Log In
Mt Hood Cycling Classic - Cooper Spur Circuit Race • May 31 2007
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Clear, 77 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Gray Therapeutic Associates Cycling/GENR 3:16:54
Off The Front
2 Evan Plews Capitol Subaru Cycling 3:16:56
Off The Front
3 Ian Boswell Hagens-Berman LLP Cycling 3:17:00
Off The Front
4 Jim Fischer EWEB Windpower 3:17:03
5 Carson Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3:17:11
1
6 Sean Passage Therapeutic Associates Cycling/GENR 3:17:11
2
Teammate Win: Scott Gray
7 Erik Peterson Recycled Cycles Racing 3:17:11
3
8 Burgess Gow Hagens-Berman LLP Cycling 3:17:11
4
Teammate Top 5: Ian Boswell
9 Max Durtschi Sun Summit Cycling Club 3:17:11
5
10 Sean Rhea Essex County Velo 3:17:13
6
11 Spencer Paxson Disco Velo 3:17:14
7
12 Frank Gonzalez Montana Velo 3:17:16
8
13 Kurt Bickel VOS Racing 3:17:16
9
14 Andrew Lea Team Coastal 3:17:18
10
15 Marshall Opel Montana Junior Cycling Foundation 3:17:21
16 Graham Meng Five Valley Velo 3:17:24
17 John Markez Team R.A.C.E. 3:17:24
18 Seth Patla United Finance 3:17:25
19 Gregory Kauper ByrneInvent 3:17:29
20 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/GENR 3:17:37 Teammate Win: Scott Gray
21 Joshua Lee 3:17:42
22 Frank Dzoldak Echelon Slopes & Spokes Racing Team 3:17:56
23 Max Polin Team City 3:17:57
24 Austin Forbes BODE 3:18:09
25 Olivier Humbert TiCycles/Avanti Racing 3:18:09
26 Tim Doelman Aero Cycles 3:18:25
27 Dantley Young Contender Bicycles 3:18:28
28 Ryan Ness Therapeutic Associates Cycling/GENR 3:18:28 Teammate Win: Scott Gray
29 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/GENR 3:18:35 Teammate Win: Scott Gray
30 Bryan Bihlmaier River City Bicycles 3:18:35
31 Brian Burton Hagens-Berman LLP Cycling 3:19:19 Teammate Top 5: Ian Boswell
32 Frank Woolstencroft TRS Racing 3:22:44
33 Jason Riffle River City Bicycles 3:25:42
34 Steven Hunter Veloshop 3:25:42
35 Marcel Delisser Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3:26:30 Teammate Top 5: Carson Miller
36 Travis Dykstra Team Zoka 3:27:27
37 Drew Carlson Recycled Cycles Racing 3:27:27
38 Ted Chauvin Hagens-Berman LLP Cycling 3:28:19 Teammate Top 5: Ian Boswell
39 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club 3:28:21
40 Alan Adams Hagens-Berman LLP Cycling 3:30:07 Teammate Top 5: Ian Boswell
41 Mike Olson WebCyclery.com 3:30:32
42 Patrick Means WWU Cycling 3:31:09
43 Patrick Stockton Mob Racing/RMCEF 3:32:02
44 Ted Hopkins Cycles Veloce/Simple Green 3:32:13
45 Brian Sather LacticAcidCycling.org 3:32:42
46 Mike Bene Veloshop 3:33:08
47 Niels Thogerseniii Team Zoka 3:34:08
48 Anderson Folts Veloshop 3:35:06
49 Scott Brown 3:35:52
50 Jeff Dunn ByrneInvent 3:35:52
51 Mark Vergari Hutch's-Eugene 3:35:54
52 Jay Maas TiCycles/Avanti Racing 3:35:54
53 Matt Campbell Rocky Mountain Chocolate Factory 3:36:22
54 Tim Butler River City Bicycles 3:36:27
55 Thomas Butler L'Ecole No. 41/Wheatland Wheeler 3:36:52
56 Garrett Stockton Mob Racing/RMCEF 3:37:31
57 Jesse Graden Veloshop 3:39:54
58 Brian Cornelius Team WM 3:40:36
59 David Karman Hagens-Berman LLP Cycling 3:40:59 Teammate Top 5: Ian Boswell
