Log In
Madera County Stage Race - TT • Mar 7 2015
Clear, 71 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Piper Muscle Milk/Specialized 00:22:45.0
2 Darin Morgan Michael David winery 00:22:48.0
3 Mckenzie Sampson Muscle Milk/Specialized 00:23:19.0 Teammate Win: Cameron Piper
4 David Priest One Way Cycling 00:23:35.0 Teammate Win: Cameron Piper
5 Sasha Kasas Metromint Cycling p/b The Freewheel 00:23:48.0
6 Jaycee Cary Michelob Ultra - La Grange +21 00:23:54.0
7 Terence Traughber POC + Ritte 00:23:54.0
8 Dakota Gracey Pacific Premier Bank Cycling Team 00:24:01.0
9 Chaz Turmon INTEGRITY RACING 00:24:07.0
10 Max Silverstein Metromint Cycling p/b The Freewheel 00:24:13.0 Teammate Top 5: Sasha Kasas
11 Joshua Webb Global CTI Cycling Team 00:24:16.0
12 Travis Keeney 00:24:17.0
13 Nick Gillock Michelob Ultra / La Grange 21+ 00:24:18.0
14 Connor Ellison Limitless Cycling 00:24:23.0
15 Ryan Jones Dolce Vita Freewheel 00:24:33.0
16 Edward Kronfli Velo Pasadena Racing Team 00:24:45.0
17 Geoffrey Bartz Limitless Cycling 00:24:37.0
18 Alexander Cabatic XMX race team P/b valley children's 00:24:43.0
19 Cole Davis Limitless Cycling 00:24:45.0
20 Matthew Sloan Team Spokesman Bicycles 00:24:46.0
21 Dustin Denton Michael David Winery/ Delta Velo 00:24:47.0 Teammate Top 5: Darin Morgan
22 Damian Gonzalez Michael David Winery Cycling Team 00:24:49.0 Teammate Top 5: Darin Morgan
23 Alex Smith Limitless Cycling 00:24:53.0
24 Bob Ehardt Folsom Bike/VW/Raley's 00:24:59.0
25 Eliot Logan Metromint Cycling p/b The Freewheel 00:25:01.0 Teammate Top 5: Sasha Kasas
26 Jordan Ruffino Limitless Cycling 00:25:11.0
27 Jasper Hodgson LIMITLESS CYCLING 00:25:15.0
28 Tyler Pearce Integrity Racing 00:25:18.0
29 Niklas Barreto SunPower Racing 00:25:22.0
30 Mike Russell TRU Cycling / Jax Bicycle Racing 00:25:26.0
31 Aria Kiani Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee 00:25:27.0
32 Tristan Orford POC + Ritte 00:25:34.0
33 Jove Graham Dayka Hackett 00:25:35.0
34 Scott Kingston Folsom Bike/VW/Raley's 00:25:35.0
35 Charlie Velez LeadOut Racing 00:26:00.0
36 Douglas Schaller Metromint Cycling p/b The Freewheel 00:26:04.0 Teammate Top 5: Sasha Kasas
37 James Brill Velo Club LaGrange/ Michelob Ultra 00:26:05.0
38 Joseph Griffith Rio Strada Racing 00:26:05.0
39 Sam Riegel Velo Pasadena racing team 00:26:27.0
40 Bladi Duran Big Orange Cycling 00:26:28.0
41 Erik Funk 00:26:33.0
42 Joshua Tipton Rio Strada Racing 00:26:44.0
43 George Ciordas Dayka-Hackett 00:27:24.0
44 Alex Velez LeadOut Racing 00:27:33.0
45 Leo Yip Limitless Cycling 00:27:40.0
46 Mark Fiori Folsom Bike/VW/Raley's 00:31:04.0
47 Elliot Grothe Carefast P/B Les Rois 00:42:57.0
Finishers: Cat 3: 44   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Booth Fulton Racing 00:23:20.0
2 Scott Wesson Davis Bike Club Race Team 00:24:24.0
3 Owen Mcgrath Dolce Vita Freewheel 00:24:29.0
4 Christopher Pimentel fulton racing 00:24:45.0 Teammate Win: Joseph Booth
5 Chris Levins Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:24:48.0
6 Zachary Moon Off the Front 00:24:56.0
7 Spencer Fields Rio Strada Racing 00:25:00.0
8 David Evans Velo Reno Cycling Team 00:25:02.0
9 Jeremy Tuttle Global CTI Cycling Team 00:25:04.0
10 Hoffman Cortes PAA/Empire Bikes 00:25:05.0
