Log In
Icebreaker Time Trial • Feb 28 2015
Clear, 50 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adrian Magun Cycle U / Apex Racing 28:35.89
2 Calvin Reinholtz Shuksan Velo Club Race Team 31:31.17
3 Winston Hackett Cycle U 34:21.73
4 Connor Gizinski Cycle U 35:00.13
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Bolt Narrows Velo Cycling 29:08.76
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Layton Carroll- novack Cycle U / Apex Racing 24:25.44
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trey Trefry Rad Racing NW 31:04.18
2 Parker King Rad Racing NW 31:26.04 Teammate Win: Trey Trefry
3 Alexander Bennett Cycle U 33:33.16
4 Jack Harris Cycle U 33:47.90
5 Itai Malakoff Cycle U 39:31.64
DNF Parker Casazza Cycle U DNF
Finishers: Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Carroll SCCA/Starbucks Cycling 24:41.88
2 Erik Anderson Olympia Orthopaedic Associates 26:00.10
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Bell Cycle U / Apex Racing 24:59.28
2 Hani Atassi Cycle U / Apex Racing 25:26.34 Teammate Win: Thomas Bell
3 Bob Bautista Cycle U / Apex Racing 27:06.82 Teammate Win: Thomas Bell
4 Mark Clausen Cucina Fresca Cycling Team 27:21.46
5 Josh Bennett Shuksan Velo Club 28:25.02
6 Benjamin Sommers 29:25.60
7 James Wright Cucina Fresca Cycling Team 31:52.06 Teammate Top 5: Mark Clausen
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Smith SCCA/Starbucks Cycling 22:06.63
2 Martin Turek PC4Men Cycling 23:09.83
3 Nikos Mills Garage Racing 23:25.96
4 Eric Reid Olympia Orthopaedic Associates 23:57.08
5 Rob Campbell Green Bike Team 24:02.67
6 John Clouse Hagens Berman-Society Consulting 24:05.28
7 Eric Schuman TÍte de la Course Cycling 24:14.79
8 Dan Swanson HSP 24:26.98
9 Cameron Williams Cycle U / Apex Racing 24:31.68
10 Zqwan Peterson Cucina Fresca Cycling Team 24:37.76
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brett Gaspers Cycle U / Apex Racing 23:18.80
2 Steve Walker Cycle U / Apex Racing 23:30.68 Teammate Win: Brett Gaspers
3 Timothy Reinholtz Shuksan Velo Club Race Team 23:38.12
4 Todd Mortensen Herriott Sports Performance 23:57.38
5 Nathan Cranston Shuksan Velo Club Race Team 23:57.72
6 Clint Schneider HSP 23:58.57
7 Scott Urquhart 24:14.98
8 Tom Fryer Fanatik Bike Co. Cycling Team 24:22.92
9 Francisco Pons PC4Men Cycling 24:27.99
10 Mark Watson Fischer Plumbing Cycling Team 24:46.63
11 Pat Miller Hagens Berman-Society Consulting 24:47.59
12 James Buchanan Cucina Fresca Cycling Team 24:48.12
13 Michael Leonard Reliant Recovery Water p/b Old Town 24:48.13
14 Sean Maginness Cycle U / Apex Racing 24:55.05 Teammate Win: Brett Gaspers
15 Tiff Koehn Fischer Plumbing Cycling Team 24:59.57
16 James Mckee Cycle U / Apex Racing 25:02.13 Teammate Win: Brett Gaspers
17 Christopher Nelson Reliant Recovery Water p/b Old Town 25:18.90
18 Greg Hoglund HSP 25:31.12
19 David Inadomi SCCA/Starbucks Cycling 25:44.57
20 Chris Mahan Cucina Fresca Cycling Team 25:46.63
21 John Mcconnell Tacoma Bike Racing Team 26:21.06
22 Jim Wallingford Cycle U / Apex Racing 26:21.91 Teammate Win: Brett Gaspers
