Log In
Swamp Classic - RR • Feb 21 2015
Mostly Cloudy, 65 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Pfaff Wizard Racing Development Team P/B 1:50:46
Off The Front
2 Chad Conley East Point Track Club 1:50:46
Off The Front
3 Shawn Faynik Advanced Cycles pb/Topview Sports 1:50:54
Off The Front
4 Shane Deeley FloridaVelo 1:51:55
Off The Front
5 Cody Sandford FloridaVelo 1:53:03
1
6 Shay Soprenuk Orlando Velo pb Asbestos.com 1:53:03
2
7 Matthew Spargo Revolve Residential p/b Pre-Reg.com 1:53:03
3
8 Albert Mallari VeloBrew Cycling Club 1:53:03
4
9 Jed Young PCP Race Team 1:53:03
5
10 Jeffrey Vivo Relentless Bicycles 1:53:03
6
11 Jason Davis RedEye Velo 1:53:04
7
12 Daryle Glaser Cycle Sport Concepts Tampa 1:53:04
8
13 Robert Dejose Cycle Sport Concepts Tampa 1:53:05
9
14 Chris Tricoli Team Kyles Bike Shop 1:53:05
10
15 Rhandie Thompson US Military Cycling Team 1:53:05
11
16 Tate Harper Wizard Racing Development Team P/B 1:53:06
12
Teammate Win: Justin Pfaff
17 Brian Sciba RedEye Velo 1:53:07
13
18 Jason Davis Compass Cycling Team 1:53:07
14
19 Thad Lavallee 1:53:09
20 Tim Spackman 1:53:10
21 Christopher Welch KMS Cycling-Killington Mountain Sch 1:53:10
22 Beatty Wolverton Wizard Racing Development Team P/B 1:53:19 Teammate Win: Justin Pfaff
23 Luke Caldwell 1:53:43
Off The Back
24 Emile Therrien VeloBrew Cycling Club 1:53:46
Off The Back
25 David Vargas 2:05:26
Off The Back
DNF Erik Engstrom 1:32:48
DNF Dustin Brody Outcast Racing Team 1:23:53
DNF Russell Small Galiz Cycling Team 0:28:05
DNF Mark Stockwell 1:52:52
DNF Mark Anthony sanchez US Military Cycling Team 1:58:36
DNF Christopher Rupe Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 0:28:11
DNF Jason "jj" Hancock Cyclonauts Racers 0:43:23
DNF Andrew Carver 1:35:48
9999 Robert Shields SWIFT RACING 1:53:09
Finishers: Cat 3: 31   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Maddox 1:53:04
1
2 Samuel Connell 1:53:04
2
3 Edwin Calderon Advanced Cycles pb/Topview Sports 1:53:04
3
4 Garrett Reel FloridaVelo 1:53:04
4
5 Trey Griffin PCP Race Team 1:53:04
5
6 Joe Sonson VeloBrew Cycling Club 1:53:04
6
7 Everett Engstrom 1:53:05
7
8 Evan Benderson Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 1:53:05
8
9 Jackson Griffin RedEye Velo 1:53:05
9
10 Eric Mcnees RedEye Velo 1:53:06
10
11 Kenny Cox VeloBrew Cycling Club 1:53:17
12 Justin Bristol Globalbike Racing 1:53:30
13 Rob Thwaites Team Kyles Bike Shop 2:05:23
Off The Back
14 Chris Hardesty Team Kyles Bike Shop 2:05:25
Off The Back
15 Davis Bell RedEye Velo 2:05:35
Off The Back
16 Austin Ventura SWIFT RACING 2:08:40
Off The Back
17 Michael Osborne VeloBrew Cycling Club 2:08:42
Off The Back
18 Romero Gill VeloBrew Cycling Club 2:09:39
Off The Back
19 Jeff Frye VeloBrew Cycling Club 2:09:39
Off The Back
20 Kevin O'donnell Road Team 2:15:45
Off The Back
21 John Farmerie Cycling Spoken Here Racing 2:18:50
Off The Back
22 Jason Dobbs-hyer M3 Racing 2:18:50
Off The Back
23 Shimran Ali VeloBrew Cycling Club 2:18:50
Off The Back
