Log In
Masters Road Nationals - TT • Sep 3 2014
Clear, 80 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rich Staley 51:24.7
1 Irina Axelrod angres 51:24.7
2 David Matthews Union Bay Cycling/Bikesale.com 53:14.7
2 Shellie Matthews Union Bay Cycling/Bikesale.com 53:14.7
3 Gregory Berlind Boulder Orthopedics 54:00.8
3 Anne Donley 54:00.8
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Crawford Bountiful Mazda Cycling Team 47:58.25
1 Zan Treasure Bountiful Mazda Cycling Team 47:58.25 Teammate Win: Kelly Crawford
2 Elizabeth Reid 50:02.52
2 Russell Reid 50:02.52
3 Martha Stedman Southwest Hand Cycling Team 53:59.45
3 David Beirne 53:59.45
4 Jeffery Markham Thru-It-All Cycling 54:27.27
4 Cynthia Markham Thru-It-All Cycling 54:27.27
5 Deborah Stewart VeloBrew Cycling Club 56:51.49
5 Robert Stewart VeloBrew Cycling Club 56:51.49
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meurig James QCW Cycling 46:22.35
1 Kristie Nichols james QCW Cycling 46:22.35 Teammate Win: Meurig James
2 Patrick Ruane Sunapee Racing Team 48:41.69
2 Danielle Ruane Sunapee Racing Team 48:41.69
3 Angela Wimberly Velo Club LaGrange 50:35.34
3 James Wimberly Sun Coast Velo 50:35.34
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gil Summy Oklahoma City Velo Club 47:07.82
1 Helene Carabin Tulsa Wheelmen 47:07.82
2 John Slawta 49:23.06
2 Jennifer Slawta 49:23.06
3 Kim Wik Pacific Crush Racing 49:56.48
3 Dave Maminski Morgan Stanley Cycling Team 49:56.48
4 Chuck Mangus Jackalope Velo 1:01:36
4 Lisa Mangus Jackalope Velo 1:01:36
DNF Anne Donley
DNF Gregory Berlind Boulder Orthopedics
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Raymond BBI-SIC Cycling 45:20.0
1 Frank Schroeder BBI-SIC Cycling 45:20.0 Teammate Win: Scott Raymond
2 John Price Nob Hill Velo 47:29.4
2 Bill Dahl Sport Systems Mountaintop Cycling 47:29.4
3 Jason Johns Radsport Cycling Team 48:42.2
3 Ian Gueit Radsport Cycling Team 48:42.2
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Elgart Alto Velo Racing Club 48:14.21
1 Jan Elsbach VOS Racing 48:14.21
2 Gregory Hoffman EBS Racing Club 58:30.08
2 Raymond Middleton Hammer Racing Team- TVG LTD. 58:30.08
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dean Phillips Fit WERX 44:22.2
2 Jamey Yanik 44:38.1
3 Cody Haroldsen Ski Utah|Plan 7 44:57.6
4 Meurig James QCW Cycling 45:53.1
5 Jeromy Cottell Team Specialized Racing 45:56.5
6 James Studebaker Bayside Velo/Bike Doctor 46:51.0
7 Matt Bole Team Dayton Bicycling 46:52.0
8 Ben Schmalz Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 47:55.2
9 Colt Albrecht Team Red Rock 48:06.9
10 David Christenson 48:32.2
11 Nathan Pack 48:47.7
12 Brian Cadman 50:29.6
13 Michael Hanna Prestige Imports/Porsche/Audi Race 51:06.8
14 Daniel Mendoza FloridaVelo 52:45.4
15 Chris Kelsey Canyon Bicycles - Shimano 53:59.8
16 Geoffrey Nenninger Real D-Amgen Masters Cycling 54:23.3
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Stanford Revolution Cycle/Twin Six 44:11.21
2 Scott Giles Bayside Velo/Bike Doctor 44:40.66
3 Amit Kobrowski Truckee Bicycle Team 44:50.14