23 Scott Stout Hagens Berman-Society Consulting 26:36.68
24 David Mckinnie Cycle U / Apex Racing 26:43.67 Teammate Win: Brett Gaspers
25 Scott Mcbride HSP 26:48.41
26 Kent Hu Hagens Berman-Society Consulting 27:25.13
27 Thomas Catalina SCCA/Starbucks Cycling 27:28.40
28 Arno Harteveld 27:48.59
29 Curtis Hutchins 27:49.25
30 John Lam Bikesale / VOLKL 27:51.93
31 Arthur Brummett 27:56.56
32 Terry Wadkins 28:54.86
33 Doug Chapman 29:27.58
34 Greg Gizinski 31:44.43
DNF Ben Brauer DNF
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 15   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chadwick Clarke Shuksan Velo Club Race Team 22:23.85
2 Todd Baumeister Cycle U / Apex Racing 22:41.77
3 Rick Benson Fischer Plumbing Cycling Team 22:57.99
4 Ingy Dot net Union Bay Cycling/Bikesale.com 23:06.68
5 Sean Phillips Garage Racing 23:42.68
6 Craig Hammond Union Bay Cycling/Bikesale.com 23:49.83
7 Peter Miller Apex Racing Team 23:59.61 Teammate Top 5: Todd Baumeister
8 Nick Duckstein Union Bay Cycling/Bikesale.com 24:02.01 Teammate Top 5: Ingy Dot net
9 John Kodin Shuksan Velo Club 24:05.19
10 John Alving Cycle U / Apex Racing 24:31.27 Teammate Top 5: Todd Baumeister
11 Steve Green HSP 24:41.18
12 Paul Coffee Tacoma Bike 24:42.38
13 David Katz Union Bay Cycling/Bikesale.com 24:48.54 Teammate Top 5: Ingy Dot net
14 John Rodgers MisFitz Cycling Team 24:54.78
15 Bruce Krebs SCCA/Starbucks Cycling 24:56.03
16 Glenn Brihagen Cycle U / Apex Racing 25:09.86 Teammate Top 5: Todd Baumeister
17 Jim Peot Fischer Plumbing Cycling Team 25:10.07 Teammate Top 5: Rick Benson
18 Joe Bowen Seattle Super Squadra 25:37.26
19 Jeffery Patterson Reliant Recovery Water p/b Old Town 25:40.04
20 Steve Matson Reliant Recovery Water p/b Old Town 25:46.69
21 Dan Austad Tacoma Bike Racing Team 25:46.76
22 Larry Baker Reliant Recovery Water p/b Old Town 25:49.39
23 Michael Smith Bike Masters- WA 25:50.55
24 Richard Daifuku Emerald City Cycling Club 26:15.08
25 Bukie Mabayoje Bike n Hike Giant Continental 26:26.96
26 Steven Vanderstaay 27:01.37
27 Craig Powers Union Bay Cycling/Bikesale.com 27:10.96 Teammate Top 5: Ingy Dot net
28 Mark Follmer 27:18.80
29 Thomas Donohue Cucina Fresca Cycling Team 27:19.33
30 Steve Breaux 27:30.22
31 Don Preiss 27:31.59
32 Len Unger Hagens Berman-Society Consulting 27:36.22
33 Dale Harless Cycle U / Apex Racing 27:44.87 Teammate Top 5: Todd Baumeister
34 Gary Magonigle US Military Cycling Team 28:12.32
35 Dennis Mooney Olympia Orthopaedic Associates 28:35.90
36 Mike Smith 29:03.65
37 Guy Haycock 29:15.19
38 Robert Dallain 29:23.69
39 Erie Stone 29:33.05
40 George Frasier 31:36.55
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 8   Cat 4: 14   Cat 5: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colby Wait-molyneux 20:57.02
2 James Stangeland Keller Rohrback Cycling 21:09.00
3 Colin Gibson Keller Rohrback Cycling 21:10.49
4 Ian Tubbs Audi 21:25.06
5 Bradford Kilcline HSP 21:32.39
6 Steven Wilssens Audi 21:37.73
7 Dustin Van wyck HSP 21:37.97 Teammate Top 5: Bradford Kilcline
8 Brian Hitchcock HSP 21:40.41 Teammate Top 5: Bradford Kilcline
