Log In
Indiana State Road Race • Jul 19 2014
Clear, 69 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Johnson
2 Cam Crouch
3 Stuart Neice
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Sherman Zipp Factory Team
2 Corurt Maple Team Heroes- MOB
3 Matt Tanner ROLLFAST
4 Darrin Lay Scheller's Racing Team
5 Chris Richter Zone-6 Cycling
6 William Hallberg Team Nebo Ridge
7 Dean Peterson Zipp Factory Team Teammate Win: Mike Sherman
8 Scott Perry Team Heroes- MOB Teammate Top 5: Corurt Maple
9 Jeffery Thompson Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
10 Craig Eigenbrod Zipp Factory Team Teammate Win: Mike Sherman
11 Ken Misch T3 Cycling Team
12 Matt Stolle ROLLFAST Teammate Top 5: Matt Tanner
13 Don Birch Team Heroes- MOB Teammate Top 5: Corurt Maple
14 Randy Coddington Team Heroes- MOB Teammate Top 5: Corurt Maple
15 Harry Clark Team Heroes- MOB Teammate Top 5: Corurt Maple
16 Alan Standley Team Heroes- MOB Teammate Top 5: Corurt Maple
17 Thomas Cox Team Heroes- MOB Teammate Top 5: Corurt Maple
18 William Dolan Scheller's Racing Team Teammate Top 5: Darrin Lay
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Kroll Team Upland Brewing - Soma Coffee
2 Bryan Boggs Zipp Factory Team
3 John Schmitz Team Indiebike p/b Angie's List
4 Jim Creamer Team Heroes- MOB
5 David Lewis Ft. Wayne Outfitters
6 Kevin Noone ICC BISSELL-ABG-GIANT
7 Greg Youngen Terre Haute Cycling
8 Damianos Maggos Team Heroes- MOB Teammate Top 5: Jim Creamer
9 Timothy Walter
10 Colin Allen Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
11 John Freije Team Heroes- MOB Teammate Top 5: Jim Creamer
12 Brian Robinson
13 Tom Burridge Nomad Cycling Club
14 Jeffrey Schepper Speedway Wheelmen
15 Myles Polsgrove Zipp Factory Team Teammate Top 5: Bryan Boggs
16 Scott Bond Speedway Wheelmen
17 Charles South Men Of Steel Racing LLC
18 Henry Swinty Ft. Wayne Outfitters Teammate Top 5: David Lewis
19 Robert Graves
20 Dave Hicks Pro- Form Bike Shop
21 Tim Davis Team Heroes- MOB Teammate Top 5: Jim Creamer
22 Thomas Lobdell Speedway Wheelmen
DNF William Stone Scarlet Fire
DNF Dennis Davidson No Limit Racing
DNF Terry Molewyk Scarlet Fire
DNF Robert Schott
DNF Allen Galloway Bicycle Outfitters Indy
DNF Gary Palmer Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 14   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Jacob BISSELL-ABG-GIANT
2 John Woods Team Upland Brewing - Soma Coffee
3 John Becker * First Internet Bank Cycling Team
4 Matthew Salpietro Team Upland Brewing - Soma Coffee
5 Stephan Hirsch BISSELL-ABG-GIANT Teammate Win: Jonathan Jacob
6 Felipe Cardenas T3 Cycling Team
7 John Ryan KCV Cycling Club
8 Kyle Perry Texas Roadhouse Cycling Team
9 Jay Dore CFT-Sinas Dramis Law
10 Craig Newell CFT-Sinas Dramis Law
11 Gunner Dygert ICC BISSELL-ABG-GIANT
12 Chester Broshears
13 Luke Tilmans
14 Sam Stone Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: John Woods
15 Karim Abdelkader Team Heroes- MOB
18 Nick Torrance BISSELL-ABG-GIANT Teammate Win: Jonathan Jacob
19 Charles Crouse Racing For Riley
20 Michael Maher Leadout Racing
21 Jason Fowler BISSELL-ABG-GIANT Teammate Win: Jonathan Jacob
22 John Hoopingarner First Internet Bank Cycling Team Teammate Top 5: John Becker *
DNF Turner Duncan First Internet Bank Cycling Team Teammate Top 5: John Becker *
23 Mark Hotchkin Leadout Racing
24 Ian Kresnak First Internet Bank Cycling Team Teammate Top 5: John Becker *
DNF Ben Reed SVMIC Cycling
DNF Robert Smallman Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: John Woods
25 Beau Boggs ICC BISSELL-ABG-GIANT
DNF Kevin Depasse BISSELL-ABG-GIANT Teammate Win: Jonathan Jacob
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 14   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Atkins Spin Zone Racing
2 Jonathan Edwards
3 Samuel Runningen First Internet Bank Cycling Team
4 William Martin Spin Zone Racing Teammate Win: Michael Atkins
5 Jay Brant Team Indiebike p/b Angie's List
