Log In
Cajon Pass Circuit Race • Aug 30 2014
Clear, 91 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Jastrab Southern California Velo
2 Alexander Lochmiller Team Rokform
3 Brady Mcdonald Celo Pacific
4 Lance Araiza TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
5 Zane Ogg Southern California Velo Teammate Win: Ryan Jastrab
6 Luke Swan Strive Racing
7 Hunter Wilson Team Rokform Teammate Top 5: Alexander Lochmiller
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Park Team Rokform
2 Ethan Hamlin
3 Drew Kalasky Team Rokform Teammate Win: Matthew Park
4 Samuel Carlos TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
5 David Herrera Bahati Foundation/WinTeam Racing
6 Massimo Lucidi Team Rokform Teammate Win: Matthew Park
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Carlos TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
2 Wyatt Pacillas Serious Cycling
3 Chazmichael Morales Team Rokform
4 Peter Epsteen Serious Cycling
DNF David Ortiz Southern California Velo
5 Kevin Barker Team Velocity
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Lochmiller Team Rokform
2 Brady Mcdonald Celo Pacific
3 Lance Araiza TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
4 Nikolas Lovegren Kinetic Loop Training System Junior
5 Luke Swan Strive Racing
6 Thomas Steiner Adams Avenue Bicycles
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Pearce Broken Spoke Bikes
2 Todd Schoenbaum Big Orange Cycling
3 Carlos Salazar Twin Star Racing
4 Giovanni Ortiz Twin Star Racing
5 Torsten Zorn PAA/REMAX
6 Josef Hochleitner OTR Racing
7 Ramon Icamen Santa Clarita Velo
8 Shannon Larsen Carefast
DNF Steven Keltie Carefast
DNF Peter Rinde PAA/REMAX Teammate Top 5: Torsten Zorn
DNF Robert Seaman Coates Cyclery Cycling Club
DNF David Holland Big Orange Cycling Teammate Top 5: Todd Schoenbaum
DNF James Cowan Michelob Ultra - La Grange +21
DNF Tom Hall Big Orange Cycling Teammate Top 5: Todd Schoenbaum
DNF Roberto Hegeler Michelob Ultra - La Grange +21
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Abate SPY GIANT RIDE p/b MRI
2 Chris Demarchi Monster Media Elite Masters
3 Travis Wilkerson Audi/Felt Cycling Team
4 Paul Vaccari SPY GIANT RIDE p/b MRI Teammate Win: John Abate
5 Ruben Meza S2C/Primal
6 Dedrick Kon 8th Wonder Cycling
7 Tony Brady Incycle Racing p/b Full Circle
8 David Miller Michelob Ultra - La Grange +21
9 Christopher Bennett S2C/Primal Teammate Top 5: Ruben Meza
DNF Ryan Dorris
10 Gregory Coburn Monster Media Elite Masters Teammate Top 5: Chris Demarchi
DNF Raul Cortez S2C/Primal Teammate Top 5: Ruben Meza
DNF Jaycee Cary Michelob Ultra - La Grange +21
DNF Rodrigo Flores Judgement Velo/ TBOV
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 7   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Raymond BBI-SIC Cycling
2 Bill Harris BBI-SIC Cycling Teammate Win: Scott Raymond
3 Bart Clifford Monster Media Elite Masters
4 David O'Brien S2C/Primal
5 Robert Neary Santa Clarita Velo
6 Stephen Gregorios Radsport Cycling Team
7 Christian Tregillis ironfly
8 Charlie Waskey Team Rokform
9 Michael Carro TIME - Velo Pasadena Team
10 Frank Schroeder BBI-SIC Cycling Teammate Win: Scott Raymond
DNF Marvin Hall SOS Foundation/ Trek
11 Bradley Jones BBI-SIC Cycling Teammate Win: Scott Raymond
Finishers: Cat 2: 9   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marvin Hall SOS Foundation/ Trek
2 Frank Schroeder BBI-SIC Cycling
3 Stephen Gregorios Radsport Cycling Team
4 Robert Neary Santa Clarita Velo
5 Mike Long
6 Robert Fagnant UC Cyclery/JW Floors
