Log In
Heber Valley Circuit Race • Jul 26 2014
Partly Cloudy, 85 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaleb Legore 2:42:22.0
2 Shaun Johnson FFKR - CONTENDER RACING 2:42:42.0
3 James Ji Cicada Racing Inc 2:47:06.0
4 Cameron Anderson Cicada Racing Inc. 2:47:09.0
5 Joergen Trepp Saltcycle - Intelitechs 2:47:13.0
6 Colt Albrecht Team RedRock 2:47:13.0
7 Liam Odonnell Cicada Racing Inc. p/b Mark Mi 2:47:13.0
8 Michael Macci Ski Utah|Plan 7 2:47:26.0
9 Kirk Campbell Cicada Racing Inc. 2:47:26.0 Teammate Top 5: James Ji
10 Tom Millar SaltCycle-INTELITECHS 2:47:30.0 Teammate Top 5: Joergen Trepp
11 Kent Carlsen Logan Race Club/ Pro Form 2:47:36.0
12 Brendan Money LiVeWell p/b Bountiful Bike 2:47:38.0
13 Tanner Soelberg FFKR - Contender Racing 2:47:40.0 Teammate Top 5: Shaun Johnson
14 Austin Knutson SaltCycle - Intelitechs 2:47:44.0 Teammate Top 5: Joergen Trepp
15 Trevor Jackson SaltCycle-INTELITECHS Racing T 2:47:46.0 Teammate Top 5: Joergen Trepp
16 David Carter 02:51.29.0
17 Nathan Curtis SBR Sports Racing 02:54.56.0
18 Benjamin Bell FFKR - CONTENDER RACING 02:55.00.0 Teammate Top 5: Shaun Johnson
19 Brandon Anderson Ski Utah|Plan 7 2:55:07.0
20 Michael Pratt Canyon Bicycles - Shimano 02:55.46.0
21 Ian Skurnik 3:01:14.0
DNF Matthew Nelson SaltCycle-Intelitechs 0:00:00.0 Teammate Top 5: Joergen Trepp
22 Taylor Benson Harristone/Sun Valley Mortgage 3:03:16.0
DNF Abraham Torres FFKR - CONTENDER RACING. 0:00:00.0 Teammate Top 5: Shaun Johnson
DNF Don Mcclure Sakari Race Team 0:00:00.0
DNF Larry Luke FFKR-Contender Velosport Racin 0:00:00.0
DNF Eric Thompson FFKR Architects Racing 0:00:00.0
DNF Ben Cook Cicada Racing Inc.
DNF Thomas Fowler Ski Utah | PLAN7 0:00:00.0
Finishers: Cat 3: 22   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Dorais 1:40:12.0
2 Jared Muir Infinite Cycles 1:40:20.0
3 Kurt Simpson 1:40:24.0
4 Joshua Bond 1:40:25.0
5 Noah Putt FFKR - CONTENDER RACING. 1:40:26.0
6 Brant Beus 1:40:39.0
7 Chris Barney Logan Race Club 1:40:42.0
8 Connor Patten Ski Utah | PLAN7 Cycling Team 1:40:57.0
9 Tyson Soelberg SBR Cycles 1:41:12.0
10 Jacob Hoj FFKR - CONTENDER RACING 1:41:13.0 Teammate Top 5: Noah Putt
11 Matthew Blango Ski Utah | PLAN7 1:41:33.0
12 Lorin Beus Infinite Cycles 1:41:40.0 Teammate Top 5: Jared Muir
13 Steven Stringham 1:42:15.0
14 R Potempa 1:42:22.0
15 John Ford Canyon Bicycles - Shimano 1:43:05.0
16 Alex Whitney America First Credit Union / B 1:45:24.0
17 Jason Olsen American First Credit Union/Bi 1:45:25.0
18 Nate Hansen Canyon Bicycles - Shimano 1:46:09.0
19 Moses Fernandez 1:46:13.0
20 Christian Moreno Utah Valley University 1:50:49.0
21 Ryan Mauser Infinite Cycles 1:50:51.0 Teammate Top 5: Jared Muir
22 Tommy Flitton 1:52:43.0
23 Tom Vaughn 1:53:28.0
24 James Hunter Elko Velo 1:53:30.0
25 Todd Anderson Ski Utah I Plan 7 1:55:20.0
26 Juan Ramirez America First Credit Union 2:01:11.0
27 Daniel Barton bib stallions 2:03:55.0
28 Brian Christensen Bib Stallions 2:03:55.0
29 Loren Smith bib stallions 2:03:55.0
30 Bryce Simpson 2:03:55.0
31 David Taylor LiVe Well p/b Bountiful Bicycl 2:16:19.0
32 Benjamin Derieg 2:32:44.0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 15   Cat 5: 13   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Heinrich FFKR - Contender Racing 0:53:14.0
2 Ian Frederick Velosport Racing 0:53:14.0
3 Jack Shuckra FFKR - CONTENDER RACING. 0:53:24.0 Teammate Win: Luke Heinrich
4 Ryder Jordin Canyon Bicycles - Shimano 0:56:08.0
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregory Strokes STRAFE 2:51:37.0
2 Mark Larsen Team Red Rock 3:04:52.0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregory Oneil MiDuole 2:11:55.0
2 John Eisenhart 2:12:01.0
3 Steve Bloch Canyon Bicycles - Shimano 2:12:04.0
4 Dave Steiner 2:12:07.0
5 Stephen Hester Mi Duole 2:12:15.0 Teammate Win: Gregory Oneil
6 Johnny Shirley Think Architecture Cycling P/B 2:16:51.0
7 Scott Smith Team Red Rock 2:17:03.0
8 William Killion Infinite Cycles 2:17:11.0
9 Troy Huebner Infinite Cycles 2:17:11.0
10 Mike Cannon SWCA 2:17:12.0
