Log In
Franz Criterium • Aug 4 2012
Race uploaded by Anonymous Uploader
Download
Clear, 89 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christian Tresser Evolution Racing Team
2 Steve Schwaeber Veloce Racing powered by Smith & Ne
3 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
4 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
5 Sal Collura SLOCUM Race Team
6 Rick Metz bicycleattorney.com
7 Mike Stockton Half Fast Velo presented by Ninkasi
8 Erik Bakker Ironclad Performance Wear
9 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized
10 Kevin Boje Team Body Sync
11 Mark Crawford Ironclad Performance Wear
12 John Prosser Pacific Power Blue Sky
13 William Henterly RGF/Felt
14 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi
15 Eddie French Guinness Cycling Team
16 Christopher Bright United Finance
17 Daniel Quirk Veloce Racing powered by Smith & Ne Teammate Top 5: Steve Schwaeber
18 Scott Powell Veloce Racing powered by Smith & Ne Teammate Top 5: Steve Schwaeber
19 Michael Lilly Metal Mountain
DNF Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Teammate Top 5: Peter Drake
DNF Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Teammate Top 5: Peter Drake
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven R holland United Finance
2 Richard Desmond Evolution Racing Team
3 Tom James bicycleattorney.com
4 Ivan Meadors United Finance Teammate Win: Steven R holland
DNF Dan Houghton Showers Pass
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters
2 Jeremy Russell bicycleattorney.com
3 Craig Armstrong Craptastic
4 Patrick Jacks Bike Central
5 Austin Aske CAPA-Soraz Racing
6 Joel Crouch Ironclad Performance Wear
7 Rob Thompson Ironclad Performance Wear
8 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood
9 Jeremy Dunn
10 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab
11 Eric Nelson CAPA-Soraz Racing Teammate Top 5: Austin Aske
12 John Hartnett CAPA-Soraz Racing Teammate Top 5: Austin Aske
DNF David Burke Trailhead Coffee Roasters Teammate Win: Nathan Gibson
DNF Antonio Castaneda CAPA-Soraz Racing Teammate Top 5: Austin Aske
DNF Mark Adamski Portobello-A Better Cycle
DNF Eddie Delisle CAPA-Soraz Racing Teammate Top 5: Austin Aske
DNF Nathan R frechen Cyclesport.com
DNF Michael Wise Veloce Racing powered by Smith & Ne
DNF Erik Bakker Ironclad Performance Wear
DNF Casey Davidson bicycleattorney.com Teammate Top 5: Jeremy Russell
DNF Christopher Bright United Finance
DNF Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Davis Hand 1 Error
2 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood
3 Robert K brown
4 Justin Tutor Trailhead cycling
5 Geoff Grummon Team Western Bike Works
6 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer
7 Will Hawkins 1 Error Teammate Win: Davis Hand
8 Jonathan Sun Bike Newport-Bier One
9 Simon Robins
10 Nathan Etzel CAPA-Soraz Racing
11 Peter Seelig Dr Will Bar
12 Brian Zeck River City Bicycles
13 Brian Lynch Dr Will Bar
14 Michael Buckiewicz Guinness Cycling Team
15 Aubrey Edwards 1 Error Teammate Win: Davis Hand
16 Fergus Kinnell Word-RCB by Cyclisme
DNF Bronson Shafer
DNF Cliff Allen Bellovaci United
DNF David Baker Para-Team Sunnyside
DNF Jorge Kaufmann
DNF Mark Langston Beaverton Bicycle Club
DNF Matthew Schwartz Tensegrity PT Cycling
DNF Rick Boston
DNF Stephan Roberts Cyclepath Racing
DNF Chris Magel Bike Newport-Bier One
DNF Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One
DNF Damon Schaefer Absolute Six-Pack
DNF Mark Mandigo Hammer Velo
DNF Don Bailey Barleyrye
DNF Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club
DNF Yutaka Yokote Capitol Velo
DNF Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Eric Gushurst
DNF Jake Gartland
DNF Thomas Mccain
DNF Brian Stalnaker CAPA-Soraz Racing
DNF Dan Grabski Portland Velo
DNF Neil Friedrich
DNF Craigan Usher Showers Pass
DNF Christopher Kessler Cyclesport.com
DNF Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 5   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Arguello Team Oregon presented by Laurelwood
2 Rocky Serna Guinness Cycling Team
3 Hamilton Christopher Rapha Racing NW
4 Joshua Liberles HPC/RPM Mortgage
5 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear
6 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Austin Arguello
7 Clint Culpepper Team Embrocation
8 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
9 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Austin Arguello
10 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
11 Michael Palmer Veloce Racing powered by Smith & Ne
12 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles
13 Dwayne Farr CAPA-Soraz Racing
14 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
15 Billy Truelove SLOCUM Race Team
16 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling
17 Evan Siroky Guinness Cycling Team Teammate Top 5: Rocky Serna
18 Marcel J delisser Hagens-Berman LLP Cycling
19 Nick Skenzick Hutch's-Co-Motion
20 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Austin Arguello
21 Jimmy Lingwood Gentle Lovers
22 Eddie French Guinness Cycling Team Teammate Top 5: Rocky Serna
23 Brandt Hueser
24 Casey Davidson bicycleattorney.com
25 Andrew Utz Gentle Lovers
DNF Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Austin Arguello
DNF Lonny Knabe Team Type 1 - Sanofi
DNF Samuel Nicoletti Gentle Lovers
DNF Zach Winter Guinness Cycling Team Teammate Top 5: Rocky Serna
DNF Lee Ordonez Hutch's-Co-Motion
DNF Hilary Billington Pactimo Cycling Team
DNF Cary Miller Gentle Lovers
DNF Wessel Robin Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Austin Arguello
DNF Steve Schwaeber Veloce Racing powered by Smith & Ne
DNF Jared Roy Portland Bicycle Studio
DNF Sal Collura SLOCUM Race Team
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 12   Cat 3: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear
2 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness: Sports Medic
3 Lindsay Fox Athletes Lounge Cycling Team
4 Erin Goodall Showers Pass
5 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honor? Bakery
6 Lori Brault Trailhead Coffee Roasters
7 Alynda Lingwood Gregg's/Trek
8 Lelah O'shaughnessy Trailhead Coffee Roasters
DNF Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness: Sports Medic Teammate Top 5: Alexandra Burton
DNF Stacy Westbrook Stacy Westbrook
DNF Amy Campbell Upper Echelon Fitness: Sports Medic Teammate Top 5: Alexandra Burton
DNF Brianna Walle Ironclad Performance Wear Teammate Win: Anna Christiansen
DNF Elise Huggins Upper Echelon Fitness: Sports Medic Teammate Top 5: Alexandra Burton
DNF Amy Shepard Cyclesport.com
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club
2 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honor? Bakery
3 Heather Daniel
4 Rachel Dana Sorella Forte p/b St Honor? Bakery
5 Athena Salvador
6 Kristi Carver
7 Lara Kessler Cyclesport.com
8 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honor? Bakery Teammate Top 5: Christine Jerko
9 Chloe Majlinda conrad
DNF Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade
DNF Jennifer Collins
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 7