60 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/GENR 3:41:58 Teammate Win: Scott Gray
61 Ben Larson TiCycles/Avanti Racing 3:42:23
62 Mike Hilbrandt The Bike Gallery 3:43:22
63 Richard Fattic 3:44:02
64 Roger Muckenfuss GS Camerati 3:44:42
65 Christophe Cavazzana Beaverton Bicycle Club 3:44:59
66 Colin Hale Team Coastal 3:46:15
67 Joshua Creem River City Bicycles 3:46:49
68 Joseph Wasikowski Hagens-Berman LLP Cycling 3:47:20 Teammate Top 5: Ian Boswell
69 Will Kelly Joe Bar Racing 3:48:14
70 Carl Kloos TiCycles/Avanti Racing 3:48:27
71 Alex Wilson Recycled Cycles Racing 3:49:56
72 Chris Haverty Bridgetown Velo 3:53:22
73 Alan Schmitz Hangens Berman Cycling 3:55:39
74 Thomas Bradford North River Racing 3:56:20
75 Nicholas Adsero Recycled Cycles Racing 3:56:45
76 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club 3:57:19
77 Greg Valentin Wines of Washington 3:58:48
78 Robin Calver GSC United 3:59:50
79 Anthony Graupera GSC United 4:04:41
80 Geoff Casey Wines of Washington 4:09:00
81 Randy Salamon Recycled Cycles Racing 4:11:23
82 Soren Klingsporin L'Ecole No. 41/Wheatland Wheeler 4:12:16
DNF Jeff Middlewood AVA/Counterbalance
DNF Phillip Elsasser First Rate Mortgage Cycling Team
DNF James Gillette Hagens-Berman LLP Cycling Teammate Top 5: Ian Boswell
DNF Brian Peithman Hagens-Berman LLP Cycling Teammate Top 5: Ian Boswell
DNF Iain Mulholland Team Zoka
DNF Brian Mack Therapeutic Associates Cycling/GENR Teammate Win: Scott Gray
DNF Christopher Parrish WWU Cycling
Finishers: Cat ?: 89  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Martin Safeway/GA Communications Cycling T 3:05:20
Off The Front
2 Rob Anderson AMD-Discovery Channel Masters 3:07:42
Off The Front
3 Christopher Hamilton Casa Bruno 3:08:21
4 Marco Rullo 3:08:22
5 Robert Pasco Safeway/GA Communications Cycling T 3:08:25 Teammate Win: Dan Martin
6 Douglas Reid Veloce Racing 3:08:25
7 Steve Wright Nike Cycling 3:08:28
1
8 Steven R holland United Finance 3:08:29
2
9 Chris Daluisio Morgan Stanley/Specailized 3:08:30
3
10 Marco Hellman AMD-Discovery Channel Masters 3:08:30
4
Teammate Top 5: Rob Anderson
11 Jonathan Boyer Time Factory Team 3:08:30
5
12 Jeff Angermann AMD-Discovery Channel Masters 3:08:30
6
Teammate Top 5: Rob Anderson
13 Roger Stevens Nike Cycling 3:08:36
14 Michael Jones Disco Velo 3:08:38
15 Michael Onkels Amgen-Giant Masters 3:08:39
16 Matthew Slater Half Fast Velo 3:08:40
17 Bruce Hodgkins Excel Sports 3:08:52
18 Clint Chase Dewars Racing Team 3:08:52
19 Shaun Locker Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc 3:09:13
20 Kevin Metcalfe AMD-Discovery Channel Masters 3:09:14 Teammate Top 5: Rob Anderson
21 Rich Thurman 3:09:18
22 Keith Ketterer Amgen-Giant Masters 3:09:30
23 Michael Walsh First Rate Mortgage Cycling Team 3:09:32
24 Brian Choi Specialized/Sierra Nevada 3:09:32
25 Carl Roberts First Rate Mortgage Cycling Team 3:09:32
26 Jerry Jayne Amgen-Giant Masters 3:10:09
27 Auke Broex WTC Amstel 3:10:21
28 Kerry Farrell Wheelsport 3:11:05
29 Steve Schwaeber Veloce Racing 3:11:06
30 Tim Cardinal Sunnyside Sports 3:11:20
31 Sal Collura First Rate Mortgage Cycling Team 3:15:22
