Log In
Gainesville Gran Prix p/b Wrenched Bicycles • Mar 7 2015
Clear, 56 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leonardo Marquez Southern Crescent Cycling
2 Bryan Hoy Crosstown Velo
3 Erik Peterson Finish Strong Elite Cycling Team
4 David Lee Finish Strong Elite Cycling Team
5 Gregory Thompson Carolina Cycling Team
6 Aaron Burleson Finish Strong Elite Cycling Team p/
7 Sean Philyaw Ridley Masters
8 Nathan Hatfield Southern Crescent Cycling Teammate Win: Leonardo Marquez
9 Brad Parkerson Ridley Masters
10 Marcus Jones Crosstown Velo Teammate Top 5: Bryan Hoy
11 Gabe Hipps Finish Strong Elite Cycling Team Teammate Top 5: Erik Peterson
12 Brian Harper North Atlanta Riding Club
13 Aaron Johnston Finish Strong Elite Cycling Team Teammate Top 5: Erik Peterson
14 Charles Bennett LunaCycles Fietesmon Racing
15 Grady Gosselin Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
16 Emilio Asconeguy Southern Crescent Cycling Teammate Win: Leonardo Marquez
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cayce Tiesler??? MOAB Masters Racing
2 Jim Whitehead NGCA Team Mission Source
3 Gordon Stiel Carolina Cycling Team
4 Daryle Glaser Cycle Sport Concepts Tampa
5 Jefferson Parker Crosstown Velo
6 Theron Colucci The Bicycle Doctor Masters Racing T
7 Lino Asiatico Southern Crescent Cycling
8 Mark Jones Spin City
9 Robert Watkins Myrtle Beach Bicycle Racing
10 Tommy Jones Carolina Cycling Team Teammate Top 5: Gordon Stiel
11 Mike Kehoe Reality Bikes Club
12 Charles Rossignol Litespeed BMW
DNF Thomas Sunday Forest Acres Cycling Team
13 John Strickland Prima Tappa p/b Mansfield Oil
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Brown
2 Jay Beam Carolina Cycling Team
3 Patrick Flautt
4 Steven Harker Reality Bikes Club
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Walls High Country Devo p/b Pactimo
2 Robinson Jaramillo Team Kimklowski
3 Willem Kaiser NGCA Team Mission Source
4 Michael Potter High Country Devo p/b Pactimo Teammate Win: David Walls
5 Andrew Fairman Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
6 Christopher Mosier NGCA Team Mission Source
7 James Todd Frazier Cycling Juniors
8 Davis Branyon Frazier Cycling Juniors
9 Eric Palacio L5Flyers p/b Preston Partnership
10 Andrew Weaver Finish Strong Elite Cycling Team p/
11 Alex Berry NGCA Team Mission Source Teammate Top 5: Willem Kaiser
12 Tim Spackman 0
13 Calvin Cheung NGCA Team Mission Source Teammate Top 5: Willem Kaiser
14 Carter Harris High Country Devo p/b Pactimo Teammate Win: David Walls
15 Zach Lutz L5Flyers p/b Preston Partnership
16 Christian Cherniak NGCA Team Mission Source Teammate Top 5: Willem Kaiser
17 Jed Young PCP Race Team
18 Evan Glowiak US Military Cycling Team
19 Robert Conatser Reality Bikes Club
20 Mathias Rasmussen Team NovoNordisk
21 Parker Haney AYC
22 Arvin Jansen 0
DNF Caleb Smith AYC Devo Team
DNF Drago Cepar Round Here Racing
Finishers: Cat 3: 20   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colton Crallie Avista MS Education Foudation
2 Daniel Podratsky Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
3 Taylor Davis 0
4 Will Eustace Depaula Racing
5 Dylan Cantrell AYC Devo Team
6 Cooper Hammarlund 0
7 Philip Dewire Globalbike Racing
8 Dan Murray
9 Johnathan Spathelf Frazier Cycling
