Log In
Red Kite Omnium and NCNCA Criterium Championship Weekend Day 2 • Aug 31 2014
Clear, 76 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Lamperti Team Swift
2 Nye Yackle Yackle Brothers Racing
3 Gavin Elias
4 Colton Swinth Team Swift Teammate Win: Luke Lamperti
5 Euan Houston International Christian Cycling Clu
6 Henry Chadwick Team City Sacramento
7 Elliot Frankel Team Swift Teammate Win: Luke Lamperti
8 Adrian Rosero
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gianni Lamperti Team Swift
2 Isaiah Chass Team Swift Teammate Win: Gianni Lamperti
3 Hans Poulsen Tieni Duro Junior Cycling Team
4 Jake Yackle Yackle Brothers Racing
5 Leonard Schummer Tieni Duro Junior Cycling Team
6 Grover Rozek Limitless Cycling Racing Team
7 William Stark Team Swift Teammate Win: Gianni Lamperti
8 Tommy Lacampagne SJBC
9 Benjamin Simmons Team City Sacramento
10 Andrew Vo
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrett Marking Limitless Cycling Racing Team
2 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling Team
3 Rupert Cox Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Garrett Marking
4 Jordan Ruffino Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Garrett Marking
5 Cole Davis Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Garrett Marking
6 Tomas Mitre Team Swift
7 Justin Leong Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Garrett Marking
8 Zachary Gottesman Mellow Motors
9 Conan Wen Team Fremont/FFBC powered by Chipot
10 Ben Cook Team Swift
11 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Andrew Levitt
12 Justin Poulson SJBC
13 Zachariah Mcclendon Performance Cycle Coaching
14 Ian Dickson Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Andrew Levitt
15 Jeromy Lee
16 Jason Frost Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Andrew Levitt
17 Jasper Hodgson Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Garrett Marking
18 Ethan Frankel Team Swift
19 Eugene Binunsky Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Andrew Levitt
20 Aidan Malmberg
21 Daniel Hii SJBC
22 Kyle Fiori Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Garrett Marking
23 Liam Sherlock
DNF Charlie Velez Leadout Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 13   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Saltzman NCCF/ Team Specialized Juniors
2 Jonathan Christensen Limitless Cycling Racing Team
3 Ryan Clarke Team Swift
4 Damian Hii SJBC
5 Connor Ellison Limitless Cycling Racing Team
6 Jack Rexer SJBC
7 Alexander Rosero Fun Sport Bikes Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Chadwick Team City Sacramento
2 Walter Rozek Limitless Cycling Racing Team
3 Cooper S downing
4 Ernest Leong
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Oliver Ryan Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
2 Jeromy Cottell NCCF/ Team Specialized Masters
3 Mark Niiro iRT-Reactor p/b JL Velo
4 Jake Hensley Folsom Bike/VW/Raley's
5 Neil Bartley ThirstyBear Cycling
6 Jeffery Edwards
7 Jan Weissenberger ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Neil Bartley
8 Matthew Adams Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Oliver Ryan
9 Michael Claudio Red Peloton
DNF Kalani Hines iRT-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Mark Niiro
DNF Jeremy Loader CyclesFANATICRacing.com
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dean Laberge Folsom Bike/VW/Raley's
2 Chris Fortuna iRT-Reactor p/b JL Velo
3 Chris Espy Specialized / Touchstone Masters
3 Francisco Padilla CyclesFANATICRacing.com
5 Scott Bromstead Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
6 Erik Camacho iRT-Reactor p/b JL Velo
7 Tyler Janke Data Driven Athlete Racing
8 Benjamin Albracht ArtsCyclery.com
9 Scott Cox Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Scott Bromstead
10 Toby Long SquadraSF
11 Norman Zellers LangeTwins Winery Racing Team
12 Mark Duroy KindHuman Cycling Team
13 Lucas Paz LangeTwins Winery Racing Team