11 Dominik Cinka UCSB 00:25:06.0
12 Michael Leung Team Fremont/FFBC powered by Chipot 00:25:17.0
13 Machenzie Kilpatrick 00:25:17.0
14 Mark Cote Specialized 00:25:17.0
15 Timber Weiss Velo Reno 00:25:22.0
16 Michael Szerszunowicz PAA/Empire Bikes 00:25:26.0
17 Corey Nunez Velo Reno Cycling Team 00:25:36.0
18 Kyle Fiori Limitless Cycling 00:25:37.0
19 Jamin Chepernich Fulton Racing 00:25:54.0 Teammate Win: Joseph Booth
20 Anton Vynogradenko ZOCA p/b Halo Sports 00:26:03.0
21 Daneck Ronaldis noutai Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 00:26:03.0
22 Timmy Bauer limitless Cycling 00:26:20.0
23 Alexander Rosero Limitless Cycling 00:26:31.0
24 Lucas Anderson Polli Veloce 00:26:36.0
25 David Nicholas Fulton Racing 00:27:14.0 Teammate Win: Joseph Booth
26 Christopher Dugan Velo Reno 00:27:35.0
27 David Alcalay Limitless Cycling 00:28:53.0
28 Adam Kovac Velo Reno 00:28:58.0
Finishers: Cat 4: 27   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tommy Perkins SJBC 00:30:16.0
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Grefrath ThirstyBear p/b Akamai 00:22:08.0
2 Joseph Staron Team BP/Sierra Nevada/Reliable 00:22:44.0
3 Oliver Ryan Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 00:22:47.0
4 Jonathan Eropkin Chronos Racing p/b Easton Cycling 00:23:05.0
5 Nick Theobald Chronos Racing p/b Easton Cycling 00:23:25.0
6 Benjamin Albracht ArtsCyclery.com/ Schnur Racing 00:23:44.0
7 John Olsen art's cyclery/schnur racing 00:24:12.0
8 Graham Simpson Don Chapin Monterey Bay Racing Team 00:24:45.0
9 Steven Jones Don Chapin Monterey Bay Racing Team 00:24:47.0
10 Scott Cox Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 00:25:07.0 Teammate Top 5: Oliver Ryan
11 Christopher Brown Don Chapin Monterey Bay Racing Team 00:25:57.0
12 Jeremy Barnes Team BP/Sierra Nevada/Reliable 00:37:01.0 Teammate Top 5: Joseph Staron
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robb Herrick Revs Road Race 00:22:43.0
2 Robert Gonzalez Team Fremont / FFBC powered by Chip 00:24:24.0
3 Ben French Topsport 00:24:25.0
4 Alon Golan CoreTechs Cycling Team 00:24:41.0
5 Noah Campbell-lund Ol Republic/SHO-AIR 00:25:26.0
6 Joseph Bootier Colavita Racing 00:27:04.0
7 Tan Lo vang Integrity Racing p/b Integrity Roof 00:27:21.0
8 Brian Padgett Colavita Racing NorCal 00:27:49.0
9 David Veneski Off the Front 00:29:23.0
10 Jon Schlundt otf off the front racing 00:30:04.0
11 Kyle Daugherty Ol' Republic/SHO-AIR 00:35:01.0 Teammate Top 5: Noah Campbell-lund
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Lyons ThirstyBear p/b Akamai 00:22:19.0
2 Ron Amos Hammer/53x11 00:22:41.0
3 Roger Martin R4R-Make A Wish 00:23:29.0
4 Hunter Ziesing Hammer Nutrition/53x11 00:24:13.0
5 Chris Ott Chronos Racing p/b Easton Cycling 00:24:27.0
6 Kevin Miller Victory Velo Racing 00:24:35.0
7 David Albrecht Hammer/53x11 00:24:42.0 Teammate Top 5: Ron Amos
8 Rann Valdez R-4-R Make a wish 00:24:53.0 Teammate Top 5: Roger Martin
9 Dave Maminski Morgan Stanley/Team Specialized 00:25:11.0
10 Stone Beck Dayka-Hackett 00:25:16.0
11 Mark Dawson Fusion 00:25:24.0
12 Gus Gomez Pinnacle Racing 00:25:38.0
13 Shawn ^daly thirsty bear p/b akamai 00:26:00.0 Teammate Win: Tom Lyons
14 Stacy Vanhorn Core techs Racing team 00:26:37.0