DNF Jason Martin PCP Race Team 1:52:54
Off The Back
Teammate Top 5: Trey Griffin
DNF Clayton Zinnert Wizard Racing Development Team P/B 1:20:23
DNF Devendra Sahadeo Galiz Cycling Team 1:03:52
DNF David Hahn Steady Spin 0:00:20
DNF Mark Mcnees RedEye Velo 0:28:10
DNF Jared Weegmann US Military Cycling Team 1:58:36
DNF Kevin Baumann Clemson University 0:30:02
DNF Locksley Vassell Galiz Cycling Team 1:03:51
DNF Zachary West Advanced Cycles pb/Topview Sports 1:57:57 Teammate Top 5: Edwin Calderon
DNF Jason Mcarthur RedEye Velo 0:30:02
DNF Ned Taylor Clemson University 0:30:01
DNF Dominique Mcconnell Wizard Racing Development Team P/B 1:57:57
DNF Jonathan Lopez 352 Racing p/b Bikes and More 0:32:41
DNF Antonio Jimenez Florida State University 0:32:19
DNF Nicholas Slosser 0:32:08
Finishers: Cat 4: 36   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brady Price West Coast Cycling 1:29:02
1
2 Jason Venema 1:29:02
2
3 Michael Stokes Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 1:29:02
3
4 Jordan Prutsman RedEye Velo 1:29:02
4
5 George Hiller FloridaVelo 1:29:02
5
6 William Thayer Infinity Bike Shop 1:29:02
6
7 Chris Schreck The Bike Zone/Dansville Collision 1:29:02
7
8 Terrence Phillips 352 Racing p/b Bikes and More 1:29:02
8
9 Carlos Martinez West Coast Cycling 1:29:03
9
Teammate Win: Brady Price
10 Whit Robinson Team Kyles Bike Shop 1:29:03
10
11 Paul Thompson St. Johns Encore 1:29:03
11
12 Jay Turner 1:29:04
12
13 Joshua Jiannuzzi Team Kyles Bike Shop 1:29:04
13
14 Ricardo Bonilla 1:29:04
14
15 Michael Pirih US Military Cycling Team 1:29:05
15
16 Jared Fager 1:29:05
16
17 Christopher Byrne 1:29:05
17
18 Eric Omdahl Cycle Sport Concepts Tampa 1:29:05
19 Frederick Lintz 1:29:17
20 David Mazyck 1:29:18
21 Joshua Starnes 1:29:23
22 Eric Portwood 1:29:28
23 Andy Hale VeloBrew Cycling Club 1:29:28
24 John Hill 1:32:15
Off The Back
25 Harrison Edgbert Team Kyles Bike Shop 1:35:41
Off The Back
26 Ian Gonder 1:39:47
Off The Back
27 Miguel Mora copa 1:43:14
Off The Back
28 Brian Kohl US Military Cycling Team 1:44:37
Off The Back
29 Jeremy Coffey 1:46:59
Off The Back
30 Bobby Wachs 1:48:40
Off The Back
DNF Rafael Sanchez 0:29:17
Off The Back
DNF Cillian Martin 0:00:24
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 26   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Derek Schanze Isagenex / SeaSucker / Guttenplan C 2:15:54
Off The Front
2 Eric Stubbs Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 2:16:38
Off The Front
3 Matthew Zimmer Credite Velo - Trek 2:17:28
Off The Front
4 Brian Suto CT Cycling Advancement Program 2:17:52
Off The Front
5 Nolan Tankersley Finish Strong Elite Cycling Team p/ 2:18:00
Off The Front
6 Parker Kyzer Finish Strong Elite Cycling Team p/ 2:18:08
Off The Front
7 Richard Rainville ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI 2:21:23
Off The Front
8 Johnny Mitchell Finish Strong Elite Cycling Team p/ 2:22:24
Off The Front
Teammate Top 5: Nolan Tankersley
9 Sebastian Morfin Stradalli Cycle~Safftti Smart Wear 2:23:31