11 Jason Duran Infinite Cycles 2:18:43.0
12 Matthew Madorin 2:19:03.0
13 Tom Barman WIM 2:21:26.0
14 Steve Kelly DNA Cycling 2:23:15.0
15 John Berneike FFKR - CONTENDER RACING 2:26:35.0
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Sargent Ski Utah/Plan 7 1:58:40.0
2 Christoph Heinrich FFKR - CONTENDER RACING 1:58:41.0
3 Zan Treasure Bountiful Mazda Cycling Team 1:58:42.0
4 Mike Hanseen Salt Lake City Cycling (SLCC) 1:58:59.0
5 Andrew Lock Millcreek Bicycles 1:59:55.0
6 Greg Sironen Canyon shimano 2:06:25.0
7 Scott Mathewson FFKR - CONTENDER RACING 2:11:24.0 Teammate Top 5: Christoph Heinrich
8 Stephen Tueller Bountiful Mazda Cycling Team 2:11:24.0 Teammate Top 5: Zan Treasure
9 Guy Roundy S2C/Primal 2:11:24.0
DNF Bruce Bilodeau Canyon Bicycles - Shimano 0:00:00.0
DNF Todd Taft Ski Utah|Plan 7 Cycling Team 0:00:00.0
DNF Robbie Robinette 787 Racing 0:00:00.0
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Laine 3 Feet-It's the law 2:02:22.0
2 Dirk Cowley FFKR-Contender Bicycles 2:02:23.0
3 Rick Black Ski Utah / Plan7 2:02:27.0
4 Donald Armstrong Microseal/Maddog Racing 2:02:27.0
5 John Lauck Bountiful Mazda Cycling Team 2:08:32.0
6 Joe Brubaker Ski Utah / Plan 7 2:08:36.0
7 Ravell Call Bountiful Mazda Cycling Team 2:08:40.0 Teammate Top 5: John Lauck
8 Greg Wolfer FFKR - CONTENDER RACING 2:08:43.0
9 Gary Simmons Bountiful Mazda Cycling team 2:08:44.0 Teammate Top 5: John Lauck
10 Ken Louder FFKR-Contender Racing 2:08:44.0
11 Charles Palmer FFKR - Contender Racing 2:08:45.0
12 Tek Kilgore MiDuole 2:08:49.0
13 Jeff Clawson Canyon Bicycles - Shimano 2:08:49.0
14 Elton Reid FFKR - CONTENDER RACING 2:11:40.0
15 Dwight Hibdon FFKR - CONTENDER RACING 2:21:25.0
16 Henry Ebell Porcupine Racing 2:25:31.0
DNF Kerry Whittle Stage 2/Primal 0:00:00.0
17 Kelly Perkins Velosport Racing 2:31:39.0
DNF Jerald Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team 0:00:00.0 Teammate Top 5: John Lauck
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 6   Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Slack Canyon Bicycles-Shimano 3:01:34.0
2 Taylor Fletcher Colesport 3:01:35.0
3 Robert Squire UCI CT: Jamis Hagens Berman 3:03:32.0
4 Mitchell Peterson Canyon Bicycles- Shimano 3:03:33.0 Teammate Win: Erik Slack
5 Branson Yantes Intermountain LiVe Well p/b B 3:03:35.0
6 Ryan Kingsolver LiVe Well p/b Bountiful Bicycl 3:03:35.0
7 Bonn Turkington Canyon Bicycles-Shimano 3:03:50.0 Teammate Win: Erik Slack
8 Jason Castor FFKR - CONTENDER RACING 3:03:51.0
9 Will Hanson Ski Utah|Plan 7 3:04:20.0
10 Addison Fuller Allegiant Airlines 3:06:36.0
11 Daniel Mendoza Florida Velo 3:06:36.0
12 Cameron Hoffman Team Endurance360 3:09:29.0
13 Spencer Debry 3:09:31.0
14 Steve Albrecht Ski Utah | PLAN7 3:22:01.0
15 Aaron Jordin Canyon Bicycles - Shimano 3:09:29.0 Teammate Win: Erik Slack
DNF Cody Rohovit FFKR - CONTENDER RACING 0:00:00.0
DNF Travis Mccabe UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain 0:00:00.0
DNF Clinton Mortley LiVe Well p/b Bountiful Bicycl 0:00:00.0
DNF Hunter Huffman Canyon Bicycles- Shimano 0:00:00.0 Teammate Win: Erik Slack
DNF Robert Mcconville 0:00:00.0
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tiffany Pezzulo 2:30:25.0
DNF Kelly Crawford Bountiful Mazda Cycling Team 0:00:00.0
2 Breanne Nalder DNA Cycling p/b K4 2:53:25.0
DNF Sarah Lukas Quantum Mesa 0:00:00.0
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jamie Bangerter Ski Utah/Plan 7 2:12:34.0
2 Kellie Oliver Team Red Rock 2:15:07.0
3 Ali Knutson Harristone/Sun Valley Mortgage 2:15:11.0
4 Sara Baker Canyon Bicycles 2:15:18.0
5 Annette Bowman SaltCycle - Intelitechs 2:15:36.0
6 Kate Madorin Morgan High School MTB Team 2:30:43.0
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grace Shirley Skullcandy/ Think Architecture 1:16:20.0
1
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Howat Ski Utah|Plan 7 2:15:09.0
2 Katherine Ragle Bountiful Mazda Cycling Team 2:15:12.0
3 Ruth Shapiro Ski Utah/Plan 7 2:15:43.0 Teammate Win: Laura Howat
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2