14 Jason Buckley Colavita Racing
15 Dave Kause
16 Joshua Grass R4R-Make A Wish
17 Hussein Saffouri LangeTwins Winery Racing Team
18 Richard Snodsmith CyclesFANATICRacing.com Teammate Top 5: Francisco Padilla
19 Jonathan Eropkin SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
20 Jack Schluckbier Audi
21 Matthew Sloan Spokesman Bicycles
22 Andres Gil Michael David Winery Cycling Team
23 Carl Hekkert San Jose Bicycle Club
24 Samuel Worthington Audi
25 Ronnie Kier Global CTI Cycling Team
26 Robert Sorenson LuxVue-SunPower Racing
27 Daniel Vigil Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Scott Bromstead
28 Michael Jacques TEAM CLIF BAR Cycling
29 Jason Benford Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Scott Bromstead
30 Jason Snovel Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Dean Laberge
DNF Christian Hobbs Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Scott Bromstead
31 David Allen Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Scott Bromstead
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 18   Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Charleton Red Peloton
2 Kyle Glerum SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
3 Jeff Eisenberg Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
4 Jeffrey Galland ZIPZ CYCLING TEAM
5 Dan Martin Safeway/PureRED/Bicycle Plus
6 Shaun Bagley Global CTI Cycling Team
7 Scott Fonseca Team Flixecourt 80
8 Rann Valdez R4R-Make A Wish
9 Karl Wurzbach Davis Bike Club Race Team
10 Philip Roberts CyclesFANATICRacing.com
11 Jason Brown LangeTwins Winery Racing Team
12 Gary Paden iRT-Reactor p/b JL Velo
13 Dave Garcia Kovarus/Wells Fargo Racing Team
14 John Funke Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Jeff Eisenberg
15 Greg Tsutaoka LangeTwins Winery Racing Team
16 Chris Ott PrimeTime Cycling Team
17 Joseph Staron Folsom Bike/VW/Raley's
18 Charles Pockell-wilson Morgan Stanley /Specialized
19 Guy Van natta Global CTI Cycling Team
20 Adamvanminh Martin Lamorinda Cycling Club
21 Todd Allington ZIPZ CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jeffrey Galland
22 Michael Kopp Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Jeff Eisenberg
23 Yutch Cowhie Rio Strada Racing
DNF Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Team
DNF Jason Schmidt LuxVue-SunPower Racing
DNF Nick Theobald SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Kyle Glerum
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 13   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Shore Fun Sport Bikes Cycling Team
2 Jerome Nadel CoreTechs Cycling TwT
3 Eric Saltzman CoreTechs Cycling TwT
4 Andrew Nevitt Morgan Stanley Cycling Team
5 Andre Tenthorey LangeTwins Winery Racing Team
6 Chris Morris Folsom Bike/VW/Raley's
7 Marty Cunningham Folsom Bike/VW/Raley's
8 Dennis Baker LangeTwins Winery Racing Team Teammate Top 5: Andre Tenthorey
9 Rob Maheu SJBC
10 Max Mack Health is Wealth
11 Carlos Casillas Davis Bike Club
12 Dennis Pedersen Spokesman Bicycles
13 Duane Bolt Christian Cycling-Hammer Nutrition
14 Joseph Foster R4R-Make A Wish
15 Richard Jones Bahati-WTR
16 Richard Asturias Kovarus/Wells Fargo Racing Team
17 Jeremy Anson Bahati-WTR
18 Mark Foster CoreTechs Cycling Team
19 Scott Leahy SJBC
20 Dave Maminski Morgan Stanley /Specialized
21 Craig Stewart CA Technologies Racing
22 Karl Schilling SJBC
23 Dean Abt Team Oakland Cycling
24 Michael Woodburn Contra Costa Cycling Club
25 David Del rosso PrimeTime Cycling Team
26 Julien Dufresne Rio Strada Racing
27 Kelly Silberberg Mellow Motors
28 John Pauley CoreTechs Cycling Team
29 Sean Williams East Bay Velo Club
30 Jeff Poulsen SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
31 Todd Dambly Folsom Bike/VW/Raley's
32 Jeffrey Purcell Fun Sport Bikes Cycling Team Teammate Win: Dan Shore
DNF Daniel Smith Morgan Stanley /Specialized
DNF Donald Langley Morgan Stanley /Specialized
