Log In
Jesuit Ranger Roundup • Mar 22 2015
Partly Cloudy, 58 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Boydstun Dark Horse Racing
2 Kyle Swanson Dallas Racing
3 Gary Dutschmann Mirage
4 Joseph Bell Dawdy Performance Coaching-Racing T
5 Jeffrey Noon Dallas BIke Works
6 Michael Krutak
7 Jp Williams Dawdy Performance Coaching-Racing T Teammate Top 5: Joseph Bell
8 Gunnar Scheck Matrix Cycling Club
9 Kristopher Chelette Dallas BIke Works Teammate Top 5: Jeffrey Noon
10 Rick Francis Mirage Teammate Top 5: Gary Dutschmann
11 John Wilmeth Bike Barn (Texas)
12 John Bain GS Tenzing
13 Shawn Bentley Bicycles Plus Racing
14 Eric Whitworth Team Elevate Racing
16 Hans Wright FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
17 Steve Brannan Team Elevate Racing
18 Toby Russell PARK PLACE DEALERSHIPS
19 Christopher Dedera MBBC Racing
20 Will Hughes FRESH Racing
21 Todd Thomas Matrix Cycling Club
22 Ramon Galindo Nick Lopez Tailoring Cycling Team
23 Jordan Chaney Mirage Teammate Top 5: Gary Dutschmann
24 Andrew Jones Dallas BIke Works Teammate Top 5: Jeffrey Noon
25 Wayde Klein FRESH Racing
26 Jordan Ransom GS Tenzing
27 Ron Hooley SNRG Racing
28 Bernave Velasquez Dallas BIke Works Teammate Top 5: Jeffrey Noon
29 Jesus Chaparro Dallas BIke Works Teammate Top 5: Jeffrey Noon
30 Stephen Hardy Dawdy Performance Coaching-Racing T Teammate Top 5: Joseph Bell
31 Joseph Decosta Dallas BIke Works Teammate Top 5: Jeffrey Noon
32 Stuart Rasley GS Tenzing
33 Riley Walberg GS Tenzing
34 Brian Phillips FRESH Racing
Finishers: Cat 3: 26   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Delamater Knobbies & Slicks
2 Christian Garcia Mad Duck Racing
3 Sean Mason Team Elevate Racing
4 Jake Vandervaate Cadence Cyclery
5 Tim Jones
6 Jacob Waters Lake Charles Racing
7 Brion Goudreau Cadence Cyclery Teammate Top 5: Jake Vandervaate
8 Wayne London Dark Horse Racing
9 Jeffrey Waller Dark Horse Racing
10 Brian Gilbertson Cadence Cyclery Teammate Top 5: Jake Vandervaate
11 David Kim Cadence Cyclery Teammate Top 5: Jake Vandervaate
12 Jeff Kohn
13 Steve Chisholm Dallas Racing
14 Joshua Storm Crest/RBM Cycling
15 Diren Singhe Cadence Cyclery Teammate Top 5: Jake Vandervaate
16 Ian Scott Cadence Cyclery Teammate Top 5: Jake Vandervaate
17 Jim Goodyear Cadence Cyclery Teammate Top 5: Jake Vandervaate
18 William Bonnette Dark Horse Racing
19 Hunter Hinton Dark Horse Racing
20 Logan Deborde Cadence Cyclery Teammate Top 5: Jake Vandervaate
21 Trey Rozelle Dark Horse Racing
22 Greg Gibbs Team Cambridge Cycling
23 Phillip Dauwe Dallas BIke Works
24 Todd Gearhart
25 Curtis Manley
26 Anthony Kircher Cadence Cyclery Teammate Top 5: Jake Vandervaate
27 Shannon Hisaw Cadence Cyclery Teammate Top 5: Jake Vandervaate
28 Mauricio Garcia Dallas Racing
29 Francisco Gonzalez Dallas Racing
30 Paul Bush Bixby Bicycle Works/Cycling for Suc
31 Zoran Smaic Dark Horse Racing
32 Lex Mathews
Finishers: Cat 4: 20   Cat 5: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danny Broderick Cadence Cyclery
2 Jake Vandervaate Cadence Cyclery Teammate Win: Danny Broderick
3 Mark Brandt Dallas BIke Works
4 David Hamer
5 Josh Crain
6 Rand Jenkins
7 Cody Hale
8 John Dugas Cadence Cyclery Teammate Win: Danny Broderick
9 Yavor Gerenski
10 Scott Whitten
11 Paul Waller Dark Horse Racing
12 Malachi Ewbank Cadence Cyclery Teammate Win: Danny Broderick
