Log In
Subway Pensacola Cycling Classic - TT • Sep 13 2014
Partly Cloudy, 89 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Geoffrey Nenninger Real D-Amgen Masters Cycling 0:06:50.0
2 William Hudgens 0:06:51.0
3 Joseph Long 4D Racing 0:07:05.0
4 Taco De vries Apolline Racing 0:07:10.0
5 Nathaniel Worcester Interactive Metronome p/b Mega Cycl 0:07:10.0
6 Samuel Barnagaud Interactive Metronome p/b Mega Cycl 0:07:10.0
7 Keith Miller Acadiana Bicycle Racing 0:07:12.0
8 Brian Sciba RedEye Velo 0:07:14.0
9 Hunter Keyes The Bike Crossing 0:07:19.0
10 Kevin Koth Interactive Metronome p/b Mega Cycl 0:07:21.0 Teammate Top 5: Nathaniel Worcester
11 Graham Gillis RedEye Velo 0:07:23.0
12 Connor Everett RedEye Velo 0:07:25.0
13 Lance Abshire Team LaS'port 0:07:30.0
14 Travis Dorman 0:07:31.0
15 David Collier 0:07:37.0
16 Peter Stephens Antique Woods/JimStone 0:07:47.0
17 Mark Hatherley 0:08:04.0
18 Tony Esposito Mellow Mushroom Pizza Bakers 0:08:15.0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 15   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cody Sandford 0:06:42.0
2 Jacob Smith 0:06:58.0
3 David Piercey Hub City Bicycle - Lift Center Raci 0:07:01.0
4 Micaiah Rockwell 0:07:07.0
5 Brent Miller Acadiana Bicycle Racing 0:07:14.0
6 Justin Biehl West Florida Wheelmen, Inc. 0:07:19.0
7 Howard Sklar Real D-Amgen Masters Cycling 0:07:24.0
8 Mark Fontenot Bay City Breakers 0:07:28.0
9 Alex Hernandez West Florida Wheelmen 0:07:30.0
10 Dustin Judice Acadiana Bicycle Racing 0:07:36.0 Teammate Top 5: Brent Miller
11 Jamie Freeman Vantage Health Plan/Team Colvin 0:07:40.0
12 Nicholas Patterson 0:07:41.0
13 Niall Burns Orlando Road Club 0:07:48.0
14 Steven Ergle 352 Racing p/b Bikes and More 0:07:51.0
15 Daniel Thorogood Round Here Racing 0:07:57.0
16 Patton Sims Vantage Health Plan/Team Colvin 0:07:59.0
17 Joshua Faine Mandalay Bay/McGhie's 0:08:00.0
18 David Abusiewiez SWIFT RACING 0:08:02.0
19 Jason Mcarthur RedEye Velo 0:08:02.0
20 Devendra Sahadeo Colavita Racing, Inc. 0:08:04.0
21 Locksley Vassell 0:08:16.0
22 Taylor Davis 0:08:21.0
23 Rhandie Thompson 0:08:23.0
24 David Ohearn US Military Cycling Team 0:08:32.0
25 Khari Omolara 0:08:35.0
26 Dwayne Hylton Galiz Cycling Team 0:08:58.0
Finishers: Cat 4: 21   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aj Rhodes 0:07:31.0
2 Domenick Risola 0:07:41.0
3 Robert Vinson Cherry St. Cycles 0:07:42.0
4 Michael Radford 0:07:48.0
5 Michael Abernathy 0:07:51.0
6 Walter Mirth 0:07:59.0
7 Greg Goldsberry Cherry St. Cycles 0:08:01.0 Teammate Top 5: Robert Vinson
8 Antonio Jimenez Florida State University 0:08:07.0
9 Cameron Thornberry 0:08:08.0
10 William Davis 0:08:09.0
10 Michael Osborne VeloBrew Cycling Club 0:08:14.0
11 Benjamin Dillon 0:08:26.0
12 Ed Sarfert 0:08:26.0
13 Eric Nelson 0:08:29.0
14 Jeff Boulton 0:08:29.0
15 Jon Plummer 0:08:32.0
16 James Murphy 0:08:36.0
17 Cole Sims Vantage Health Plan/Team Colvin 0:08:40.0
18 Nathan Van etten 0:08:42.0
19 Seth Muench 0:08:43.0
20 Ricky Dunn Vantage Health Plan/Team Colvin 0:08:46.0
21 Neal Thomas 0:08:53.0
22 David Early Hammer Down Multisport 0:08:55.0
23 Luke Groom 0:08:56.0
24 Chris Lasonde 0:09:29.0
25 Bob Harris 0:10:32.0
26 Edmund Edmister 0:11:06.0
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 18   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Mayo West Florida Wheelmen, Inc. 0:08:12.0
2 Carlos Moleda Paralyzed Veterans Racing 0:08:22.0
3 Dane Pilon Cross Creek Cycling Club-C4 0:08:24.0
4 Joe Maher 0:08:37.0
5 Jacob Freeland Paralyzed Veterans Racing 0:08:38.0
6 Jeffrey Snover Paralyzed Veterans Racing 0:08:49.0
7 Craig Cornwall Paralyzed Veterans Racing 0:08:49.0 Teammate Top 5: Carlos Moleda
8 David Neumer Paralyzed Veterans Racing 0:09:19.0 Teammate Top 5: Carlos Moleda
