Log In
Race For Humanity - Crit • Jan 25 2015
Clear, 59 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sandor A. jr. delgado NCCF/ Team Specialized Juniors 2:53:55
2 Cody Sandford FloridaVelo 2:54:03
3 Chris Tricoli Team Kyles Bike Shop 2:54:25
4 Robert Shields SWIFT RACING 2:54:26
5 Marcin Rutkowski Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 2:54:26
6 Tyler Aquino Orlando Velo pb Asbestos.com 2:57:31
7 Rigoberto Ramirez 3:00:36
8 Nathan Hatfield Southern Crescent Cycling 3:02:57
9 Christopher Collins 3:04:19
10 Andrea Tosolini 352 Racing p/b Bikes and More 3:09:50
11 Thomas Trevisani Orlando Velo 3:09:50
12 Ihorys Casals Cycle Sport Concepts Tampa 3:09:51
13 Jason Davis Compass Cycling Team 3:09:52
14 Andrew Nicell SWIFT RACING 3:19:03 Teammate Top 5: Robert Shields
DNF Will Larson Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 0:42:58 Teammate Top 5: Marcin Rutkowski
15 Christopher Rupe Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 3:19:03 Teammate Top 5: Marcin Rutkowski
DNF Jose Casas American Classic/Banyan Tree 2:24:27
DNF Tate Harper Wizard Racing Development Team P/B 0:46:36
DNF Adam Skindel 0:48:02
DNF Mark Chandler Team Kyles Bike Shop 1:33:01 Teammate Top 5: Chris Tricoli
DNF Evan Glowiak US Military Cycling Team 2:39:55
DNF Rhandie Thompson US Military Cycling Team 2:32:02
DNF Richard Hendry R & M 0:00:12
DNF Dustin Brody Outcast Racing Team 0:59:08
DNF Brian Sciba RedEye Velo 1:30:04
DNF Justin Pfaff Wizard Racing Development Team P/B 3:04:00
DNF Beatty Wolverton Wizard Racing Development Team P/B 0:46:36
DNF Yampier Herrera Atlantic Shores Velo 0:00:11
DNF Shawn Faynik Advanced Cycles pb/Topview Sports 1:26:41
DNF Jose Hernandez Advanced Cycles pb/Topview Sports 1:33:01
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 28   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shane Deeley FloridaVelo 2:18:20
Off The Front
1 Alana Shawah Team Kyles Bike Shop 1:39:07
Off The Front
2 Steven Ergle 2:20:27
Off The Front
3 Garrett Reel FloridaVelo 2:20:27
Off The Front
Teammate Win: Shane Deeley
4 Alexander Rodriquez 2:26:20
Off The Front
5 Edwin Calderon Wizard Racing Development Team P/B 2:26:24
6 David Kramer 2:26:24
1
7 Chris Hardesty Team Kyles Bike Shop 2:26:25
2
Teammate Top 5: Alana Shawah
8 Dwight Sergeant Las Palmas - Winged Wheels S. Orlan 2:26:25
3
9 Carlos Luna Las Palmas - Winged Wheels S. Orlan 2:26:27
4
10 Jackson Griffin RedEye Velo 2:26:29
5
11 Sean Mow BOOM Development Team 2:26:30
6
12 Carsten Canchola Orlando Road Club 3:04:54
7
13 Luis Lora Team Kyles Bike Shop 3:08:57
Off The Back
Teammate Top 5: Alana Shawah
DNF Zachary West Advanced Cycles pb/Topview Sports 1:41:33
Off The Back
DNF Clayton Zinnert Wizard Racing Development Team P/B 2:08:19
DNF Dominique Mcconnell Wizard Racing Development Team P/B 0:50:50
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Russello 2:19:00
2 Alon Krauthammer SWIFT RACING 2:20:28
3 Mario Renteria 2:26:26
4 Octavio Ocampo 2:26:26
5 Jared Fager 2:26:27
6 Brady Price West Coast Cycling 2:26:28
7 Jean Sada 2:26:32
8 Jay Turner 2:27:05
9 Cody Selman 2:27:28
10 Ian Gonder 2:30:04