13 Logan Deborde Cadence Cyclery Teammate Win: Danny Broderick
14 Phillip Wright Northwest Cycling Club
15 Matt Inch
16 Harold Rucker
17 Chaz Black Team Cambridge Cycling
18 Coy Harrison
19 Scott Mckenzie Corinth Cycling/Harden Racing
20 Duane Mann
21 Brad Gridley FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
22 Caleb Coleman Cadence Cyclery Teammate Win: Danny Broderick
23 Charles Ingram Matrix Cycling Club
24 David Brignac US Military Cycling Team
25 Adam Popplewell
26 Connor O'dell
27 Noah Bartos
28 Steve Asher PACC
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 26   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Terry Matrix/RBM
2 Beckett Tooley Crest/RBM Cycling
3 Julian Larkin Rockwall Racing
4 Lance Thompson Cadence Cyclery
5 Paul Collins
6 Jack Makohon Rockwall Racing
7 Matthew Wall Crest/RBM Cycling Teammate Top 5: Beckett Tooley
8 Evan Jenkins
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dalton Walters Jesuit College Preparatory of Dalla
2 Christian Garcia Mad Duck Racing
3 Bryan Burpee Rockwall Racing
4 Alex Turk Rockwall Racing
5 Bradyn Smith Matrix/RBM
6 Jack Kelley
7 Thomas Whitaker Matrix Cycling Club
8 Sam Olden Jesuit College Preparatory of Dalla Teammate Win: Dalton Walters
9 Christopher Haerr
10 Zachary Bishkin Matrix/RBM Teammate Top 5: Bradyn Smith
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Bausbacher Matrix/RBM
2 Hunter Hinton Dark Horse Racing
3 Macleod Williams Southern Elite
4 Hugo Scala Matrix/RBM Teammate Win: Evan Bausbacher
5 Jacob Ingram Matrix Cycling Club
6 Andrew Singer Matrix/RBM Teammate Win: Evan Bausbacher
7 Xavier Williams Southern Elite Teammate Top 5: Macleod Williams
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Francois Lafontaine PACC
2 Edvin Ordonez Crest/RBM Racing
3 James Wolff Plano Athletic Cycling Club/PACC Teammate Win: Francois Lafontaine
4 Travis Gulbis Crest/RBM Racing
5 Christopher Scott Crest/RBM Racing
6 Dennis Krilic Crest/RBM Racing
7 Brian Barrett Dallas BIke Works
8 John Dugas Cadence Cyclery
9 Brandon O'neal Northwest Cycling Club
10 Gregory Diamond Rockwall Racing
11 Troy Anderson PACC Teammate Win: Francois Lafontaine
12 Michael Vitale
13 Eric Olson Dallas BIke Works
14 Rick Gurney Plano Athletic Cycling Club/PACC Teammate Win: Francois Lafontaine
15 Freddy Cedeno Crest/RBM Cycling
16 John Sommer PACC Teammate Win: Francois Lafontaine
17 John De st. germain Plano Athletic Cycling Club/PACC Teammate Win: Francois Lafontaine
18 Lin Waters PACC Teammate Win: Francois Lafontaine
19 John Porizek Cadence Cyclery
20 Jerry Profeta Crest/RBM Racing Teammate Top 5: Edvin Ordonez
21 Paul Konrad Crest/RBM Racing Teammate Top 5: Edvin Ordonez
22 Matthew Tinonga PACC Teammate Win: Francois Lafontaine
23 Danny Broderick Cadence Cyclery
24 Dean Nix PACC Teammate Win: Francois Lafontaine
25 Rand Jenkins
26 Mark Brandt Dallas BIke Works
27 Christian Haggmark Road
28 Steven Chaos thompson Dallas BIke Works
29 John Eddington Plano Athletic Cycling Club/PACC Teammate Win: Francois Lafontaine
30 William anderson ? Crest/RBM Cycling
31 Fernando Castro
32 Dave Coussirat PACC Teammate Win: Francois Lafontaine
33 Stephen Davidson Road
34 Patrick Meuche Crest/RBM Racing Teammate Top 5: Edvin Ordonez
35 David Simcoe Mirage
36 Douglas Balentine Crest/RBM Racing Teammate Top 5: Edvin Ordonez
37 Tommy Smith
38 Kent Mccormick McKinney Velo Club
