Log In
Carlsbad Grand Prix • Jul 20 2014
Partly Cloudy, 76 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Schwartz Team Rokform
2 Ryan Jastrab Southern California Velo
3 Alexander Lochmiller Team Rokform Teammate Win: Ian Schwartz
4 Ian Thompson Southern California Velo
5 Julian Levy SDBC/EMERALD TEXTILES
6 Brady Mcdonald Celo Pacific
7 Nikolas Lovegren Kinetic Loop Training System Junior
8 Zane Ogg Southern California Velo Teammate Top 5: Ryan Jastrab
9 Luke Swan Strive Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christian Sanchez More Than Sport
2 Camden Vodicka More Than Sport Teammate Win: Christian Sanchez
3 Matthew Park Team Rokform
4 Massimo Lucidi Team Rokform
5 Noah Schlosser Flight School - La Grange U21
6 Drew Kalasky Team Rokform
7 Daniel Valenzuela GBS Racing
8 Thomas Quimzon Team Rokform Teammate Top 5: Matthew Park
9 Julian Levy SDBC/EMERALD TEXTILES
10 Maxwell Zucker
11 Sam Dunlap
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bo Knickman LUX/Specialized by Cynergy
2 Mathew Ly LUX/Specialized by Cynergy Teammate Win: Bo Knickman
3 Brian Stack SPY GIANT RIDE p/b MRI
4 Noah Schlosser Flight School - La Grange U21
5 Robert Freeman Team Rokform
6 Camden Vodicka More Than Sport
7 Alexander Romanenko Team Rokform Teammate Top 5: Robert Freeman
8 Christian Husband Monster Media Junior Development
9 Matthew Chuml Monster Media Junior Development
10 Bailey Eckles Team Rokform Teammate Top 5: Robert Freeman
11 Kevin Barker Team Velocity
12 Christian Sanchez More Than Sport
DNF Michael Barker Team Velocity
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Lochmiller Team Rokform
2 Brady Mcdonald Celo Pacific
3 Nikolas Lovegren Kinetic Loop Training System Junior
4 Luke Swan Strive Racing
5 Tyler Kinzler Serious Cycling
6 Ian Oelrich Adams Avenue Bicycles
7 Thomas Steiner Adams Avenue Bicycles
8 Ethan Boen
9 Evan Oelrich Adams Avenue Bicycles
10 Kyle Stalter
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Wimberley SPY GIANT RIDE p/b MRI
2 Charon Smith Surf City Cyclery/STERLING BMW
3 Kayle Leo grande dope Surf City Cyclery/STERLING BMW
4 Brett Clare Breakaway from Cancer Masters
5 Chad Moston Team Helen's
6 Scott Cochran Monster Media Elite Masters
7 Kelsey Mullen SPY GIANT RIDE p/b MRI Teammate Win: Aaron Wimberley
8 Josh Alverson SPY GIANT RIDE p/b MRI Teammate Win: Aaron Wimberley
9 Shawn Olin Holliday Rock p/b Zoca
10 Matthew Rice UCI CT: Jelly Belly Cycling
11 Stephen Kocher
12 Paul Vaccari SPY GIANT RIDE p/b MRI Teammate Win: Aaron Wimberley
13 Marc Yap SKLZ-Swami's Development Elite Team
14 John Abate SPY GIANT RIDE p/b MRI Teammate Win: Aaron Wimberley
15 Elan Walshe Audi/Felt Cycling Team
16 Brent Garrigus RIDE Cyclery
17 Derek Brauch SPY GIANT RIDE p/b MRI Teammate Win: Aaron Wimberley
18 Stephen Lavery SKLZ-Swami's Cycling Team
19 Greg Kogut Moment Bicycles
20 Bud Owens SPY GIANT RIDE p/b MRI Teammate Win: Aaron Wimberley
21 Anthony Morrow S2C/Primal
22 Christopher Bennett S2C/Primal