4 Matthew Gates Rocky Mountain Cancer Centers Cycli 45:19.32
5 Jason boynton Folsom bike/vw/raley's Folsom Bike/VW/Raley's 45:25.63
6 Jason Walker Folsom Bike/VW/Raley's 45:28.80
7 Matthew Carinio Rock Solid Cycling 45:30.09
8 Dan Netzer Celerity Cycling 45:31.14
9 Philip Tinstman Monster Media Racing Team 45:32.32
10 Matthew Segur Rocky Mountain Cancer Centers Cycli 45:47.52 Teammate Top 5: Matthew Gates
11 Karl Baumgart Athlete Octane 46:00.10
12 John Costanza Kryki Sports 46:14.60
13 James Thies Rocky Mountain Cancer Centers Cycli 46:17.74 Teammate Top 5: Matthew Gates
14 Scott Bromstead Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 46:25.07
15 George Ganoung US Military Cycling Team 46:51.36
16 Eric Balog Hoback Sports 47:08.09
17 Zachary Tittensor Canyon Bicycles - Shimano 47:09.94
18 Phillip Gronniger Groove Subaru Excel Sports 47:22.26
19 Timothy Carolan White Mountain Road Club 47:32.87
20 Tripp Wall Natural Grocers Cycling Team 48:12.33
21 Adam Meirowitz Five Four Sports 48:27.34
22 Christian Smith Real D-Amgen Masters Cycling 49:00.91
23 Gentry Yost Idaho Cycling Enthusiasts (ICE) 49:17.85
24 Bart Hollaren St Paul Bicycle Racing Club 49:24.81
25 Kenneth Rodgers 49:34.53
26 Terry Steeves Les Rois Cycling Club 49:54.86
27 Rodney Smith Velosport Racing 50:08.54
28 John Olsen Rock Solid Cycling 50:32.63
29 Galen Stilgebauer Rocky Mountain Road Club 50:42.43
30 Chad Timmerman Kryki Sports 51:05.08
31 Steven Guzman 787 Racing 51:09.82
32 Greg Tibbitts X-Men The 51:11.14
33 David Buches 52:39.52
34 Chris Haskell Team Rhino Rush 59:35.04
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 12   Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Bryant Folsom Bike/VW/Raley's 42:35.81
2 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling 44:14.91
3 Marc Deantoni Pro Peloton Pinarello Racing Team 45:03.06
4 Craig Roemer Team Specialized Racing 45:49.06
5 Al Senft Sustainable Endurance Coaching 46:18.86
6 ? Thomas Team Velosport-CA 46:22.97
7 Paul Thomas Core Cycling Team 46:46.94
8 Walter Durrer Team Rio Grande 47:12.07
9 John Coletta Real D-Amgen Masters Cycling 47:49.15
10 Mike Hanseen Salt Lake City Cycling (SLCC) 48:06.49
11 Daniel Fernandez Old School Racing 48:11.92
12 James Stark S2C/Primal 48:20.34
13 Thomas Fiorillo Rocky Mountain Cancer Centers Cycli 48:25.35
14 Matt Caruso Scalo Veloce 48:49.05
15 Guy Van natta Global CTI Cycling Team 49:28.23
16 Ray Healy Corinth Cycling/Harden Racing 49:34.15
17 Peter Fickinger Chester County Velo 49:47.49
18 Paul Bayne 50:11.03
19 Jeffrey Rasch Team Rockford / Clif 50:26.67
20 David Benson Harristone/Sun Valley Mortgage Cycl 51:15.17
21 Tom Warren A Bloc 52:29.42
22 Steve Kjobech 52:44.63
23 Christopher Lotts California Bicycle Racing 57:37.57
24 Kelly Jones This is the Pace Cycling Club 1:06:43.30
DNF Daniel Quirk ThirstyBear Cycling DNF Teammate Top 5: Christopher Phipps
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 11   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brendan Sullivan Century Road Club Assoc 44:43.49
