Log In
Kings Valley Road Race • Apr 13 2013
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Overcast, 45 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Masuda crank 1:40:21
1
2 Casey Ehrman Therapeutic Associates PDX Cycling 1:40:22
2
3 Cameron Beard Bend Endurance Academy 1:40:23
3
4 Mark Porcella West End Bikes/Specialized 1:40:23
4
5 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling 1:40:23
5
6 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bi 1:40:24
6
7 Kent Ross Trailhead Coffee Roasters 1:40:24
7
8 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood 1:40:24
8
9 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac 1:40:24
9
10 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine 1:40:24
10
11 Justin Tutor Trailhead Coffee Roasters 1:40:24
11
12 Grant Mcelroy Team Specialized Racing 1:40:25
12
13 Chris Ward Trailhead Coffee Roasters 1:40:25
13
14 Cristian Fuentes crank 1:40:25
14
Teammate Win: David Masuda
15 Ben Johnson 1:40:25
15
16 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 1:40:28
1
17 Joe Chaves Sappo Hill Soapworks 1:40:29
2
18 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood 1:40:29
3
19 ? ? 1:40:30
4
20 Mckenzie Sampson Trail Head Cycles 1:40:30
5
21 Alexander Clemens Upper Echelon Fitness and Rehabilit 1:40:32
6
22 Alex Turpin Vertebrata Chiropractic Cycling 1:40:32
23 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 1:40:32
24 David Mackintosh Upper Echelon Fitness and Rehabilit 1:40:33
25 Eric Nelson Soraz Racing p/b CAPA 1:40:35
26 Christopher Brown Rapha/River City Bicycles 1:40:36
27 Adan Hadley Vertebrata Chiropractic Cycling 1:40:37
28 Davis Hand Unattached 1:40:37
29 Matt Betts Vertebrata Chiropractic Cycling 1:40:38
30 Shawn Small Ruckus Test Team 1:40:39
31 Zachary Utz Ruckus Test Team 1:40:44
32 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood 1:40:45
33 Mike Selinger Trail Head Cycles 1:40:45
34 Will Blanton Team Oregon presented by Laurelwood 1:40:48
35 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental 1:41:09
36 Chris Heron Vertebrata Chiropractic Cycling 1:41:14
Off The Back
37 Ben Guernsey Trusty Switchblade 1:41:18
Off The Back
38 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters 1:41:43
Off The Back
39 Daniel Moreno 1:46:01
Off The Back
40 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Rac 1:46:01
Off The Back
41 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood 2:05:54
Off The Back
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 17   Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Hawley Lost Highway 1:54:42
1
2 Freddy Tincher Bridgetown Velo 1:54:43
2
3 Will Hawkins 1:54:44
3
4 Kirk Bjorling Hutch's/Bend Dental 1:54:46
4
5 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 1:54:47
5
6 Kris Fischer Heartstrings Cycling 1:54:48
6
7 Jake Akerberg Trinity Bikes 1:54:48
7
8 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 1:54:48
8
9 John Crandall Pacific Power Blue Sky 1:54:49
9
10 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 1:54:51
10
11 Chris Magel Bike Newport-Bier One 1:54:51
11
12 Jeff Crawford 1:54:53
12
13 Nathan Etzel Soraz Racing p/b CAPA 1:54:53
13
14 Jordan Muller Unattached 1:54:56
1
15 Ryan Garner Evviva 1:54:56
2
16 Riley Mccammon Team Oregon presented by Laurelwood 1:54:56
3
17 Daniel Sharp 1:54:57
4
18 Andi Greisel Bridgetown Velo 1:54:58
5
Teammate Top 5: Freddy Tincher
19 Ray Fiori 1:54:58
6
20 Stephen Pechtol Trailhead Coffee Roasters 1:54:59
7
21 August Frank Life Cycle Racing Team 1:55:00
8
22 Dominic Clay Oregon Trail Racing p/b La Grande R 1:55:00
9
23 Spencer Follen Soraz Racing p/b CAPA 1:55:01
10
24 Adam Engelmeyer Lost Highway 1:55:01 Teammate Win: Andrew Hawley
25 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 1:55:07
26 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood 1:55:07
27 Eduardo Guerrero Unattached 1:55:22
28 Andrew Yeoman Trusty Switchblade 1:55:29
29 Justin Zimmerman Team Oregon presented by Laurelwood 1:55:30
30 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood 1:55:34
Off The Back
31 Jonathan Sun Bike Newport-Bier One 1:55:38
Off The Back
32 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters 1:55:51
Off The Back
33 Lloyd Connelly DNR Cycling 1:56:08
Off The Back
34 Joshua Tsen PDX Devo Junior Cycling 1:56:13
Off The Back
35 Stephen Salter 1:56:14
Off The Back
36 Galen Blair Reed College 1:56:47
Off The Back
37 Erik Borghoff Trusty Switchblade 1:56:59
Off The Back
38 Gus Elder Life Cycle Racing Team 1:56:59
Off The Back
39 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi 2:00:35
