Log In
DU Club Cycling Criterium • Mar 8 2015
Partly Cloudy, 46 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dean Haas Fort Lewis College 0:00:00
1
2 Noah Granigan University of Colorado Boulder 0:00:00
2
3 Michael Gaines Colorado State University 0:00:00
3
4 Bill Golembieski University of Colorado Boulder 0:00:00
4
5 Lucas Wardein Fort Lewis College 0:00:00
5
Teammate Win: Dean Haas
6 Zack Lavergne Colorado Mesa University 0:00:00
6
6 Edwin Supple Colorado School of Mines 0:00:00
6
8 Kit Recca Colorado School of Mines 0:00:00
8
9 George Simpson Colorado State University 0:00:00
9
Teammate Top 5: Michael Gaines
10 Maxx Chance University of Colorado Boulder 0:00:00
10
Teammate Top 5: Noah Granigan
11 Ian Whaley Colorado State University 0:00:00
11
Teammate Top 5: Michael Gaines
12 Troy Meeker Fort Lewis College 0:00:00
12
Teammate Win: Dean Haas
13 Garrett Brown University of Colorado Boulder 0:00:00
13
Teammate Top 5: Noah Granigan
14 Jarred Jordan Colorado Mesa University 0:00:00
14
15 Grant Vanhoose Colorado State University 0:00:00
15
Teammate Top 5: Michael Gaines
16 Jackson Long University of Colorado Boulder 0:00:00
16
Teammate Top 5: Noah Granigan
17 Colt Peterson University of Colorado Boulder 0:00:00
17
Teammate Top 5: Noah Granigan
18 Andrew Hemesath Colorado School of Mines 0:00:00
18
18 Emmanuel Gagne Fort Lewis College 0:00:00
18
Teammate Win: Dean Haas
20 Sepp Kuss University of Colorado Boulder 0:00:00
20
Teammate Top 5: Noah Granigan
21 Austin Stephens University of Colorado Boulder 0:00:00
21
Teammate Top 5: Noah Granigan
22 Chad Young Colorado School of Mines 0:00:00
22
23 Zack Noonan Fort Lewis College 0:00:00
23
Teammate Win: Dean Haas
24 William Tourtillot Colorado State University 0:00:00
24
Teammate Top 5: Michael Gaines
24 Spencer Oswald Colorado Mesa University 0:00:00
24
26 Andre Szlendak University of Colorado Boulder 0:00:00
26
Teammate Top 5: Noah Granigan
27 Nicolas Jimenez Colorado School of Mines 0:00:00
27
27 Quint Berkemeier Colorado Mesa University 0:00:00
27
29 Marcel Davidse University of Colorado Boulder 0:00:00
29
Teammate Top 5: Noah Granigan
30 Gregory Seymour Colorado State University 0:00:00
30
Teammate Top 5: Michael Gaines
31 Nathan Seaford Fort Lewis College 0:00:00
31
Teammate Win: Dean Haas
32 Stephen Cochran Colorado Mesa University 0:00:00
32
33 Peter Behm Fort Lewis College 0:00:00
33
Teammate Win: Dean Haas
34 Jacob Pratt Colorado State University 0:00:00
34
Teammate Top 5: Michael Gaines
35 Cyrus Pearo University of Denver 0:00:00
35
36 Oinatz Uribe University of Colorado Denver 0:00:00
36
DNF Michael Chifala University of Colorado Boulder 0:00:00
36
Teammate Top 5: Noah Granigan
DNF Taylor Schmidt Colorado School of Mines 0:00:00
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 7   Cat 3: 14   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simon Demby-myers Colorado School of Mines 0:00:00
1
2 Andrew Faturos Colorado State University 0:00:00
2
3 Dylan Fox University of Colorado Boulder 0:00:00
3
4 Aidan Palmer Fort Lewis College 0:00:00
4
5 Carl Sechrist University of Colorado Boulder 0:00:00
5
6 Brendan Lee University of Colorado Boulder 0:00:00
6
7 Kevin Housh University of Colorado Denver 0:00:00
7
8 Charles Dorchester Colorado State University 0:00:00
8
Teammate Top 5: Andrew Faturos
9 Simon Pendleton University of Colorado Boulder 0:00:00
9
Teammate Top 5: Dylan Fox
10 Joshua Murdock Metropolitan State University of De 0:00:00
10
11 Evan Mega Colorado College 0:00:00
11
12 Rees York Colorado State University 0:00:00
12
Teammate Top 5: Andrew Faturos
