Log In
Subway Pensacola Cycling Classic - GC • Sep 14 2014
Clear, 86 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Barnagaud Interactive Metronome p/b Mega Cycl 2:55:25.0
2 Graham Gillis RedEye Velo 2:55:46.0
3 Geoffrey Nenninger Real D-Amgen Masters Cycling 2:57:06.0
4 William Hudgens 2:57:08.0
5 Joseph Long 4D Racing 2:57:20.0
6 Nathaniel Worcester Interactive Metronome p/b Mega Cycl 2:57:24.0 Teammate Win: Samuel Barnagaud
7 Taco De vries Apolline Racing 2:57:28.0
8 Keith Miller Acadiana Bicycle Racing 2:57:32.0
9 Brian Sciba RedEye Velo 2:57:33.0 Teammate Top 5: Graham Gillis
10 Connor Everett RedEye Velo 2:57:41.0 Teammate Top 5: Graham Gillis
11 Lance Abshire Team LaS'port 2:57:46.0
12 Travis Dorman 2:57:49.0
13 David Collier 2:57:54.0
15 Kevin Koth Interactive Metronome p/b Mega Cycl 3:01:35.0 Teammate Win: Samuel Barnagaud
17 Hunter Keyes The Bike Crossing 3:03:46.0
19 Peter Stephens Antique Woods/JimStone 3:08:12.0
20 Mark Hatherley 2:58:19.0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cody Sandford 2:51:07.0
2 David Piercey Hub City Bicycle - Lift Center Raci 2:51:34.0
3 Micaiah Rockwell 2:51:38.0
4 Nicholas Patterson 2:52:16.0
5 Jamie Freeman Vantage Health Plan/Team Colvin 2:52:18.0
6 Niall Burns Orlando Road Club 2:52:21.0
7 Steven Ergle 352 Racing p/b Bikes and More 2:52:24.0
8 Patton Sims Vantage Health Plan/Team Colvin 2:52:34.0 Teammate Top 5: Jamie Freeman
9 Jason Mcarthur RedEye Velo 2:52:35.0
10 Taylor Davis 2:52:52.0
11 Rhandie Thompson 2:52:54.0
12 Locksley Vassell 2:52:54.0
13 Justin Biehl West Florida Wheelmen, Inc. 2:53:07.0
14 David Ohearn US Military Cycling Team 2:57:53.0
15 Joshua Faine Mandalay Bay/McGhie's 2:59:07.0
16 Howard Sklar Real D-Amgen Masters Cycling 3:12:10.0
17 Devendra Sahadeo Colavita Racing, Inc. 3:12:48.0
18 Dustin Judice Acadiana Bicycle Racing 3:41:24.0
Finishers: Cat 4: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aj Rhodes 1:41:33.0
2 Antonio Jimenez Florida State University 1:42:09.0
3 Ed Sarfert 1:42:28.0
4 Walter Mirth 1:43:19.0
5 David Early Hammer Down Multisport 1:43:39.0
6 Domenick Risola 1:43:43.0
7 Eric Nelson 1:43:50.0
8 Robert Vinson Cherry St. Cycles 1:43:53.0
9 Greg Goldsberry Cherry St. Cycles 1:44:15.0
10 Michael Osborne VeloBrew Cycling Club 1:44:17.0
11 Neal Thomas 1:44:55.0
12 Ben Dillon 1:44:25.0
13 Cole Sims Vantage Health Plan/Team Colvin 1:49:14.0
14 Ricky Dunn Vantage Health Plan/Team Colvin 1:57:26.0
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 10   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
6 David Mayo West Florida Wheelmen, Inc. 1:52:57.0
7 Carlos Moleda Paralyzed Veterans Racing 1:51:31.0
9 Dane Pilon Cross Creek Cycling Club-C4 1:51:33.0
14 Joe Maher 1:53:26.0
15 Jacob Freeland Paralyzed Veterans Racing 2:06:38.0
15 Jeffrey Snover Paralyzed Veterans Racing 1:54:05.0
22 Josh Sharpe Paralyzed Veterans Racing 1:54:46.0 Teammate Top 5: Carlos Moleda
23 David Neumer Paralyzed Veterans Racing 2:02:30.0 Teammate Top 5: Carlos Moleda
24 Craig Cornwall Paralyzed Veterans Racing 2:08:12.0 Teammate Top 5: Carlos Moleda
