Log In
Plainville Spring Series • Mar 8 2015
Partly Cloudy, 42 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole Archambault GREEN LINE VELO driven by Zipcar
2 Lance Jones STORRS CENTER CYCLE RACING
3 Michael Black QCW CYCLING P.B. BREAKAWAYBIKES.COM
4 Mark Miller ELM CITY VELO PB ANDY'S CYCLE
5 Graham Garber TEAM ERRACE P/B DSO MANUFACTURING
6 Michael Heiss GREEN LINE VELO DRIVEN BY ZIPCAR Teammate Win: Cole Archambault
7 Michael Shinall GREEN LINE VELO DRIVEN BY ZIPCAR Teammate Win: Cole Archambault
8 Dominic Caiazzo GREEN LINE VELO DRIVEN BY ZIPCAR Teammate Win: Cole Archambault
9 Andrew Moss US MILITARY CYCLING TEAM
10 Jeff Gelt TEAM ERRACE P/B DSO MANUFACTURING Teammate Top 5: Graham Garber
11 Michael Sernyak UNATTACHED
12 David Hildebrand AETNA - EXPO WHEELMEN
13 Edward Angeli TEAM ERRACE P/B DSO MANUFACTURING Teammate Top 5: Graham Garber
14 Robert Campbell CYCLE LODGE
15 David Warner GREEN LINE VELO DRIVEN BY ZIPCAR Teammate Win: Cole Archambault
16 Gabriel Remillard TEAM ERRACE P/B DSO MANUFACTURING Teammate Top 5: Graham Garber
17 Kyle Foley LAUREL BICYCLE CLUB
18 Smith Anderson GREEN LINE VELO DRIVEN BY ZIPCAR Teammate Win: Cole Archambault
19 Sam Rosenholtz GREEN LINE VELO DRIVEN BY ZIPCAR Teammate Win: Cole Archambault
20 Marc Eisen TEAM ERRACE P/B DSO MANUFACTURING Teammate Top 5: Graham Garber
21 Jonathan Lowenstein CLIF BAR/PACTIMO/MELTSNOW.COM
22 Jordan Lynn TEAM ERRACE P/B DSO MANUFACTURING Teammate Top 5: Graham Garber
23 Daniel Caridi UNATTACHED
24 Guy Poirier BETHEL CYCLE
25 Stefano Zanotti TEAM ERRACE P/B DSO MANUFACTURING Teammate Top 5: Graham Garber
26 Steven Hopengarten GREEN LINE VELO DRIVEN BY ZIPCAR Teammate Win: Cole Archambault
27 Todd Bowden AETNA - EXPO WHEELMEN
28 Morgan Rueckert TEAM ERRACE P/B DSO MANUFACTURING Teammate Top 5: Graham Garber
DNF Jeff Papineau CYCLONAUTS RACERS
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 15   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gianni Polhemus CAPITAL BICYCE RACING CLUB
2 Woody Baum CRCA/FOUNDATION
3 Michael Heiss GREEN LINE VELO DRIVEN BY ZIPCAR
4 Eric Carlson TEAM EDGE
5 Aaron Brown STORRS CENTER CYCLE RACING
6 Keith Mullaly UNATTACHED
7 Zachary Flynn BETHEL CYCLE
8 Stephen Gibertoni CHESHIRE CYCLE RACING
9 Andrew Moss US MILITARY CYCLING TEAM
10 Stanley Lezon AETNA - EXPO WHEELMEN
11 Esteban Sequera AETNA - EXPO WHEELMEN
12 Henry Chan PAWLING CYCLE & SPORT
13 Nicholas Willette AETNA - EXPO WHEELMEN
14 Mark Shea AETNA - EXPO WHEELMEN
15 Steven Quinn TEAM EDGE Teammate Top 5: Eric Carlson
16 Greg Hruby CRCA/WAFELS & DINGES
17 Mark Miller ELM CITY VELO PB ANDY'S CYCLE
18 Kameron Clayton GREEN LINE VELO DRIVEN BY ZIPCAR Teammate Top 5: Michael Heiss
19 Smith Anderson GREEN LINE VELO DRIVEN BY ZIPCAR Teammate Top 5: Michael Heiss
20 Erik Markewich FARM TEAM ELITE
21 Paul Parton SHERPA
22 Edenilson Dasilva NAVONE STUDIOS
23 Dwayne Nosworthy BETHEL CYCLE
24 Dino Piskopanis ATLAS SPORTS
25 Jim Lasak IRON BRIDGE / TARMAC CYCLING
26 Sean Sheridan PAWLING CYCLE & SPORT
27 Aaron Mccormack CYCLE LODGE
29 Todd Royal CRCA/WAFELS & DINGES
30 Owen Caprell CRCA/WAFELS & DINGES
31 Andrew Sheeley CRCA/WAFELS & DINGES
32 Erik Shani CRCA
33 Alyosha Smolarski CRCA
DNF Jacob Baty CRCA/WAFELS & DINGES
DNF Richard Magee RIDGEFIELD BICYCLE SPORT CLUB
