Log In
Chase Pinkham Memorial Criterium • Aug 6 2014
Clear, 80 degrees, wind 11 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Fletcher 51:25:00
Off The Front
2 Cameron Hoffman Team Endurance 360 51:27:00
Off The Front
3 Erik Slack Canyon Bicycles-Shimano 51:30:00
Off The Front
4 Jared Gilyard Landis/Trek 51:31:00
Off The Front
5 Ryan Kingsolver LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 51:31:00
Off The Front
6 Ira Sorensen Millcreek Bicycles 51:31:00
Off The Front
7 David Harward Ski Utah|Plan 7 51:39:00
Off The Front
8 Joe Waters Canyon Bicycles-Shimano 51:48:00
Off The Front
Teammate Top 5: Erik Slack
9 Bill Demong 51:49:00
Off The Front
10 Will Hanson Ski Utah|Plan 7 51:50:00
Off The Front
11 Aaron Olsen Velosport Racing 51:51:00
Off The Front
12 Michael Forsyth Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 52:03:00
Off The Front
13 Andrew Love Salt Lake City Cycling (SLCC) 53:02:00
1
14 Clint Carter Ski Utah Cycling Team 53:02:00
2
15 Nathan Barnes Millcreek Bicycles 53:02:00
3
16 Steve Albrecht Ski Utah Cycling Team 53:02:00
4
17 Cam Mancuso Sicklers Bike and Sport Shop 53:03:00
5
18 Mike Hanseen Salt Lake City Cycling (SLCC) 53:03:00
6
19 Eric Gardiner Ski Utah|Plan 7 53:03:00
7
20 Cody R 53:03:00
8
21 Rodney Smitt 53:03:00
9
22 Bryan Fletcher 53:04:00
10
23 Rich Vroom 53:04:00
11
24 Jared Brewer FFKR - CONTENDER RACING 53:04:00
12
25 Mitchell Peterson Canyon Bicycles-Shimano 53:04:00
13
Teammate Top 5: Erik Slack
26 Justin Griffin FFKR - CONTENDER RACING 53:04:00
14
27 Tyler Higley Bountiful Mazda Cycling Team 53:04:00
15
28 Unknown Rider 53:04:00
16
29 Brett Denney 53:04:00
17
30 Scott Matthewson 53:05:00
18
31 Norman Frye Ski Utah|Plan 7 53:05:00
19
32 Todd Taft Ski Utah|Plan 7 53:05:00
20
33 John Mckone 53:05:00
21
34 Tyler Servoss LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 53:05:00
22
Teammate Top 5: Ryan Kingsolver
35 Shelby Burton 53:05:00
23
36 Michael Ferrell Folsom Bike/VW/Raley's 53:05:00
24
37 Kyle Brown Ski Utah|Plan 7 53:06:00
25
38 Jerald Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team 53:06:00
26
39 Darrell Davis FFKR - CONTENDER RACING 53:06:00
27
40 Barry Makarewicz Ski Utah|Plan 7 53:06:00
28
41 Andre Gonzalez Velosport Racing 53:07:00
29
42 Ricky Bangerter LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 53:07:00
30
Teammate Top 5: Ryan Kingsolver
43 Ryan Barrett SBR Cycles 53:08:00
31
44 Scott Martin 53:16:00
45 Kip Spaude ISCorp Cycling/NCSF 53:20:00
46 Eric Thompson Ski Utah|Plan 7 53:22:00
47 Justin Healy Ski Utah|Plan 7 53:23:00
48 Bryce Young 57:42:00
Off The Back
DNF Shane Dunleavy Ski Utah|Plan 7
Off The Back
DNF Jason Dunlap Ski Utah|Plan 7
DNF Casey Nielsen LiVe Well p/b Bountiful Bicycle Teammate Top 5: Ryan Kingsolver
Finishers: Cat 1: 16   Cat 2: 19   Cat 3: 9   Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirk Campbell Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 50:43:00
1
2 Thomas Fowler Ski Utah|Plan 7 50:43:00
2
3 Don Mcclue 50:43:00
3
4 Dennis Rhodes Team Las Vegas Cyclery 50:44:00