2 Jeffrey Hartmann Boulder Orthopedics 45:18.17
3 Michael S williams Team Rio Grande 45:38.23
4 Robert Garwood Celerity Cycling 45:55.18
5 Louie Amelburu Microseal Racing Team 46:03.15
6 Cale Reeder 46:07.69
7 Kevin Metcalfe Folsom Bike/VW/Raley's 46:43.63
8 James Parker St Paul Bicycle Racing Club 47:10.89
9 Brett Clare Breakaway from Cancer Masters 47:12.25
10 Mark Schaefer Microseal Racing Team 47:15.95 Teammate Top 5: Louie Amelburu
11 Louis Riel Canyon Bicycles - Shimano 47:37.95
12 Joseph Foster R4R-Make A Wish 47:38.26
13 Henry Swinty Ft. Wayne Outfitters 47:38.29
14 Ike Nicoll Prestige Imports/Porsche/Audi Race 47:42.27
15 Thomas Coulter Morgan Stanley Cycling Team 47:51.95
16 Jesus Lamb GST Racing 48:03.32
17 Robbie Robinette 787 Racing 48:04.85
18 Scott Munroe A Bloc 48:43.04
19 Holger Steinbach ThirstyBear Cycling 48:59.31
20 Barry Hughes Rapha Condor Cycling Club 49:24.02
21 Ingy Dot net Union Bay Cycling/Bikesale.com 49:42.91
22 Robert Mitchell Intermountain Cycling Organization 49:45.58
23 Joshua Gruenberg Monster Media Racing Team 49:46.03
24 Peter Brown GST Racing 49:50.98
25 Robert Van kirk Idaho Cycling Enthusiasts (ICE) 49:52.06
26 Greg Fenton Sun Coast Velo 50:01.77
27 Mark Franks Apex Racing Team 50:08.72
28 Russell Shapley Cycles Veloce 50:13.31
29 Stephen Tueller Bountiful Mazda Cycling Team 51:31.44
30 Dr. Todd flitton Roosters/Bikers Edge-UT 51:33.58
31 Louis Hayes 51:45.17
32 Scott Mathewson Velosport Racing 52:07.02
33 David Beirne 52:29.83
34 Eric Taylor TEAM New York Life 52:42.61
35 James Slauson Bicycle Heaven / PVA 52:44.21
36 Duane Strawser SHO-AIR/SERT 53:34.91
37 Chris Hard The Contender Club 54:30.09
DNF Matthew Gymer DNF
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 16   Cat 3: 13   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Painter Ft. Wayne Outfitters 47:12.35
2 Mark Zimbelman VOLO Cycling p/b RMSS 47:32.84
3 Robert Napieralski Sacramento Golden Wheelmen 48:04.93
4 James Dickerson Great Divide Brewing Company 48:04.99
5 Alan Roberts ThirstyBear Cycling 48:51.80
6 Chris Beaudin Real D-Amgen Masters Cycling 48:55.86
7 David Montgomery 3 Ft. - It's The Law 49:00.69
8 David B stanton Canyon Velo 49:04.79
9 Timothy Perry Vantage Health Plan/Team Colvin 49:14.31
10 Norman Frye Ski Utah|Plan 7 49:21.00
11 Christopher Glenn Cool Beans Racing 49:45.69
12 Marc Spivey StageOne Cycling Team 50:00.91
13 Robert Hoene Bobs Bicycles Cycling Club 50:03.77
14 Charlie Drysdale Bike n Sport Racing 50:13.84
15 John Stone Real D-Amgen Masters Cycling 50:16.01
16 Callen Borgias Groove Subaru Excel Sports 50:17.53
17 Daniel Swietlik OTR Racing 50:30.31
18 Robert Desenfants ii Team Rockford / Clif 50:30.51
19 Jeff Clawson Canyon Bicycles - Shimano 50:53.31
20 Joe Brubaker Ski Utah|Plan 7 50:58.72
21 Rick Black Ski Utah|Plan 7 51:01.94
22 Michael Hines StageOne Cycling Team 51:07.74
23 Robert Willcox Sun Coast Velo 51:22.69
24 Charles Palmer Velosport Racing 51:34.33
25 Kevin Willitts 3 Ft. - It's The Law 51:55.76
26 Kris Thoreson Durance-Colnago 52:24.76
27 Robert Montague Santa Cruz Wheelmen 52:35.05