7 Gregory Page Lightning Velo
8 Robert Seaman Coates Cyclery Cycling Club
9 Michael Carro TIME - Velo Pasadena Team
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bradley Jones BBI-SIC Cycling
2 John Bergman Michelob Ultra - La Grange +21
3 David Fetah Pinnaclife Racing Team
4 Brad House Big Orange Cycling
5 Cleaveran Law Lightning Velo
6 Gary Shuey SKLZ-Swami's Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sergio Escutia
2 David Santos KHS-Maxxis-JAKROO
3 Evan Stade SoCalCycling.com / Craig Shelly
4 Brian Mcculloch KHS-Maxxis-JAKROO
5 ? Samuel Incycle-Predator Components Elite T
6 Jonathan Hornbeck UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda
7 Shawn Wayland Serious Cycling
8 Shawn Daurelio KHS-Maxxis-JAKROO Teammate Top 5: David Santos
9 Christian Walker TIME - Velo Pasadena Team
10 Jerry Rios OTR Racing
11 James Stout Crank Cycling
12 Taylor Vaccari SPY GIANT RIDE p/b MRI
13 Jonathan Paris Big Orange Cycling
DNF Thomas Adamson Team Velocity
DNF James Brill Michelob Ultra - La Grange +21
DNF Tim Roth Serious Cycling
DNF Wyatt Funk Team Velocity
DNF James Stocker Southern California Velo
DNF Patrick Barrett Michelob Ultra - La Grange +21
DNF John Abate SPY GIANT RIDE p/b MRI
DNF David Miller Michelob Ultra - La Grange +21
DNF Sam Curlee US Military Cycling Team
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Turner TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
2 Scott Francis PAA/REMAX
3 Jose Mata Judgement Velo/ TBOV
4 Jerry Rios OTR Racing
5 James Brill Michelob Ultra - La Grange +21
6 Nicholas Bishop
7 Salvador Cano S2C/Primal
8 Thomas Adamson Team Velocity
9 Kelsey Judd Platinum Performance Cycling Team
10 Davy Alfaro S2C/Primal
11 Luis Alvarado S2C/Primal
12 John Gregorio TRU Cycling-Jax Bicycles Racing Teammate Win: Scott Turner
13 David Herrera Bahati Foundation/WinTeam Racing
14 Elliot Grothe Carefast
15 Terence Traughber POC + Ritte
16 Isac Reyes Southern California Velo
17 Jonathan Paris Big Orange Cycling
18 Adrian Olson Dons Bikes
19 Terry Crouse PAA/REMAX Teammate Top 5: Scott Francis
20 Nick Gillock Michelob Ultra - La Grange +21 Teammate Top 5: James Brill
21 Howard Levy CVC Racing
22 Mike Russell TRU Cycling-Jax Bicycles Racing Teammate Win: Scott Turner
23 Gary Aanerud Judgement Velo/ TBOV Teammate Top 5: Jose Mata
24 Pedro Ordaz S2C/Primal
DNF James Stocker Southern California Velo
DNF Leo Reyes Southern California Velo
DNF Jose Reyes Southern California Velo
DNF Albert Tello Rock Sports Racing/Don's Bikes
DNF Charlie Waskey Team Rokform
DNF Wyatt Funk Team Velocity
DNF Byron Oviedo Bahati Foundation/WinTeam Racing
DNF Tucker Eurman Platinum Performance Cycling Team
DNF Jaycee Cary Michelob Ultra - La Grange +21 Teammate Top 5: James Brill
DNF Patrick Barrett Michelob Ultra - La Grange +21 Teammate Top 5: James Brill
DNF Jarred Jordan Team Rokform
DNF Brad House Big Orange Cycling
DNF John Garbo Pacific Premier Bank Cycling Team
Finishers: Cat 3: 34   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Nguyen TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
2 Todd Schoenbaum Big Orange Cycling
3 Ryan Hallman Ritte Van Vlaanderen
4 Michael Barker Team Velocity
5 James Cowan Michelob Ultra - La Grange +21
6 Anthony Navarra SDBC/EMERALD TEXTILES
7 Tom Hall Big Orange Cycling Teammate Top 5: Todd Schoenbaum
8 Shannon Larsen Carefast
9 Joshua Sparks
10 Gabriel Mcmullen Bicycle.net Cycling Team
11 Giovanni Ortiz Twin Star Racing
12 Marco Diaz Rock Sports Racing/Don's Bikes
