Log In
A Race Against Time • Jan 25 2015
Clear, 66 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keenan Duncan El Grupo Youth Cycling Club
2 Max Cronyn El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Keenan Duncan
3 Ken Montaney Sabino Cycles Racing
4 Daniel Redivo Landis/Trek
5 Daniel Yakushevich El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Keenan Duncan
6 Derek Rich Landis/Trek
Finishers: Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Romanenko Team Rokform
2 Todd Ulery Carlos O'Briens Racing
3 Bayram Orazov
4 Mark Ryan Camelback Bike Club
5 Stephen Kenny
6 Mike Ciasca Aggress
7 Brandon Johnson Summit Velo
8 John Harrison Sabino Cycles Racing
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Kothke Exo Miles Ahead
2 Jesse Off DNA Cycles Racing
3 Stan Landry Core Cycling Team
4 Tim Shannon AZ Cyclery & Multisport
5 Scott Tyo
6 Robert Steinmann Aggress
7 Conrad Sanders Superissimo
8 Gene Rowley
9 Kris Escher
10 Jason Oates
11 Dan Dillon TriSports Cycling/Eclipse Racing
12 Jimmy Davisjr IC3 Tucson
13 David Woodruff TriSports Cycling/Eclipse Racing
14 Mike Potekhen
15 Chuck Helmke El Grupo Youth Cycling Club
16 Frank Sorrentino
17 Phillip Rayer Team Winded Development
18 Jerry Hochstedler
19 John Willmon University of Arizona
DNF Patricio Becerra
Finishers: Cat 5: 16   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zayk Cronyn El Grupo Youth Cycling Club
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Stites El Grupo Youth Cycling Club
2 Nicholas Harris El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Tyler Stites
3 Leo Oneill El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Tyler Stites
4 Kyle Helmke El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Tyler Stites
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stan Landry Core Cycling Team
2 Victor Goodman
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karl Baumgart GPE Racing p/b Athlete Octane
2 Todd Tankersley Ride-Faster.com
3 Jose Nicola
4 Andre Mcnulty Bicicletta Famosa
5 Gustavo Amado Aggress
6 Derek Rich Landis/Trek
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Woodburne Ride-Faster.com
2 Jeffrey Ulbrich Landis/Trek
3 Chris Poole Ride-Faster.com Teammate Win: Jim Woodburne
4 Shane Castle Aggress
5 David Woodruff Summit Velo
6 Bret Overmyer Saguaro Velo
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Tonon Destination Cycling
2 Jesus Lamb GST Racing
3 Scott Baker GST Racing
4 Daniel Redivo Landis/Trek
5 Craig Croxton Summit Velo
6 Mark Ryan Camelback Bike Club
7 David Owen
8 Alan Pozon
9 Robert Fleckenstein Summit Velo Teammate Top 5: Craig Croxton
10 James Fehrenbach
11 Alex Garcia Tolero Racing
12 John Harrison Sabino Cycles Racing
13 Michael Morross
14 David Tannenbaum
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joel Thompson Southwest Hand Cycling Team
2 Thomas Altemus
3 Preston Robertson Sabino Cycles Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Howard Roose Ride-Faster.com
2 Steve Treinen Team RPM p/b Bicycle Ranch
3 James Ostrem Summit Velo
4 Fred Scott Southwest Hand Cycling Team
5 William Bennett
6 David Lehnen White Mountain Road Club
7 Fred Scott Southwest Hand Cycling Team Teammate Top 5: Fred Scott
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip Holman Southwest Hand Cycling Team
2 Roy Quade
3 Doug Perry Aggress
4 Robert Tompkins Ride-Faster.com
5 Randall Maddox Carolina Cycling Team
6 Ted Frohling Summit Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Patterson
2 Richard Ellwanger Aggress
3 Jim Keenan Summit Velo
4 Randolph Wright St. Lukes Sports Medicine
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Franz Hammer
2 William Barnes Summit Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Stelling Carlos O'Briens Racing
2 Nelson Cronyn El Grupo Youth Cycling Club
3 Ben Forbes Beads of Courage-Pro Bike Racing
4 Kevin Huenneke
5 Austin Arseo Summit Velo
6 Dave Rackoski Landis/Trek
7 Jonathan Mclaren Aggress
8 Erec Toso Summit Velo Teammate Top 5: Austin Arseo
9 Michael Huhn
10 Gaetan Boulanger
11 Thomas Gosnell Summit Velo Teammate Top 5: Austin Arseo
12 Steve Padberg
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Stelling Carlos O'Briens Racing
2 Ben Duncan El Grupo Youth Cycling Club
3 Richard Knutson Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller
4 Nathaniel Davis Sabino Cycles Racing
5 Jake Spelman GPE Racing p/b Athlete Octane
6 Robert Krohn GST Racing
7 Vasanth Coorg Carlos O'Briens Racing Teammate Win: Zach Stelling
8 Trenton Bryfogle Sabino Cycles Racing Teammate Top 5: Nathaniel Davis
9 Casey Clark Landis/Trek
10 James Cody holmstul Carlos O'Briens Racing Teammate Win: Zach Stelling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Swanson Summit Velo
1 Yves Khawam Southwest Hand Cycling Team
1 Andrea Icenogle Summit Velo Teammate Win: David Swanson
2 Angelique Khawam Southwest Hand Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marti Shea Destination Cycling
2 Lindsey Ryder Tribe Multisport
3 Catherine Dickson Team Winded Development
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mel Beardsley Tribe Multisport
2 Daniela Diamente El Grupo Youth Cycling Club
3 Jodie Oates Jobing.com Women's Racing
4 Stefanie Sichler Bicycle Haus Racing
5 Sarah Muench Bicycle Haus Racing
6 Laura Somak Jobing.com Women's Racing
7 Carlee Schmidt White Mountain Road Club
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adrienne Leblanc Bicycle Ranch
2 Carol Carruth TriSports Cycling/Eclipse Racing
3 Kara Woolgar
4 Shaula Hedwall Jobing.com Women's Racing
5 Andrea Gonzales Tolero Racing
6 Tracy Waltmire TriSports Cycling/Eclipse Racing
7 Kerry Hebert
8 Holly Reed TriSports Cycling/Eclipse Racing Teammate Top 5: Carol Carruth
9 Carolyn Audilet TriSports Cycling/Eclipse Racing Teammate Top 5: Carol Carruth
10 Amy Dillon TriSports Cycling/Eclipse Racing Teammate Top 5: Carol Carruth
11 Amanda Davis Jobing.com Women's Racing Teammate Top 5: Shaula Hedwall
12 Susan Johansen TriSports Cycling/Eclipse Racing Teammate Top 5: Carol Carruth
Finishers: Cat 4: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cara O'neill El Grupo Youth Cycling Club
2 Chloe Welch El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Cara O'neill
3 Isabel Havsrath El Grupo Youth Cycling Teammate Win: Cara O'neill
4 Madison Major El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Cara O'neill
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anne Neuenschwander
2 Alli Greening TriSports Cycling/Eclipse Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robin Kremer TriSports Cycling/Eclipse Racing
2 Theresa Allison
3 Jane Berger Sabino Cycles Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Louisa Larson Team Winded Development
2 Beata George
3 Nathalie Potvin Jobing.com Women's Racing
4 Rachel Hilgeford Summit Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Maddox
2 Lynn Myers Sabino Cycles Racing
3 Alveratta Petta
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carol Chester
2 Liz Perry Aggress
3 Gail Hughes Jobing.com Women's Racing
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sharon Scofield Summit Velo
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melinda Berge Summit Velo
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brittany Warren
Finishers: Cat ?: 1