Log In
Rosena Ranch • Feb 21 2015
Partly Cloudy, 62 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Quinn Team Rokform
2 David Herrera Team Rokform Teammate Win: Sean Quinn
3 Osvaldo Mora BMW Major Motion Development Team
4 Ian Thompson R5 - Rock Racing
5 Hunter Murdock SDBC/EMERALD TEXTILES
6 Andres Oliver R5 - Rock Racing
7 Mateo Abascal PAA/Empire Bikes
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Quinn Team Rokform
2 Christian Husband Monster Media Junior Development
3 Kenji Yoshimoto Team Rokform Teammate Win: Sean Quinn
4 David Herrera Team Rokform Teammate Win: Sean Quinn
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Hernandez Surf City Cyclery/STERLING BMW
2 Charon Smith Surf City Cyclery/STERLING BMW Teammate Win: Max Hernandez
3 Aaron Wimberley Surf City Cyclery/STERLING BMW Teammate Win: Max Hernandez
4 Scott Francis PAA/Empire Bikes
5 Victor Ayala Michelob Ultra - La Grange +21
6 Ruben Meza S2C/Primal
7 James Stark S2C/Primal
8 Rigoberto Meza S2C/Primal
9 Patrick Bos Surf City Cyclery/STERLING BMW Teammate Win: Max Hernandez
10 Patrick Barrett Michelob Ultra - La Grange +21 Teammate Top 5: Victor Ayala
11 Dedrick Kon Santa Monica BMW Helen's Cycles Rac
12 Kirk Gilligan Rock Racing
13 Robert Frank Hot Wheels Factory Team
14 Robert Kamppila Surf City Cyclery/STERLING BMW Teammate Win: Max Hernandez
15 Michael Onkels S2C/Primal
16 Johnathan Edwards SPY GIANT RIDE p/b GQ-6
17 Marcelo Pesoa S2C/Primal
18 Jason Curtis Surf City Cyclery/STERLING BMW Teammate Win: Max Hernandez
19 Derek Brauch Surf City Cyclery/STERLING BMW Teammate Win: Max Hernandez
20 Anthony Manzella Santa Monica BMW Helen's Cycles Rac
21 Jaycee Cary Michelob Ultra - La Grange +21 Teammate Top 5: Victor Ayala
22 Ryan Dorris Monster Media Elite Masters
23 Jonathan Woodbury CVC Racing
24 Joseph Dagostino S2C/Primal
25 Gonzalo Zamora CVC Racing
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 8   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Schoenbaum Michelob Ultra - La Grange +21
2 Robert Hilton Wolf Pack Cycling
3 Dennis Grob OCW/Paramount Racing
4 James Qua OTR Racing
5 Lee Crane Swami's Cycling Club
6 Jorge Hernandez Cutters
7 Chris Ludikhuize Team Redlands
8 Thomas Nelson Swami's Cycling Club Teammate Top 5: Lee Crane
9 Jeff Perry
10 Jason Harger Swami's Cycling Club Teammate Top 5: Lee Crane
11 Torsten Zorn PAA/Empire Bikes
12 Monty Zuniga Michelob Ultra - La Grange +21 Teammate Win: Todd Schoenbaum
13 Andrew Riley Santa Barbara Bicycle Club/SBBC
14 Ben Duong Paramount Racing Teammate Top 5: Dennis Grob
15 Joshua Stockinger Monster Media Racing p/b Fight Meso
16 Thomas Saeman Best Chauffeured - Mazda - Pro Bike
17 Thomas Rennier Michelob Ultra - La Grange +21 Teammate Win: Todd Schoenbaum
18 Shon Holderbaum Hot Wheels Factory Team
19 Brian Hickok Team Redlands
20 Ben Foster Ritte Van Vlaanderen
21 Hiroshi Suzuki R5 - Rock Racing
22 Scott Evers Twin Star Racing
23 Edward Olsen PAA/Empire Bikes
24 Robert Oliver R5 - Rock Racing
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Davidson SPY GIANT RIDE p/b GQ-6
2 Greg Leibert Big Orange Cycling
