Log In
Real Campione d' Clermont - Road Race • Oct 19 2014
Clear, 79 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Pfaff Wizard Racing Development Team P/B
2 Christopher Collins
3 Daryle Glaser Cycle Sport Concepts Tampa
4 James Harter Hoovers Market
5 John P gilbert Wizard Racing Development Team P/B Teammate Win: Justin Pfaff
6 Brian Sciba RedEye Velo
7 Andrea Tosolini 352 Racing p/b Bikes and More
8 Mateo Sanchez Volharden
DNF Shawn Faynik Hoovers Market Teammate Top 5: James Harter
DNF Nelson Rolo TTR
DNF Michael Suver
DNF Nathaniel Worcester Interactive Metronome p/b Mega Cycl
DNF Samuel Barnagaud Interactive Metronome p/b Mega Cycl
Finishers: Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Caveney
2 Samuel Connell
3 Benjamin Burgher West Coast Cycling
4 Chris Tricoli Team Kyles Bike Shop
5 Kyle Holt
6 Albert Mallari VeloBrew Cycling Club
7 Brian Brown
8 Enrico Cruz Wizard Racing Development Team P/B
9 Garrett Reel Cycle Sport Concepts Tampa
10 Devendra Sahadeo Colavita Racing, Inc.
11 Edwin Calderon Advanced Cycles pb/Topview Sports
12 Thomas Brown G S Adams Avenue Bicycles
13 Hunter Smith Wizard Racing Development Team P/B
14 Mickey Singer Compass Cycling Team
15 Chris Hardesty Team Kyles Bike Shop Teammate Top 5: Chris Tricoli
DNF Gerry Hull
16 Daniel Flesch
DNF Kyle Markel Team Kyles Bike Shop Teammate Top 5: Chris Tricoli
DNF Keith Bukovan
DNF Romero Gill VeloBrew Cycling Club
DNF Jorge Mila Advanced Cycles pb/Topview Sports
DNF Rhandie Thompson US Military Cycling Team
DNF Harrison Gold Team Kyles Bike Shop Teammate Top 5: Chris Tricoli
DNF Jc Figueredo
DNF Eric Kirby R & M
DNF Dominique Mcconnell Wizard Racing Development Team P/B
DQ Rolando Moreno
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 23   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jose J castro Pio Pio Latin Cuisine
2 Michael Stokes Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
3 Kerry Mcinnes
4 Aaron Van gelder
5 Juan Vargas
6 Mario Renteria
7 Jeff Macre
8 Edmund Edmister
9 Jim Nagy
10 Robert Marchello Team Kyles Bike Shop
DNF Frank Matzke Paralyzed Veterans Racing
DNF Carsten Canchola Orlando Road Club
Finishers: Cat 5: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicolas Raffinengo Interactive Metronome p/b Mega Cycl
2 Clayton Zinnert Wizard Racing Development Team P/B
3 Ryan Heron Interactive Metronome p/b Mega Cycl Teammate Win: Nicolas Raffinengo
4 Carlo Roche Interactive Metronome p/b Mega Cycl Teammate Win: Nicolas Raffinengo
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter Smith Wizard Racing Development Team P/B
