1
2 Ali Knutson Harristone/Sun Valley Mortgage Cycl 31:35:00
2
3 Karen Christoffersen Ski Utah|Plan 7 31:37:00
3
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Roundy S2C/Primal 31:36:00
1
2 Mary Emerson 31:37:00
2
3 Margaret Douglass Bountiful Mazda Cycling Team 31:37:00
3
4 Laura Howat Ski Utah|Plan 7 31:37:00
4
5 Kelly Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team 31:38:00
5
6 Beverly Ronnow Bountiful Mazda Cycling Team 34:08:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Unknown Rider 26:33:00
2 Jannalyn Luttrell Harristone/Sun Valley Mortgage Cycl 26:37:00
3 Maria Lamb 26:37:00
4 Megan Cloward DNA Cycling p/b K4 26:38:00
5 Karissa Lamb Harristone/Sun Valley Mortgage Cycl 26:44:00
6 Chandra Unsworth 26:48:00
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 1