23 Peter Andersen SPY GIANT RIDE p/b MRI Teammate Win: Aaron Wimberley
24 Travis Wilkerson Audi/Felt Cycling Team
25 Gregg Medinilla SPY GIANT RIDE p/b MRI Teammate Win: Aaron Wimberley
26 Christopher Thompson SPY GIANT RIDE p/b MRI Teammate Win: Aaron Wimberley
27 Scott Hammack Holliday Rock p/b Zoca
28 Aaron Goodale S2C/Primal
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 11   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Slobom Mazda - Pro Bike Supply
2 Jeremy Preston SKLZ-Swami's Cycling Team
3 Rahman Weimer Big Orange Cycling
4 Kendall Stanley
5 Francois Jones Bahati Foundation/ Major Motion
6 Scott Claes Swami's Cycling Club
7 Bryce Weber S2C/Primal
8 Jose Laureanoramos Rock Sports Racing/Don's Bikes
9 Greg Kogut Moment Bicycles
10 Thomas Eng Team Rocky Mountain Health Plans
11 Gordon Henning Hi -Tech Bikes
12 Keith Edmiston Velo Vegas/Every Kid a Bike
13 Terence Traughber POC + Ritte
14 Robert Fagnant UC Cyclery/JW Floors
15 Agustin Rojas-muă±oz SKLZ-Swami's Cycling Team Teammate Top 5: Jeremy Preston
16 Joe Lindner Velo Vegas/Every Kid a Bike
17 Aaron Goodale S2C/Primal
18 Michael Yengling RIDE Cyclery
19 Ricardo Cuadra Opprime Cycling Team
20 Victor Caraballo Action Sports
21 Kermit Mcgovern Celo Pacific
22 Gijs Hanselaar SKLZ-Swami's Cycling Team Teammate Top 5: Jeremy Preston
23 Michael Burrows SDBC/EMERALD TEXTILES
24 Ryan Meskimen SKLZ-Swami's Cycling Team Teammate Top 5: Jeremy Preston
25 Saul Nunez Southern California Velo
26 Ken Roy SDBC/EMERALD TEXTILES
27 David Mack Bahati-WTR
28 Jason Potter Mazda - Pro Bike Supply Teammate Win: Mark Slobom
29 Tim Page Hi -Tech Bikes
30 Jeffrey Wade California Giant Berry Farms/Specia
31 Roger Ortiz Catalyst Racing
32 Michael Yuhas SDBC/EMERALD TEXTILES
33 Darron Manley EZIA-RUDY PROJECT-HALO
34 Gary Aanerud
35 Richard Klusman METALMTN Cycling/Halpern Law
36 Kelly Swanberg Ezia Cycling Club
37 Steve Floyd EZIA-RUDY PROJECT-HALO
38 Troy Huerta Swami's Cycling Club
39 Robert Bushner S2C/Primal
40 Dean Rosenberg Moment Bicycles
41 Brian Co RIDE Cyclery
42 Jeff Ishmael R5 - Rock Racing
43 Thomas Saeman Mazda - Pro Bike Supply Teammate Win: Mark Slobom
44 Patrick Koranda Catalyst Racing
Finishers: Cat 3: 23   Cat 4: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Andersen SPY GIANT RIDE p/b MRI
2 ? Thomas Team Velosport-CA
3 Alan Flores SPY GIANT RIDE p/b MRI Teammate Win: Peter Andersen
4 John Walsh SPY GIANT RIDE p/b MRI Teammate Win: Peter Andersen
5 Thurlow Rogers Breakaway from Cancer Masters
6 Douglas Pomeranz Breakaway From Cancer Elite Masters
7 Andrew Lee Adams Avenue Bicycles
8 Scott Cochran Monster Media Elite Masters
9 Bart Clifford Monster Media Elite Masters
10 Gregory Coburn Monster Media Elite Masters
11 Bud Owens SPY GIANT RIDE p/b MRI Teammate Win: Peter Andersen
12 Charles Hill DARE
13 Eric N williams Rocky Mountain Cancer Centers Cycli
14 David O'Brien S2C/Primal
15 Scott Claes Swami's Cycling Club
16 Everett Bissonette S2C/Primal
17 Victor Caraballo Action Sports