13 Devon Baummer University of Colorado Boulder 0:00:00
13
Teammate Top 5: Dylan Fox
14 Jake Wands Colorado School of Mines 0:00:00
14
Teammate Win: Simon Demby-myers
15 Miles Whedbee Colorado State University 0:00:00
15
Teammate Top 5: Andrew Faturos
16 Garrett Gerchar University of Colorado Boulder 0:00:00
16
Teammate Top 5: Dylan Fox
17 Gabriel Gutierrez flores Colorado Mesa University 0:00:00
17
DNF Kevin Mcgraw Colorado State University 0:00:00
18
Teammate Top 5: Andrew Faturos
18 Evan Kiesow butt Colorado State University 0:00:00
18
Teammate Top 5: Andrew Faturos
DNF Andrew Daniels University of Denver 0:00:00
DNF Zack Morgan University of Colorado Boulder 0:00:00 Teammate Top 5: Dylan Fox
DNF Forrest Russell Colorado Mesa University 0:00:00
DNF Joshua French Colorado School of Mines 0:00:00 Teammate Win: Simon Demby-myers
DNF Sebastian Sturges Colorado State University 0:00:00 Teammate Top 5: Andrew Faturos
DNF James Hilyer Fort Lewis College 0:00:00 Teammate Top 5: Aidan Palmer
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 21   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Bloesser Colorado State University 0:00:00
1
2 Josh Lawrence University of Colorado Boulder 0:00:00
2
3 Dan Mcmahon Colorado School of Mines 0:00:00
3
4 Derek Hall US Air Force Academy 0:00:00
4
5 Andrew Hood US Air Force Academy 0:00:00
5
6 Connor Natzke Colorado School of Mines 0:00:00
6
7 Tyler Rickett US Air Force Academy 0:00:00
7
Teammate Top 5: Derek Hall
8 Clint Sawyer Colorado State University 0:00:00
8
Teammate Win: Kyle Bloesser
9 Ethan Pearl Colorado State University 0:00:00
9
Teammate Win: Kyle Bloesser
10 Tucker Keren Colorado State University 0:00:00
10
Teammate Win: Kyle Bloesser
11 Jose Baez US Air Force Academy 0:00:00
11
Teammate Top 5: Derek Hall
12 Daniel Mattox University of Denver 0:00:00
12
13 Christopher Dambrosio University of Colorado Boulder 0:00:00
13
Teammate Top 5: Josh Lawrence
14 Wyatt Stanland University of Denver 0:00:00
14
15 Ian Parker University of Denver 0:00:00
15
16 Dakota Troudt University of Northern Colorado 0:00:00
16
17 Geordon Taylor Fort Lewis College 0:00:00
17
18 Michael Guida University of Colorado Boulder 0:00:00
18
Teammate Top 5: Josh Lawrence
19 Patrick French US Air Force Academy 0:00:00
19
Teammate Top 5: Derek Hall
20 Colin Grey University of Colorado Boulder 0:00:00
20
Teammate Top 5: Josh Lawrence
21 James Sutton Colorado State University 0:00:00
21
Teammate Win: Kyle Bloesser
22 Michael Colwell Colorado College 0:00:00
22
23 Noah Dart US Air Force Academy 0:00:00
23
Teammate Top 5: Derek Hall
24 Yuming Huang Colorado State University 0:00:00
24
Teammate Win: Kyle Bloesser
25 Matthew Useda University of Denver 0:00:00
25
26 Seyyed Poorya hosseini aliabad University of Colorado Denver 0:00:00
26
27 Michael Mcgarry Colorado State University 0:00:00
27
Teammate Win: Kyle Bloesser
28 Graham Cross Colorado State University 0:00:00
28
Teammate Win: Kyle Bloesser
DNF Nick Forsha University of Colorado Boulder 0:00:00
28
Teammate Top 5: Josh Lawrence
DNF Chase Kregor??? University of Colorado Boulder 0:00:00 Teammate Top 5: Josh Lawrence
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 16   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zack Allison Elevate Elite Cycling Team
2 Michael Burleigh GS Ciao
3 Matthew Deangelis Primal - Audi Denver
4 Taylor Shelden UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda
5 Chris Winn Horizon Organic/Einstein Bros Cycli
6 Ian Holt Tierra Plan Racing p/b IntraNerve
7 Noah Granigan Hagens Berman U-23
8 Robin Eckmann
9 Sepp Kuss LiVe Well p/b Bountiful Bicycle
