Log In
Chain of Lakes Cycling Classic - Crit • Mar 1 2015
Partly Cloudy, 77 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anibal Garcia
2 Justin Pfaff Wizard Racing Development Team P/B
3 Josue Jr. perez
4 David Vargas
5 Tate Harper Wizard Racing Development Team P/B
6 Andrew Carver
7 Robert Comfort VeloBrew Cycling Club
8 James Harter Orlando Velo pb Asbestos.com
9 Jason Davis Compass Cycling Team
10 Miki Paulauskas LCTrainsmart Sports Club
11 Chad Conley East Point Track Club
12 Cody Sandford FloridaVelo
13 Beatty Wolverton Wizard Racing Development Team P/B Teammate Top 5: Justin Pfaff
14 Emile Therrien VeloBrew Cycling Club
15 Albert Mallari VeloBrew Cycling Club
16 Shay Soprenuk Orlando Velo pb Asbestos.com
17 Thomas Trevisani Orlando Velo
18 Chris Tricoli Team Kyles Bike Shop
19 Mateo Sanchez
20 Robert Meeks Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker
21 Mike Ferreiro
22 Greg Platt Compass Cycling Team
23 Miguel M bryon BOOM Development Team
24 Rhandie Thompson US Military Cycling Team
DNF Adam Skindel
DNF Daniel Ciuro
Finishers: Cat 3: 24   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Wolz
2 Chad Mow BOOM Development Team
3 Kyle Holt
4 Thomas Mariuti
5 David Hahn Steady Spin
6 Garrett Reel FloridaVelo
7 Hector Cabrera Team Kyles Bike Shop
8 Patrick Hartmann
9 Kyle Markel Team Kyles Bike Shop
10 Joseph Russello
11 Michael Stokes Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
12 Eric Kirby R & M
13 Shimran Ali VeloBrew Cycling Club
14 Chris Hardesty Team Kyles Bike Shop
15 Emilesr Therrien VeloBrew Cycling Club
16 Zachary West Advanced Cycles pb/Topview Sports
17 Carsten Canchola Orlando Road Club
18 Dominique Mcconnell Wizard Racing Development Team P/B
DNF Sean Mow BOOM Development Team Teammate Top 5: Chad Mow
19 Clayton Zinnert Wizard Racing Development Team P/B
DNF Kevin O'donnell Road Team
DNF David Kramer
DNF Edwin Calderon Advanced Cycles pb/Topview Sports
DNF Charles Casagrande Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker
Finishers: Cat 4: 22   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Hartmann
2 Andy Hale VeloBrew Cycling Club
3 Nicholas Tabares BOOM Development Team
4 Ignacio Benitez
5 Jonathan Stevens Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker
6 Matt Yarbrough Aeropro p/b AXIO Cycling Team
7 Ethan Audette Wizard Racing Development Team P/B
8 Benjamin Johns Ride N Roll Cyclery
9 Juan Carlos campo BOOM Development Team Teammate Top 5: Nicholas Tabares
10 Joey Baird
11 Jose Fernando tabares-ossa
12 Shawn Mello Team Roger C Peace
13 Trip Walpole
14 Alex Supik Interactive Metronome p/b Mega Cycl
15 Carlos Martinez West Coast Cycling
16 Brian Kohl US Military Cycling Team
17 Noah Bolin
18 Ismael Pimentel Interactive Metronome p/b Mega Cycl
DNF Ryan Dawson
19 Jonathan Tapanes Interactive Metronome p/b Mega Cycl
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicolas Raffinengo Interactive Metronome p/b Mega Cycl
2 Mason Mook Interactive Metronome p/b Mega Cycl Teammate Win: Nicolas Raffinengo
3 Ryan Heron Interactive Metronome p/b Mega Cycl Teammate Win: Nicolas Raffinengo
4 Price Edewaard RedEye Velo
5 Lawson Mcleod Triton Multisport Cycling Team
DNF Tyler Mlujeak Interactive Metronome p/b Mega Cycl Teammate Win: Nicolas Raffinengo
6 Tyler Griffin RedEye Velo Teammate Top 5: Price Edewaard
Finishers: Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Audette Wizard Racing Development Team P/B