18 John Howard
19 Michael Marckx SPY GIANT RIDE p/b MRI Teammate Win: Peter Andersen
20 Andrew Mcclure SPY GIANT RIDE p/b MRI Teammate Win: Peter Andersen
21 Abraham Ramos SKLZ-Swami's Cycling Team
22 Clement Kim Pinnaclife Racing Team
23 Marten Ryerson Athlete Octane
24 Dereck Butterfield Rock Sports Racing/Don's Bikes
25 Michael Carro TIME - Velo Pasadena Team
26 Mark Palmer Breakaway from Cancer Masters Teammate Top 5: Thurlow Rogers
27 Steve Klasna Breakaway from Cancer Masters Teammate Top 5: Thurlow Rogers
28 Todd Parks Hammer Nutrition
29 Troy Huerta Swami's Cycling Club
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 8   Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marvin Hall SOS Foundation/ Trek
2 Thurlow Rogers Breakaway from Cancer Masters
3 Joshua Gruenberg Monster Media Racing Team
4 Gary Wall Pinnaclife Racing Team
5 Andrew Mcclure SPY GIANT RIDE p/b MRI
6 Douglas Pomeranz Breakaway From Cancer Elite Masters
7 Ted Rupp RIDE Cyclery
8 Stephen Gregorios Radsport Cycling Team
9 Michael Marckx SPY GIANT RIDE p/b MRI Teammate Top 5: Andrew Mcclure
10 James Nelms Pinnaclife Racing Team Teammate Top 5: Gary Wall
11 Steven Mcdonald Mazda - Pro Bike Supply
12 David Mack Bahati-WTR
13 Robert Fagnant UC Cyclery/JW Floors
14 Joaquin Blanco Opprime Cycling Team
15 Stephen Ummel SKLZ-Swami's Cycling Team
16 Kevin Kruger BBI-SIC Cycling
17 Michael Carro TIME - Velo Pasadena Team
18 John Walsh SPY GIANT RIDE p/b MRI Teammate Top 5: Andrew Mcclure
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 7   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Birditt SKLZ-Swami's Cycling Team
2 Marvin Hall SOS Foundation/ Trek
3 Thurlow Rogers Breakaway from Cancer Masters
4 Joshua Gruenberg Monster Media Racing Team
5 Mike Okano Team Simple Green/Cannondale/Stage2
6 Gary Wall Pinnaclife Racing Team
7 Andrew Mcclure SPY GIANT RIDE p/b MRI
8 David Fetah Pinnaclife Racing Team
9 Douglas Pomeranz Breakaway From Cancer Elite Masters
10 Ted Rupp RIDE Cyclery
11 Stephen Gregorios Radsport Cycling Team
12 Michael Marckx SPY GIANT RIDE p/b MRI
13 James Nelms Pinnaclife Racing Team
14 Ricky Shorts Team Velocity
15 Steven Mcdonald Mazda - Pro Bike Supply
16 Timothy Meza Team Simple Green/Cannondale/Stage2 Teammate Top 5: Mike Okano
17 David Mack Bahati-WTR
18 Dale Luedtke SKLZ-Swami's Cycling Team Teammate Win: Michael Birditt
19 Robert Fagnant UC Cyclery/JW Floors
20 Lawrence Shannon Monster Media Racing Team Teammate Top 5: Joshua Gruenberg
21 Bob Kubinski Team Simple Green/Cannondale/Stage2 Teammate Top 5: Mike Okano
22 Lothar Cramer
23 Mike Chavarria DCR
24 Mark Ainslie Cycles Veloce
25 Joaquin Blanco Opprime Cycling Team
26 Stephen Ummel SKLZ-Swami's Cycling Team Teammate Win: Michael Birditt
27 Kevin Kruger BBI-SIC Cycling
28 Geoffrey Baynes Celo Pacific
29 Mark Palmer Breakaway from Cancer Masters Teammate Top 5: Thurlow Rogers
30 Daniel Yeager SKLZ-Swami's Cycling Team Teammate Win: Michael Birditt