10 Erik Hamilton Boulder Cycle Sport/ YogaGlo
11 Andrew Hemesath The Colorado Collective
12 Brian Firle Primal - Audi Denver Teammate Top 5: Matthew Deangelis
13 Chad Young CCB Racing
15 Thomas Herman Altitude Cycling
16 Bill Golembieski Sonic Boom Racing Team
17 Adam Fivehouse Primal - Audi Denver Teammate Top 5: Matthew Deangelis
18 Michael Giem Tierra Plan Racing p/b IntraNerve
19 Nathaniel Beams Elevate Elite Cycling Team Teammate Win: Zack Allison
20 Christopher G doyle
21 Robert Thayer Sonic Boom Racing Team
22 Stephen Haas Prestige Imports/Porsche/Audi Race
DNF Luis Soto
24 Kit Recca The Colorado Collective
DNF Danial Ebner Reynolds Roofing/CRJ Racing
DNF Anuthee Huffstetter COGA Elite Cycling Team
25 Riley Majeune-fagan The Colorado Collective
DNF Joseph Chudyk GS Panache
DNF Steven Turney Reynolds Roofing/CRJ Racing
DNF Taylor Jung COGA Elite Cycling Team
DNF Michael Sagermann
DNF Matthew Eberly Primal - Audi Denver Teammate Top 5: Matthew Deangelis
DNF Evangelos Gatseos Sonic Boom Racing Team
DNF Chris Skinner Thump Cycling p/b Turin
DNF Jiri Sorm
DNF Juan Cortes Prestige Imports/Porsche/Audi Race
DNF Logan Vonbokel Elevate Elite Cycling Team Teammate Win: Zack Allison
DNF James Thies Rocky Mountain Cancer Centers Cycli
DNF Mateo Gomez COS Racing
DNF Brandon Babiracki COS Racing
DNF Travis Furman Denver Fit Loft
DNF Justin Barber Reynolds Roofing/CRJ Racing
DNF Cormac Dunn
DNF Nathanael Prewitt Butler Cycling Team p/b Climate Mas
DNF Brian Lingenfelter Reynolds Roofing/CRJ Racing
DNF Liam Dunn COGA Elite Cycling Team
DNF Matthew Kotarbinski Butler Cycling Team p/b Climate Mas
DNF Clark Eckel Team Novo Nordisk Elite
DNF Ian Whaley CT Cycling Advancement Program
DNF Darryl Shockley KP Velo
DNF Spencer Martin Groove Subaru Excel Sports
DNF Andrew E wheeler Primal - Audi Denver Teammate Top 5: Matthew Deangelis
DNF Brett Rindt Thump Cycling p/b Turin
DNF Isaiah Newkirk ICC BISSELL-ABG-GIANT
DNF Maxx Chance Rocky Mountain Velo
DNF William Barnum COS Racing
DNF Taylor Schmidt COGA Elite Cycling Team
DNF Jackson Long The Colorado Collective
DNF Adam Looney
DNF Edwin Supple GS Panache
Finishers: Cat 1: 19   Cat 2: 17   Cat 3: 21   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rhys Louis Flatlandia Cycling Team
2 Adam V pochon Sports Optical Racing Team
3 Brad Berger Sonic Boom Racing Team
4 Jacob Hatcher
5 Samuel License suspended Prestige Imports/Porsche/Audi Race
6 Brett Henry Team Cycleton
7 Reid Glover Audi
8 Michael Ubieta
9 Ryan Korzyniowski Lee's Cyclery-Trek Factory
10 Benjamin Stewart
11 Dylan Fox Sonic Boom Racing Team Teammate Top 5: Brad Berger
12 Max Huddleston Prestige Imports/Porsche/Audi Race Teammate Top 5: Samuel License suspended
13 Justin Little Thump Cycling p/b Turin
14 Chris J schlessinger Thump Cycling p/b Turin
15 Nick Bruskewitz HSP
16 Rob Boydston Rodeo
17 Adam Quinney
18 Ray Johnson Reynolds Roofing/CRJ Racing
19 John Zanner Thump Cycling p/b Turin
20 William Patterson First City Cycling Team
21 Garrett Napier FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
22 Jamy Bacchus Thump Cycling p/b Turin
23 Clayton Cole US Military Cycling Team
24 James Carrigan Thump Cycling p/b Turin
25 Neil Davis Reynolds Roofing/CRJ Racing
26 Roy Hill VR7 Colorado Cycling Team
27 Vitaliy Margolen ColoBikeLaw.com
DNF Harley Brown
DNF Faron Ryan ColoBikeLaw.com
DNF George Jordan Spoked Bikes
DNF Larry Hasbrouck VR7 Colorado Cycling Team
DNF James P dull
DNF Stephen Hoy
DNF Robert Rowzee Team Cycleton
DNF Fredd Corpuz Thump Cycling p/b Turin
DNF Davis Livingston ColoBikeLaw.com
DNF Brenton Barton