39 Carlos Uranga PACC Teammate Win: Francois Lafontaine
40 Israel Velasquez Dallas BIke Works
41 Michael Morgan Crest/RBM Racing Teammate Top 5: Edvin Ordonez
42 Darrell Allen FRESH Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 22   Cat 5: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Brady Cadence Cyclery
2 Robert Baatz Crest/RBM Racing
3 Joseph Lacour Dallas BIke Works
4 Terry Storch EVOKE Racing
5 Eric Warden Cadence Cyclery Teammate Win: Matt Brady
6 Brent Moulder Crest/RBM Racing
7 Michael Brown McKinney Velo Club
8 John Murazak Crest/RBM Racing Teammate Top 5: Robert Baatz
9 Micah Newell EVOKE Racing Teammate Top 5: Terry Storch
10 Rhett Mckeller Road
11 Jorge Merle PARK PLACE DEALERSHIPS
12 Rich Dotson FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
13 Michael Gacki Bicycles Plus Racing
14 Jonathan Jennings Knobbies & Slicks
15 Gary Deserrano Cadence Cyclery Teammate Win: Matt Brady
16 Joel Hawks FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
17 Douglas Ray Crest/RBM Racing Teammate Top 5: Robert Baatz
18 Heath Lambert Cadence Cyclery Teammate Win: Matt Brady
19 Alan Good North Texas Road Team
20 Jonathan Garrett Knobbies & Slicks
21 Matthew Looney Masters
22 Christopher Buttine PARK PLACE DEALERSHIPS
23 William Plumlee Cadence Cyclery Teammate Win: Matt Brady
24 Michael Braden FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
25 Duane Neu Oklahoma City Velo Club
26 Boyd Wallace Dallas BIke Works Teammate Top 5: Joseph Lacour
27 Bert Herrington KingRacingGroup
28 Stephen Borski Watt Posse
29 Clay Hobson McKinney Velo Club
30 Chuck Hill Road
31 Willem Van der gryp Cadence Cyclery Teammate Win: Matt Brady
32 Kent Mcquade Crest/RBM Racing Teammate Top 5: Robert Baatz
33 John Larson Dallas Bike Works Teammate Top 5: Joseph Lacour
34 Todd Lafleur Bicycles Plus Racing
35 Joe Gonzalez FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
36 Michael Steeves Plano Athletic Cycling Club/PACC
37 Brad Price McKinney Velo Club
38 Larry Price McKinney Velo Club
Finishers: Cat 2: 13   Cat 3: 20   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffry Fene McKinney Velo Club
2 Bill Shirer McKinney Velo Club Teammate Win: Jeffry Fene
3 Paul Brent fletcher Dark Horse Racing
4 Darrell Hull A Bloc
5 Patrick T burke McKinney Velo Club Teammate Win: Jeffry Fene
6 James Newsom Team Elevate Racing
7 Mark Johnson Plano Athletic Cycling Club/PACC
8 Jorge Merle PARK PLACE DEALERSHIPS
9 Michael Steeves Plano Athletic Cycling Club/PACC
10 Mike Herrick Dallas Bike Works
11 Eddie Cadena Road
12 William Lewis FRESH Racing
13 Rogan Prachyl Dallas Bike Works MTB
14 Stanley Richardson Dallas BIke Works
15 Patrick Dougherty Team Elevate Racing
17 Jason Newman A Bloc Teammate Top 5: Darrell Hull
18 Johnny Moore McKinney Velo Club Teammate Win: Jeffry Fene
19 Mark Littell Systeme E
20 Brad House Mirage
21 Anthony Marlar Team Elevate Racing
22 Scott Giancola McKinney Velo Club Teammate Win: Jeffry Fene
23 Glenn Tolle GS Tenzing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 12   Cat 4: 6   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zack Butz Matrix/RBM
2 Adam Kissee Jesuit College Preparatory of Dalla
3 Alex Kowalske Jesuit College Preparatory of Dalla
4 Hunter Courtney
5 Jay Shisler Rockwall Racing
6 Nicholas Howe
7 Jacob Grauel Texas High School Cycling League