9 Bill Booth Cycle U / Apex Racing 21:59.24
10 Theodore Schwartz HSP 22:00.53 Teammate Top 5: Bradford Kilcline
11 Andrew Easley Olympia Orthopaedic Associates 22:03.73
12 Neal Joslyn Hagens Berman-Society Consulting 22:32.31
13 Eric Cockrell HSP 22:33.00 Teammate Top 5: Bradford Kilcline
14 Jason Cemanski Cycle U / Apex Racing 22:37.89
15 David Richter UCI CT: Jamis Hagens Berman 22:41.40
16 David Chipchase Olympia Orthopaedic Associates 22:47.75
17 Bart Hawkinson Therapeutic Associates Racing 23:06.24
18 Andrew Austin Therapeutic Associates Racing 23:08.01
19 Nathaniel Pitts HSP 23:24.64 Teammate Top 5: Bradford Kilcline
DNF Alex Telitsine Cycle U / Apex Racing DNF
20 John O'donnell Stranamanti Cycling 23:25.23 Teammate Top 5: James Stangeland
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Vaughn Wenatchee Valley Velo 22:02.60
2 Kelly Jablonski 22:17.60
3 Pierrebernard Thiffault Hagens Berman-Society Consulting 22:26.24
4 Jesse Nofziger SCCA/Starbucks Cycling 22:52.90
5 Aaron Griffith SCCA/Starbucks Cycling 23:05.33
6 Eric Reid Olympia Orthopaedic Associates 23:06.46
7 Ludo Max HSP 23:19.21
8 Ronald Sielinski Therapeutic Associates Racing 23:30.16
9 Andrew Shirey Audi 23:38.77
10 Bart Heer SCCA/Starbucks Cycling 23:39.15 Teammate Top 5: Jesse Nofziger
11 Craig Hammond Union Bay Cycling/Bikesale.com 23:48.18
12 Erik Spring Audi 23:56.53
13 Tim Farrell SCCA/Starbucks Cycling 24:00.73 Teammate Top 5: Jesse Nofziger
14 Damon Wyatt Bikesport Racing 24:12.73
15 Adam Kaufman Bike Masters- WA 24:31.73
16 Alex Votry Therapeutic Associates Racing 24:43.30
17 Edward Rosenberg SCCA/Starbucks Cycling 24:59.78 Teammate Top 5: Jesse Nofziger
18 Clark Smithson Hagens Berman-Society Consulting 25:32.44 Teammate Top 5: Pierrebernard Thiffault
19 Avi Mahan Garage Racing 25:41.45
Finishers: Cat 3: 18   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Toland Audi 21:09.17
2 Jonathon Levie Cycle U / Apex Racing 22:11.30
3 Sean Mcgraw Hagens Berman-Society Consulting 22:45.32
4 Dan Warner Blue Rooster/ScanSnap 23:01.89
5 Abdean Smith Baddlands Cycling Club 23:16.09
6 Zach Goodin Cycle U / Apex Racing 23:50.66
7 Jeremiah Jensen Hagens Berman-Society Consulting 23:55.22 Teammate Top 5: Sean Mcgraw
8 Tobias Holgers Garage Racing 24:01.17
9 Lloyd Lints Cucina Fresca Cycling Team 24:10.68
10 Dave Preston Cycle U / Apex Racing 24:14.76 Teammate Top 5: Jonathon Levie
11 Alec Osenbach Hagens Berman-Society Consulting 24:16.11 Teammate Top 5: Sean Mcgraw
12 Casey Mcgee Shuksan Velo Club Race Team 24:20.11
13 Colin Mckenna Therapeutic Associates Racing 24:22.67
14 James Shimada Cucina Fresca Cycling Team 24:30.00
15 Scott Miller Unattached 24:35.32
16 Julian Soh Olympia Orthopaedic Associates 24:45.68
17 Matthew Radcliff Audi 24:47.60 Teammate Win: Jack Toland
18 Jason Corbridge SCCA/Starbucks Cycling 24:48.37
19 Adrien Mccosker Hagens Berman-Society Consulting 24:51.48 Teammate Top 5: Sean Mcgraw
20 Justin Forth 24:51.90
21 Francis Luu 25:02.28
22 Colin Corbin Olympia Orthopaedic Associates 25:20.53
23 James Bishop Cycle U / Apex Racing 25:23.55 Teammate Top 5: Jonathon Levie