31 J Martin SkyFlash Racing
32 Michael Carro TIME - Velo Pasadena Team
33 John Walsh SPY GIANT RIDE p/b MRI
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 8   Cat 3: 17   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Birditt SKLZ-Swami's Cycling Team
2 Mike Okano Team Simple Green/Cannondale/Stage2
3 David Fetah Pinnaclife Racing Team
4 Ricky Shorts Team Velocity
5 Timothy Meza Team Simple Green/Cannondale/Stage2
6 Dale Luedtke SKLZ-Swami's Cycling Team Teammate Win: Michael Birditt
7 Lawrence Shannon Monster Media Racing Team
8 Bob Kubinski Team Simple Green/Cannondale/Stage2 Teammate Top 5: Mike Okano
9 Lothar Cramer
10 Mike Chavarria DCR
11 Mark Ainslie Cycles Veloce
12 Geoffrey Baynes Celo Pacific
13 Mark Palmer Breakaway from Cancer Masters
14 Daniel Yeager SKLZ-Swami's Cycling Team Teammate Win: Michael Birditt
15 J Martin SkyFlash Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 10   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rahsaan Bahati Bahati-WTR
2 Shawn Wayland Serious Cycling
3 Kayle Leo grande dope Surf City Cyclery/STERLING BMW
4 Jonathan Deguzman SDBC/EMERALD TEXTILES
5 Aaron Wimberley SPY GIANT RIDE p/b MRI
6 Anthony Canevari Athlete Octane Cycling
7 Daniel Gay Hagens Berman U-23
8 Cory Williams KHS-Maxxis-JAKROO
9 Erick Sobey SPY GIANT RIDE p/b MRI Teammate Top 5: Aaron Wimberley
10 Tyler Locke SoCalCycling.com / Craig Shelly
11 Brandon Gritters Team Rokform
12 Benjamin Rathkamp SDBC/EMERALD TEXTILES Teammate Top 5: Jonathan Deguzman
13 Andrew Bosco SPY GIANT RIDE p/b MRI Teammate Top 5: Aaron Wimberley
14 Robert Angle Bike Religion
15 Chris Waggoner SPY GIANT RIDE p/b MRI Teammate Top 5: Aaron Wimberley
16 Emmanuel Suarez ICE SPORTSWEAR Cycling Team
17 Tait Campbell SPY GIANT RIDE p/b MRI Teammate Top 5: Aaron Wimberley
18 Brian Mcculloch KHS-Maxxis-JAKROO
19 Max Rich University of Arizona
20 Leroy Walters SPY GIANT RIDE p/b MRI Teammate Top 5: Aaron Wimberley
21 Stephen Kocher
22 Luke Ramseth SDBC/EMERALD TEXTILES Teammate Top 5: Jonathan Deguzman
23 Casey Clark Landis/Trek
24 Marcus Cannon Bike Religion
25 Martin Bjel Serious Cycling Teammate Top 5: Shawn Wayland
26 Brian Zink SPY GIANT RIDE p/b MRI Teammate Top 5: Aaron Wimberley
27 Joseph Pasqualetto PAA/REMAX
28 Joseph Dagostino S2C/Primal
29 Scott Hammack Holliday Rock p/b Zoca
30 Christopher Bennett S2C/Primal
31 Martin Adamczyk Holliday Rock p/b Zoca
32 Michael Stroud R5 - Rock Racing
33 Gregg Medinilla SPY GIANT RIDE p/b MRI Teammate Top 5: Aaron Wimberley
34 Chris Johnson * SPY GIANT RIDE p/b MRI Teammate Top 5: Aaron Wimberley
35 Sean Mcelroy Team Specialized Racing
36 James Stout Crank Cycling
37 Mike Tettleton Team Rokform
38 Gustavo-adolfo Mendez Michelob Ultra - La Grange +21
Finishers: Cat 1: 18   Cat 2: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Alverson SPY GIANT RIDE p/b MRI
2 Scott Turner TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
3 Jarred Jordan Team Rokform
4 Christopher Lonergan SKLZ-Swami's Cycling Team