2 Zachary West Advanced Cycles pb/Topview Sports
3 Chase Forman Colavita Racing, Inc.
4 Jacob Kelley Orlando Road Club
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Devin Sharrit Colavita Racing
DNF Tyler Mlujeak Interactive Metronome p/b Mega Cycl
2 Amanuel Matzke
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pedro Medina Advanced Cycles pb/Topview Sports
2 Grant Potter Colavita-Stradalli Cycle
3 Victor Herrera Alligator's Cycling
4 Steven Mlujeak Interactive Metronome p/b Mega Cycl
5 Chad Spicer Orlando Velo pb Asbestos.com
6 Vance James Synergy Racing Team
7 Nivio Diaz
8 Andres Munera Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
9 Paulo Silva Outcast Racing Team
10 Anthony Prioli Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
11 Jose Hernandez Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Win: Pedro Medina
12 Curtis Juteram Cycle Depot Racing Team
DNF Ryan Saylor Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
DNF Jose Armas Pink Panthers Cycling Team
DNF Andreas Volmer Compass Cycling Team
DNF Vincent Cook Synergy Racing Team
DNF Lazaro Mencia Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Win: Pedro Medina
DNF Michael Starr TeamBlanko.com
DNF Craig Duxbury Compass Cycling Team
DNF Eric Specht Compass Cycling Team
DNF Rainiel Sanchez Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Win: Pedro Medina
DNF Juan Carlos valera Atlantic Shores Velo
DNF Yampier Herrera Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Win: Pedro Medina
DNF Sean Stanron Compass Cycling Team
DNF Jeff Leonard Compass Cycling Team
DNF Paul Williams Brick City/St Pete Bicycles
DNF Gunter Hermanni
DNF Didier Fresne FloridaVelo
DNF Francisco Hernandez Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Win: Pedro Medina
DNF Ralph Schroeder Tower Racing
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 10   Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Osmay Rodriguez
2 Todd Vanselous West Coast Cycling
3 Scott Erker
4 Chris Antia West Coast Cycling
5 Dave Severn R & M
6 Jiklis Perez
7 Azari Arrocha Patches Race Team
8 Greg Platt Compass Cycling Team
9 Robert Link VeloBrew Cycling Club
10 Juan Zambrano
11 Jorge Barragan
12 Keston Mcmain
13 Tom Redpath US Military Cycling Team
14 Les Ryder
15 Moises Behar
16 Francisco Vega zMotion Cycling Team/Club
17 Hector Paez Pio Pio Latin Cuisine
18 Edwin Calderon sr Advanced Cycles pb/Topview Sports
DNF Rolando Moreno
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Lewis FloridaVelo
2 Carl Westergren
3 Ernie Pena FloridaVelo Teammate Win: Dave Lewis
4 Peter Davis Stan's NoTubes P/b Proferrin
5 Alan Korhonen West Coast Cycling
6 Mark Stein FloridaVelo Teammate Win: Dave Lewis
7 Adam Giles Orlando Velo pb Asbestos.com
8 Ken Hinkle
9 Will Larson Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
10 Kevin Clark
11 Pete Loftis
12 Peter Galvin Orlando Velo pb Asbestos.com
13 Martin Bates West Coast Cycling Teammate Top 5: Alan Korhonen
14 Jim Hays
15 Ed Lally Team Kyles Bike Shop
DNF Louis Obregon
16 James Dure
DNF Pablo Santa cruz FloridaVelo Teammate Win: Dave Lewis
DNF Ken Schofield
DNF Alan Badia Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
DNF Graham White FloridaVelo Teammate Win: Dave Lewis
DNF Milton Behrens Pink Panthers Cycling Team
DNF David Hiatt
DNF Roman Paczka Sarasota Cycling Club
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcus Watters Vision Quest LLC
2 Robert Tyler Orlando Road Club
3 Dale Showell Relentless Bicycles
DNF Michael Frenette Sarasota Cycling Club
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Perezluha SeaSucker / Guttenplan Coaching
2 Fredd Matute Performance Team by Rossetti
3 Rolly Weaver Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
4 Derek Schanze SeaSucker / Guttenplan Coaching Teammate Win: Steven Perezluha
5 Bruno Moreira
6 Ryan Saylor Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
7 Oshane Williams Galiz Cycling Team
8 Jose Rodriguez
9 Trevor Marshall RedEye Velo
10 James Thompson SeaSucker / Guttenplan Coaching Teammate Win: Steven Perezluha
DNF Michael Hernandez Hot Tubes Development Cycling Team,
11 Eduardo Arboleda Interactive Metronome p/b Mega Cycl
DNF Sebastian Morfin Interactive Metronome p/b Mega Cycl
DNF Akil Campbell
DNF David Monismith Pioneer Mortgage pb Yourkey.com Teammate Top 5: Rolly Weaver
DNF Connor Everett RedEye Velo
DNF Tony Sigrist Interactive Metronome p/b Mega Cycl
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 9   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Fresne FloridaVelo
2 Christina Markel Team Kyles Bike Shop
3 Rebekah Hope DelaFina
4 Magdalena Cichon DelaFina
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nikki Perkovich
2 Lauren Diaz
3 Sharon Williams West Coast Cycling
4 Kimberly Paez
5 Jennie Maire DelaFina
6 Jennifer Hilton Galiz Cycling Team
DNF Monica Rosa
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriella Dixon Triton Multisport Cycling Team
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mallory Bryan AAA Cycling Team
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristy Neuenschwander FloridaVelo
Finishers: Cat 2: 1