3 Mike Frias Breakaway From Cancer Elite Masters
4 Alan Flores SPY GIANT RIDE p/b GQ-6 Teammate Win: Seth Davidson
5 Gilbert Correa Monster Media Elite Masters
6 John Slover Breakaway From Cancer Elite Masters
7 Bart Clifford Monster Media Elite Masters Teammate Top 5: Gilbert Correa
8 James Wimberly UC Cyclery/JW Floors
9 David Jaeger SPY GIANT RIDE p/b GQ-6 Teammate Win: Seth Davidson
10 David Holland Big Orange Cycling Teammate Top 5: Greg Leibert
11 Greg Colley Velo Pasadena Team
12 James Stathas PAA/Empire Bikes
13 Jon Nist SPY GIANT RIDE p/b GQ-6 Teammate Win: Seth Davidson
14 Harold Martinez SPY GIANT RIDE p/b GQ-6 Teammate Win: Seth Davidson
15 Roger Hauptman ORNOT
16 Everett Bissonette S2C/Primal
17 Donald Curci SSI-Velo Masters
18 Steve Floyd Wolf Pack Cycling
19 Mark Hoffenberg Breakaway From Cancer Elite Masters Teammate Top 5: Mike Frias
20 Carlos Salazar Twin Star Racing
21 James Stark S2C/Primal
22 Robert Frank Hot Wheels Factory Team
23 Michael Carro SOS Foundation/ Trek
24 Todd Struyk UC Cyclery/JW Floors
25 Roger Ortiz UC Cyclery/JW Floors
26 Jaycee Cary Michelob Ultra - La Grange +21
27 Tim Redman
28 Johnathan Edwards SPY GIANT RIDE p/b GQ-6 Teammate Win: Seth Davidson
29 Artemio Martinez Team Redlands
30 Terry Crouse PAA/Empire Bikes
31 Joel Wheeler UC Cyclery/JW Floors
32 Joseph Dagostino S2C/Primal
33 Thomas Buttleman S2C/Primal
34 Michael Onkels S2C/Primal
35 Juan Yapur
36 Frank Schroeder BBI-SIC Cycling
37 Bradley Jones BBI-SIC Cycling
38 Craig Webb BBI-SIC Cycling
39 Gonzalo Zamora CVC Racing
DNF Richard Ramsey Rock N' Road Cyclery
DNF Theodor Imbior ICE SPORTSWEAR Cycling Team
DNF Eric Johnson Groove Subaru Excel Sports
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 15   Cat 3: 16   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bradley Jones BBI-SIC Cycling
2 James Wimberly UC Cyclery/JW Floors
3 Mark Hoffenberg Breakaway From Cancer Elite Masters
4 Bob Kubinski Team Simple Green/Cannondale/Stage2
5 Francisco Vidal Santa Clarita Velo
6 Greg Fenton UC Cyclery/JW Floors
7 David Benner Wolf Pack Cycling
8 Fred Hoblit Jet Lagged Velo, HiTech/Ridley Mast
9 Kenny Stewart Radsport Cycling Team
10 Russ Hall Twin Star Racing
11 Bill Carlson Sun Coast Velo
12 Josh Wolff Team Rokform
13 Lothar Cramer Team Simple Green/Cannondale/Stage2 Teammate Top 5: Bob Kubinski
14 Daniel Yeager Swami's Cycling Club
15 Marlon Cortez South Bay Wheelmen
16 Guillermo Roman Velo Club LaGrange
17 Cleaveran Law West River Cycles/LV
18 Mike Heyes Twin Star Racing
19 Reginald Jones ironfly
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Shuey Swami's Cycling Club
2 Howard Miller OCW/Paramount Racing
3 Richard Barron Coates Cyclery Cycling Club
4 Leo Longo PR Velo
5 Kirk Freeman South Bay Wheelmen
6 Angela Wimberly UC Cyclery/JW Floors
7 Carlos Garcia
8 Rino Barbagiovanni Santa Clarita Velo
9 Donald Davidson PR Velo Teammate Top 5: Leo Longo
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Efren Flores SPY GIANT RIDE p/b GQ-6
2 Zane Torre SoCalCycling.com
3 Patrik Ericsson
4 Brian Mcculloch KHS-Maxxis-JLVelo
5 Robert Angle Bike Religion
6 Tyler Locke PAA/Empire Bikes