35 Keith Winchell Paralyzed Veterans Racing 2:22:32.0 Teammate Top 5: Carlos Moleda
39 C. David swaim 2:26:31.0
41 Dean Ward 2:16:09.0
41 Emanuel Herrera Paralyzed Veterans Racing 2:17:20.0 Teammate Top 5: Carlos Moleda
47 Helman Roman Paralyzed Veterans Racing 2:25:24.0 Teammate Top 5: Carlos Moleda
49 Matthew Robinson Paralyzed Veterans Racing 2:49:55.0 Teammate Top 5: Carlos Moleda
53 Joseph Beimfohr 2:34:05.0
56 Robert Goss 2:28:12.0
60 Sean Gibbs 2:28:53.0
62 Dennis Clark Paralyzed Veterans Racing 2:35:58.0 Teammate Top 5: Carlos Moleda
63 Adam Allen Paralyzed Veterans Racing 2:40:40.0 Teammate Top 5: Carlos Moleda
71 Solomon Revils Paralyzed Veterans Racing 2:49:27.0 Teammate Top 5: Carlos Moleda
81 Timothy Brown Paralyzed Veterans Racing 3:02:31.0 Teammate Top 5: Carlos Moleda
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 19   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Price Edewaard RedEye Velo 2:04:05.0
2 Tyler Griffin RedEye Velo 2:05:01.0 Teammate Win: Price Edewaard
3 Sage Lewis 2:06:30.0
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jackson Griffin RedEye Velo 1:47:04.0
2 Eric Mcnees RedEye Velo 1:47:12.0 Teammate Win: Jackson Griffin
3 Nathan Duncan Eastern Shore Cycles 1:47:18.0
4 Jacob Gallagher 1:47:56.0
5 Hunter Smith Wizard Racing Development Team P/B 1:51:13.0
6 Gus Grow Eastern Shore Cycles 2:03:14.0
7 William Seitz GSMR 2:10:34.0
8 Joseph Johnson 2:11:52.0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grayson Gavras Eastern Shore Cycles 0:30:58.0
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Kruggel 3:06:33.0
2 Joey Pocreva 0:28:00.0
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Devin Sharrit Colavita Racing 2:03:09.0
2 Logan Sparkman 2:15:22.0
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Guyer RedEye Velo 3:02:43.0
2 Ryan Saylor Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 3:03:04.0
3 Randy Domingue Acadiana Bicycle Racing 3:04:22.0
4 Donald Davis Team Truly Spokin 3:04:35.0
5 Ethan Ensley US Military Cycling Team 3:04:48.0
6 Jason Davis RedEye Velo 3:04:54.0 Teammate Win: Aaron Guyer
7 Anthony Prioli Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 3:05:08.0 Teammate Top 5: Ryan Saylor
8 Eddie Corcoran Peake Cycling 3:05:11.0
9 Kevin Landry Acadiana Bicycle Racing 3:05:34.0 Teammate Top 5: Randy Domingue
10 Chris Stroh RedEye Velo 3:07:26.0 Teammate Win: Aaron Guyer
11 David Hiatt 3:24:33.0
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Severn R & M 3:05:12.0
2 Mark Mcnees RedEye Velo 3:05:29.0
3 Tom Redpath US Military Cycling Team 3:16:39.0
4 Chris Antia 3:17:14.0
5 Steven Toby Southern Express 3:21:45.0
6 Darian Jones 3:25:59.0
7 Douglas Gordon 3:39:10.0
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Mapple TeamBlanko.com 2:55:38.0
2 Keith Johnson US Military Cycling Team 2:55:49.0
3 Michael Adams Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 2:56:06.0
4 Alan Korhonen West Coast Cycling 3:02:12.0
5 Will Larson Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 3:03:00.0