28 Steven Schoch 53:25.11
29 Jerald Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team 54:10.60
30 Erik Salander Peninsula Velo Cycling Club 55:03.03
31 Howard Sklar Real D-Amgen Masters Cycling 55:48.72
32 Robert Ray Team Great Divide 57:31.43
33 Tim Barnes 59:51.73
34 David Lawrence Southwest Cycling Club Racing 1:01:38
35 Michael Newsome Boulder Orthopedics 1:04:00
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 19   Cat 4: 6   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Zimbelman VOLO Cycling p/b RMSS 47:15.61
2 Wayne Watson Natural Grocers Cycling Team 48:04.85
3 Scott Sifferman Springfield Brewing Company 49:27.55
4 Philip Holman 02 Modern Fitness 49:54.82
5 Jerry Rome Local Velo 50:07.13
6 Steve Treinen Team RPM p/b Bicycle Ranch 50:43.08
7 Jimmy Day Bike n Sport Racing 51:16.95
8 Les Banta Oklahoma City Velo Club 51:20.70
9 Timothy Elliott Intermountain Cycling Organization 52:10.47
10 Stan Urban Morgan Stanley Cycling Team 52:40.83
11 Jeff Handwerk 52:47.54
12 Reed Moore Sun Coast Velo 53:15.27
13 Steve Thompson Union Bay Cycling/Bikesale.com 53:15.37
14 John Witkowicki Red Peloton 53:45.31
15 Bernell Rice 53:45.79
16 James Langley Santa Cruz Wheelmen 54:13.10
17 James Greenawalt Southwest Cycling Club Racing 54:25.54
18 Greg Bollella Alto Velo Racing Club 54:55.33
19 John Wentling Midwest Masters Cycling Team-KS 56:03.02
20 Robert Tompkins Ride-Faster.com 57:37.94
21 Thomas Zoumaras Michelob Ultra - Big Shark Racing 58:38.44
22 Dwight Hibdon Velosport Racing 58:56.41
23 Scott Hoover 1:06:24
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 10   Cat 4: 6   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josef Lemire Team Hammer Nutrition 28:01.65
2 Ken Louder Velosport Racing 28:49.80
3 Ed Chamberlin Livetrainrace.com 29:58.03
4 Scott Hennessy 30:40.62
5 Gary Simmons Bountiful Mazda Cycling Team 31:05.66
6 Glenn Town 31:21.73
7 Danny Pierce 31:33.54
8 Whitney Fanning Bicycles Outback Racing 31:52.30
9 Tom Greason Gallatin Valley Bicycle Club 32:03.56
10 Lee Sobchak Boise Cycling Club 32:10.27
11 Jean Villiot S2C/Primal 32:24.96
12 Palle Terslin 32:39.78
13 John Cox Chesapeake Wheelmen 32:43.51
14 Richard Bagienski Durango Wheel Club 34:50.47
15 Frank Sahlman 35:10.02
16 Mike Ambrozewicz 35:38.73
17 Lewis Rollins Velosport Racing 36:22.40 Teammate Top 5: Ken Louder
18 Mark H noble 36:49.28
19 Michael Ackley LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 41:17.74
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Kirby Bountiful Mazda Cycling Team 48:25.58
1 Dan Kadrmas Bountiful Mazda Cycling Team 48:25.58 Teammate Win: Jared Kirby
2 Travis Wilkerson Audi/Felt Cycling Team 50:36.34
2 Kenneth Rogers SOS Foundation/ Trek 50:36.34
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Burnett Zanes Cycles Racing Team 30:30.8
2 Michael Phelps VOS Racing 30:38.2
3 S Durward higgins Scenic City Velo 30:56.2
4 Jim Fox Team Hammer Nutrition 31:00.5
5 Stan Swallow 32:36.0
6 Richard Shields Team Hammer Nutrition 34:13.6
7 Maurice John 34:45.4
8 Stewart Wilson 34:45.8