8 Kolbe Surran Matrix Cycling Club
9 Jose Moreno Texas High School Cycling League
10 Jack Duke
11 Francis Cole michel Matrix Cycling Club
Finishers: Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corey Ray Cadence Cyclery
2 Mat Stephens Elevate Elite Cycling Team
3 Shawn Small GS Tenzing
4 Jeffrey Labauve GS Tenzing
5 William martin ? Shred Monster
6 Tyler Cloutier Matrix/RBM
7 Paul Dentel Watt Posse
8 ? Bret Chicken and Waffles Racing
9 Grayson Keppler Cadence Cyclery Teammate Win: Corey Ray
10 Dan Busch
11 Collin Davis Plano Athletic Cycling Club/PACC
12 Danny Hayden FRESH Racing
13 Erin Elliott Soundpony Triad Bank
14 Davis Dombrowski Dallas BIke Works
15 Robert Watson Dawdy Performance Coaching-Racing T
16 John Ryan Matrix/RBM
17 Michael Wert GS Tenzing Teammate Top 5: Shawn Small
18 Nathan Trimble Dallas Racing
19 Adam Biwan Plano Athletic Cycling Club/PACC
20 Rob Sandusky Matrix/RBM
21 Seth Cooke FRESH Racing
22 Mark Rawlings GS Tenzing Teammate Top 5: Shawn Small
23 Jefferey May PARK PLACE DEALERSHIPS
24 Christopher Powers Matrix Cycling Club
25 Kolt B bates PARK PLACE DEALERSHIPS
26 Chris Wright Cadence Cyclery Teammate Win: Corey Ray
27 Enoc Ishida Dallas BIke Works
28 David Hassan GS Tenzing Teammate Top 5: Shawn Small
29 Jason Davis Chicken and Waffles Racing
30 Joseph Giardano GS Tenzing Teammate Top 5: Shawn Small
31 Ray Healy Corinth Cycling/Harden Racing
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 17   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jan Bennett FCS|Cycling: p/b Vis
2 Andrea Thomas Dallas Racing
3 Jessica Smith Cadence Cyclery
4 Tracy Christenson Cycling Center Dalla
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Payton Maness Mad Duck Racing
2 Flora Yan Dallas Racing
3 Sheree Benavides Matrix/RBM
4 Missy Hardeman Squadra Di Servitori
5 Darci Scott Cadence Cyclery
6 Lisa Uranga Watt Posse
7 Madeline Barrett Cadence Cyclery Teammate Top 5: Darci Scott
8 Courtney Bach October Three Racing
9 Selina Lyle Team LaS'port
10 Melissa Rodriguez Cadence Cyclery Teammate Top 5: Darci Scott
11 Amy Manuel BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
12 Cinthia Pedraza River City Market Racing p/b Bike L
13 Ashley Hiatt October Three Racing
14 Chelsea Reedy BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
15 Melissa Monosoff FCS|Cycling: p/b Visit Dallas Cycli
16 Sarah Lundeen FCS|Cycling: p/b Visit Dallas Cycli
17 Annemarie Martin Team Cambridge Cycling
18 Katie Sewell FCS|Cycling: p/b Visit Dallas Cycli
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bridget Tooley Crest/RBM Cycling
2 Maddie Woolley
3 Grace Wall Crest/RBM Racing
4 Sophia Whitten
5 Ashleigh Phillips
6 Ashlee Moore
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zoe Wall Crest/RBM Racing
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michelle Lewis sirianni gacki Matrix/RBM
2 Luciana Silva FCS|Cycling: p/b Visit Dallas Cycli
3 Camille Hughes Plano Athletic Cycling Club/PACC
4 Lisa Stone BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
5 Kathy Weldon Cadence Cyclery
6 Sheila Fruhling PARK PLACE DEALERSHIPS
7 Carla Keeton FCS|Cycling: p/b Visit Dallas Cycli Teammate Top 5: Luciana Silva
8 Kim Murphy FCS|Cycling: p/b Visit Dallas Cycli Teammate Top 5: Luciana Silva
9 Leigh Robertson PACC Teammate Top 5: Camille Hughes
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 6