4
5 Elias Green LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 50:44:00
5
6 James Ji Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 50:44:00
6
Teammate Win: Kirk Campbell
7 Guy Roundy S2C/Primal 50:44:00
7
8 Matthew Draper LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 50:44:00
8
Teammate Top 5: Elias Green
9 Scott Stack Canyon Bicycles-Shimano 50:44:00
9
10 Jonathan Macdonald Intermountain Cycling Organization 50:44:00
10
11 Zach Butterfield Canyon Bicycles - Shimano 50:44:00
11
12 Trevor Jackson SaltCycle-Intelitechs Racing Team 50:45:00
12
13 Gregory Oneil MiDuole 50:45:00
13
14 Stan Lawrence 50:45:00
14
15 Joergen Trepp SaltCycle-Intelitechs Racing Team 50:45:00
15
16 Edward Kilbourn Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 50:45:00
16
Teammate Win: Kirk Campbell
17 Michael Macci Ski Utah|Plan 7 50:45:00
17
Teammate Top 5: Thomas Fowler
18 Patrick Cassiday 50:46:00
18
19 Bradlee Duncan 50:46:00
19
20 Joe Brubaker Ski Utah|Plan 7 50:46:00
20
Teammate Top 5: Thomas Fowler
21 Jason Duran Infinite Cycles 50:46:00
21
22 Tom Baird Team Bill's Bike 50:46:00
22
23 Ben Cook Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 50:47:00
23
Teammate Win: Kirk Campbell
24 Jared Muir Infinite Cycles 50:47:00
24
25 Michael Conti Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 50:47:00
25
Teammate Win: Kirk Campbell
26 Stephan Todd wahl Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 50:49:00
26
Teammate Win: Kirk Campbell
27 Kaleb Legore 50:51:00
27
28 Michael Pratt Canyon Bicycles - Shimano 50:52:00
28
29 Bill Cutting Ski Utah|Plan 7 50:55:00 Teammate Top 5: Thomas Fowler
30 Trent Watkins Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 50:57:00 Teammate Win: Kirk Campbell
31 Matthew Blango Ski Utah|Plan 7 51:01:00 Teammate Top 5: Thomas Fowler
Finishers: Cat 3: 22   Cat 4: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jon Larsen Millcreek Bicycles 39:51:00
1
2 Tim Massucco Ski Utah|Plan 7 39:51:00
2
3 Kurt Simpson 39:52:00
3
4 Justin Belliveau Ski Utah|Plan 7 39:52:00
4
5 Grayson Millard FFKR - CONTENDER RACING 39:52:00
5
6 Patrick Morton AtTask Canyon Bicycles 39:52:00
6
7 Jeremy Ward A Bloc Cycling 39:52:00
7
8 Tj Stone Ski Utah|Plan 7 39:52:00
8
Teammate Top 5: Tim Massucco
9 Mark Otterson Zanconato Racing 39:52:00
9
10 Dustin Layton SaltCycle-Intelitechs Racing Team 39:52:00
10
11 Derric Wall??? 39:53:00
11
12 Don Christensen America First Credit Union Cycling 39:53:00
12
13 Connor Patten Ski Utah Cycling Team 39:53:00
13
14 Jameson King 39:53:00
14
15 James Adrock 39:53:00
15
16 Trever Jackson 39:53:00
16
17 German Moyano Gem Cutters 39:53:00
17
18 Sara Baker Canyon Bicycles-Shimano 39:54:00
18
19 Greg Deyle Canyon Bicycles-Shimano 39:54:00
19
20 Skylar Patten Ski Utah Cycling Team 39:54:00
20
21 David Callahan Bat City Cycling 39:54:00
21
22 Billy Rappleye Infinite Cycles 39:54:00
22
23 Preston Edwards Infinite Cycles 39:56:00
23
24 Troy Huebner Infinite Cycles 39:58:00
24
25 Thomas Pitcher 40:06:00