1
10 Grayson Brookshire Greenlife-Organic Valley p/b Hiball 2:23:31
2
11 Cam Mancuso 2:23:31
3
12 Ryan Collins L5Flyers p/b Preston Partnership 2:23:31
4
13 Nate Morse RACE CF 2:23:31
5
14 David Pavlik Isagenex / SeaSucker / Guttenplan C 2:23:32
6
Teammate Win: Derek Schanze
15 Nathan Spence James Bros. Bikes 2:23:33
7
16 Noah Barrow KMS Cycling-Killington Mountain Sch 2:23:33
8
17 Frank Whittle James Bros. Bikes 2:23:33
9
18 Nicholas Luther Team Greenville Health System 2:23:33
10
19 Andrew Hodges Round Here Racing 2:23:33
11
20 Andrew Bailey Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants 2:23:34
12
21 Ricardo Gil Florida International University 2:23:35
22 Luke Lukas Airgas SAFEWAY Cycling 2:23:36
23 Nolan Mcqueen 2:23:36
24 Wyatt Myers Team Simple Green/Cannondale/Stage2 2:23:36
25 Tyler Aquino Orlando Velo pb Asbestos.com 2:23:36
26 Eduardo Arboleda Interactive Metronome p/b Mega Cycl 2:23:39
27 Amir Merali Lees-McRae College 2:23:44
28 Jacob Miller Duke University Cycling 2:23:46
29 Tony Sigrist Interactive Metronome p/b Mega Cycl 2:23:59
DNF Seth Veenbaas Monster Media Junior Development 1:27:53
Off The Back
30 Patrick Dust Beverly Bike/VeePak 2:38:38
Off The Back
DNF Christian Dicenso East Point Track Club 0:00:14
DNF Connor simmons ? 0:27:42
DNF Chris Harrigan Finish Strong Endurance Team p/b Pa 1:32:33
DNF Christopher Tveter 2:01:58
DNF James Couvillion Upstate Junior Cycling/Calder Broth 1:27:53
DNF Samuel Barnagaud Interactive Metronome Development 0:00:11
DNF Charlie Hough UCI CT: Hincapie Racing Team 1:51:25
DNF Christopher Welch KMS Cycling-Killington Mountain Sch 2:38:19
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 16   Cat 3: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Smith 2:05:49
1
2 Mike Isbill Peninsula Cycle Club 2:05:49
2
3 Antonio Jimenez Florida State University 2:05:49
3
4 Jacob Schwyn 2:05:49
4
5 Jared Hart Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 2:05:49
5
6 Marshall Petrik Team Florida 2:05:49
6
7 Ezra Sonderling Killington Mountain School 2:05:50
7
8 Jason Mcarthur RedEye Velo 2:05:50
8
9 Alexander Heldman 2:05:51
9
10 Eli Wemyss Treehouse Racing 2:05:52
10
11 Zachary White USF Cycling 2:05:52
11
12 Tommy Morrison North Georgia Cycling Association, 2:05:52
12
13 Jackson Gilbert Georgia Tech Cycling Team 2:05:52
13
14 Justin Parrillo Lees-McRae College 2:05:52
14
15 Michael Hart Midwest Devo 2:05:53
15
16 Minh Nguyen 2:05:54
16
17 David Bailey 2:05:54
17
18 Andrew Hall 2:05:55
18
19 Ben Rothschild Georgia Tech Cycling Team 2:05:57
19
20 Vivien Rindisbacher KMS Cycling-Killington Mountain Sch 2:06:10
21 Adam Skindel 2:06:24
DNF David Abusiewiez SWIFT RACING 1:04:13
Off The Back
22 Andrew Stallings 2:07:04
Off The Back
DNF Timothy Tirado Bicycle World of Houston 2:07:04
DNF Chris Stout Georgia Institute of Technology 1:33:53
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 21   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Hiller FloridaVelo 1:33:28
1