5 Aubrey Smentkowski Team Rokform
6 Juan Alvergue Celo Pacific
7 Jose Laureanoramos Rock Sports Racing/Don's Bikes
8 David Greif
9 Tony Julian S2C/Primal
10 Robert Freeman Team Rokform Teammate Top 5: Jarred Jordan
11 Joseph Griffith California State University-Sacrame
12 Michael Farrar SDBC/EMERALD TEXTILES
13 Stephen Lavery SKLZ-Swami's Cycling Team Teammate Top 5: Christopher Lonergan
14 Scott Rollins Catalyst Racing
15 Peyton Cooke Big Orange Cycling
16 Gordon Henning Hi -Tech Bikes
17 Devin Riley
18 Eamon Oreilly SKLZ-Swami's Cycling Team Teammate Top 5: Christopher Lonergan
19 Dave Mitchell Catalyst Racing
20 Phillip Gray Celo Pacific
21 Bo Knickman LUX/Specialized by Cynergy
22 Matthew Bubear
23 Agustin Rojas-muă±oz SKLZ-Swami's Cycling Team Teammate Top 5: Christopher Lonergan
24 Keith Edmiston Velo Vegas/Every Kid a Bike
25 Jerry Rios OTR Racing
26 Trevor Kresser Catalyst Racing
27 Chad Mickelson PENTA Building Group
28 Francois Jones Bahati Foundation/ Major Motion
29 Thomas Adamson Team Velocity
30 Todd Struyk Catalyst Racing
31 Bailey Eckles Team Rokform Teammate Top 5: Jarred Jordan
32 Nick Jones SDBC/EMERALD TEXTILES
33 Gabriel Marocco SDBC/EMERALD TEXTILES
34 Ryan Buerman Michigan Scholastic Cycling Associa
35 Terence Traughber POC + Ritte
36 Bryce Weber S2C/Primal
37 Daniel Ross Bike Improve
38 Mathew Ly LUX/Specialized by Cynergy
39 Roger Ortiz Catalyst Racing
40 Benjamin Sarno SDBC/EMERALD TEXTILES
41 Jeff Ishmael R5 - Rock Racing
42 Brian Stack SPY GIANT RIDE p/b MRI Teammate Win: Josh Alverson
DNF Dylan Todd Velo Vegas/Every Kid a Bike
43 Brian Quan Catalyst Racing
DNF Dmitry Uchitel OTR Racing
DNF Gregory Romero Surf City Cyclery/STERLING BMW
DNF Dan Thompson
DNF Bryan Staub Core Cycling Team
DNF Travon Salazar Bahati Foundation/WinTeam Racing
DNF Peter Beck SDBC/EMERALD TEXTILES
DNF Jesse Eisner SDBC/EMERALD TEXTILES
DNF Bryan Martinez PAA/REMAX
DNF Brian Co RIDE Cyclery
DNF Nicholas Bishop
DNF Matthew Bigos Alternabike/Velo Hangar
DNF Eric Geier SDBC/EMERALD TEXTILES
DNF Richard Klusman METALMTN Cycling/Halpern Law
DNF John Gregorio TRU Cycling-Jax Bicycles Racing Teammate Top 5: Scott Turner
DNF Troy Gielish Team Simple Green/Cannondale/Stage2
Finishers: Cat 3: 57   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Stratton
2 Terry Schmidtknecht
3 Mason Turvey SDBC/EMERALD TEXTILES
4 Conrad Tapia Crank Cycling
5 Taso Iosifidis G S Adams Avenue Bicycles
6 Bryan Kwan Moment Bicycles
7 Jeff Garcia CVC Racing
8 Roberto Roman The Bicycle Stand
9 Blair Springe Santa Barbara Bicycle Club/SBBC
10 Jeremy Preston SKLZ-Swami's Cycling Team
11 Lare Wardrop ARB - Vital Urgent Healthcare
12 Daniel Valenzuela GBS Racing
13 Anthony Tintelnot
14 Gijs Hanselaar SKLZ-Swami's Cycling Team
15 Ben Arena SDBC/EMERALD TEXTILES Teammate Top 5: Mason Turvey
16 Benjamin Hayes Moment Bicycles
17 Ryan Meskimen SKLZ-Swami's Cycling Team
18 Ricardo Cuadra Opprime Cycling Team
19 Christopher Covell SKLZ-Swami's Cycling Team