7 Mackenzie Champlin Big Orange Cycling
8 Daniel Gay SPY GIANT RIDE p/b GQ-6 Teammate Win: Efren Flores
9 Christian Walker Velo Pasadena Team
10 Steven *davis SoCalCycling.com Teammate Top 5: Zane Torre
11 Daniel Katz PAA/Empire Bikes
12 Evan Stade Bike Effect
13 Dustin Armstrong Serious Cycling
14 David Robertson SoCalCycling.com Teammate Top 5: Zane Torre
15 Andrew Bosco SPY GIANT RIDE p/b GQ-6 Teammate Win: Efren Flores
16 John Gregorio TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
17 Aaron Wimberley Surf City Cyclery/STERLING BMW
18 Jonathan Mckenzie TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
19 Connor Everett RedEye Velo
20 Andrew Ulvestad Bike Religion Teammate Top 5: Robert Angle
21 Emmanuel Suarez PAA/Empire Bikes
22 Scott Mcafee Dons Bikes
23 Garrett Olsen Team Skyline
24 Marcus Cannon Bike Religion Teammate Top 5: Robert Angle
DNF Kayle Leo grande dope Surf City Cyclery/STERLING BMW
25 Kirk Gilligan Rock Racing
DNF Victor Ayala Michelob Ultra - La Grange +21
Finishers: Cat 1: 20   Cat 2: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip Bui Swami's Junior Development Team
2 Samuel Britton
3 Luis Alvarado S2C/Primal
4 Dakota Gracey Pacific Premier Bank Cycling Team
5 Nick Ramos Pacific Premier Bank Cycling Team
6 Jack Tucker Swami's Junior Development Team Teammate Win: Philip Bui
7 Davy Alfaro S2C/Primal Teammate Top 5: Luis Alvarado
8 Jonathan Paris Big Orange Cycling
9 Thomas Butterfield
10 Taylor Tongate Team Rokform
11 Steven Fuller Full Circle Cycling
12 Daniel Caldera ORNOT
13 Brad Williams POC + Ritte
14 Isac Reyes Southern California Velo
15 Felipe Castillo South Bay Wheelmen
16 David Fair Serious Cycling
17 Martin Suzman Best Chauffeured - Mazda - Pro Bike
18 Bryce Weber S2C/Primal Teammate Top 5: Luis Alvarado
19 Mark Slobom Best Chauffeured - Mazda - Pro Bike
20 Michael Piccirilli POC + Ritte
21 Tristan Orford POC + Ritte
22 Jose Laureanoramos Best Chauffeured - Mazda - Pro Bike
23 Eric Wright Best Chauffeured - Mazda - Pro Bike
24 Jon Budinoff
25 David Herrera Team Rokform
26 Austreverto Serafin Opprime Cycling Team
27 Lee Hodgin SPY GIANT RIDE p/b GQ-6
28 James Stocker Southern California Velo
29 Derek Johanson SPY GIANT RIDE p/b GQ-6
30 Tim Woo ORNOT
31 Hung Nguyen TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
32 Carlos Glines Best Chauffeured - Mazda - Pro Bike
Finishers: Cat 3: 31   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Oliver Bohlman R5 - Rock Racing
2 Luke Jones BBI-SIC Cycling
3 Dennis Grob OCW/Paramount Racing
4 Matt R larson Rock Sports Racing
5 Ben Foster Ritte Van Vlaanderen
6 Keven Sandoval Santa Monica BMW Helen's Cycles Rac
7 Thomas Rennier Michelob Ultra - La Grange +21
8 Joseph Santacruz Michelob Ultra - La Grange +21
9 Lee Crane Swami's Cycling Club
10 Thomas Nelson Swami's Cycling Club
11 Todd Schoenbaum Michelob Ultra - La Grange +21
12 Sean Price Velo Allegro
13 Abel Romero Team Velocity
14 Carlos Salazar Twin Star Racing
15 Ben Duong Paramount Racing Teammate Top 5: Dennis Grob
16 Michael Relth Michelob Ultra - La Grange +21
17 Enzo Flores LUX/Specialized by Cynergy