2 Andrew Stolorena Georgia Institute of Technology 1:33:29
2
3 Samuel Gauspohl 1:33:29
3
4 Todd Sellers Godspeed Racing 1:33:30
4
5 Joseph Russello 1:33:31
5
6 Blake Norman 1:33:31
6
7 Andrew Baldwin 1:33:32
7
8 Alon Krauthammer SWIFT RACING 1:33:33
8
9 Wesley Crane 1:33:33
9
10 Cody Selman Team Pleasant Racing 1:33:34
10
11 Ki Taek oh 1:33:34
11
12 Jacob Payne 1:33:35
12
13 Padraic Elliott Tallahassee Velo Sport 1:33:35
13
14 Zachary Lee Auburn University 1:33:35
14
15 Stephen Walton Auburn University 1:33:36
15
16 Max Alas 1:33:36
16
17 William Sabayrac Team Florida 1:33:37
17
18 Justin Blattner Florida International University 1:33:39
19 Brice Neipris 1:33:41
20 John Boynton Team Florida 1:33:48
21 Adam Hauser 1:33:51
22 Mark Gomez 1:33:59
23 Luke Portera 1:34:33
Off The Back
24 Tyler Miller 1:34:42
Off The Back
DNF Cameron Kieffer 0:01:01
Off The Back
25 Matt Ferguson 1:50:08
Off The Back
DNF Campbell Dixon 1:06:29
DNF Carlos Valle 1:08:50
DNF Riley Auten 1:33:35
DNF Brian Ferguson 0:00:59
DNF Thomas Duke UGA Cycling 0:00:48
DNF Hunter Brown 1:06:18
DNF Joshua Pauls 0:34:46
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 25   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hayden Cox 1:33:38
2 Alexander Hale 1:33:39
3 Jonathan Gutierrez 1:33:40
4 Joshua Richards 1:33:53
5 Shay Brown 1:35:57
6 Noah Bolin 1:46:40
7 Yaniel Cantelar SWIFT RACING 1:47:16
DNF Alexander Vaughn Georgia State University 1:36:59
DNF Richard Arey 1:22:48
DNF Leland Carlson 1:38:59
DNF Collin Zeng 1:52:14
DNF Ryan Mcnealy 1:52:12
DNF Guillermo Cepeda 0:00:50
DNF Wesley Rice Georgia State University 1:12:41
DNF Mitchell Sack 0:00:59
DNF Blake Sawyer 1:18:08
DNF Zack Carlton 0:35:03
Finishers: Cat 5: 10   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Schofield 1:57:02
Off The Front
2 Carlos Soler Vision Quest 1:58:15
1
3 Christopher Olson VeloBrew Cycling Club 1:58:16
2
4 Brian Brown 1:58:16
3
5 Brian Davis Compass Cycling Team 1:58:16
4
6 Craig Duxbury Compass Cycling Team 1:58:16
5
7 Glenn Sandefur Hilton Head Cycling/Robson Forensic 1:58:16
6
8 Anthony Maisto FloridaVelo 1:58:16
7
9 Bruce Keno Bells Bicycles Racing 1:58:16
8
10 Peter Galvin Orlando Velo 1:58:16
9
11 Chuck Holstein FloridaVelo 1:58:17
10
12 William Fell Treasure Coast Racing 1:58:17
11
13 Jim Hays VeloBrew Cycling Club 1:58:17
12
Teammate Top 5: Christopher Olson
14 James Price Tri-Cyclists BRC 1:58:18
13
15 Glenn Harsin FloridaVelo 1:58:18
14
16 Jim Leland VeloBrew Cycling Club 1:58:21 Teammate Top 5: Christopher Olson
17 Jeffrey Comfort Vision Quest Coaching 1:58:22
18 Ken Hinkle 1:58:22
19 James Phillips Cycle Logic Race Team, Inc. 1:58:23
20 Scott Bolton VeloBrew Cycling Club 1:58:27 Teammate Top 5: Christopher Olson
21 Martin Bates West Coast Cycling 1:58:27
22 Allen Duquette Live It Xtream Sports & Race Te 1:58:28
23 Michael Starr Compass Cycling Team 1:58:31 Teammate Top 5: Brian Davis
24 Lambert Vaes Cycle Logic Race Team, Inc. 1:58:31
25 Omar Sassin Cycle Sport Concepts Tampa 1:58:34