9 Roger Johnson 35:10.6
10 Ron Derammelaere 35:41.2
11 Dale Harless Apex Racing Team 36:16.8
12 Joseph Kapp Veloce Santiago 37:53.4
13 Frans Berghoff 40:05.9
14 Robert Gosline 48:22.2
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Tucker Schwab Cycles Racing Team 31:40.40
2 John Swyers Durance-Colnago 36:17.25
3 Rick Black Off the Front Racing 36:20.98
4 Leon Sowers San Diego Cyclo Vets 36:31.33
5 Alan Stockland 36:47.20
6 Thomas Neary Treasure Coast Cycling Association 37:13.80
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walt Axthelm Durango Wheel Club 35:52.12
2 Richard Reynolds Summit Velo 37:57.16
3 Frederic Schmid Bicycles Outback Racing 38:01.53
4 David Ellefson 360 Racing 38:09.85
5 Ken Green Stanford University 47:36.03
6 Ken Green Stanford University 48:28.57
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benny Parks Jessup Auto Plaza p/b P.S. Cyclery 45:24.01
1 Todd Parks Team Hammer Nutrition 45:24.01
2 Gary Wall Radsport Cycling Team 48:28.08
2 David Prechtl Radsport Cycling Team 48:28.08
3 Jesus Lamb GST Racing 48:48.60
3 Paul Thomas Core Cycling Team 48:48.60
4 Drew Miller BBI-SIC Cycling 49:30.42
4 Bill Harris BBI-SIC Cycling 49:30.42
5 Bart Clifford Monster Media Racing Team 52:09.93
5 Scott Cochran Monster Media Racing Team 52:09.93
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Catherine Dickson Team Winded Development 54:20.86
1 Louisa Larson Team Winded Development 54:20.86 Teammate Win: Catherine Dickson
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beverly Ronnow Bountiful Mazda Cycling Team 55:56.94
1 Karen Christoffersen Ski Utah|Plan 7 55:56.94
2 Sherry Berde townsend NorthStar Development 57:16.00
2 Cynthia Brown Team Rio Grande 57:16.00
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erica Tingey 49:11.89
2 Scott Giles Annapolis Bicycle Racing Team 50:25.85
3 Jennifer Schumm Groove Subaru Excel Sports 51:45.67
4 Megan Hill K4 Racing 52:23.67
5 Rebecca Clark 52:43.80
6 Val Valle New Mexico Spokette Racing Team 53:55.08
7 Marissa Axell Velo Sports Group 55:10.04
8 Megan Hottman TheCyclist-Lawyer.com 57:05.01
9 Jeanette Haggas Threshold Sports p/b Leadout Endura 57:15.42
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mindy Caruso Scalo Veloce 50:55.95
2 Jenn Halladay Bobs Bicycles Cycling Club 52:01.50
3 Jennifer App Cloud Racing p/b Ride2Recovery 52:32.87
4 Christy Orris Boulder Orthopedics 52:33.25
5 Jennifer Girard Eastside Velo 54:46.53
6 Danielle Myers K4 Racing 56:24.59
7 Katherine Ragle Bountiful Mazda Cycling Team 59:55.99
DNF Anne Perry DNA Cycling p/b K4 DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anne Valta iRT-Reactor p/b JL Velo 50:48.99
2 Alexandra Robinette 787 Racing 53:24.67
3 Booka Smith Boulder Orthopedics 55:03.93
4 Kimberly Nuffer Boulder Orthopedics 55:46.16
5 Heidi Mellin ColoBikeLaw.com 56:05.50
6 Louisa Larson Team Winded Development 56:06.75
7 Susan Warnick 59:18.75
8 Ken Green Early Bird Women's Racing 59:52.81
9 Kristin Maughan Boise VeloWomen 1:02:45