24 Andy Foltz Cucina Fresca Cycling Team 25:30.10
25 Michael Keller Bikesport Racing 25:30.75
26 Jesse Llona Cycle U / Apex Racing 25:31.09 Teammate Top 5: Jonathon Levie
27 Anthony Visone Union Bay Cycling/Bikesale.com 25:48.14
28 Daryl Strasser Cucina Fresca Cycling Team 25:53.21
29 Spencer Mahan Garage Racing 25:56.30
30 Larry Baker Reliant Recovery Water p/b Old Town 26:12.91
31 Cass Dimitroff Shuksan Velo Club Race Team 26:14.23
32 Brendan Lanctot Hagens Berman-Society Consulting 26:39.82 Teammate Top 5: Sean Mcgraw
33 Seth Sivinski 26:43.58
34 Benjamin King Rad Racing NW 27:11.88
35 Jacob Kallman 27:15.84
36 James Howeth Blue Rooster/ScanSnap 27:22.80 Teammate Top 5: Dan Warner
37 Peter Snoblin Cucina Fresca Cycling Team 27:24.29
38 Zachary Jim 27:30.38
39 Joshua Simmons Reliant Recovery Water p/b Old Town 27:35.36
40 Thomas Catalina SCCA/Starbucks Cycling 27:51.26
41 Chris Leque Cycle U / Apex Racing 28:07.91 Teammate Top 5: Jonathon Levie
42 Ludwig Vollers Bikesale / VOLKL 28:08.74
43 Harsh Chiplonkar 28:10.95
44 Michael Lynch Blue Rooster/ScanSnap 28:14.51 Teammate Top 5: Dan Warner
45 Wesley Toller 28:38.99
46 Brennan Hodgins Cycle U / Apex Racing 30:06.59 Teammate Top 5: Jonathon Levie
47 Rick Crawford 30:06.98
48 Standley Douglas 30:07.95
49 Joshua Leahy Union Bay Cycling/Bikesale.com 30:34.00
DNF Mark Rogers Hagens Berman-Society Consulting DNF Teammate Top 5: Sean Mcgraw
DNF Scott Patton Central Washington University DNF
DNF Cody Novak DNF
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 23   Cat 5: 20   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jasmine Soh Rad Racing NW 29:24.50
2 Hayden Gizinski Cycle U 31:47.90
3 Alexandria Dragt Rad Racing NW 34:19.80 Teammate Win: Jasmine Soh
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Graff Reliant Recovery Water p/b Old Town 25:53.86
2 Gina Kavesh Bikesale / VOLKL 26:00.87
3 Jodie Bolt Reliant Recovery Water p/b Old Town 26:21.79 Teammate Win: Beth Graff
4 Christine Denis HSP 26:32.54
5 Jessie Hickel Jet City Velo 27:36.52
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sheila Croft Hagens Berman-Society Consulting 25:46.39
2 Michelle Murphy 26:05.55
3 Deenie Robertson Jet City Velo 26:16.51
4 Beth Pfost SCCA/Starbucks Cycling 26:46.06
5 Kelly Mckean 26:57.54
6 Lisa Worthington Bikesale / VOLKL 27:15.16
7 Susanne Smith Bike Masters- WA 27:22.16
8 Tina Ziegler SCCA/Starbucks Cycling 27:58.01 Teammate Top 5: Beth Pfost
9 Colleen Welch Olympia Orthopaedic Associates 27:59.85
10 Ann Sloan 28:22.39
11 Lola Jacobsen 28:35.30
12 Allison Snow 28:35.53
13 Heather Wilsonmccarty Team Group Health 28:52.59
14 Mary Foster Team Group Health 29:13.02
15 Stacy Munn Team Group Health 29:28.17
16 Angela Cudone-sheridan SCCA/Starbucks Cycling 29:49.54 Teammate Top 5: Beth Pfost
17 Debbie Thomas Olympia Orthopaedic Associates 30:18.32
18 Jessica Lynn Team Group Health 30:38.29
19 Michelle Jack Team Group Health 30:39.41
20 Karen Doherty SCCA/Starbucks Cycling 30:54.59 Teammate Top 5: Beth Pfost
21 Diana Hull 31:12.52
22 Karen Steen Olympia Orthopaedic Associates 31:20.66