10 Mark Paton-ash Smyrna Bicycles
11 Logan Jones-wilkins
12 Spencer Miller ROLLFAST
13 Rob Butler Prima Tappa p/b Mansfield Oil Teammate Top 5: Daniel Podratsky
14 Kyle Tiesler Village Volkswagen Cycling Team
15 Ben Mckenzie ISCORP Cycling p/b Smartchoice MRI
16 David Heath Frazier Cycling Juniors
17 Gabriel Mendez Frazier Cycling Juniors
18 Devin Vernick L5Flyers p/b Preston Partnership
19 Aaron Meyers Alpha Bikes Race Team
20 Benjamin Spangler L5Flyers p/b Preston Partnership
21 Michael Garrison NGCA Team Mission Source
22 Max Perethian Reality Bikes Ambassador
23 James Himstedt Prima Tappa p/b Mansfield Oil Teammate Top 5: Daniel Podratsky
24 W. Harrison nguy Frazier Cycling Juniors
25 Vladimir Flores Southern Crescent Cycling
26 Bruce Stauffer Finish Strong Elite Cycling Team
27 Mario Rodriguez
28 Rob Latham Freeflite Masters
29 Chad Hayes Prima Tappa p/b Mansfield Oil Teammate Top 5: Daniel Podratsky
30 Tom Armes
31 Jordan Picchiottino Village volkswagen
32 John Coyle
33 RL Hesson I AM Racing
34 Holden Mccullough
35 John Wilkes
36 Star Bridges Prima Tappa p/b Mansfield Oil Teammate Top 5: Daniel Podratsky
DNF Blake Wilson 0 Teammate Top 5: Taylor Davis
DNF Yukio Mariner Trace Bikes
DNF Rodulfo Caveda Road Team
DNF Patrick Carroll NGCA Team Mission Source
DNF Jorge Collado Southern Crescent Cycling
DNF David Haney AYC
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 40   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Oneal Greenville Spinners Racing
2 Ben Milcarek
3 Christian Knepper Reality Bikes Club
4 Kumpol Sriprapa Team Mission Source / NGCA
5 Asa Kramer-dickie Team Mission Source / NGCA
6 Kyle Oday
7 Tyler Campbell
8 Eli Murrell
9 Tim Mondor Alpha Bikes Race Team
10 Jeff Moore
11 Robert Conlon Frazier Cycling
12 Dan Brock Prima Tappa p/b Mansfield Oil
13 Chris Robinson
14 Lukas Hooper 901 Racing
15 Guzman Larronda Southern Crescent Cycling
16 Jeffrey Burgoon Smyrna Bicycles
17 David Blalock
18 Francisco Hernandez
19 Kim Cantrell Biketown
20 Norberto Dimarco
21 Johnny Hall
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 19   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 W. Harrison nguy Frazier Cycling Juniors
2 David Heath Frazier Cycling Juniors Teammate Win: W. Harrison nguy
3 Yukio Mariner Trace Bikes
4 Nicolas Federico Frazier Cycling Juniors Teammate Win: W. Harrison nguy
5 Lance Davidson NGCA Team Mission Source
6 Ben Mckenzie ISCORP Cycling p/b Smartchoice MRI
7 Jordan Reid NGCA Team Mission Source Teammate Top 5: Lance Davidson
8 Ian Poore NGCA Team Mission Source Teammate Top 5: Lance Davidson
9 Joseph Briggs Frazier Cycling Juniors Teammate Win: W. Harrison nguy
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Jones-wilkins
2 Thomas Cross jr NGCA Team Mission Source
3 Blake Wilson Frazier Cycling Juniors
4 James Stuart NGCA Team Mission Source
5 Adam Taylor Junior Flyers
6 Shawn Watkins AYC
7 Grant Fuller NGCA Team Mission Source Teammate Top 5: Thomas Cross jr
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Pinholster Frazier Cycling Juniors
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Heath Frazier Cycling Juniors
2 Aidan Landrum Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Stephen Heath
3 Jake Neal Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Stephen Heath
