Log In
Berry Peddler Road Race • May 10 2014
Partly Cloudy, 71 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Buttrey Trace Bikes
2 Bert Hartman I AM Racing
3 Randall Hoffpauir
4 Larry Johnson Rome Velo
5 John Holden Village Volkswagen Cycling Team
6 Kevin Zirkle Micro Metals/Bike Zoo
7 Tony Armour Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: John Holden
8 Anthony Miller Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: John Holden
9 Richard Young I AM Racing Teammate Top 5: Bert Hartman
10 Richard Opp
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Killelea Village Volkswagen Cycling Team
2 Jason Brasel I AM Racing
3 Ian Umstead Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Timothy Killelea
4 Eric Carlile MOAB Masters Racing
5 Aaron Trent Team Roger C Peace
6 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Development
7 Thomas Evans Harper Auto
8 Jameson Simms Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Timothy Killelea
9 James Waller Ride615 Development
10 David Ferguson McDonalds Cycling Team
11 Moive Star kerns Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Timothy Killelea
12 Jc Emberton Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Timothy Killelea
13 James Simms SVMIC Cycling
14 Tracy Terpstra Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Timothy Killelea
15 Christopher Coslow Clarksville Schwinn powered by Whay
DNF James Grant I AM Racing Teammate Top 5: Jason Brasel
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 11   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Henley Hub Endurance Chattanooga
2 Joshua Walliser
3 Lee Carmichael
4 Nate Lelek I AM Racing
5 Innocent Harelimana Velo Force
6 Eric Anderson Village Volkswagen Cycling Team
7 Eric Eddy Harper Auto
8 Arvin Jansen Trace Bikes
9 Tom Golden Village Volkswagen Cycling Team
10 Stephen Ray Village Volkswagen Cycling Team
11 Jonathan Reeves I AM Racing Teammate Top 5: Nate Lelek
12 Marco Pigni Harper Auto
13 Matthew Hardison
14 Jordan Picchiottino Village Volkswagen Cycling Team
DNF David Durbin Harper Auto
15 Christian Madrid Gear Up Cycles
DNF Jonathan Jenkins Village Volkswagen Cycling Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 10   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dirk Pohlmann Texas Roadhouse Cycling Team
2 Michael Mcshane Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Dirk Pohlmann
3 John Carr Treehouse Racing
4 Eric Barnett Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Dirk Pohlmann
5 Steven Carpenter Village Volkswagen Cycling Team
6 Mark Miller Treehouse Racing
7 David Hixson Gran Fondo Racing
8 Justin Lowe Gear Up Cycles
9 Ryan Jones Johnson & Hayes Physical Therapists
10 Amy Phillips Pepper Palace Pro Cycling
11 Riccardo Cannone MOAB Masters Racing
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Silvers I AM Racing
2 Craig Hoyme Tri-Cities Road Club
3 Jaques Palin Micro Metals/Bike Zoo
4 Cali Ewing Team Belladium
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Haanschoten Johnson & Hayes Physical Therapists
2 Mark Peet Harper Auto
3 Mitchell Danner Johnson & Hayes Physical Therapists Teammate Win: Paul Haanschoten
4 Timothy Taylor Hub City Bicycle - Lift Center Raci
5 Sam Cox Tri Cities Road Club
6 James Wachter Harper Auto
7 Gregory Palevo Clarksville Velo
8 Thomas King Harper Auto Teammate Top 5: Mark Peet
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Gee Hub City Bicycle - Lift Center Raci
2 S Durward higgins Village Volkswagen Cycling Team
3 Charles Gundlach NashvilleCyclist.com
4 Kenneth Wallace I AM Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mathew Meunier Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
2 Michaelee Bowes I AM Racing
3 Cameron Molchan Micro Metals/Bike Zoo
4 Tomas Petit Frazier Cycling Juniors
5 Matt Bole Team Dayton-Relevant Works Cycling
6 Alex Mclaughlin Clarksville Schwinn powered by Whay
7 Ian Mcshane Bissell/ABG Cycling Club
8 Zachary Hoover Village Volkswagen Cycling Team
9 Jacob Williams Visit Knoxville Elite Cycling
10 Joseph Carpisassi Cycletherapy
11 Wes Douglas Donohoo-Infinity Racing
12 Andy Prickett Team Dayton-Relevant Works Cycling Teammate Top 5: Matt Bole
13 Robert Berghel Village Volkswagen Cycling Team
14 Kyle Stewart Team Dayton-Relevant Works Cycling Teammate Top 5: Matt Bole
15 Jonathan Crowson Visit Knoxville Elite Cycling
16 Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk Development
DNF Zvonimir Jelinic
DNF Jason Spence Friends Great Smokies (FGS Cycling)
DNF Nathan Robinson US Military Cycling Team
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 13   Cat 3: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Gruber
2 Steven Paulson I AM Racing
3 Cody Wallis Village Volkswagen Cycling Team
4 Lamanza Davis Rome Velo
5 Thomas Lane
6 Richard Garr 859 Cycling
7 Brent Basham
8 Ryan Hanisco???
9 Nicolas Andre
10 Gareth Miller Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Cody Wallis
11 Rusty Ramsey Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Cody Wallis
12 Justin Bridges Junior Flyers
DNF Scott Wetherington
13 Ramon Gonzalez
Finishers: Cat 5: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Ragle Team Belladium
2 Amy Phillips Pepper Palace Pro Cycling
3 Rachel Hart Team WE
4 Jen Cook Team WE
5 Karen Gauthier Johnson & Hayes Physical Therapists
6 Alison Brown Taco Mamacita
7 Wendy Gardiner Rome Velo
8 Nichole Kehn Harper Auto
9 Martha Lowe Tennessee Women's Cycling Proj
10 Deborah Gibb Taco Mamacita
11 Annette Evers Johnson & Hayes Physical Therapists Teammate Top 5: Karen Gauthier
12 Cathi Swanson Taco Mamacita
13 Mary Isaac Taco Mamacita
14 Rebecca Jackson Taco Mamacita
15 Sharon Armour Taco Mamacita
16 Chrysa Malosh Team Novo Nordisk
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 11