23 Cindy Medlin Olympia Orthopaedic Associates 31:53.02
24 Jean Fisher Olympia Orthopaedic Associates 33:32.66
25 Holly Young Team Group Health 34:33.63
Finishers: Cat 4: 20   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Youmans Kryki Sports 23:35.17
2 Annemarije Rook Team Group Health 24:18.91
3 Katherine Reinhart Puget Sound Cycling Club 24:42.49
4 Michele Conrad Keller Rohrback Cycling 24:44.05
5 Heather Nielson Monster Media Elite Women 25:22.65
6 Sarah Carroll SCCA/Starbucks Cycling 28:46.54
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Yakely Herriott Sports Performance 23:52.28
2 Megan Doherty SCCA/Starbucks Cycling 24:43.52
3 Taldi Walter Team Group Health 25:11.35
4 Carly Tu Hagens Berman-Society Consulting 25:30.78
5 Gina Estep Team Group Health 25:34.73
6 Alicia King Hagens Berman-Society Consulting 26:05.54
7 Jodie Bolt Reliant Recovery Water p/b Old Town 26:18.17
8 Nicole Weiss Team Group Health 26:41.37 Teammate Top 5: Taldi Walter
9 Karen Hutchins US Military Cycling Team 27:24.39
10 Jennifer Burke Baddlands Cycling Club 28:21.52
11 Elizabeth Adams Hagens Berman-Society Consulting 29:13.02 Teammate Top 5: Carly Tu
12 Karen Wilkinson Team Group Health 29:32.76 Teammate Top 5: Taldi Walter
Finishers: Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Strong 26:10.06
2 Cara Machacek Team Group Health 26:16.34
3 Melodie Hewitt Hagens Berman-Society Consulting 26:17.05
4 Debbie Mcfarland SCCA/Starbucks Cycling 26:31.04
5 Julie Vieselmeyr 26:33.28
6 Amanda Heep Team Group Health 27:19.67
7 Amanda Loser SCCA/Starbucks Cycling 27:39.02 Teammate Top 5: Debbie Mcfarland
8 Olga Magun Team Group Health 27:49.03 Teammate Top 5: Cara Machacek
9 Emily Alexander SCCA/Starbucks Cycling 27:49.19 Teammate Top 5: Debbie Mcfarland
10 Laura Jeddeloh Team Group Health 27:56.58 Teammate Top 5: Cara Machacek
11 Alisha Jones Hagens Berman-Society Consulting 28:22.02 Teammate Top 5: Melodie Hewitt
12 Stephanie Halamek SCCA/Starbucks Cycling 28:39.80 Teammate Top 5: Debbie Mcfarland
13 Moriah Patashnik Team Group Health 28:49.61 Teammate Top 5: Cara Machacek
14 Lavonne Wilson Team Group Health 29:39.91 Teammate Top 5: Cara Machacek
15 Heather Wilsonmccarty Team Group Health 29:40.05 Teammate Top 5: Cara Machacek
16 Courtney King SCCA/Starbucks Cycling 29:43.59 Teammate Top 5: Debbie Mcfarland
17 Chelsey Cooley 29:51.39
18 Jaymee Armstrong 30:02.64
19 Paula Froke Team Group Health 30:07.66 Teammate Top 5: Cara Machacek
20 Sandi Navarro Team Group Health 30:17.60 Teammate Top 5: Cara Machacek
21 Kathleen Demaria Team Group Health 30:26.54 Teammate Top 5: Cara Machacek
22 Noelle Dwarzski 30:49.50
23 Joanna Klimczak Team Group Health 31:17.61 Teammate Top 5: Cara Machacek
24 Melyssa Lynch Team Group Health 32:37.91 Teammate Top 5: Cara Machacek
25 Erin Johnson Shuksan Velo Club Race Team 32:52.11
26 Tracy Chen Spokeswomen Racing 33:28.93
27 Lydia Douglas 34:15.08
28 Kylie Lynch Team Group Health 34:43.58 Teammate Top 5: Cara Machacek
29 Jennifer Kwan Husky Cycling - University of Washi 36:28.91
Finishers: Cat 4: 25   Cat 5: 1   Cat ?: 3