4 Reece Latham NGCA Team Mission Source
5 Joseph Stuart NGCA Team Mission Source
6 Cameron Conlon Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Stephen Heath
7 Cj Burford LoveFAR
8 Andrew Conlon Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Stephen Heath
9 Aidan Furman Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Stephen Heath
10 Baden Rogan Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Stephen Heath
11 David Hills Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Stephen Heath
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Winston David Lupus Racing Team
2 Patrick Raines Hearts Racing Club
3 Brock Mason Prima Tappa p/b Mansfield Oil
4 Andrew Dahlheim SeaSucker/ Guttenplan Coaching
5 Emile Abraham Kentucky Flyers Cycling Inc
6 Anthony Rizzo Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
7 Mike Stone Lupus Racing Team Teammate Win: Winston David
8 David Forkner Greenlife-Subaru Benefiting Globalb
9 Dillon Swaim Prima Tappa p/b Mansfield Oil Teammate Top 5: Brock Mason
10 Timothy Rugg Battley Ducati-Spokes Etc p/b Distr
11 Jonathan Atkins Beck Janitorial
12 Christopher Mcgovern Team NovoNordisk
13 Andy Lougher Giordana p/b Reality Bikes
14 Patrick Walle I AM Racing
15 Ian Garrison Masters Cycling Systems LLC
16 Robert Loomis Prima Tappa p/b Mansfield Oil Teammate Top 5: Brock Mason
17 George Garvick High Country Devo p/b Pactimo
18 Devin Reavis High Country Devo p/b Pactimo
19 Owen Shott VeloBrew Cycling Club
20 Conor Schunk Masters Cycling Systems LLC
21 Austin Ulich 706P
22 Zachary Hoover Village Volkswagen Cycling Team
23 Timo Heister
24 Michaelee Bowes Village Volkswagon Elite Cycling
25 Forrest Howard High Country Devo p/b Pactimo
26 Miles Hubbard High Country Devo p/b Pactimo
27 Frank Travieso 706P
28 Artur Sagat Round Here Racing
29 Kurt Wagner Outcast Racing Team
30 Justin Lowe Low Country Cycling Team/ J.Brown p
31 David Gearhart Litespeed BMW
33 Oliver Flautt Lupus Racing Team Teammate Win: Winston David
34 Adam Koble 706P
35 Chris Uberti UCI CT: Astellas Cycling Team
36 Joshua Brown High Country Devo p/b Pactimo
37 Hank Beaver Litespeed BMW
38 Ian Umstead Village volkswagen
39 Thomas Freckmann Prima Tappa p/b Mansfield Oil Teammate Top 5: Brock Mason
40 Rolly Weaver Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
41 Broderick Hartley VIE13
42 Josh Whitmore Greenlife-Subaru Benefiting Globalb
43 Micah Milne Masters Cycling Systems LLC
44 Andrew Raab CCB Racing
45 Christopher Deluise 706P
46 Stephen Vogel Kens Bike Shop - Hearts Racing
47 Brian Hill 706P
48 David Goodman 706P
49 Brandon Freyer High Country Devo p/b Pactimo
50 Igor Rudalev Lupus Racing Team Teammate Win: Winston David
51 Joseph Tortorelli Scarlet Fire Racing
52 Reid Mcclure Team NovoNordisk
DNF David Flynn Hearts Racing Club Teammate Top 5: Patrick Raines
DNF Nathan Race Greenlife-Subaru Benefitting Global
53 Fletcher Lydick 706P
DNF Brendan Cornett Litespeed-BMW
DNF Brandon Pruett Litespeed BMW
DNF Oleg Tanovitsky Lupus Racing Team Teammate Win: Winston David
DNF Chris Chotas Litespeed BMW
DNF Ryan Robinson Safe Harbor p/b Technico
DNF Mike Buechel Hollander
DNF Andrew Crater DOM360.COM
DNF Gregory Thompson Carolina Cycling Team
DNF Daniel Holt Litespeed BMW