DNF Rees York Rams Cycling Team
DNF Liam Obrien IC3 Colorado
DNF Max Schmidtmann Rage Cycling Team
DNF Jack Stenson Rage Cycling Team
DNF Drew Sotebeer Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
DNF John Stewart
DNF Shawn Bard
DNF Owen Cooper Rage Cycling Team
DNF Andrew Smith
DNF Ben Hildebrandt VR7 Colorado Cycling Team
DNF David Ridley
DNF Joe Hofeditz Team Louisville Cyclery
DNF David Fitzgerald Rodeo
DNF Devin Rhinehart VR7 Colorado Cycling Team
DNF John Lawyer
DNF Colin Grey GS Panache
DNF Christopher Miner
DNF Daniel Briner Reynolds Roofing/CRJ Racing
DNF Ian Wilson Team Cycleton
DNF Frank Pike GR Capital Racing
DNF Roberto Cortez
DNF Evan Mega Colorado College
DNF Bradley Rolf ColoBikeLaw.com
DNF Andrew Mccarron Reynolds Roofing/CRJ Racing
DNF Brian C ernst
DNF Kevin Mcgraw IC3 Colorado
DNF Jason Heider Avout Racing
DNF Daniel Stoddard pedal RACING
DNF Andrew Bennett Tierra Plan Racing p/b IntraNerve
DNF Thomas Miller ColoBikeLaw.com
DNF Aaron Glee Reynolds Roofing/CRJ Racing
DNF Cole Evans First City Cycling Team
DNF Tyree Wright Spradley Barr Wind Chill Cycling
DNF Sean Mattingly Reynolds Roofing/CRJ Racing
DNF Joseph Vandeven Thump Cycling p/b Turin
DNF Jason Broderick Team Cycleton
DNF Corey Carrico Avout Racing
DNF Dillon Hunter Prestige Imports/Porsche/Audi Race Teammate Top 5: Samuel License suspended
Finishers: Cat 2: 3   Cat 4: 42   Cat 5: 28   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ariane Horbach Colorado Mesa University 0:00:00
1
2 Mollie Brewer University of Colorado Boulder 0:00:00
2
3 Lexie Millard Colorado Mesa University 0:00:00
3
Teammate Win: Ariane Horbach
4 Madison Tuggle Colorado State University 0:00:00
4
5 Melanie Beale Colorado State University 0:00:00
5
6 Mackenzie Paul US Air Force Academy 0:00:00
6
7 Linnea Dixson University of Wyoming 0:00:00
7
8 Natalia Franco Colorado Mesa University 0:00:00
8
Teammate Win: Ariane Horbach
9 Chrissy Esposito Colorado State University 0:00:00
9
Teammate Top 5: Madison Tuggle
DNF Dominique Shore Fort Lewis College 0:00:00
9
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alice Wallett University of Northern Colorado 0:00:00
1
2 Emily Schaldach University of Colorado Boulder 0:00:00
2
3 Johanne Albrigtsen University of Colorado Boulder 0:00:00
3
4 Sarah Godish US Air Force Academy 0:00:00
4
5 Lauren Theune University of Northern Colorado 0:00:00
5
Teammate Win: Alice Wallett
6 Rebecca Schneider University of Colorado Boulder 0:00:00
6
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hayley Bates Colorado College 0:00:00
1
2 Ellen Barry US Air Force Academy 0:00:00
2
3 Ariane Barragan Metropolitan State University of De 0:00:00
3
4 Marta Heinz University of Colorado Boulder 0:00:00
4
5 Mary Zimmerman US Air Force Academy 0:00:00
5
6 Laura Leonard Colorado School of Mines 0:00:00
6
7 Hannah Fryer Colorado College 0:00:00
7
Teammate Win: Hayley Bates
8 Maryhelen Monreal Colorado State University 0:00:00
8
9 Michaela Rillings Colorado School of Mines 0:00:00
9
10 Clio Castruccio University of Denver 0:00:00
10
11 Marina Laguna University of Denver 0:00:00
11
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sue Lloyd Thump Cycling p/b Turin
2 Marta Morris TWENTY16 Devo presented by SHO-AIR
3 Mollie Brewer Vanderkitten VIP
4 Shelley Nelson Stages Cycling
5 Michelle Henry Team Cycleton
6 Birgit Morris TWENTY16 Devo presented by SHO-AIR
7 Marta Heinz
8 Denise Stark Rocky Mountain Road Club Teammate Win: Sue Lloyd
9 Andrea Koenig Reynolds Roofing/CRJ Racing
10 Petra Schmidtmann Rage Cycling Team
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 4