26 Brian Mcgarvey VeloBrew Cycling Club 1:58:35 Teammate Top 5: Christopher Olson
27 Rafael Sanchez 1:58:35
28 Scott Forbis Hilton Head Cycling Inc 1:58:36
29 Steven Kurth Treasure Coast Racing 1:58:36
30 Scott Gross VeloBrew Cycling Club 1:58:38 Teammate Top 5: Christopher Olson
31 Carl Westergren VeloBrew Cycling Club 1:58:41 Teammate Top 5: Christopher Olson
32 James Woolard 1:58:45
33 Jose Medina VeloBrew Cycling Club 1:58:47 Teammate Top 5: Christopher Olson
34 Kevin Ruff VeloBrew Cycling Club 1:58:51 Teammate Top 5: Christopher Olson
35 David Duke Cycle Sport Concepts Tampa 1:58:52
36 Alan Korhonen West Coast Cycling 1:58:57
37 Paul Bordas Treasure Coast Racing 1:58:57
38 Michael Robinson Cycle Logic Race Team, Inc. 1:59:00
39 Milton Behrens West Coast Cycling 1:59:15
Off The Back
40 Harvey Bolton 1:59:35
Off The Back
41 Michael Rhoades Treasure Coast Racing 1:59:48
Off The Back
42 John Doyle VeloBrew Cycling Club 1:28:47
Off The Front
Teammate Top 5: Christopher Olson
43 David Zak Las Palmas - Winged Wheels S. Orlan 1:41:17
Off The Front
44 Bob Harris 0:00:19
Off The Front
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 13   Cat 4: 13   Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julius Aulisio Treasure Coast Racing 1:58:16
1
2 Pete Loftis 1:58:16
2
3 Marcus Watters Vision Quest Coaching 1:58:16
3
4 Kerry Duggan Cycle Logic Race Team, Inc. 1:58:17
4
5 Roman Paczka Main Line Cycling - BiKyle 1:58:18
5
6 Edgar Leano Las Palmas - Winged Wheels S. Orlan 1:58:20
6
7 Stuart Lamb West Coast Cycling 1:58:21
7
8 John Randolph FloridaVelo 1:58:22
8
9 Edward Zeilman 1:58:35
10 Michael Frenette Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 1:58:36
11 Charles Griffiths Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 2:28:58
Off The Back
12 Don Merritt VeloBrew Cycling Club 2:29:36
Off The Back
13 James Hurst 2:35:10
Off The Back
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vance James VeloBrew Cycling Club 2:17:41
Off The Front
2 Curtis Long VeloBrew Cycling Club 2:17:49
1
Teammate Win: Vance James
3 Ernie Pena FloridaVelo 2:17:50
2
4 Laurent Branlard Compass Cycling Team 2:17:50
3
5 Armando Hernandez 2:17:50
4
6 Pedro Medina Advanced Cycles pb/Topview Sports 2:17:51
5
7 Ralph Schroeder FloridaVelo 2:17:51
6
Teammate Top 5: Ernie Pena
8 Lazaro Mencia Advanced Cycles pb/Topview Sports 2:17:51
7
9 Didier Fresne FloridaVelo 2:17:52
8
Teammate Top 5: Ernie Pena
10 Andreas Volmer Compass Cycling Team 2:17:52
9
Teammate Top 5: Laurent Branlard
11 Yosvani Rosell FloridaVelo 2:17:52
10
Teammate Top 5: Ernie Pena
12 Peter Butler RedEye Velo 2:17:52
11
13 Brent Bell Compass Cycling Team 2:17:52
12
Teammate Top 5: Laurent Branlard
14 Rolando Hernandez Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 2:17:53
13
15 Pablo Santa cruz FloridaVelo 2:17:53
14
Teammate Top 5: Ernie Pena
16 Jeff Leonard Compass Cycling Team 2:17:53
15
Teammate Top 5: Laurent Branlard
17 Jan Heylen FloridaVelo 2:17:53
16
Teammate Top 5: Ernie Pena
