Log In
Baker City Cycling Classic - Stage 2: Historic Baker City Time Trial • Jun 30 2012
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Clear, 78 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Laplaca Therapeutic Associates of Bend/Pine 22:24
2 Jason Cemanski Apex Racing Team 22:26
3 Greg Turpen Chinook Cycling Club 22:33
4 Kenny Mcdaniel 22:42
5 Steve Henry Team Bobs-bicycles.com 22:42
6 David Carter Logan Race Club/Mt Logan Cyclery 22:48
7 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 22:51
8 Darrel Brown Chinook Cycling Club 22:53 Teammate Top 5: Greg Turpen
9 Perry Hall Sonora Grill/Bicycle Center 23:03
10 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 23:06
11 Tj Paskewich Therapeutic Associates of Bend/Pine 23:22 Teammate Win: Doug Laplaca
12 Brooks Stevenson Sonora Grill/Bicycle Center 23:25
13 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine 23:31 Teammate Win: Doug Laplaca
14 Brian Gumpert 23:34
15 Trevor O'neal Gentle Lovers 23:36
16 Andrew Harris Boise Cycling Development Team 23:37
17 Jesse Kroll Team Sandals Resorts 23:39
18 Tyler Southard Sonora Grill/Bicycle Center 23:47
19 Chris Winans Therapeutic Associates of Bend/Pine 23:58 Teammate Win: Doug Laplaca
20 Larry Jackson Rolf Prima 24:05
21 Nate Pitts 24:14
22 Derek L brown Team Sandals Resorts 24:19
23 Dave Davis Ironclad Performance Wear 24:20
24 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters 24:46
25 Christopher Brown River City Bicycles 24:50
26 Rory Jack Husky Cycling/University of Washing 24:52
27 Zane Dees Team Sandals Resorts 25:00
28 Joel Crouch Ironclad Performance Wear 25:12
29 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling 25:18
30 Ryan Thompson Boise Cycling Development Team 25:29
31 Joe Savoie Elkhorn Valley Cycling pwd by Monst 26:32
32 Benjamin Weaver Ironclad Performance Wear 27:11
33 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear 28:35
34 Eric Hinderager LRCC 30:35
35 Jack Rising Team Oregon presented by Laurelwood 30:53
36 Peter Young Northern Rockies Orthopedic 32:17
37 Cole Hilton Vertebrata Chiropractic Cycling 33:11
38 Alex Turpin Vertebrata Chiropractic Cycling 33:49
39 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood 36:39
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 23   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sydney Running Vertebrata Chiropractic Cycling 25:08
2 Vanessa Johnson Volkswagen Boise 25:26
3 Beth Kobza Volkswagen Boise 25:50
4 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Rac 26:18
5 Lana Pressey Ironclad Performance Wear 26:48
6 Eden Palmer Team Group Health 27:46
7 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 27:59 Teammate Top 5: Lana Pressey
8 Anna Clark Ironclad Performance Wear 28:10 Teammate Top 5: Lana Pressey
9 Amanda Mcnabb Team Group Health 28:24
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Helen Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 25:39
2 Alana Armstrong Ironclad Performance Wear 27:02
3 Erica Zaworski Vertebrata Chiropractic Cycling 27:23 Teammate Win: Helen Kennedy
4 Mallory Tyler 27:49
5 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honor? Bakery 28:02
6 Cinda Stauch 29:29
7 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 29:44 Teammate Top 5: Alana Armstrong
8 Lisa Kolesar Boise VeloWomen 30:03
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Armstrong Craptastic 22:00
2 Michael Finley Fanatik Bike/Shuksan Velo Club 22:42
3 Jeff Coffman Boise Cycling Development Team 23:07
4 Neil Byzick Vertebrata Chiropractic Cycling 23:18
5 Seth Merriman Boise Cycling Development Team 23:23
6 Kevin Thonney Wheatland Wheelers 23:31
7 Jason Hardrath 24:19
8 Cameron Clark 24:23
9 Joe Gallegos Volkswagen Boise 24:31
10 Jordan Muller 25:19
11 Glenn Johnson Dr Will Bar 25:29
12 Jesus Sanchez Boise Cycling Development Team 25:36 Teammate Top 5: Jeff Coffman
13 Alan Sutton Dr Will Bar 25:58
14 Jake Armstrong Boise Cycling Development Team 26:10 Teammate Top 5: Jeff Coffman
15 Gregory Sanders Ironclad Performance Wear 26:11
16 Brady Callahan Larry H. Miller BCC Wheelmen 26:12
17 Will Harden Dr Will Bar 26:30
18 Christopher Carter Herriot Sports Performance 26:34
19 Ye Tian Husky Cycling/University of Washing 26:54
20 Andrej Miske Dr Will Bar 27:11
21 Peter Seelig Dr Will Bar 27:29
22 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 27:51
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 9   Cat 5: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Louie Amelburu Harmony Homes Cycling 21:44
2 Mark Schaefer Harmony Homes Cycling 21:52 Teammate Win: Louie Amelburu
3 Roger Worthington Indie Hops 21:52
4 Tim Butler Evolution Racing Team 21:54
5 Craig Nunes ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines 21:59
6 John Browning Evolution Racing Team 22:01
7 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com 22:33
8 Rob Van kirk Adventures Edge 22:43
9 Mike Rushton 22:45
10 John Slawta Land Shark 22:55
11 Erik Bergstrom Therapeutic Associates of Bend/Pine 23:01
12 Matthew Slater Evolution Racing Team 23:09 Teammate Top 5: Tim Butler