DNF Michael Lombardi CRCA
DNF Lance Jones STORRS CENTER CYCLE RACING Teammate Top 5: Aaron Brown
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 18   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Torpey CRCA/FOUNDATION
2 Brad Bradford MINUTEMAN ROAD CLUB
3 Ryan Quinn CRCA/WAFELS & DINGES
4 Orlando Manrique UNATTACHED
5 Jake Parton SHERPA
6 Yakov Levin BARE ARMS CYCLING
7 Ben Hoffhine UNATTACHED
8 Rob Havemeyer BP RACING
9 Henry Chan PAWLING CYCLE & SPORT
10 Aaron Brown STORRS CENTER CYCLE RACING
11 Patrick Murray UNATTACHED
12 Phil Mazerolle STORRS CENTER CYCLE RACING
13 Dwayne Nosworthy BETHEL CYCLE
14 Zachary Flynn BETHEL CYCLE
15 Brett Tremaine TEAMBIKEWAY.COM
16 Paul Parton SHERPA Teammate Top 5: Jake Parton
17 Jaroslaw Lis GREATER HARTFORD CYCLING CLUB
18 Serguei Tiourine UNATTACHED
19 Greg Jakubek UNATTACHED
20 Erik Nedeau TEAM ERRACE P/B DSO MANUFACTURING
21 Jacob Baty CRCA/WAFELS & DINGES Teammate Top 5: Ryan Quinn
22 John Bogdanski UNATTACHED
23 Grant Gorczyca CCAP
24 Anup Menon UNATTACHED
25 Michael Pida UNATTACHED
26 Dino Piskopanis ATLAS SPORTS
27 ?? ??
28 Juan Pinelo UNATTACHED
29 Zachary Hawk UNATTACHED
DNF Sean Sheridan PAWLING CYCLE & SPORT
DNF Roger Billharz PAWLING CYCLE & SPORT
DNF Erik Carlson NEHSCA Big River
DNF Brian Hite MYSTIC VELO
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 17   Cat 5: 11   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Hildebrand AETNA - EXPO WHEELMEN
2 Robert Campbell CYCLE LODGE
3 Michael Sernyak UNATTACHED
4 Michael Markowicz CYCLING CONCEPTS RACING TEAM
5 Marc Eisen TEAM ERRACE P/B DSO MANUFACTURING
6 Willie Payton DEATH ROW VELO
7 Guy Poirier BETHEL CYCLE
8 James Corcoran UNATTACHED
9 James Godbey 545 VELO
10 Mike Maloney CYCLONAUTS RACERS
11 Todd Bowden AETNA - EXPO WHEELMEN Teammate Win: David Hildebrand
12 Maria Benson GREATER HARTFORD CYCLING CLUB
13 Vickie Monahan GREATER HARTFORD CYCLING CLUB
14 Jeff Papineau CYCLONAUTS RACERS
15 Patrick Cunningham HORST ENGINEERING CYCLING TEAM
16 Beth Saman TEAM ERRACE P/B DSO MANUFACTURING Teammate Top 5: Marc Eisen
17 Giulia Righi TEAM ERRACE P/B DSO MANUFACTURING Teammate Top 5: Marc Eisen
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Rosenholtz GREEN LINE VELO DRIVEN BY ZIPCAR
2 David Warner GREEN LINE VELO DRIVEN BY ZIPCAR Teammate Win: Sam Rosenholtz
3 Cole Archambault GREEN LINE VELO driven by Zipcar Teammate Win: Sam Rosenholtz
4 Michael Shinall GREEN LINE VELO DRIVEN BY ZIPCAR Teammate Win: Sam Rosenholtz
5 Michael Heiss GREEN LINE VELO DRIVEN BY ZIPCAR Teammate Win: Sam Rosenholtz
6 Dominic Caiazzo GREEN LINE VELO DRIVEN BY ZIPCAR Teammate Win: Sam Rosenholtz
7 Smith Anderson GREEN LINE VELO DRIVEN BY ZIPCAR Teammate Win: Sam Rosenholtz
8 Michael Black QCW CYCLING P.B. BREAKAWAYBIKES.COM
9 Lance Jones STORRS CENTER CYCLE RACING
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Hruby CRCA/WAFELS & DINGES
2 Eric Carlson TEAM EDGE
3 Andrew Moss US MILITARY CYCLING TEAM
4 Woody Baum CRCA/FOUNDATION
5 Ben Hoffhine UNATTACHED
6 ?? ?? ??
7 Erik Markewich FARM TEAM ELITE
8 Patrick Torpey CRCA/FOUNDATION Teammate Top 5: Woody Baum
9 Rob Havemeyer BP RACING
10 Steven Quinn TEAM EDGE Teammate Top 5: Eric Carlson
11 Keith Mullaly UNATTACHED
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 1