18 Sean Stanron Compass Cycling Team 2:17:53
17
Teammate Top 5: Laurent Branlard
19 Travis Gibbon VeloBrew Cycling Club 2:17:54
18
Teammate Win: Vance James
20 Ryan Saylor Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 2:17:54
19
21 Adam Baskin Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 2:17:58
22 Greg Platt Compass Cycling Team 2:18:01 Teammate Top 5: Laurent Branlard
23 Nathan Hatfield Southern Crescent Cycling 2:18:06
24 Andres Munera Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 2:18:08
25 Vasilios Palekis FloridaVelo 2:21:19
Off The Back
Teammate Top 5: Ernie Pena
26 Andrew Schluck Tallahassee Velo Sport 2:25:17
Off The Back
27 Luis Pou Advanced Cycles pb/Topview Sports 2:26:31
Off The Back
28 David Gay San Tan Racing 1:52:36
Off The Front
29 Aaron Guyer RedEye Velo 2:07:25
Off The Front
30 Mark Stein FloridaVelo 2:18:16 Teammate Top 5: Ernie Pena
31 Nathan Rogut R & M 2:20:06
Off The Back
33 Omar Quddus 1:21:12
Off The Front
34 Vincent Cook VeloBrew Cycling Club 0:54:06
Off The Front
Teammate Win: Vance James
35 Craig Smith 0:27:21
Off The Front
36 Jared Zimlin Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 0:27:21
Off The Front
37 Kevin Parker West Coast Cycling 0:27:25
Off The Front
DNF Bradley Jefferson West Coast Cycling 0:00:15
Off The Front
38 Mark Dolin LAPT CC 0:31:31
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 17   Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marco Raymond 1:29:00
1
2 Jorge Mila Advanced Cycles pb/Topview Sports 1:29:01
2
3 Raymond Fararo PCP Race Team 1:29:01
3
4 Michael Cowart VeloBrew Cycling Club 1:29:01
4
5 Rob Murray 1:29:02
5
6 Edwin Calderon sr Atlantic Shores Velo 1:29:02
6
7 Todd Vanselous West Coast Cycling 1:29:03
7
8 Rick Lesh Speedway Wheelmen 1:29:03
8
9 Francisco Vega Bells Bicycles Racing 1:29:04
9
10 Chip Carter PCP Race Team 1:29:04
10
Teammate Top 5: Raymond Fararo
11 James Kretzschmar Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 1:29:05
11
12 Roger Albertson 1:29:05
12
13 Frank Mullen FloridaVelo 1:29:05
13
14 Ed Lally Team Kyles Bike Shop 1:29:06
14
15 Claudio Macieira Team Kyles Bike Shop 1:29:07
15
16 Alexis Fernandez West Coast Cycling 1:29:08
16
17 Sean Mulhall VeloBrew Cycling Club 1:29:17 Teammate Top 5: Michael Cowart
18 Tom Redpath US Military Cycling Team 1:30:08
Off The Back
19 Joey Vumbaco Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 1:33:02
Off The Back
20 Ivan Olarte 1:33:26
Off The Back
21 Keith Stanton Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 1:33:30
Off The Back
22 Peter Pawlus Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 1:35:39
Off The Back
23 David Sisemore R & M 1:36:41
Off The Back
24 Matthew Jacobs 1:38:20
Off The Back
25 Randy Sprigg Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 1:40:19
Off The Back
26 Russell Ray Team Kyles Bike Shop 1:40:50
Off The Back
27 Patrick Debs Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 1:41:46
Off The Back
28 Mike Grady 1:42:28
Off The Back