26 David Taylor LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 40:26:00
27 Ryan Kendrick Premier Credit Racing 40:46:00
Off The Back
28 Jim Sawka 40:53:00
Off The Back
29 Terry Stone Ski Utah|Plan 7 41:19:00
Off The Back
Teammate Top 5: Tim Massucco
30 Jordan Meyer 41:34:00
Off The Back
31 Kyle Wilhelm 41:53:00
Off The Back
32 Nate Hanson 42:41:00
Off The Back
33 Kevin Moore Rocky Mountain Cycling Club 43:37:00
Off The Back
34 Tommy Flitton 43:37:00
Off The Back
35 Jeff Hogg Team Endurance 360 43:37:00
Off The Back
36 Brad Macfarlane Premier Credit Racing 49:41:00
Off The Back
37 Fred Ledward Premier Credit Racing 49:44:00
Off The Back
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 19   Cat 5: 11   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Martin 40:45:00
Off The Front
2 Jason Dunlap Ski Utah|Plan 7 41:25:00
1
3 Trey O'neal FFKR - CONTENDER RACING 41:25:00
2
4 Andrew Love Salt Lake City Cycling (SLCC) 41:26:00
3
5 Tyler Higley Bountiful Mazda Cycling Team 41:26:00
4
6 Dan Kadrmas Bountiful Mazda Cycling Team 41:27:00
5
7 Andre Gonzalez Velosport Racing 41:28:00
6
8 Chris Hard The Contender Club 41:47:00
9 Bob Walker 50:43:00
Off The Back
10 Mark Miller 51:43:00
Off The Back
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Coryn Rivera UCI PCT/WPT: UnitedHealthcare 46:52:00
1
2 Tiffany Pezzulo 46:52:00
2
3 Amy Charity 46:52:00
3
4 Amber Woodbury LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 46:53:00
4
5 Mindy Mccutcheon Canyon Bicycles-Shimano 46:55:00
5
6 Breanne Nalder DNA Cycling p/b K4 46:56:00
6
7 Jeannie Kuhajek 46:57:00
7
8 Heather Albert Vertical Earth 47:43:00
9 Kathryne Carr 48:12:00
1
10 Jennifer Wagner Team Cycleton 48:13:00
2
11 Mikayla Lyman DNA Cycling p/b K4 48:13:00
3
12 Vanessa Johnson SCCA/Starbucks Cycling 48:14:00
4
13 Alison Frye Ski Utah|Plan 7 48:14:00
5
14 Kemille Garvin DNA Cycling p/b K4 48:15:00
6
15 Nicole Mertz ISCorp Cycling/NCSF 56:01:00
Off The Back
15 Sarah Lukas Quantum Mesa Cycles 56:01:00
Off The Back
17 Hannah Ross Harristone/Sun Valley Mortgage Cycl 57:26:00
Off The Back
18 Allison Attkinson 58:24:00
Off The Back
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 9   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jannalyn Luttrell 45:31:00
Off The Front
2 Jamie Bangerter Ski Utah Cycling Team 45:31:00
Off The Front
3 Heidi Roundy S2C/Primal 47:27:00
1
4 Katherine Ragle Bountiful Mazda Cycling Team 47:27:00
2
5 Sarah Baker 47:28:00
3
6 Robyn Masters Ski Utah|Plan 7 47:28:00
4
7 Megan Rhodes Team Las Vegas Cyclery 47:28:00
5
8 Kelly Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team 47:28:00
6
Teammate Top 5: Katherine Ragle
9 Ali Knutson Harristone/Sun Valley Mortgage Cycl 47:36:00
10 Kristine Johnson DNA Cycling Masters 48:36:00
Off The Back
11 Annette Bowman SaltCycle-Intelitechs Racing Team 48:37:00
Off The Back
12 Shanin Miller Canyon Bicycles - Shimano 49:10:00
Off The Back
13 Karissa Lamb Harristone/Sun Valley Mortgage Cycl 55:00:00
Off The Back
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 4   Cat ?: 1