32 Daniel Quirk Veloce Racing 3:15:57
33 Michael Hernandez Safeway/GA Communications Cycling T 3:15:57 Teammate Win: Dan Martin
34 Craig Roemer AMD-Discovery Channel Masters 3:20:18 Teammate Top 5: Rob Anderson
35 Michael Benno Veloce Racing 3:23:20
36 Ivan Meadors United Finance 3:23:20
37 Todd Gallaher AVA/Counterbalance 3:24:03
38 Dylan Casey AMD-Discovery Channel Masters 3:24:12 Teammate Top 5: Rob Anderson
39 John Odonnell Axley USA.com 3:24:54
40 Todd Darley Amgen-Giant Masters 3:25:10
41 Bruce Connelly Nike Cycling 3:26:03
42 Ted Cramer Cramer's Mortgage Services 3:26:55
43 Jim Barkley Cramer's Mortgage Services 3:26:55
44 Peter Sullivan Amgen-Giant Masters 3:29:22
45 Todd Sanders Herbalife presented by Bike America 3:29:32
46 Paul Bourcier Hutch's-Eugene 3:30:11
47 Mark Magilner Half Fast Velo 3:31:47
48 Michael Dunn Half Fast Velo 3:31:56
49 Michael Vetterli Olympic Club 3:32:17
50 Bradley Marquardt Hagens-Berman LLP Cycling 3:32:17
51 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 3:32:19
52 Doug Perrin Sunnyside Sports 3:32:20
53 Jim Stefanoff Baddlands Cycling Club 3:32:39
54 Bradley Taylor Hutch's-Eugene 3:33:35
55 Nathan Hobson Half Fast Velo 3:33:49
56 Eric Nachtrab Veloce Racing 3:34:57
57 Shane Fletcher Veloce Racing 3:37:04
58 Rich Cramer Cramer's Mortgage Services 3:38:37
59 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling 3:40:57
60 Steve Ridgeway Disco Velo 3:42:53
61 Michael Hoffner Chinook Cycling Club 3:44:23
62 Christian Clerc Wenatchee Area Racers 3:44:23
63 Gordie Cumming 3:45:45
64 Dave Skinkle Sunnyside Sports 3:47:38
65 Jon Pearson Therapeutic Associates Cycling/GENR 3:48:50
66 Kurt Robinson bicycleattorney.com 3:52:03
67 John Mccaffrey bicycleattorney.com 3:52:03
68 John Kenney Disco Velo 3:58:16
69 Reid Block Half Fast Velo 4:04:15
70 Paul Anderson Half Fast Velo 4:14:58
71 Michael Burdo Excel Sports 4:16:06
DNF Wyatt Weisel AMD-Discovery Channel Masters Teammate Top 5: Rob Anderson
DNF Dermot Carroll Amgen-Giant Masters
DNF Michael Pruitt Axley USA.com
DNF J.michael Manning United Finance
DNF Rich Elgin Old Town Bicycles
DNF Paul Ecord Third Rail CC
DNF David Zimbelman ZteaM
Finishers: Cat ?: 78  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katharine Carroll Aaron's Professional Women's Cyclin 3:28:45
2 Felicia Gomez Aaron's Professional Women's Cyclin 3:28:51 Teammate Win: Katharine Carroll
3 Julie Beveridge Bicisport 3:29:09
4 Flavia Oliveira Team TIBCO 3:29:09
5 Leah Goldstein Symmetrics Cycling 3:29:09
6 Marg Fedyna Bicycle John's Serious Cycling 3:29:09
7 Jill Mclaughlin Touchstone Climbing 3:29:27
8 Beverly Harper Webcor Alto Velo 3:29:27
9 Katie Mactier ValueAct Capital Cycling Team 3:29:27
10 Maria Monica Touchstone Climbing 3:29:27
11 Kristin Sanders Aaron's Professional Women's Cyclin 3:29:27 Teammate Win: Katharine Carroll
12 Carmen Mcnellis Aaron's Professional Women's Cyclin 3:29:37 Teammate Win: Katharine Carroll
13 Suz Weldon Wines of Washington 3:29:37
14 Lise Grace Wines of Washington 3:29:37
15 Alice Pennington Desalvo Custom Cycles Racing 3:29:40
16 Allison Beall TiCycles/Avanti Racing 3:29:40