29 David Rankin Team Kyles Bike Shop 1:44:33
Off The Back
30 Angel Garcia 1:45:47
Off The Back
31 Philip Erbland Cycle Sport Concepts Tampa 1:46:53
Off The Back
32 Dean Traiger 1:48:39
Off The Back
33 Walt Ingram PCP Race Team 2:00:37
Off The Back
Teammate Top 5: Raymond Fararo
34 Thomas Whitman Team Pleasant Racing 2:02:12
Off The Back
DNF Michael Gamble 0:00:11
Off The Back
DNF Mark Thompson PCP Race Team 1:08:50 Teammate Top 5: Raymond Fararo
DNF Paul Messal Cycle Logic Race Team, Inc. 2:06:15
DNF Randell Wilson 0:00:19
DNF John Tenney Team Kyles Bike Shop 0:36:36
DNF Jose J castro Advanced Cycles pb/Topview Sports 0:59:50 Teammate Top 5: Jorge Mila
Finishers: Cat 4: 21   Cat 5: 17   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mac Brennan UCI CT: Hincapie Racing Team 2:12:50
Off The Front
2 Shane Braley Dom360.com 2:12:55
Off The Front
3 Michael Hernandez Hot Tubes Development Cycling Team, 2:14:12
Off The Front
4 Rolly Weaver Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 2:15:01
Off The Front
5 Shawn Gravois UCI CT: Lupus Racing Team 2:15:01
Off The Front
6 Brendan Mclaughlin CCB Racing 2:15:07
Off The Front
7 Fredd Matute Performance Team by Rossetti 2:16:22
Off The Front
8 Dillon Swaim Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 2:17:19
Off The Front
9 Tommy Schubert Extract.coffee - Rocket Espresso 2:17:19
Off The Front
10 Darren Dowling Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 2:17:20
Off The Front
11 Kurt Wagner Outcast Racing Team 2:17:25
Off The Front
12 Kent Wheeler PCP Race Team 2:17:30
Off The Front
13 Brock Denis Finish Strong Elite Cycling Team p/ 2:17:40
14 David Duquette Dom360.com 2:17:40 Teammate Top 5: Shane Braley
15 James Thompson RedEye Velo 2:17:44
16 Jerry Cabrera Outcast Racing Team 2:17:50
1
17 Anthony Yaques Outcast Racing Team 2:17:51
2
18 David Monismith Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 2:17:52 Teammate Top 5: Rolly Weaver
19 Scott Cugno Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 2:17:52 Teammate Top 5: Rolly Weaver
20 Christopher Collins 2:17:53
21 Alan Edwards VeloBrew Cycling Club 2:17:54
22 Nathaniel Rowe Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 2:17:55
23 Cory St clair MatsonMoney 2:17:55
24 Henry Willis Orlando Velo pb Asbestos.com 2:17:56
25 Don Autore RedEye Velo 2:18:16
26 Jason Lopez Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 2:18:27
Off The Back
Teammate Top 5: Rolly Weaver
27 Austin Venhuizen xXx Racing 2:18:29
Off The Back
28 Almo Cattani Outcast Racing Team 2:21:16
Off The Back
29 Darel Christopher Prima Tappa Cycling 2:24:18
Off The Back
DNF Ryan Joyce Finish Strong 1:19:36
Off The Back
30 Hank Booth Finish Strong 2:30:18
Off The Back
DNF Yip Tsang Performance Team by Rossetti 2:13:11
DNF David Hiatt 1:26:27
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 20   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pippa Greenberg West Coast Cycling 1:39:32
1
2 Magdalena Cichon DelaFina 1:39:33
2