11 Ethan Audette Wizard Racing Development Team P/B 2:30:34
12 Joey Baird 2:32:21
13 Angel Rivera 2:37:14
14 Brett Price Village Idiots Cycling Club 2:38:06
15 Daniel Martinez 2:38:14
16 Carlos Martinez West Coast Cycling 2:41:58
17 Edward Greway US Military Cycling Team 2:42:00
18 Henry Alfaro Las Palmas - Winged Wheels S. Orlan 2:53:01
19 Noah Bolin 2:58:35
DNF Joshua Jiannuzzi Team Kyles Bike Shop 1:40:16
20 Ernesto Ocampo Las Palmas - Winged Wheels S. Orlan 2:59:09
DNF Jordan Coe 2:01:10
DNF Jose Cardona Las Palmas - Winged Wheels S. Orlan 1:48:19
DNF Jonathan Gutierrez 0:48:01
DNF Jave Russell 0:00:17
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Mapple Compass Cycling Team 2:13:25
1 Alexis Fernandez West Coast Cycling 2:20:20
2 Mick Magin FloridaVelo 2:13:25
2 Jose Perez 2:20:20
3 Didier Fresne FloridaVelo 2:13:31
3 Paul Campbell Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 2:20:20
4 Eduardo Lopez 2:20:20
4 Michael Starr Compass Cycling Team 2:13:45 Teammate Win: Andy Mapple
5 Sandor Kormos Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 2:20:21
5 Simon Kessler AEROSPACE ENGINEERING 2:13:45
6 Jiklis Perez Advanced Cycles pb/Topview Sports 2:20:21
6 Jeff Leonard Compass Cycling Team 2:13:50 Teammate Win: Andy Mapple
7 Jonet Hernandez CPO Bikes 2:14:25
7 Dustin Davis Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 2:20:22
8 James Harter Orlando Velo pb Asbestos.com 2:15:24
8 Jose J castro Advanced Cycles pb/Topview Sports 2:22:04
9 Ivan Olarte 2:23:35
9 Armando Hernandez 2:15:24
10 Rolando Moreno 2:23:47
10 Kevin Abbate GS Palm Beach 2:15:27
11 Jason Lazarus Orlando Velo pb Asbestos.com 2:23:51
11 Jason Brandt Orlando Velo pb Asbestos.com 2:15:27
12 Keith Stanton Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 2:23:53
12 Keith Litzell Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 2:15:28
13 Omelio Rufin Pro Cycling Miami 2:23:53
13 Amir Wexler CPO Bikes 2:15:28
14 Vasilios Palekis FloridaVelo 2:15:28 Teammate Top 5: Mick Magin
14 Todd Vanselous West Coast Cycling 2:23:53 Teammate Top 5: Alexis Fernandez
15 Juan Zambrano 2:23:54
15 Brent Bell Compass Cycling Team 2:15:28 Teammate Win: Andy Mapple
16 Brian Davis Compass Cycling Team 2:15:28 Teammate Win: Andy Mapple
16 Russell Mitchell Orlando Velo pb Asbestos.com 2:23:55
17 Felipe Cardenas 2:15:30
17 Mark Mcnees RedEye Velo 2:23:55
18 Peter Galvin Orlando Velo 2:23:59
18 Ethan Ensley US Military Cycling Team 2:15:31
19 Brad Whidden Winter Springs Cycling 2:24:10
19 Sean Stanron Compass Cycling Team 2:15:32 Teammate Win: Andy Mapple
20 Greg Platt Compass Cycling Team 2:22:30 Teammate Win: Andy Mapple
20 Thomas Nugent 2:24:19
21 Mark Guido Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 2:25:02
21 Corbett Brown Compass Cycling Team 2:35:55 Teammate Win: Andy Mapple
22 Jonathan Laurion 2:32:03
23 Kevin Parker West Coast Cycling 2:42:18 Teammate Top 5: Alexis Fernandez
23 Rob Murray 2:32:14
24 Craig Duxbury Compass Cycling Team 2:42:40 Teammate Win: Andy Mapple
24 Mark Doyle Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 2:32:14
25 Roger Albertson 2:32:40
25 Carl D'alessandro US Military Cycling Team 1:54:32