17 Sarah Barber Team Bobs-bicycles.com 3:29:48
18 Yukie Nakamura Team TIBCO 3:30:05 Teammate Top 5: Flavia Oliveira
19 Kristina Seley PROMAN/Paradigm 3:30:19
20 Michelle Kiesanowski Aaron's Professional Women's Cyclin 3:30:19 Teammate Win: Katharine Carroll
21 Hilary Billington Nike Cycling 3:30:27
22 Marni Hambleton Symmetrics Cycling 3:32:25 Teammate Top 5: Leah Goldstein
23 Jennifer Joynt Metromint Cycling 3:32:25
24 Sue Butler River City Bicycles 3:35:59
25 Emily Vanmeter Wachovia/IBC 3:37:29
26 Lea Stralka Wines of Washington 3:38:29
27 Teri Sheasby Bend Memorial Clinic Total Care Rac 3:38:31
28 Kate Ligler PROMAN/Paradigm 3:41:18
29 Abby Lyncooper PROMAN/Paradigm 3:41:18
30 Carine Bester Bicycle John's Serious Cycling 3:43:33
31 Gabriela Ferrat Bicycle John's Serious Cycling 3:44:46
32 Tricia Bailey Wines of Washington 3:46:00
33 Courtenay Brown ValueAct Capital Cycling Team 3:46:00
34 Amy Mcguire Wachovia/IBC 3:46:04
35 Sharon Allpress ValueAct Capital Cycling Team 3:46:06
36 Ally Stacher Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc 3:46:32
37 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Rac 3:46:48
38 Holly Borowski Touchstone Climbing 3:47:55
39 Nicole Evans Team Liption 3:48:50
40 Dana Robertson-halter Wines of Washington 3:49:10
41 Chellie Terry Fitzgerald's Bicycles 3:49:15
42 Irene Beyerlein Colavita Sutter Homes 3:49:19
43 Jeanne Rumps Team Bobs-bicycles.com 3:49:55
44 Martina Patella ValueAct Capital Cycling Team 3:49:55
45 Hannah Banks ValueAct Capital Cycling Team 3:50:03
46 Katie London Team TIBCO 3:51:41 Teammate Top 5: Flavia Oliveira
47 Jeanie Bihlmaier Wines of Washington 3:52:41
48 Laura Brown Team Integrale 4:05:27
49 Jill Waskom Bend Memorial Clinic Total Care Rac 4:06:25
50 Carrie Eller TiCycles/Avanti Racing 4:15:24
51 Monique Hein Lees-McRae College 4:17:16
52 Rebecca Gross Velo Bella 4:39:45
DNF Megan Elliott Bicycle John's Serious Cycling
DNF Tracie Nelson Touchstone Climbing
DNF Elizabeth Nettles TiCycles/Avanti Racing
Finishers: Cat ?: 55  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Glen Chadwick Navigators Insurance Cycling Team 3:35:54
2 Benjamin Jacques-maynes Bissell Pro Cycling Team 3:35:55
3 Phil Zajicek Navigators Insurance Cycling Team 3:35:55 Teammate Win: Glen Chadwick
4 Nathan O'neill Health Net presented by Maxxis 3:35:55
5 Justin England Toyota-United Pro Cycling 3:35:57
6 Josh Dillon FiordiFrutta Elite Cycling Team 3:36:00
1
7 Ryder Hesjedal Health Net presented by Maxxis 3:36:01
2
Teammate Top 5: Nathan O'neill
8 Aaron Tuckerman Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance 3:36:01
3
9 Matthew Johnson Team 5 Star Fish 3:36:01
4
10 Mark Santurbane Team Bobs-bicycles.com 3:36:01
5
11 James Mattis California Giant Berry Farms/Specia 3:36:01
6
12 Kyle Barbary Team Brain and Spine 3:36:01
7
13 Stephen Dey DBC Elite 3:36:01
8
14 Christopher Jones Nerac Pro Cycling 3:36:01
9
15 Jeff Louder Health Net presented by Maxxis 3:36:01
10
Teammate Top 5: Nathan O'neill
16 Chris Lieto California Giant Berry Farms/Specia 3:36:08
17 Ben Kneller Rocky Mountain Chocolate Factory 3:36:13
1
18 Jesse Moore California Giant Berry Farms/Specia 3:36:14