20 Patrick Koranda Catalyst Racing
21 Tim Zaspal SDBC/EMERALD TEXTILES Teammate Top 5: Mason Turvey
22 Adrian Ferreira Opprime Cycling Team
23 Kendall Stanley
24 Michael Burrows SDBC/EMERALD TEXTILES Teammate Top 5: Mason Turvey
25 Logan Bass SDBC/EMERALD TEXTILES Teammate Top 5: Mason Turvey
26 Joel Franklin
27 Anthony Navarra SDBC/EMERALD TEXTILES Teammate Top 5: Mason Turvey
28 Christopher Morales
29 Henry Szczypiorski jr Cast a Shadow/Temecula Farmers/Brix
30 Robert Bushner S2C/Primal
31 Domenic Defeo iii
32 Kevin Barker Team Velocity
33 Emilio Parra SKLZ-Swami's Cycling Team
34 Zachary Haygood ARB - Vital Urgent Healthcare
35 Patrick Malihan SDBC/EMERALD TEXTILES Teammate Top 5: Mason Turvey
36 Fernando Jimenez TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
37 Kelly Swanberg Ezia Cycling Club
38 Peter Pham TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
39 Duncan Poling RIDE Cyclery
40 Wyatt Funk Team Velocity
41 Darron Manley EZIA-RUDY PROJECT-HALO
42 Blaize Baehrens RIDE Cyclery
43 James Kalasky Team Rokform
44 Paul Thomas Cast a Shadow/Temecula Farmers/Brix
45 Nick Baker G S Adams Avenue Bicycles Teammate Top 5: Taso Iosifidis
46 Kenyon Ralph G S Adams Avenue Bicycles Teammate Top 5: Taso Iosifidis
47 Ken Roy SDBC/EMERALD TEXTILES Teammate Top 5: Mason Turvey
48 Michael Yuhas SDBC/EMERALD TEXTILES Teammate Top 5: Mason Turvey
49 Jonathan Martin Cast a Shadow/Temecula Farmers/Brix
50 James Koch Cast a Shadow/Temecula Farmers/Brix
51 Steve Floyd EZIA-RUDY PROJECT-HALO
52 Vincent Gonzales Moment Bicycles
53 Miles Whedbee SDBC/EMERALD TEXTILES Teammate Top 5: Mason Turvey
54 Michael Barker Team Velocity
55 Ray Snoke Team Ninja
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 50   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Lentz Celo Pacific
2 Jason Sherman
3 Todd Kannegeisse
4 Bradley Nelson ARB - Vital Urgent Healthcare
5 Joshua Stockinger
6 Eric Hahn Alternabike/Velo Hangar
7 John Lear Ranchos Cycling Club
8 Ian Macneill SDBC/EMERALD TEXTILES
9 Tyler Hendershot
10 Anthony Brand
11 Juan Araya Celo Pacific Teammate Win: Kevin Lentz
12 Adam Schepps
13 Gino Romano The Bicycle Stand
14 Emmett Normand The Bicycle Stand
15 Bryan Halverson
16 Andrew Simpson Canyon Velo
17 Andrew Lebeau Wolf Pack Cycling
18 Jimmy Brunner Moment Bicycles
19 Daniel Yang University of California-San Diego
20 Ryan Oelrich Adams Avenue Bicycles
21 Kevin Sladek SDBC/EMERALD TEXTILES
22 Mike Shaw Celo Pacific Teammate Win: Kevin Lentz
23 Chris Buffin EZIA-RUDY PROJECT-HALO
24 Craig Miller Swami's Cycling Club
25 Tyler Podany
26 Ryan Johnson
27 Matthew Rivers SDBC/EMERALD TEXTILES
28 Kevin Drisko
29 Tony Lederman ARB - Vital Urgent Healthcare Teammate Top 5: Bradley Nelson
30 William Hammond SDBC/EMERALD TEXTILES
31 Ernesto Reyes SDBC/EMERALD TEXTILES
32 Richard Mancuso
33 Bernardo Vergara jr S2C/Primal
DNF Jesus Trujillo
34 Scott Baird
DNF Kenneth Vinson
DNF Diego Sanchez
DNF Steven Nielsen
DNF David Richard
DNF Steve Walker Moment Bicycles