9 Josh Sharpe Paralyzed Veterans Racing 0:09:24.0 Teammate Top 5: Carlos Moleda
10 Darol Kubacz Paralyzed Veterans Racing 0:09:26.0 Teammate Top 5: Carlos Moleda
11 Matthew Robinson Paralyzed Veterans Racing 0:09:28.0 Teammate Top 5: Carlos Moleda
12 Keith Winchell Paralyzed Veterans Racing 0:09:34.0 Teammate Top 5: Carlos Moleda
13 C. David swaim 0:09:47.0
14 Adam Allen Paralyzed Veterans Racing 0:09:58.0 Teammate Top 5: Carlos Moleda
15 Wesley Bergin 0:10:21.0
16 Dean Ward 0:10:27.0
17 Emanuel Herrera Paralyzed Veterans Racing 0:10:32.0 Teammate Top 5: Carlos Moleda
18 Joseph Beimfohr 0:10:49.0
19 James Johnson Boone Area Cyclists 0:10:53.0
20 Dennis Clark Paralyzed Veterans Racing 0:10:55.0 Teammate Top 5: Carlos Moleda
21 Helman Roman Paralyzed Veterans Racing 0:11:02.0 Teammate Top 5: Carlos Moleda
22 Robert Goss 0:11:19.0
23 Jonathan Miller 0:11:21.0
25 Solomon Revils Paralyzed Veterans Racing 0:11:32.0 Teammate Top 5: Carlos Moleda
26 Sean Gibbs 0:11:38.0
29 Timothy Brown Paralyzed Veterans Racing 0:14:22.0 Teammate Top 5: Carlos Moleda
30 Rony Carolus 0:15:47.0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 22   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Price Edewaard RedEye Velo 0:10:22.0
2 Tyler Griffin RedEye Velo 0:11:15.0 Teammate Win: Price Edewaard
3 Sage Lewis 0:11:22.0
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter Smith Wizard Racing Development Team P/B 0:07:53.0
2 Jackson Griffin RedEye Velo 0:08:32.0
3 Nathan Duncan Eastern Shore Cycles 0:08:41.0
4 Eric Mcnees RedEye Velo 0:08:42.0
5 Gus Grow Eastern Shore Cycles 0:09:20.0
6 Jacob Gallagher 0:09:24.0
7 Joseph Johnson 0:10:27.0
8 William Seitz GSMR 0:10:48.0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grayson Gavras Eastern Shore Cycles 0:09:39.0
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joey Pocreva 0:07:37.0
2 Chris Kruggel 0:08:47.0
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Devin Sharrit Colavita Racing 0:10:53.0
2 Logan Sparkman 0:12:00.0
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randy Domingue Acadiana Bicycle Racing 0:06:46.0
2 Donald Davis Team Truly Spokin 0:06:54.0
3 Ryan Saylor Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 0:07:01.0
4 Aaron Guyer RedEye Velo 0:07:04.0
5 Ethan Ensley US Military Cycling Team 0:07:06.0
6 Jason Davis RedEye Velo 0:07:13.0
7 Anthony Prioli Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 0:07:29.0 Teammate Top 5: Ryan Saylor
8 Eddie Corcoran Peake Cycling 0:07:30.0
9 Kevin Landry Acadiana Bicycle Racing 0:07:30.0 Teammate Win: Randy Domingue
10 Chris Stroh RedEye Velo 0:07:35.0 Teammate Top 5: Aaron Guyer
11 David Hiatt 0:08:21.0
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Redpath US Military Cycling Team 0:07:07.0
2 Dave Severn R & M 0:07:29.0
3 Steven Toby Southern Express 0:07:33.0
4 Chris Antia 0:07:41.0
5 Mark Mcnees RedEye Velo 0:07:46.0
6 Darian Jones 0:08:00.0
7 Scott Gumina 0:08:15.0
8 Douglas Gordon 0:08:32.0
9 Brent Sparkman 0:08:35.0
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Adams Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 0:06:52.0
2 Andy Mapple TeamBlanko.com 0:07:06.0
3 Alan Korhonen West Coast Cycling 0:07:11.0
4 Keith Johnson US Military Cycling Team 0:07:17.0
5 Will Larson Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 0:07:29.0 Teammate Win: Michael Adams
6 Brian Davis Treasure Coast Racing 0:07:41.0
7 John Doyle VeloBrew Cycling Club 0:07:43.0
8 Martin Bates West Coast Cycling 0:07:43.0 Teammate Top 5: Alan Korhonen
9 ? Andreas Birmingham Velo 0:07:54.0
10 Steve Reker RedEye Velo 0:07:56.0
11 Gary Todd Team LaS'port 0:08:05.0
12 Jim Leland VeloBrew Cycling Club 0:08:07.0