2
19 Cameron Wurf Bissell Pro Cycling Team 3:36:16
3
Teammate Top 5: Benjamin Jacques-maynes
20 John Eisinger Rocky Mountain Chocolate Factory 3:36:16
4
21 Trevor Connor La-Z-Boy Cycling 3:36:16
5
22 Darren Lill Navigators Insurance Cycling Team 3:36:16
6
Teammate Win: Glen Chadwick
23 Chris Baldwin Toyota-United Pro Cycling 3:36:16
7
Teammate Top 5: Justin England
24 Carl Decker Giant 3:36:41
25 Michael Olheiser Memphis Motor Works 3:36:16
26 Brad Cole Team Rio Grande/BCSM 3:37:07
27 Ryan Trebon Kodakgallery.com/Sierra Nevada Pro 3:38:26
28 Hayden Brooks FiordiFrutta Elite Cycling Team 3:38:55
1
29 Doug Ollerenshaw Health Net presented by Maxxis 3:38:55
2
Teammate Top 5: Nathan O'neill
30 Joey Thompson Rocky Mountain Chocolate Factory 3:38:55
3
31 Logan Hunn Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance 3:38:55
4
32 Matt Weyen Team Bobs-bicycles.com 3:38:55
5
33 Philippe Abbott Ital Pasta - Transport Belmire 3:38:55
6
34 Lang Reynolds Axley USA.com 3:38:55
7
35 T. Burke swindlehurst Toyota-United Pro Cycling 3:38:55
8
Teammate Top 5: Justin England
36 Bobby Lea Toyota-United Pro Cycling 3:38:55
9
Teammate Top 5: Justin England
37 Matt Cooke Navigators Insurance Cycling Team 3:38:55
10
Teammate Win: Glen Chadwick
38 Erik Tonkin Kona Factory Team 3:38:55
11
39 Ulrich Deyoung Hagens-Berman LLP Cycling 3:39:21
40 Eric Schuman ByrneInvent 3:39:26
41 Christopher Daifuku First Rate Mortgage Cycling Team 3:40:18
42 Patrick Mcglynn Team Einstein's 3:41:30
43 Michael Hutchison Team Brain and Spine 3:44:19
44 Taylor Kneuven Team Rio Grande/BCSM 3:44:41
45 Maxim Jenkins California Giant Berry Farms/Specia 3:44:41
46 Morgan Schmitt Bissell Pro Cycling Team 3:44:41 Teammate Top 5: Benjamin Jacques-maynes
47 Ian Mckissick BMC Racing 3:44:41
48 Heath Blackgrove Toyota-United Pro Cycling 3:45:05 Teammate Top 5: Justin England
49 Sam Johnson Hagens-Berman LLP Cycling 3:45:08
50 Barry Wicks Kona Factory Team 3:45:19
51 Stefano Barberi Toyota-United Pro Cycling 3:46:25 Teammate Top 5: Justin England
52 Matthew Willinger BPG/Montano Velo 3:47:01
53 Andy Schultz Rocky Mountain Chocolate Factory 3:47:42
54 Uthman Rayiv BPG/Montano Velo 3:47:42
55 Matt Crane Health Net presented by Maxxis 3:49:48 Teammate Top 5: Nathan O'neill
56 Andrew Fischer Hagens-Berman LLP Cycling 3:51:41
57 Patrick Dunaway California Giant Berry Farms/Specia 3:54:56
58 Steven (sandy)perrins Sienna Development - Goble Knee Cli 3:55:01
1
59 James Driscoll FiordiFrutta Elite Cycling Team 3:55:01
2
60 Chris Rozdilsky FiordiFrutta Elite Cycling Team 3:55:01
3
61 Mitchell Trux DBC Elite 3:55:01
4
62 Chris Swan Lombardi Sports 3:55:01
5
63 Quinn Keogh Paul's Bicycle Way of Life Cycling 3:55:01
6
64 Osvaldo Olmos California Giant Berry Farms/Specia 3:55:01
7
65 Omer Kem Bissell Pro Cycling Team 3:55:01
8
Teammate Top 5: Benjamin Jacques-maynes
66 Dan Workman Team Rio Grande/BCSM 3:55:01
9
67 Rolando Gonzalez Bissell Pro Cycling Team 3:55:01
10
Teammate Top 5: Benjamin Jacques-maynes
68 Brad Payne Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance 3:55:01
69 Michael Wolf Navigators Insurance Cycling Team 3:56:27 Teammate Win: Glen Chadwick