2 Clayton Zinnert Wizard Racing Development Team P/B Teammate Win: Ethan Audette
3 Chase Forman Colavita Racing, Inc.
4 Marcel Maldonado Interactive Metronome p/b Mega Cycl
5 Carlo Roche Interactive Metronome p/b Mega Cycl
6 Jackson Mehr Aeropro p/b AXIO Cycling Team
7 Jacob Kelley Orlando Road Club
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Comfort VeloBrew Cycling Club
2 Edwin Calderon Advanced Cycles pb/Topview Sports
3 Jackson Griffin RedEye Velo
4 Emile Therrien VeloBrew Cycling Club Teammate Win: Robert Comfort
5 Beatty Wolverton Wizard Racing Development Team P/B
6 Eric Mcnees RedEye Velo
7 Josue Reyes Triton Multisport Cycling Team
8 Zachary West Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Top 5: Edwin Calderon
9 Carsten Canchola Orlando Road Club
10 Chad Hale RedEye Velo Teammate Top 5: Jackson Griffin
11 Dominique Mcconnell Wizard Racing Development Team P/B Teammate Top 5: Beatty Wolverton
12 Jimmy Bolen RedEye Velo Teammate Top 5: Jackson Griffin
13 Antonio Santana Orlando Road Club
14 Jonathan Tapanes Interactive Metronome p/b Mega Cycl
15 Alex Supik Interactive Metronome p/b Mega Cycl
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Sciba RedEye Velo
2 Sandor A. jr. delgado NCCF/ Team Specialized Juniors
3 Tate Harper Wizard Racing Development Team P/B
4 Nathaniel Worcester Interactive Metronome p/b Mega Cycl
5 Ismael Pimentel Interactive Metronome p/b Mega Cycl
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noah Mook Interactive Metronome Development
2 Spencer Griffin RedEye Velo
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Shott VeloBrew Cycling Club
2 Ernie Pena FloridaVelo
3 Yip Tsang Performance Team by Rossetti
4 Curtis Long VeloBrew Cycling Club Teammate Win: Owen Shott
5 Lazaro Mencia Advanced Cycles pb/Topview Sports
6 Pedro Medina Advanced Cycles pb/Topview Sports
7 Steven Mlujeak Interactive Metronome p/b Mega Cycl
8 Carlos Soler Vision Quest
9 Armando Hernandez
9 Brian Davis Compass Cycling Team
10 Scott Cugno Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
11 Oscar Flores CPO Bikes
12 Radulian Pop VeloBrew Cycling Club Teammate Win: Owen Shott
13 Didier Fresne FloridaVelo Teammate Top 5: Ernie Pena
14 Pablo Santa cruz FloridaVelo Teammate Top 5: Ernie Pena
15 Travis Gibbon VeloBrew Cycling Club Teammate Win: Owen Shott
16 Kevin Parker West Coast Cycling
17 Rolando Hernandez Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
18 Bradley Jefferson West Coast Cycling
19 Laurent Branlard Compass Cycling Team
20 Vance James VeloBrew Cycling Club Teammate Win: Owen Shott
21 Ryan Saylor Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
22 Adam Baskin Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
23 Mark Stein FloridaVelo Teammate Top 5: Ernie Pena
24 Jason Brandt Orlando Velo pb Asbestos.com
25 David Gay San Tan Racing
26 Kevin Abbate GS Palm Beach
27 Brian Davis Compass Cycling Team
28 Ethan Ensley US Military Cycling Team
29 David Reilly Vision Quest Coaching
30 Steven Kurth Treasure Coast Racing
31 Francisco Hernandez Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Top 5: Lazaro Mencia
32 Andres Munera Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
33 Greg Platt Compass Cycling Team
34 Marcin Rutkowski Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
35 Sean Stanron Compass Cycling Team
36 Amir Wexler CPO Bikes
37 Alan Korhonen West Coast Cycling
38 Andrew Miller VeloBrew Cycling Club Teammate Win: Owen Shott
DNF Michael Starr Compass Cycling Team
DNF Craig Duxbury Compass Cycling Team
DNF Richard Hendry R & M
DNF Grady Gosselin Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
DNF Chuck Holstein FloridaVelo Teammate Top 5: Ernie Pena
DNF James Perren QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
DNF Paulo Silva Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Top 5: Lazaro Mencia
DNF Nathan Rogut R & M
DNF Daniel Ciuro
DNF Tim Molyneaux Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Top 5: Lazaro Mencia
DNF Rainiel Sanchez Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Top 5: Lazaro Mencia
DNF Anthony Maisto FloridaVelo Teammate Top 5: Ernie Pena
DNF Michael Barman East Point Track Club
DNF Keith Litzell Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker
DNF Yampier Herrera Atlantic Shores Velo
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 23   Cat 3: 19   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Wolz