3 Christina Markel Team Kyles Bike Shop 1:39:33
3
4 Tish Kelly FloridaVelo 1:39:34
4
5 Emily Cooper Wizard Racing Development Team P/B 1:39:34
5
6 Sharon Smith DelaFina 1:39:35
6
7 Allie Norman DelaFina 1:39:35
7
Teammate Top 5: Magdalena Cichon
8 Marjolein Pawlus Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 1:39:39
9 Rebekah Hope DelaFina 1:39:42 Teammate Top 5: Magdalena Cichon
10 Ariel Burgess Argon18Racing p/b November &Fast Fr 1:40:37
Off The Back
11 Tara Smith Team Kyles Bike Shop 1:40:41
Off The Back
Teammate Top 5: Christina Markel
12 Sandra Rich Cycle Sport Concepts Tampa 1:40:42
Off The Back
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madison Kriek FloridaVelo 1:39:32
1
2 Ava Sykes Wizard Racing Development Team P/B 1:39:32
2
3 Roxanne Coates Team Kyles Bike Shop 1:39:33
3
4 Alana Shawah Team Kyles Bike Shop 1:39:33
4
5 Lauren Diaz DelaFina 1:39:34
5
6 Elizabeth Schuster FloridaVelo 1:39:34
6
Teammate Win: Madison Kriek
7 Jennie Maire DelaFina 1:39:36
7
Teammate Top 5: Lauren Diaz
8 Carolyn Altman Hilton Head Cycling/Robson Forensic 1:39:43
9 Danielle Dohmen 1:39:46
DNF Amanda Zayas US Military Cycling Team 1:07:54
10 Loren Morgan Team Mission Source / NGCA 1:40:05
Finishers: Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauretta Hanson 2:06:58
Off The Front
2 Marie Cottet 2:06:58
Off The Front
3 Danielle Mullis Andrie Junior Development Team 2:21:26
1
4 Julia Fresne FloridaVelo 2:21:26
2
5 Danielle Clark 2:21:27
3
6 Chelsea Factor Outcast Racing Team 2:21:29
4
7 Hannah Swan Finish Strong Elite Cycling Team p/ 2:21:30
5
8 Stephanie Cucaz Finish Strong Elite Cycling Team p/ 2:21:32
6
9 Hannah Hayduk Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell 2:26:35
Off The Back
10 Jamie Hudson 2:26:35
Off The Back
11 Gina Turrini Duke University Cycling 2:26:36
Off The Back
12 Morgan Miller Taco Mamacita 2:26:42
Off The Back
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kayla Pratt 1:43:38
2 Kerstin Rew Florida State University 1:43:38
3 Chelsea Richwine Duke University Cycling 1:43:39
4 Mackenzie Koth Team Florida 1:43:41
5 Lauren Dodge 1:43:46
6 Megan White 1:50:14
7 Katelyn Pervis 1:50:21
8 Paige Sanders 1:50:24
9 Robin Millican 1:54:50
10 Jennifer Whitmore TriStar Cycling Team 1:56:56
11 Kathryn Maeder 1:57:00
12 Laurel Wheeler 1:57:01
13 Lauren Perez 1:59:21
14 Sylvie Hyman 2:03:58
15 Maria Hyde 2:03:58
DNF Crystal Bryant 1:45:39
16 Jessica Sorenson 2:15:30
DNF Amanda Calvird UGA Cycling 1:57:08
DNF Sasimon Viriyayuthakorn 0:00:12
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 11   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
32 Holly Beard R & M 2:20:06
Finishers: Cat 1: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chelsea Factor Outcast Racing Team 1:39:31
1
2 Antje Thamm Cycle Logic Race Team, Inc. 1:39:32
2
3 Diana Ramos PCP Race Team 1:39:33
3
4 Zoe Mullins TWENTY16 Devo presented by SHO-AIR 1:39:34
4
5 Michele Moulton PCP Race Team 1:39:41
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3