13 Jake Westall Southern California Velo
14 David Holland Big Orange Cycling Teammate Top 5: Todd Schoenbaum
15 Kevin Barker Team Velocity Teammate Top 5: Michael Barker
16 Todd Moore PAA/REMAX
17 David Ortiz Southern California Velo
18 Torsten Zorn PAA/REMAX
19 James Kalasky Team Rokform
20 Jeff Wolfe Cast A Shadow/Temecula Farmers/Bri
21 Bryce Rogalski Veloce Santiago
22 Henry Szczypiorski jr Cast a Shadow/Temecula Farmers/Brix
23 Christian Poe Southern California Velo
24 Steven Keltie Carefast
25 Cory Justus Southern California Velo
26 Sean Stratton
27 Mike Mccluney Southern California Velo
28 Carlos Salazar Twin Star Racing
29 Timoty Peavler Rock Sports Racing/Don's Bikes
30 Jason Paez Southern California Velo
31 Austreverto Serafin Opprime Cycling Team
32 Dana Pierce Bahati-WTR
DNF Peter Epsteen Serious Cycling
DNF Ryan Chancellor Southern California Velo
DNF Thomas R brown Win-Team Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 30   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Garcia CVC Racing
2 David Nguyen TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
3 Daniel Pearce Broken Spoke Bikes
4 James Cowan Michelob Ultra - La Grange +21
5 Tom Hall Big Orange Cycling
6 Todd Moore PAA/REMAX
7 Austreverto Serafin Opprime Cycling Team
8 David Holland Big Orange Cycling Teammate Top 5: Tom Hall
9 Shannon Larsen Carefast
10 Adam Schepps
11 Roberto Hegeler Michelob Ultra - La Grange +21 Teammate Top 5: James Cowan
12 Torsten Zorn PAA/REMAX
13 Max Duck
14 Alasdair Fraser Michelob Ultra - La Grange +21 Teammate Top 5: James Cowan
15 Daniel Gonzalez reta Opprime Cycling Team
16 Dana Pierce Bahati-WTR
17 Carlos Salazar Twin Star Racing
18 Ryan Rodman
19 Giovanni Ortiz Twin Star Racing
20 Tanner Williams
21 Jason Paez Southern California Velo
22 Clayton Williams
23 Steven Keltie Carefast
24 Timothy Rolsen
25 David Dang Evolution Cycling Club p/b Long & F
26 Peter Rinde PAA/REMAX
27 Thomas R brown Win-Team Racing
28 Joseph Tran TRU Cycling-Jax Bicycles Racing Teammate Top 5: David Nguyen
29 Ethan Hamlin
30 Robert Seaman Coates Cyclery Cycling Club
DNF Edward Olsen
31 Ryan Jastrab Southern California Velo
DNF Cory Justus Southern California Velo
DNF Omar Delossantos Rock Sports Racing/Don's Bikes
DNF Dennis Burden
DNF Wyatt Pacillas Serious Cycling
DNF Todd Schoenbaum Big Orange Cycling Teammate Top 5: Tom Hall
Finishers: Cat 4: 23   Cat 5: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Pearce Broken Spoke Bikes
2 Adam Schepps
3 Daniel Gonzalez reta Opprime Cycling Team
4 Max Duck
5 Robert Seaman Coates Cyclery Cycling Club
6 Dennis Burden
7 Greg Lopez
DNF Edward Olsen
8 Roberto Hegeler Michelob Ultra - La Grange +21
DNF Alasdair Fraser Michelob Ultra - La Grange +21
Finishers: Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Swan Strive Racing
2 Sarah Swan Strive Racing Teammate Win: Rachel Swan
3 Moriah Swan Strive Racing Teammate Win: Rachel Swan
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Jastrab Southern California Velo
2 Sarah Swan Strive Racing
3 Mckenzie Steiner Adams Avenue Bicycles
4 Kylan Mcdonald Celo Pacific
5 Samantha Macpherson South Bay Wheelmen
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Deanna Ratnikova Moment Bicycles
2 Rachel Swan Strive Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Balbier
2 Vynessa Diblasio
3 Megan Jastrab Southern California Velo
4 Mckenzie Steiner Adams Avenue Bicycles
5 Sarah Swan Strive Racing
6 Moriah Swan Strive Racing
7 April Kramer
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 3