2 Charles Casagrande Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker
3 Kyle Holt
4 Justin Ruzicka
5 Paul Campbell Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
6 Brian Mcgarvey VeloBrew Cycling Club
7 Jason Lazarus Orlando Velo pb Asbestos.com
8 Juan Marrufo Sons of SeaSucker
9 Jonathan Stevens Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker Teammate Top 5: Charles Casagrande
10 Kyle Markel Team Kyles Bike Shop
11 Michael Cowart VeloBrew Cycling Club
12 Benjamin Johns Ride N Roll Cyclery
13 James Wong Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker Teammate Top 5: Charles Casagrande
14 Ivan Olarte
15 Alexis Fernandez West Coast Cycling
16 Jorge Mila Advanced Cycles pb/Topview Sports
17 Claudio Macieira Team Kyles Bike Shop
DNF Andrew Rothstein Blue Hills Cycling Club
18 Steven Ventura
DNF Roger Albertson US Military Cycling Team
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Glenn Schneider CPO Bikes
2 Shaun Redman GS Palm Beach
3 Carlos Soler Vision Quest
4 Anthony Maisto FloridaVelo
5 Mark Stein FloridaVelo
6 Randy Parker E3: Endurance/ Herbalife 24
7 Chuck Holstein FloridaVelo Teammate Top 5: Anthony Maisto
8 Steven Kurth Treasure Coast Racing
10 Christopher Olson VeloBrew Cycling Club
11 Brian Brown
12 Brian Mcgarvey VeloBrew Cycling Club
13 Brian Jones Racer Heads Sports and Leisure Club
14 Dallas Rose GearLink Racing INC.
15 Ken Schofield
16 David Reilly Vision Quest Coaching
17 Steve Noble Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker
18 Jorge Leon
19 Dwight Johnson Laurel Bicycle Club
20 John Doyle VeloBrew Cycling Club
21 Michael Rhoades Treasure Coast Racing
DNF James Perren QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
DNF Craig Duxbury Compass Cycling Team
22 Michael Starr Compass Cycling Team
DNF Mark Hewitt GS Palm Beach Teammate Top 5: Shaun Redman
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 8   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Randolph FloridaVelo
2 Richard Abreu
3 Marcus Watters Vision Quest Coaching
4 Julius Aulisio Treasure Coast Racing
5 Pete Loftis
6 Hector Torres Atlantic Shores Velo
7 John Butler Treasure Coast Cycling Association
8 Robert Tyler Orlando Road Club
9 Bernie Moye Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Schurman UCI CT: Lupus Racing Team
2 Bruno Moreira Aeropro p/b AXIO Cycling Team
3 Ricardo Hernandez
4 Yosmani Pol rodriguez dope Team Coco's
5 Steven Perezluha Isagenex / SeaSucker / Guttenplan C
6 Rolly Weaver Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
7 Yip Tsang
8 Owen Shott VeloBrew Cycling Club
9 Fredd Matute Performance Team by Rossetti
10 Darren Dowling Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker
11 Steven Mlujeak Interactive Metronome p/b Mega Cycl
12 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Development
13 Eric Stubbs Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
14 David Pavlik Isagenex / SeaSucker / Guttenplan C Teammate Top 5: Steven Perezluha
15 David Monismith Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
16 Ernie Pena FloridaVelo
17 Sandor A. jr. delgado NCCF/ Team Specialized Juniors
18 Mark Niiro ZOCA p/b Halo Sports
19 Roy Foley Aeropro p/b AXIO Cycling Team Teammate Top 5: Bruno Moreira
20 Darel Christopher Prima Tappa Cycling
21 Nathaniel Worcester Interactive Metronome p/b Mega Cycl
22 Julio Revoredo BOOM Development Team
23 Austin Venhuizen xXx Racing
DNF Andrew Raab CCB Racing
24 Jason Lopez Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
DNF Reid Mcclure
DNF Pablo Santa cruz FloridaVelo
DNF Andres Munera Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
DNF Scott Cugno Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
DNF Andrew Miller VeloBrew Cycling Club
DNF Jake Andrews Cherry St. Cycles
DNF Christopher Collins
DNF Christopher Mcgoovern
DNF Mathias Rasmussen
DNF Austin Sholly Cherry St. Cycles
DNF Marc Boults Aeropro p/b AXIO Cycling Team Teammate Top 5: Bruno Moreira
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 17   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michelle Blake Colavita Racing, Inc.
2 Sandra Rich Cycle Sport Concepts Tampa
3 Pippa Greenberg West Coast Cycling
4 Emily Cooper Wizard Racing Development Team P/B
5 Christina Markel Team Kyles Bike Shop
6 Tish Kelly FloridaVelo
7 Magdalena Cichon DelaFina
8 Tara Smith Team Kyles Bike Shop Teammate Top 5: Christina Markel
DNF Marjolein Pawlus Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker
9 Brande Kloster Advanced Cycles pb/Topview Sports
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madison Kriek FloridaVelo
2 Ava Sykes Wizard Racing Development Team P/B
3 Elizabeth Schuster FloridaVelo Teammate Win: Madison Kriek
DNF Jennie Maire DelaFina
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mallory Bryan R & M
2 Sophia Stock RND/Pinnacle Racing presented by VI
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ava Sykes Wizard Racing Development Team P/B
2 Gabriella Dixon Interactive Metronome p/b Mega Cycl
3 Melody Mcleod Triton Multisport Cycling Team
4 Ursula Humayun RedEye Velo
5 Anna Stock RND/Pinnacle Racing presented by VI
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Cooper Wizard Racing Development Team P/B
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lilly Mcleod Triton Multisport Cycling Team
2 Ryann Mcleod
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Fresne FloridaVelo
2 Jeanine Seeger CPO Bikes
3 Julie Jerue ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
4 Holly Beard R & M
5 Zoe Mullins TWENTY16 Devo presented by SHO-AIR
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3