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann Lantz COBRAS 53:18.45
2 Trish Heisdorffer Sports Garage Cycling 53:18.51
3 Annie Carrino Sisterhood of Cycling 53:56.77
4 Steve Thompson Bikesale.com 54:13.20
5 Barb Lotze TheCyclist-Lawyer.com 54:41.94
6 Helen Casabona Peninsula Velo Cycling Club 54:47.14
7 Lise Grace Union Bay Cycling/Bikesale.com 54:58.21 Teammate Top 5: Steve Thompson
8 Michael Phelps Infinity Bike Shop 55:18.01
9 Lisa Bowerman 55:39.12
10 Sue Stokes TheCyclist-Lawyer.com 56:38.80 Teammate Top 5: Barb Lotze
11 Gina Kavesh Union Bay Cycling/Bikesale.com 56:42.31 Teammate Top 5: Steve Thompson
12 Kristin Villopoto 56:43.77
13 Martha Lane walsh Seattle Super Squadra 56:55.40
14 Jerald Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team 58:20.16
15 Cindy Fenton Sisterhood of Cycling 58:35.37 Teammate Top 5: Annie Carrino
16 Ruth Shapiro Ski Utah|Plan 7 1:03:29.00
17 Dianne Driggs 1:06:39.00
18 Lisa George 1:09:45
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 7   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brendan Sullivan Lupus Racing Team 30:48.59
2 Ruth Clemence Sisterhood of Cycling 30:58.63
3 Rochelle Schleicher Free State Racing 32:01.95
4 Shirley Crocker Brazen Dropouts 32:02.94
5 Beverly Ronnow Bountiful Mazda Cycling Team 33:15.46
6 Beth Graff Old Town Bicycle (OTB) 33:15.84
7 Sue Lloyd Rocky Mountain Road Club 33:27.93
8 Karen Christoffersen Ski Utah|Plan 7 33:39.23
9 Laura Howat Ski Utah|Plan 7 33:49.80
10 Mimi Sheean Velo Club LaGrange 33:57.05
11 John Elgart Alto Velo Racing Club 34:42.58
12 Laura Wanker 35:45.77
13 Al Senft High Desert Bicycles Team 36:51.56
14 Bernadette Brake Cycles Veloce 38:08.81
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Lindgren Sisterhood of Cycling 32:21.18
2 Elizabeth Tyrell Somerset Wheelmen 33:07.56
3 Mary Ellen allen Sisterhood of Cycling 33:19.73 Teammate Win: Laura Lindgren
4 Valeria Fugali 33:28.90
5 Martha Lane walsh Jet City Velo 33:37.29
6 Martha Stedman Southwest Hand Cycling Team 34:21.81
7 Roger Johnson K4 Racing 34:42.72
8 Jo Garuccio Salt Lake City Cycling (SLCC) 36:39.65
9 Norma Hilton Peninsula Velo Cycling Club 38:03.16
10 Candace Kennedy Sturdy Girl Cycling / Vanderkitten 38:29.65
11 Susan Rubin 40:32.53
12 Janet Hansen Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 43:20.59
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathleen Pratt Fred Meyer Cycling Team 34:12.53
2 Martha Iverson K4 Racing 36:07.88
3 Kay Tsui HPC 36:13.40
4 Sharon Scofield Team Rhino 39:50.36
5 Elizabeth Hitch 40:33.74
6 Patricia Riddle Eddie B Cycling 44:28.73
7 Kris Mannion Boise VeloWomen 44:39.63
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melinda Berge Summit Velo 40:01.25
2 Dee Samuels SHO-AIR/SERT 41:24.19
3 Julianna Kimball Team Winded Development 43:42.89
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patty Puz Durance-Colnago 45:05.34
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Linda Hurley 54:53.92
1 Jacquelyn Hoagland lockwood Curbside Cyclery Racing Team 54:53.92
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1