6 Anthony Maisto FloridaVelo 3:03:46.0
7 John Schwab 3:04:38.0
8 Gary Todd Team LaS'port 3:06:55.0
9 Martin Bates West Coast Cycling 3:11:18.0 Teammate Top 5: Alan Korhonen
10 Jim Leland VeloBrew Cycling Club 3:11:49.0
11 Hamrick Selby 3:16:50.0
12 James Adams 3:33:50.0
13 David Paccone Crystal City Cycling 3:34:53.0
14 James Hurst 3:43:58.0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Evans Southern Express 3:07:04.0
2 Robert Ross 3:34:38.0
3 Frederick Proudman Lamorinda Cycling Club 3:44:43.0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Perezluha SeaSucker / Guttenplan Coaching 3:59:46.0
2 Mathew Davis Team LaS'port 4:01:38.0
3 Igor Rudalev Lupus Racing Team 4:05:04.0
4 Owen Shott VeloBrew Cycling Club 4:05:06.0
5 Marc Boults SeaSucker / Guttenplan Coaching 4:05:13.0 Teammate Win: Steven Perezluha
6 Brian Toone Friends Great Smokies (FGS Cycling) 4:05:19.0
7 James Thompson SeaSucker / Guttenplan Coaching 4:05:21.0 Teammate Win: Steven Perezluha
8 Jonathan Bowerman Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 4:05:22.0
9 Rolly Weaver Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 4:05:28.0
10 Jason Smitherman Round Here Racing 4:05:38.0
11 Garret Moore Cycle Depot Racing Team 4:05:45.0
12 John Brizzard iii Team LaS'port 4:05:49.0 Teammate Top 5: Mathew Davis
13 Said Assali Shama Cycles 4:05:54.0
14 Austin Ulich 4:05:55.0
15 Wylie Bagley S3 Racing Team 4:05:57.0
16 Oshane Williams Galiz Cycling Team 4:06:05.0
17 Giancarlo Bianchi SeaSucker / Guttenplan Coaching 4:06:06.0 Teammate Win: Steven Perezluha
18 Doug Robinson Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mi 4:06:26.0
19 David Potter Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mi 4:07:28.0
20 Alex Schueckler Team LaS'port 4:07:53.0 Teammate Top 5: Mathew Davis
21 Michael Mcbrien Team LaS'port 4:09:00.0 Teammate Top 5: Mathew Davis
22 Eric Stubbs Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 4:10:59.0
23 Bruno Moreira 4:11:18.0
24 Radulian Pop VeloBrew Cycling Club 4:14:13.0 Teammate Top 5: Owen Shott
25 Oneil Samuels 4:18:07.0
26 Akil Campbell 4:08:01.0
27 Dominique Mayho 4:05:25.0
28 Darren Glasford 4:16:11.0
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 12   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Thompson RedEye Velo 3:01:10.0
2 Zoenique Williams 3:03:18.0
3 Sandra Rich Cycle Sport Concepts Tampa 3:03:32.0
4 Tonya Blocker 3:06:38.0
Finishers: Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Talley 3:03:02.0
2 Hilary Joyner 3:03:08.0
3 Heather Nelson Gulf Coast Bicycle Club 3:24:06.0
4 Tara Smith Team Kyles Bike Shop 3:25:23.0
5 Jennifer Hilton Galiz Cycling Team 3:35:21.0
6 Katherine Taylor 3:41:21.0
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karin Korb Valor Cycle Club 2:37:11.0
2 Tammy Landeen Paralyzed Veterans Racing 3:00:17.0
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ursula Humayun RedEye Velo 2:01:41.0
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madison Mcnees RedEye Velo 3:29:17.0
Finishers: Cat 4: 1