DNF Hector Gutierrez
DNF Jason Carver
DNF Joshua Tootell
DNF Gerald Wallace
DNF Christopher Sera
DNF Sean Masterson Swami's Cycling Club
DNF Andy Christian
DNF Paul Dunlap
DNF Marc Chilcote
DNF James Ayres S2C/Primal
DNF Dennis Burden
DNF Eric Fanning The Bicycle Stand
DNF Scott Holcombe
DNF Mike Martin The Bicycle Stand
DNF Gabriel Grasso
DNF Brian Franks Team Simple Green/Cannondale/Stage2
DNF Alan Goodrich San Diego Bicycle Club
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 42   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Moriah Swan Strive Racing
2 Megan Jastrab Southern California Velo
3 Sarah Swan Strive Racing Teammate Win: Moriah Swan
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Jastrab Southern California Velo
2 Sarah Swan Strive Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Suzanne Sonye Monster Media Elite Women
2 Priscilla Calderon Monster Media Elite Women Teammate Win: Suzanne Sonye
3 Denise Mueller Sisterhood of Cycling
4 Pamela Schuster Incycle Racing p/b Full Circle
5 Bonnie Breeze Holliday Rock p/b Zoca
6 Shelby Reynolds Monster Media Elite Women Teammate Win: Suzanne Sonye
7 Emily Georgeson Monster Media Elite Women Teammate Win: Suzanne Sonye
8 Alison Jones Sisterhood of Cycling Teammate Top 5: Denise Mueller
9 Trina Jacobson Incycle Racing p/b Full Circle Teammate Top 5: Pamela Schuster
10 Karen Meske Holliday Rock p/b Zoca Teammate Top 5: Bonnie Breeze
11 Erin Gunn Holliday Rock p/b Zoca Teammate Top 5: Bonnie Breeze
12 Deanna Ratnikova Moment Bicycles
13 Suzan Given Holliday Rock p/b Zoca Teammate Top 5: Bonnie Breeze
14 Meredith Caccesemcconvill Holliday Rock p/b Zoca Teammate Top 5: Bonnie Breeze
15 Rachel Cross Incycle Racing p/b Full Circle Teammate Top 5: Pamela Schuster
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 6   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Castle Holliday Rock p/b Zoca
2 Angel Castillo Michelob Ultra - La Grange +21
3 Krista Panaro Team Bici Sport
4 Moriah Swan Strive Racing
5 Sarah Muench Landis/Trek
6 Leah Rodarti Sisterhood of Cycling
7 Deanna Ratnikova Moment Bicycles
8 Catherine Wolff Incycle Racing p/b Full Circle
9 Mimi Sheean Michelob Ultra - La Grange +21 Teammate Top 5: Angel Castillo
10 Meredith Caccesemcconvill Holliday Rock p/b Zoca Teammate Win: Shannon Castle
11 Kimberly Mckewon Moment Bicycles
12 Linda Stark ICE SPORTSWEAR Women's Racing
13 Blair Messner Holliday Rock p/b Zoca Teammate Win: Shannon Castle
14 Vynessa Diblasio
15 Patricia Murray SDBC/EMERALD TEXTILES
16 Nicole Leroux Sisterhood of Cycling
17 Andrea Hensler Holliday Rock p/b Zoca Teammate Win: Shannon Castle
18 Ericka Bettge Velo Vegas/Every Kid a Bike
19 Sarah Swan Strive Racing Teammate Top 5: Moriah Swan
20 Leslie Mendez Hi -Tech Bikes
21 Briana Johnson
22 Roberta Cabrera Team TIBCO II
23 Jennifer Stokes Holliday Rock p/b Zoca Teammate Win: Shannon Castle
24 Susan Hollander Swami's Cycling Club
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 9