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 13   Cat 3: 15   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lawrence Nolan Team Specialized Racing
2 George Miranda LuxVue-SunPower Racing
3 Stanley Terusaki Morgan Stanley Cycling Team
4 Steve Clifton Family Cycling Center
5 Bill Brissman Peninsula Velo Cycling Club
6 Shin Umeda LuxVue-SunPower Racing
7 B Thomas rice CoreTechs Cycling Team
8 Erik Salander Pen Velo Racing
9 Douglas Gonda 3 Ft. - It's The Law
10 Kevin Willitts 3 Ft. - It's The Law
11 David Corthell Audi
12 Nate Smith Team Oakland Cycling
13 Leslie Oglesby Don Chapin Monterey Bay Racing Team
14 Tracy Muegge 3 Ft. - It's The Law
15 West Kurihara Team Fremont/FFBC powered by Chipot
16 David Montgomery 3 Ft. - It's The Law
17 Allen Brumm LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: George Miranda
18 Rodney Jewett Peninsula Velo Cycling Club Teammate Top 5: Bill Brissman
DNF David Puglia CoreTechs Cycling TwT
19 Doug Matsumoto
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 10   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Puglia CoreTechs Cycling TwT
2 Greg Bollella LuxVue-SunPower Racing
3 Donald Case Cushman & Wakefield Racing
4 John Schaupp Spokesman Bicycles
5 Jan Stastny
6 Robin Mckinney Victory Velo Racing
7 John Witkowicki Red Peloton
8 Michael Andalora Spokesman Bicycles Teammate Top 5: John Schaupp
9 George Coffey Team City Sacramento
10 Frederick Proudman Lamorinda Cycling Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Diemont LuxVue-SunPower Racing
2 Bruce Coffey San Jose Bicycle Club
3 John Elgart LuxVue-SunPower Racing Teammate Win: John Diemont
4 Don Grijalva Kryki Sports
5 Frank Sahlman
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Shields Hammer Nutrition
2 Michael Freeman Team Hammer Nutrition
3 Bart Borland East Bay Velo Club
4 Jon Boas CA Technologies Racing
5 William Fallis Pen Velo Racing
DNF David Edwards Alto Velo Racing Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Turner LuxVue-SunPower Racing
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isabella Brunner Team Swift
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Wolfe SJBC
2 Hailey Edgar Team City Sacramento
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cynthia Wang Team Fremont/FFBC powered by Chipot
2 Kristin Wolfe SJBC
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Reese SBR p/b Steven's Bicycles
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeanette Haggas Threshold Sports p/b Leadout Endura
2 Jennifer Kalich Los Gatos Bicycle Racing Club
3 Marissa Axell Velo Sports Group
4 Charlotte Hart Ritte Womens Team
5 Ellen Sherrill Metromint Cycling
6 Ruste Jenkins
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanya Grossman Los Gatos
2 Claudia Zinn Early Bird Women's Racing
3 Lorna Fortuna iRT-Reactor p/b JL Velo
4 Cybil Silberman Early Bird Women's Racing
5 Kerry Stivaletti Metromint Cycling
6 Rita Szeto Team Oakland Cycling
7 Tracy Hogan Sisterhood of Cycling
8 Kelly Snow Pacific Crush Racing
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristin Drumm Red Peloton
2 Kim Wik Pacific Crush Racing
3 Yuko Soneoka Metromint Cycling
4 Carla Cosentino Pacific Crush Racing
5 Vanessa Cairns Metromint Cycling
6 Sandra King Metromint Cycling
7 Andi Smith B4T9 Women's CyclingTeam
8 Andrea Atkins CA Technologies Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marianne Hernandez Davis Bike Club Race Team
2 Holly Roberts iRT-Reactor p/b JL Velo
3 Lori Walsh Ole' Racing
4 Jan Mock Pacific Crush Racing
5 Donna Keith
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Linda Elgart LuxVue-SunPower Racing
2 Lesley Jensen Metromint Cycling
3 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing
4 Heidi Fraser Cushman & Wakefield Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Norma Hilton Pen Velo Racing
2 Narda Roushdi Berkeley Bicycle Club (BBC)
3 Sara Stearns Cushman & Wakefield Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1