13 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 23:11
14 Steven R holland United Finance 23:12
15 Alison Frye Ski Utah-MarketStar 23:17
16 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 23:17
17 Andrew Sargent Evolution Racing Team 23:26 Teammate Top 5: Tim Butler
18 Gary Porter Ogden One 23:27
19 Greg Arden Apex Racing Team 23:28
20 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine 23:28
21 Tom Cole Excel Sports 23:30
22 Rick Benson Fischer Plumbing Cycling Team 23:31
23 Matt Williams BendBroadband/WebCyclery.com 23:31
24 Donald Armstrong Harmony Homes Cycling 23:32 Teammate Win: Louie Amelburu
25 Michael Walsh RAO/Imperial River Racing 23:36
26 Doug Mercer Apex Racing Team 24:03
27 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 24:07
28 Todd Schock Boneyard Cycling 24:10
29 Patrick Hampton ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines 24:16 Teammate Top 5: Craig Nunes
30 John Obrien Evolution Racing Team 24:17 Teammate Top 5: Tim Butler
31 Bill Serantoni Apex Racing Team 24:25
32 Marcus Nedelmann Apex Racing Team 24:26
33 Charles Collins Team JH 24:32
34 John Prosser Pacific Power Blue Sky 25:05
35 Scott Browning Evolution Racing Team 25:34 Teammate Top 5: Tim Butler
36 Paul Duncan Longview True Craft 26:49
37 Johnathan Edwards Harmony Homes Cycling 27:44 Teammate Win: Louie Amelburu
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 12   Cat 3: 8   Cat 4: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Kenney Pacific Power Blue Sky 23:40
2 Peter Burrows Life Cycle Racing Team 24:35
3 Joel Blatt 24:46
4 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 24:49 Teammate Win: John Kenney
5 Chuck Kenlan Bend Memorial Clinic Total Care Rac 24:57
6 George Wescott Bend Memorial Clinic Total Care Rac 25:32
7 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi 25:35
8 David Thielen ii Pacific Power Blue Sky 25:37 Teammate Win: John Kenney
9 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky 25:45 Teammate Win: John Kenney
10 Eric Mcmurtry Bellovaci United 26:10
11 Chris Haskell Team Reel theatre 26:12
12 Cliff Allen Bellovaci United 26:28
13 David Caplan WebCyclery.com 27:00
14 Loren Henry Team Bella 27:10
15 Burton Palmer Cucina Fresca 28:51
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Krieg ICE/Idaho Kidney Institute 20:54
2 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear 21:14
3 Colin Joyce Hot Tubes 21:15
4 Daniel Vasichek Northern Rockies Orthopedic 21:17
5 Joshua Liberles HPC/RPM Mortgage 21:18
6 William O'donnell Vertebrata Chiropractic Cycling 21:25
7 Paul Warner 21:31
8 Kaler Marshall L'Ecole No. 41/Wheatland Wheeler 21:35
9 Galen Mittermann HPC/RPM Mortgage 21:49 Teammate Top 5: Joshua Liberles
10 Stephen O'mara Team Mike's Bikes 21:50
11 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood 21:51
12 Lang Reynolds Hagens-Berman LLP Cycling 21:51
13 Erik Slack Volkswagen Boise 21:59
14 Tim Root Team Sandals Resorts 22:04
15 Rusty Dodge Fanatik Bike Co. 22:05
16 Jeffrey Pollock Portland Velo 22:05
17 Ryan Miller Hagens-Berman LLP Cycling 22:06
18 Rhae Shaw Exergy Team TWENTY12 22:06
19 Robb Floth Team Sandals Resorts 22:06
20 Robert Pasco SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus 22:17
21 Shawn Ongers Audi Cycling Team 22:21
22 Hugo Fregoso Team Sandals Resorts 22:25
23 Dillon Caldwell University of Oregon Cycling Club 22:26
24 Max O'neal Herriott Sports Performance 22:28
25 Ian Gerrish NWCC-Dimensional 22:28
26 Steven Wilssens Bikesale.com 22:36
27 Luke Ramseth Fremont Bank Cycling Team 22:39
28 Evan Siroky Guinness Cycling Team 22:46
29 Robert Hoene Team Bobs-bicycles.com 22:48
30 Jeremy Ward Team Sandals Resorts 22:59
31 Timothy Lang Trailhead Coffee Roasters 23:07
32 Jonathan Mccoy Ironclad Performance Wear 23:19 Teammate Top 5: Trevor Spahr
33 John Rogers Team Bobs-bicycles.com 23:27
34 Ben Monoghan Team Bobs-bicycles.com 23:50
35 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles 23:55
36 Garrett Mcallister Canyon Bicycles Racing Team 24:35
37 Greg Tyler 25:09
38 Cameron Tongier Team Bobs-bicycles.com 26:01
39 Devin Zoller L'Ecu Bicycles 27:06
40 Grahm Keller 27:23
41 Patrick Means Team S+M 28:35
42 Ben Thompson BendBroadband/WebCyclery.com 28:35
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 22   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leia Tyrrell Sorella Forte p/b St Honor? Bakery 23:22
2 Jane Despas Sydney Cycling Club 23:57
3 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Rac 24:19
4 Kari Studley 24:36
5 Sue Butler River City Bicycles 24:38
6 Rosalyn Zylkowski Keller Rohrback Cycling Team 24:47
7 Brenna Lopez-otero Bend Memorial Clinic Total Care Rac 24:52 Teammate Top 5: Lisa Magness
8 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 25:07
9 Alison Frye Ski Utah-MarketStar 25:10
10 Lindsay Fox Athletes Lounge Cycling Team 25:48
11 Anona Whitley Ironclad Performance Wear 25:59
12 Jenny Slawta Land Shark 26:14
13 Martha Walsh RAO/Imperial River Racing 26:28
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat ?: 3