15 David Baumgardner Global CTI Cycling Team 00:26:38.0
16 Michael Cochran East Sac Bike Shop 00:27:02.0
17 Eric Saltzman CoreTechs Cycling Team - TwT 00:34:03.0
18 Daniel Quirk ThirstyBear p/b Akamai 00:38:45.0 Teammate Win: Tom Lyons
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Holland Big Orange 00:24:43.0
2 Rob Lytle Cushman & Wakefield Racing 00:24:45.0
3 Allen Brumm SunPower Racing 00:25:03.0
4 Wes Barton Stage One 00:25:29.0
5 Mitch Karno Polli Veloce 00:25:46.0
6 Scott Torrence BIG ORANGE 00:26:01.0 Teammate Win: David Holland
7 Rockie Stevens Global CTI Cycling Team 00:26:03.0
8 Robert Martinez Michael David Winery Cycling Team 00:26:36.0
9 Greg Mitsuyoshi Dayka Hackett 00:26:37.0
10 Jim Davies Colavita NorCal 00:26:45.0
11 Michael Rizzo San Jose Bike Club 00:26:49.0
12 Patrick Norville Team BP/Sierra Nevada/Reliable 00:26:49.0
13 Kevin Emerzian Off the Front 00:26:49.0
14 Steve Gossett Colavita Racing NorCal 00:26:53.0
15 Troy Meier SBR p/b Stevens Bicycles 00:27:23.0
16 Steven Mueller 00:28:04.0
17 Troy Underwood Sacramento Golden Wheelmen 00:28:51.0
18 Matt Barr SBR 00:30:51.0
19 James Pettit none 00:34:05.0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 15   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Foster R4R-Make A Wish 00:22:47.0
2 Robert Napieralski Sacramento Golden Wheelmen 00:22:52.0
3 Thomas Coulter Morgan Stanley / Specialized Cyclin 00:22:52.0
4 Lawrence Nolan Team Specialized Racing Masters 00:23:07.0
5 David Montgomery 3ft- It's the law 00:23:31.0
6 Jon Ornstil unattached 00:23:33.0
7 Robert Montague 3Ft It's the Law 00:24:51.0 Teammate Top 5: David Montgomery
8 Tom Cesar Off The Front Racing Team 00:24:57.0
9 Scott Hollander Off The Front 00:25:10.0
10 Yehuda Packer CORE 00:25:12.0
11 Robert Downs Planet Bike 00:25:16.0
12 Jon Trimble MADDOG Racing p/b Microseal/Gq6 00:25:39.0
13 Douglas Gonda 3Ft - It's The Law 00:26:07.0 Teammate Top 5: David Montgomery
14 Steven Grusis Off The Front Racing Team 00:26:47.0
15 Michael Camarena Sierra Bicycle Werks 00:26:59.0
16 Joe Fabris Plus3 / Fightin' Bobas 00:27:25.0
17 Randy Armstrong SJBC 00:27:26.0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 11   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adrien Costa California Giant / Specialized 00:20:42.0
2 Dillon Caldwell Kryki Sports/Audi 00:22:01.0
3 Neilson Powless Hagens Berman U23 Cycling Program 00:22:08.0
4 Connor Spencer CoreTechs Elite Cycling Team 00:22:13.0
5 Christopher Harlanddunaway Herbalife p/b Marc Pro - Strava 00:22:24.0
6 Samuel Cerruti Herbalife p/b Marc Pro Strava 00:22:30.0
7 Walton Brush Irt pro cycling 00:22:35.0
8 Torey Philipp California Giant / Specialized 00:22:40.0 Teammate Win: Adrien Costa
9 Jack Maddux HOT TUBES DEVELOPMENT CYCLING TEAM 00:22:43.0
10 Sean Bennett HB-U23 00:22:52.0
11 Eric Brickler Data Driven Athlete Racing 00:23:09.0
12 Evan Murphy UCI CT: Lupus Racing Team 00:23:17.0
13 Christopher Wyman Pacific Premier Bank Cycling 00:23:20.0
14 Jason Saltzman Bear Development Team 00:23:28.0
15 Tommy Lucas Bear Development Team 00:23:29.0
16 Kyle Murphy Lupus Racing Team 00:23:30.0
17 William Myers Herbalife p/b Marc Pro - Strava 00:23:31.0 Teammate Top 5: Christopher Harlanddunaway
18 Ansel Dickey California Giant / Specialized 00:23:36.0 Teammate Win: Adrien Costa