26 Harrison Edgbert Team Kyles Bike Shop 2:33:24
27 Craig Collins Winter Springs Cycling 2:36:52
28 Aaron Smith Orlando Velo 2:38:40
29 Tom Redpath US Military Cycling Team 2:38:52
30 Matt Yarbrough Aeropro p/b AXIO Cycling Team 2:39:35
31 Robert Mackenzie Winter Springs Cycling 2:44:44
32 Alexander Saieh 2:44:46
33 Mike Hopkins US Military Cycling Team 2:47:19
34 Angel Garcia 2:54:09
35 William Reynolds US Military Cycling Team 3:05:23
36 Jorge Mila Advanced Cycles pb/Topview Sports 1:35:10
37 Edwin Calderon sr Atlantic Shores Velo 1:35:11
38 Tony Perez Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 1:51:04
39 Russell Ray Team Kyles Bike Shop 1:57:19
40 Peter Pawlus Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 0:49:32
41 Mike Grady 0:54:02
42 William Pfeiffer 1:00:54
DNF Vincent Cook VeloBrew Cycling Club 0:51:26
DNF Anthony Prioli GearLink Racing INC. 0:51:37
DNF Keston Mcmain 0:00:21
DNF David Mazyck 0:00:26
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 11   Cat 3: 12   Cat 4: 24   Cat 5: 20   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Painter Ft. Wayne Outfitters 2:18:17
2 Shaun Redman GS Palm Beach 2:18:31
3 Ken Schofield 2:18:32
4 Ernie Pena FloridaVelo 2:18:32
5 William Fell Treasure Coast Racing 2:18:34
6 Paul Williams St Pete Bicycles/Brick City Bicycle 2:18:35
7 Alan Korhonen West Coast Cycling 2:18:38
8 Steven Kurth Treasure Coast Racing 2:18:38 Teammate Top 5: William Fell
9 Pablo Santa cruz FloridaVelo 2:18:38 Teammate Top 5: Ernie Pena
10 Christopher Olson VeloBrew Cycling Club 2:18:39
11 Mark Stein FloridaVelo 2:19:10 Teammate Top 5: Ernie Pena
12 Scott Lameier 2:20:38
13 Steve Noble Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 2:21:46
14 Glenn Harsin FloridaVelo 2:21:54 Teammate Top 5: Ernie Pena
15 John Tanner Ride N Roll Cyclery 2:21:56
16 Anthony Maisto FloridaVelo 2:22:33 Teammate Top 5: Ernie Pena
17 Kevin Clark Winter Springs Cycling 2:23:53
18 Felipe Carpio Pro Cycling Miami 2:23:53
19 George Dias US Military Cycling Team 2:23:54
20 Chris Embler West Coast Cycling 2:24:01
21 Matthew Stuart Greater Hartford Cycling Club 2:24:03
22 David Lewis Ft. Wayne Outfitters 2:26:49 Teammate Win: Gary Painter
23 Jeffrey Comfort Vision Quest Coaching 2:30:50
24 Michael Rhoades Treasure Coast Racing 2:30:50 Teammate Top 5: William Fell
DNF Ed Lally Team Kyles Bike Shop 1:34:51
DNF Ivan Murdock US Military Cycling Team 0:00:08
DNF Chuck Holstein FloridaVelo 1:43:16 Teammate Top 5: Ernie Pena
DNF Scott Chen US Military Cycling Team 1:34:19
DNF Jorge Leon 1:38:32
DNF Milton Behrens CPO Bikes 1:34:19
DNF Brian Brown 2:22:14
DNF Martin Bates West Coast Cycling 1:35:49
DNF Timothy Taylor Hub City Bicycle - Lift Center Raci 2:34:42
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 14   Cat 4: 8   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julius Aulisio Treasure Coast Racing 2:18:32
2 Pete Loftis 2:18:49
3 John Randolph FloridaVelo 2:20:56
4 Jack Evans Southern Performance 2:23:56
DNF Edgar Leano Las Palmas - Winged Wheels S. Orlan 0:00:07
5 Charles Griffiths Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 2:55:15