6 Miles Johnson Team Indiebike p/b Angie's List
7 Patrick Hirschfeld Team Indiebike p/b Angie's List Teammate Top 5: Jay Brant
8 Charles Dell Team Upland Brewing - Soma Coffee
9 Joe Laux
10 Chris Pfeiffer Team Upland Brewing - Soma Coffee
11 Chris Jolivette Indiana Flyers
12 Michael Langan Mt Airy Bicycle
13 Ramon Vasquez NoLimit Cycling
14 Joe Bartels NoLimit Cycling
15 Andy Grote NoLimit Cycling
16 Aaron Crawn J's Bikes/IHOP
17 Erik Albers Speedway Wheelmen
18 Brian Depasse Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
19 Jake Parker Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
20 Matt Tescula NoLimit Cycling
21 Darren Williams Team Athlete Forward
22 Aaron Yancey Indiana Flyers
23 Dustin Jones Team Indiebike p/b Angie's List Teammate Top 5: Jay Brant
24 Andrew Odonnell Spin Zone Racing Teammate Win: Michael Atkins
25 Joshua Kush Team Indiebike p/b Angie's List Teammate Top 5: Jay Brant
26 Michael Cook Spin Zone Racing Teammate Win: Michael Atkins
DNF Adam Mahomed
27 Dan Painter Ft. Wayne Outfitters
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 23   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jarret Oldham
2 Seth Worthington ROLLFAST
3 Dylan Nash Indiana Cure Chasers
4 Tyler Hart
5 Chris Kellar
6 Brian Haley NoLimit Cycling
7 David Greene Team Heroes- MOB
8 Daniel Harper Team Indiebike p/b Angie's List
9 Bob Cochrane Team Indiebike p/b Angie's List
10 Craig Helmreich Team Heroes- MOB
11 Christopher Blair ROLLFAST Teammate Top 5: Seth Worthington
12 Jim Lohman
13 Vern Lamere T3 Cycling Team
14 Dan Cox
15 Cory Lewis
16 Spencer Miller ROLLFAST Teammate Top 5: Seth Worthington
17 Adam Haines Team Indiebike p/b Angie's List
18 Gregory Hillman
19 Dylan Curtis NoLimit Cycling
20 Kevin Newkirk First Internet Bank Cycling Team
21 Robert Frangi
22 Rodney Miller Team Nebo Ridge
23 Joseph Matacale
24 Donald Adams
25 Cory Schneider Team Heroes- MOB
26 Tony Emrick
27 Stephen Strayer ROLLFAST Teammate Top 5: Seth Worthington
28 Andrew Najem
29 Peter Hurd
30 Terry Mcdonald
31 Craig Kielbasa
32 Carl Ring
33 Jeff Kucic Team Heroes- MOB
34 Cary Schein Team Heroes- MOB
35 Nicholas Untch Purdue University
36 Trevor Emrick
37 Shaun Fitzgerald
38 Aj Sood
39 Jason French
40 Unknown Rider
41 Jason Eshleman
42 Jeff Frizzell TEAM SUB4 www.teamsub4.com
43 Mark Ticen AeroCat Cycling
44 Wesley Ring NoLimit Cycling
45 Brandon fry Team nebo ridge Team Nebo Ridge
46 Nicholas Hartman Indiana University-Bloomington
47 Trevor Jahn Purdue University
48 Jacob Hoggard ROLLFAST Teammate Top 5: Seth Worthington
49 Matt Shade
50 Ryan Page Gray Goat Sports
51 Jordan Fleming
52 Jeff Hess
53 Jonathan Rivers
54 Mark Hoffman
55 Charlie Hicks Zone-6 Cycling
56 Thomas Turi
57 Matthew Arlyck Team Louisville
58 Michael Schroeder
59 Cary Smith T3 Cycling Team
60 Joe Blommel Kreitler Racing Team
61 Kurt Marquardt Spin Zone Racing
62 Carson Shadowen
DNF Mark Edwards Team Heroes- MOB
63 George Lepeniotis Pro- Form Bike Shop
DNF Kyle Swain
DNF Jerod Kizer J's Bikes/IHOP
DNF Loren Anderson Team Nebo Ridge
DNF Benjamin Gavette Zipp Factory Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 34   Cat 5: 24   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sierra Siebenlist Scarlet Fire presented by Matthews
2 Valarie Gossage Scarlet Fire Racing
3 Claudia Witzig Scarlet Fire Racing
4 Emily Neice Spin Zone Racing Women
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tabitha Sherwood Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
2 Debora Haley Men of Steel Racing p/b Wagner Rese
3 Elizabeth Kieffer Scarlet Fire Racing
4 Nicole Richardson
5 Andrea Lehr Spin Zone Racing Women
6 Meredith Langhorst
7 Hana Baker Team Heroes- MOB
8 Bonnie Yoder Spin Zone Racing Women Teammate Top 5: Andrea Lehr
9 Elizabeth Heath
10 Jennifer Munley First Internet Bank Cycling Team
11 Katrina Marquardt Spin Zone Racing Women Teammate Top 5: Andrea Lehr
12 Bethany Cockburn Spin Zone Racing
Finishers: Cat 4: 12