13 Anthony Maisto FloridaVelo 0:08:16.0
14 John Schwab 0:08:28.0
15 John Vanvalkenburg 0:08:31.0
16 James Adams 0:08:39.0
17 Hamrick Selby 0:08:43.0
18 David Paccone Crystal City Cycling 0:09:32.0
19 James Hurst 0:09:47.0
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Evans Southern Express 0:08:14.0
2 Frederick Proudman Lamorinda Cycling Club 0:09:00.0
3 Robert Ross 0:09:04.0
4 Bobby Cooley West Florida Wheelmen 0:09:29.0
5 Barry Warner 0:10:01.0
6 Paul Larose 0:10:19.0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Perezluha SeaSucker / Guttenplan Coaching 0:06:22.0
2 Andrew Chocha Team LaS'port 0:06:44.0
3 Owen Shott VeloBrew Cycling Club 0:06:45.0
4 Igor Rudalev Lupus Racing Team 0:06:46.0
5 Mathew Davis Team LaS'port 0:06:47.0
6 John Dias S3 Racing Team 0:06:48.0
7 Marc Boults SeaSucker / Guttenplan Coaching 0:06:48.0 Teammate Win: Steven Perezluha
8 Andrew Miller VeloBrew Cycling Club 0:06:53.0 Teammate Top 5: Owen Shott
9 Doug Robinson Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mi 0:06:56.0
10 Jonathan Bowerman Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 0:06:58.0
11 James Thompson SeaSucker / Guttenplan Coaching 0:07:00.0 Teammate Win: Steven Perezluha
12 Brian Toone Friends Great Smokies (FGS Cycling) 0:07:01.0
13 Stephen Mire Team LaS'port 0:07:02.0 Teammate Top 5: Andrew Chocha
14 Oleg Tanovitchi 0:07:02.0
15 Giancarlo Bianchi SeaSucker / Guttenplan Coaching 0:07:03.0 Teammate Win: Steven Perezluha
16 Dominique Mayho 0:07:07.0
17 Daniel Wisner 4D Racing 0:07:09.0
18 Rolly Weaver Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 0:07:10.0
19 Guy Preston VeloBrew Cycling Club 0:07:12.0 Teammate Top 5: Owen Shott
20 Jason Smitherman Round Here Racing 0:07:15.0
21 Tyler Hutchinson 0:07:18.0
22 John Brizzard iii Team LaS'port 0:07:18.0 Teammate Top 5: Andrew Chocha
23 Garret Moore Cycle Depot Racing Team 0:07:19.0
24 Travis Gibbon VeloBrew Cycling Club 0:07:22.0 Teammate Top 5: Owen Shott
25 Eric Stubbs Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 0:07:24.0
26 Said Assali Shama Cycles 0:07:26.0
27 Austin Ulich 0:07:29.0
28 Bruno Moreira 0:07:31.0
29 Wylie Bagley S3 Racing Team 0:07:32.0
30 Oneil Samuels 0:07:36.0
31 David Monismith Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 0:07:39.0
32 Radulian Pop VeloBrew Cycling Club 0:07:43.0 Teammate Top 5: Owen Shott
33 Oshane Williams Galiz Cycling Team 0:07:47.0
34 Darren Glasford 0:07:52.0
35 Akil Campbell 0:08:02.0
36 David Potter Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mi 0:08:06.4
37 Alex Schueckler Team LaS'port 0:09:32.0 Teammate Top 5: Andrew Chocha
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 18   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Thompson RedEye Velo 0:07:56.0
2 Tonya Blocker 0:08:19.0
3 Sandra Rich Cycle Sport Concepts Tampa 0:08:50.0
4 Zoenique Williams 0:08:52.0
Finishers: Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hilary Joyner 0:08:04.0
2 Jennifer Talley 0:08:35.0
3 Tara Smith Team Kyles Bike Shop 0:08:55.0
4 Ashley Amacker Bikes Plus Racing 0:09:11.0
5 Katherine Taylor 0:09:15.0
6 Heather Nelson Gulf Coast Bicycle Club 0:09:41.0
7 Donna Moore 0:09:55.0
8 Jennifer Hilton Galiz Cycling Team 0:10:19.0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karin Korb Valor Cycle Club 0:11:23.0
2 Carrie Finale 0:12:02.0
3 Tammy Landeen Paralyzed Veterans Racing 0:13:31.0
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ursula Humayun RedEye Velo 0:09:51.0
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madison Mcnees RedEye Velo 0:09:41.0
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jamie Hutchinson 0:12:59.0
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Wagner Team Cycleton 0:08:14.0
Finishers: Cat 2: 1