18 Torsten Zorn PAA/Empire Bikes
19 Christian Alburez
20 Brian Hickok Team Redlands
21 Peter Reyna Opprime Cycling Team
22 Rico Silva
23 Jorge Hernandez Cutters
24 Todd Moore PAA/Empire Bikes
25 Tanner Williams Team Rokform
26 Ian Merkel Dons Bikes
27 Joshua Sparks Rock Sports Racing Teammate Top 5: Matt R larson
28 Hector Morales Bicycle.net Racing Team
29 Christopher Cook Bicycle.net Racing Team
30 Davin Brooks
31 Andrew Riley Santa Barbara Bicycle Club/SBBC
32 John Deagon OTR Racing
33 Guillermo Roman Velo Club LaGrange
34 Einhard Buchheim Bicycle.net Racing Team
35 Gregory Vizzini Dons Bikes
36 Ernesto Jimenez Massachusetts Institute of Technolo
37 Edgar Noriega Roy's Cyclery Racing
38 Osvaldo Mora BMW Major Motion Development Team
39 Paul Thomas Cast a Shadow/Temecula Farmers/Brix
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 37   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tommy Liao PAA/Empire Bikes
2 Neal Kemp Big Orange Cycling
3 Ben Marshall PAA/Empire Bikes Teammate Win: Tommy Liao
4 Sebouh Bazikian
5 Jason Conley Rock Sports Racing
6 Daniel Gonzalez reta Opprime Cycling Team
7 Patrick Lanni
8 Sumner Norman UC Irvine Cycling
9 Cody Jung Moment Bicycles
10 Chris Hughes
11 Ian Schick Catalyst Racing
12 Steven Thorpe Big Orange Cycling Teammate Top 5: Neal Kemp
13 Jason Fucik PAA/Empire Bikes Teammate Win: Tommy Liao
14 Steve Walker Moment Bicycles
15 David Louvet Big Orange Cycling Teammate Top 5: Neal Kemp
16 Craig Miller Swami's Cycling Club
17 Quinn Kantor University of California-Irvine
18 Mike Heyes Twin Star Racing
19 Robert Cisneros
20 Michael Wright Big Orange Cycling Teammate Top 5: Neal Kemp
DNF Zach Ozborn
21 Manny Abascal PAA/Empire Bikes Teammate Win: Tommy Liao
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Whalen SPY GIANT RIDE p/b GQ-6
2 Kristabel Doebel-hickok UCI WPT: Team TIBCO-SVB
3 Shannon Castle Holliday Rock p/b Zoca
4 Emily Georgeson Monster Media Elite Women
5 Kathryn Donovan Colavita/Bianchi p/b Fine Cooking W
6 Samantha Heinrich Holliday Rock p/b Zoca
7 Nicole Brandt Monster Media Elite Women Teammate Top 5: Emily Georgeson
8 Dara Rogers Monster Media Elite Women Teammate Top 5: Emily Georgeson
9 Caitlin Laroche Monster Media Elite Women Teammate Top 5: Emily Georgeson
10 Suzanne Sonye Monster Media Elite Women Teammate Top 5: Emily Georgeson
11 Crystal Howard Holliday Rock p/b Zoca Teammate Top 5: Shannon Castle
12 Ruth Clemence Sisterhood of Cycling
13 Michelle Ignash Monster Media Elite Women Teammate Top 5: Emily Georgeson
14 Katherine Wymbs Massachusetts Institute of Technolo
15 Lisa Bowerman Michelob Ultra - La Grange +21
16 Rachel Cross Monster Media Elite Women Teammate Top 5: Emily Georgeson
DNF Daniela Garcia Michelob Ultra - La Grange +21
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 6   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Mulwitz Sisterhood of Cycling
2 Katherine Wymbs Massachusetts Institute of Technolo
3 Cindy Fenton Sisterhood of Cycling Teammate Win: Lauren Mulwitz
4 Melissa Ortega
5 April Kramer South Bay Wheelmen
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 1