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Perezluha SeaSucker / Guttenplan Coaching 2:46:51
2 Derek Schanze SeaSucker / Guttenplan Coaching 2:47:43 Teammate Win: Steven Perezluha
3 Fredd Matute Performance Team by Rossetti 2:48:03
4 Owen Shott VeloBrew Cycling Club 2:48:15
5 Chad Burdzilauskas Frisia 2:48:21
6 David Guttenplan SeaSucker / Guttenplan Coaching 2:51:36 Teammate Win: Steven Perezluha
7 Joshua Thornton Wicked Awesome Racing 2:51:36
8 Thomas Gibbons UCI CT: CIBEL 2:51:37
9 Matthew Salpietro Texas Roadhouse Cycling Team 2:53:57
10 David Flaten US Military Cycling Team 2:53:58
11 James Thompson RedEye Velo 2:54:05
12 Stephen Selby Orlando Velo pb Asbestos.com 2:54:08
13 Andres Munera Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 2:54:17
14 Theodore Fleming FloridaVelo 2:54:18
15 Adam Baskin Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 2:54:26
16 Eric Stubbs Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 2:54:27
17 Kurt Wagner Outcast Racing Team 2:54:27
18 Marc Boults Aeropro p/b AXIO Cycling Team 2:54:46
19 Yip Tsang Performance Team by Rossetti 2:56:22 Teammate Top 5: Fredd Matute
20 Bruno Moreira Aeropro p/b AXIO Cycling Team 2:57:31
21 Ryan Woodall 2:57:31
22 George Ganoung US Military Cycling Team 3:00:07
23 Andrew Crater Dom360.com 3:00:43
24 David Pavlik 3:01:10
26 Billy Jones Intelligentsia Coffee 3:09:51
27 Rolando Hernandez Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 3:09:56
DNF Eduardo Arboleda Interactive Metronome p/b Mega Cycl 1:33:01
28 Gunter Hermanni 3:19:08
DNF Darren Dowling Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 1:25:33
DNF Micah Milne Hincapie/Lapierre Cycling Team 3:00:43
DNF Tony Sigrist Interactive Metronome p/b Mega Cycl 0:42:57
DNF Ryan Saylor Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 2:12:21
DNF Rainiel Sanchez Advanced Cycles pb/Topview Sports 1:33:01
DNF Jason Lopez Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 2:23:11
DNF Henry Willis Orlando Velo pb Asbestos.com 0:43:45
Finishers: Cat 1: 18   Cat 2: 15   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Fresne FloridaVelo 1:39:07
1
2 Emily Cooper Wizard Racing Development Team P/B 1:39:07
2
3 Laurie King West Coast Cycling 1:39:08
3
4 Sandra Rich Cycle Sport Concepts Tampa 1:39:08
4
5 Pippa Greenberg West Coast Cycling 1:39:08
5
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
2 Nikki Perkovich 1:39:07
3 Gabriela Benarroch 1:41:07
4 Mackenzie Koth Team Florida 1:42:18
5 Kayla Pratt 1:46:53
6 Elizabeth Schuster FloridaVelo 1:52:15
7 Kimberly Paez 1:52:15
8 Roxanne Coates Team Kyles Bike Shop 1:52:18
9 Monica Rosa 1:55:43
10 Melanie Quinones Wizard Racing Development Team P/B 0:56:54
11 Lauren Chandler Team Kyles Bike Shop 1:00:38
12 Lisa Mullins Southern Performance 1:00:38
Finishers: Cat 4: 9   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeanine Seeger CPO Bikes 1:37:47
2 Ambre Levy CPO Bikes 1:39:07 Teammate Win: Jeanine Seeger
3 Antje Thamm Cycle Logic Race Team, Inc. 1:39:07
4 Mary Higgins dope West Coast Cycling 1:39:07
5 Kristy Neuenschwander FloridaVelo 1:46:53
25 Allison Linnell UCI WPT: Vaiano Fondriest 3:09:51
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5