19 Nathanael Christensen CoreTechs Elite Cycling Team 00:23:42.0 Teammate Top 5: Connor Spencer
20 Jonathan Christensen Limitless Cycling 00:24:06.0
21 Brian Funk Metromint Cycling p/b The Freewheel 00:24:13.0
22 Matthew Shackley Allegiant Travel pb Matt Smith Phys 00:24:23.0
23 Anthony Ferretti Amain.com Cycling Team 00:24:27.0
24 Jared Prince CoreTechs Elite Cycling Team 00:24:40.0 Teammate Top 5: Connor Spencer
25 Todd Stone VuMedi Cycling Team 00:25:09.0
26 Andrew Biscardi VuMedi Cycling Team 00:25:23.0
27 Corey Duren Amain.com Cycling Team 00:25:44.0
28 Joshua Cox XMX Racing P/B Valley Childrens Hos 00:26:05.0
29 Sunil Jagadish Muscle Milk/Specialized 00:26:15.0
30 Juho Lahti Bear Development Team 00:26:15.0
31 Owen Gillott Hagens Berman U23 00:28:23.0
32 Brennan Percy Amain.com Cycling Team 00:28:39.0
33 Ryan Oakes Amain.com Cycling Team 00:29:11.0
34 David Benkoski VuMedi Cycling Team 00:29:32.0
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 14   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Gieschen B4T9 00:26:21.0
2 Grace Chuchla Stanford University 00:27:40.0
3 Kieran Devere Limitless Cycling Racing Team 00:29:01.0
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tiffany Meyers Stage One 00:27:04.0
2 Kelly Mclaughlin B4T9 Master's Women's Cycling Team 00:28:28.0
3 Christy Smith ThirstyBear p/b Akamai 00:30:00.0
4 Monica Daugherty Ol' Republic/SHO-AIR 00:30:57.0
5 Susi Lamoutte B4T9 00:31:27.0
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Camille Deluca-flaherty San Jose Bicycle Club 00:25:38.0
2 Andi Smith SJBC 00:27:14.0
3 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:27:23.0
4 Heidi Littenberg Reno Wheelmen 00:27:37.0
5 Heidi Fraser Pen Velo Racing/Summit Bicycles 00:28:12.0
6 Narda Roushdi Berkeley Bike Club 00:30:53.0
7 Sara Stearns Peninsula Velo Racing/Summit Bicycl 00:35:23.0
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leah Thomas Metromint Cycling P/B The Freewheel 00:24:04.0
2 Joanna Bechtel Metromint Cycling p/b The Freewheel 00:24:18.0 Teammate Win: Leah Thomas
3 Sara Clafferty Team TIBCO-SVB 00:24:40.0
4 Melanie *wong ICE Sportswear p/b Pinnacle Racing 00:24:51.0
5 Diane Moug Folsom Bike/Trek 00:25:02.0
6 Felicia Gomez ICE Sportswear p/b Pinnacle Racing 00:25:10.0
7 Alessandra Sales ICE Sportswear p/b Pinnacle Racing 00:25:13.0 Teammate Top 5: Melanie *wong
8 Marissa Axell Metromint Cycling p/b The Freewheel 00:25:17.0 Teammate Win: Leah Thomas
9 Danielle Haulman Folsom Bike/Trek 00:25:52.0 Teammate Top 5: Diane Moug
10 Christina Bonnington Metromint Cycling p/b The Freewheel 00:26:17.0 Teammate Win: Leah Thomas
11 Emily Matheu Metromint Cycling p/b The Freewheel 00:26:41.0 Teammate Win: Leah Thomas
12 Kerry Stivaletti Metromint Cycling p/b The Freewheel 00:26:48.0 Teammate Win: Leah Thomas
13 Suzanne Hamilton 00:27:20.0
14 Elise Hazlewood Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 00:27:40.0
15 Judith Wexler Folsom Bike/Trek 00:27:44.0 Teammate Top 5: Diane Moug
16 Lindsay Myers UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top 00:28:30.0
17 Mary Ellen ash Metromint Cycling 00:31:00.0 Teammate Win: Leah Thomas
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 7   Cat ?: 1