70 Christian Kearney BPG/Montano Velo 3:56:29
71 Justin Mayfield Team Bobs-bicycles.com 3:56:29
72 Roman Kilun Health Net presented by Maxxis 3:56:29 Teammate Top 5: Nathan O'neill
73 Bernard Vanulden Navigators Insurance Cycling Team 3:56:29 Teammate Win: Glen Chadwick
74 David Rodriguez Navigators Insurance Cycling Team 3:56:29 Teammate Win: Glen Chadwick
75 Andrew Kulmatiski Logan Race Club/Mt Logan Cyclery 3:57:36
76 Grant Berry Rocky Mountain Chocolate Factory 3:58:16
77 Trevor Mays Axley USA.com 4:04:43
78 Jason Thompson Escape Velocity 4:08:05
79 Luke Pennington Desalvo Custom Cycles Racing 4:11:41
80 Thorben Wieditz Ital Pasta - Transport Belmire 4:11:48
80 Devon Vigus California Giant Berry Farms/Specia 4:11:48
82 David Richter Ital Pasta - Transport Belmire 4:11:48
83 Johnny Rondash NOW MS-Society 4:11:48
84 Eric Barlevav NOW MS-Society 4:11:48
85 Jacob Macarthur Hagens-Berman LLP Cycling 4:11:48
86 Brian Buchholz BPG/Montano Velo 4:11:48
87 Cory Burns FiordiFrutta Elite Cycling Team 4:11:48
88 Will Riffelmacher FiordiFrutta Elite Cycling Team 4:11:48
89 Sean Mcbride BPG/Montano Velo 4:11:48
90 Jesse/andy Mendonca BPG/Montano Velo 4:11:48
91 Shawn Ongers Axley USA.com 4:11:48
92 Adrian Hegyvary Hagens-Berman LLP Cycling 4:11:48
93 Alex Rock Contender Bicycles 4:11:48
94 Aren Timmel Team Chico 4:11:48
95 Nate Page Contender Bicycles 4:11:48
96 Nathan Byukusenge Team Rwanda 4:11:48
97 Adrien Niyonshuti Team Rwanda 4:11:48
98 Ben Rhodes Recycled Cycles Racing 4:11:48
99 Stephen Ferris ERTC/Red bike 4:11:48
100 Tyler Stetson First Rate Mortgage Cycling Team 4:11:48
101 Kirk Carlsen Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance 4:11:48
102 Bruce Copeland Juventus/River Valley Cycle/Kona 4:12:34
103 Jimmy Lingwood Recycled Cycles Racing 4:17:12
104 Brock Curry NOW MS-Society 4:23:31
105 Erik Slack BYRDS 4:23:31
106 Bill Reuss Owens Healthcare 4:30:59
107 Todd Nordblom FiordiFrutta Elite Cycling Team 4:32:59
108 Galen Erickson Recycled Cycles Racing 4:44:36
109 Nick Weighall Hagens-Berman LLP Cycling 4:44:36
110 Ian Burnett Health FX 4:47:39
111 Jesus Ilundain 4:47:39
DNF John Hunt California Giant Berry Farms/Specia
DNF Collin Becker Team Rio Grande/BCSM
DNF Brad Bingham Team Rio Grande/BCSM
DNF Ryan Morris Team Rio Grande/BCSM
DNF Justin Rose Team Bobs-bicycles.com
DNF Eric Rumps Team Bobs-bicycles.com
DNF Chris Stuart Team Bobs-bicycles.com
DNF Michael Gallagher Team Bobs-bicycles.com
DNF Adam Curry Hagens-Berman LLP Cycling
DNF Owen Gue Hagens-Berman LLP Cycling
DNF Evan Lawrence BPG/Montano Velo
DNF Garett Peltonen Bissell Pro Cycling Team Teammate Top 5: Benjamin Jacques-maynes
DNF Daniel Harm Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance
DNF Matt Brandt Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance
DNF Kenny Williams First Rate Mortgage Cycling Team
DNF Patrick Zahn Recycled Cycles Racing
DNF Shaun Adamson Juventus/River Valley Cycle/Kona
DNF Jarred Gilker Mercy Cycling
DNF Daniel Vinson Team 5 Star Fish
DNF Jason Williams Team Zoka
DNF Ryan Barthel Rocky Mountain Chocolate Factory
Finishers: Cat ?: 132