DNF Nathaniel Rowe Prima Tappa p/b Mansfield Oil Teammate Top 5: Brock Mason
DNF Darel Christopher Prima Tappa p/b Mansfield Oil Teammate Top 5: Brock Mason
DNF Justin Mcquerry Team NovoNordisk
DNF Charkie Huegel Hearts Racing Club Teammate Top 5: Patrick Raines
DNF Said Assali Team Cycleton
DNF Brad Parkerson Reality Masters
DNF Nicholas Van winkle Litespeed BMW
DNF Doug Robinson Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mi
DNF Larry Waters Prima Tappa p/b Mansfield Oil Teammate Top 5: Brock Mason
DNF Andrew Baker Team GHS GCM
Finishers: Cat 1: 39   Cat 2: 30   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dawn Hill NGCA Team Mission Source
2 Stephanie Hatcher Team WE
DNF Stephanie Felty Beck Janitorial
3 Christine Grant NGCA Team Mission Source Teammate Win: Dawn Hill
Finishers: Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeannie Ericson Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
2 Maria Danker Hicks Orthodontics
3 Emily Bell Taco Mamacita
4 Michele Gillman Reality Bikes Club
5 Madeline Pearce Taco Mamacita
6 Loren Morgan NGCA Team Mission Source
7 Kerrigan Sunday FACT
8 Franci Pirkle Race City Cycling
9 Allison Sowers
10 Carol Nguy Frazier Cycling
11 Megan Thomas Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mi
12 Amy Christian Taco Mamacita Teammate Top 5: Emily Bell
13 Deborah Gibb Taco Mamacita Teammate Top 5: Emily Bell
15 Stacy Robinson Sorella Cycling p/b Hincapie Sports Teammate Win: Jeannie Ericson
16 Laura Torres FACT
17 Kennedy Lambe FACT
18 Lori Dailey MEPSC
19 Isabella Nguy Frazier Cycling Juniors
20 Veronica Cejas NGCA Team Mission Source
21 Anja Conlon Frazier Cycling Juniors
22 Mary Isaac Taco Mamacita Teammate Top 5: Emily Bell
23 Kimberly Fuller Sorella Cycling p/b Hincapie Sports Teammate Win: Jeannie Ericson
24 Mae Gurene Sorella Cycling p/b Hincapie Sports Teammate Win: Jeannie Ericson
25 Amy Plummer Sorella Cycling p/b Hincapie Sports Teammate Win: Jeannie Ericson
26 Blair Brown Taco Mamacita Teammate Top 5: Emily Bell
Finishers: Cat 4: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Heath Frazier Cycling Juniors
2 Anja Conlon Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Megan Heath
3 Isabella Nguy Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Megan Heath
4 Isabelle Poore NGCA Team Mission Source
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Pearce Taco Mamacita
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keren Bennett EvoDevo
2 Esha Shakthy Frazier Cycling Juniors
3 Eleanor Israel Trace Bikes
4 Francesca Nguy Frazier Cycling Juniors
DNF Elizabeth Liza kate may Frazier Cycling Juniors
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Wagner Team Cycleton
2 Emily Tortorelli Hicks Orthodontics
3 Megan Heath Frazier Cycling Juniors
4 Allie Norman DelaFina
5 Maryann Riley FACT
6 Stephanie Rynas Taco Mamacita
7 Debbie Milne DOM360.COM
8 Amy Floyd Argon 18 Racing
9 Debbie Prouty Pain Pathways
10 Abigail Aldridge PCP Race Team
11 Jacqueline Blair Hearts Racing Club
13 Ariel Burgess Argon 18 Racing
14 Holly Beard R & M
14 Julia Bryant Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
15 Cheryl Fuller-muller Argon 18 Racing
16 Kimberly Campione Wrenched Bicycles
17 Kimberly Nelson Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 3: 9