Off The Back
40 John Osborne Pacific Power Blue Sky 2:02:25
Off The Back
41 Matthew White Bike Newport-Bier One 2:04:12
Off The Back
42 Isaac Potoczny-jones Hammer Velo 2:05:26
Off The Back
43 Troy Sexton Bridgetown Velo 2:05:26
Off The Back
Teammate Top 5: Freddy Tincher
44 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 2:06:27
Off The Back
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 5   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Craft Bend Memorial Clinic Total Care Rac 1:47:51
Off The Front
2 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi 1:48:44
Off The Front
3 Scott Goldstein Michelob Ultra 1:51:09
4 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 1:51:10
5 Stephen Mcdade Beaverton Bicycle Club 1:51:10
6 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:51:12
7 Rogier Ducloo Upper Echelon Fitness and Rehabilit 1:51:13
8 Mark Williams Team Cycle Sport 1:51:16
1
9 Kevin Drake Portland Bicycle Studio 1:51:17
2
10 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 1:51:17
3
11 Steven Potter Hammer Velo 1:51:18
4
12 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team 1:51:18
5
13 Todd Berger Bend Memorial Clinic Total Care Rac 1:51:20
6
Teammate Win: John Craft
14 Patrick Palmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 1:51:20
7
15 Sean Bergman Portland Velo Racing Team 1:51:21
8
16 Aric Rist Half Fast Velo presented by Ninkasi 1:51:23
9
Teammate Top 5: Wade Goff
17 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood 1:51:23
10
18 Prats David 1:51:24
11
19 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac 1:51:28 Teammate Win: John Craft
20 Eric Birky Bend Memorial Clinic Total Care Rac 1:51:33 Teammate Win: John Craft
21 Drew Coleman Hammer Velo 1:51:33
22 Scott Carroll Team Dirt 1:51:34
23 Greg Lunieuski 1:51:36
24 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi 1:51:38 Teammate Top 5: Wade Goff
25 Matthew S martel Pacific Power Blue Sky 1:51:43
26 John Prosser Pacific Power Blue Sky 1:51:45
27 Brian Vollmer-buhl Michelob Ultra 1:51:46 Teammate Top 5: Scott Goldstein
28 Kyle Kotwica 1:51:47
29 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood 1:51:47
30 Jon Thomsen Dr Will Bar 1:51:47
31 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 1:51:47 Teammate Top 5: Keith Levesque
32 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 1:51:55
33 Mark Magilner 1:52:03
34 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi 1:52:03 Teammate Top 5: Wade Goff
35 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 1:52:11
36 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi 1:52:16 Teammate Top 5: Wade Goff
37 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi 1:52:44
Off The Back
Teammate Top 5: Wade Goff
38 Erik Spillman Portland Velo Racing Team 1:53:23
Off The Back
39 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac 1:53:50
Off The Back
Teammate Win: John Craft
40 Derek Mccammon Half Fast Velo presented by Ninkasi 1:54:02
Off The Back
Teammate Top 5: Wade Goff
41 Michael Squire Unattached 1:55:30
Off The Back
42 Cliff Allen Bellovaci United 2:00:10
Off The Back
43 Darren Ferris Hammer Velo 2:06:32
Off The Back
44 Dirk Siverts Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 2:06:44
Off The Back
45 Steven Basden Half Fast Velo presented by Ninkasi 2:23:44
Off The Back
Teammate Top 5: Wade Goff
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Terry Knight 1:51:12
2 Jeff Otto Sunset Cycles 1:51:17
1
3 Robert Maccracken Land Shark 1:51:18
2
4 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi 1:51:19
3
5 Casey Patton 1:51:21
4
6 John Slawta Land Shark 1:51:23
5
7 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi 1:51:24
6
Teammate Top 5: Ken James
8 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood 1:51:30
9 John Obrien Evolution Racing Team/River City Bi 1:51:34
10 Rick Upton crank 1:51:43
11 Andy Stahl Hutch's-Slocum-Co-Motion 1:51:54
12 Joe Hamilton 1:52:10
Off The Back
13 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Rac 1:54:21
Off The Back
14 Craig Beavers Capitol Velo 2:00:38
Off The Back
15 Clint Ebert bicycleattorney.com 2:07:45
Off The Back
16 Nathaniel Wells 2:14:25
Off The Back
17 Stanley L. saviage Beaverton Bicycle Club 2:20:09
Off The Back
18 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 2:23:20
Off The Back
19 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi 2:24:00
Off The Back
Teammate Top 5: Ken James
DNF Jon Gornick Pacific Power Blue Sky 1:54:44
Off The Back
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Jackson Hutch's-Slocum-Co-Motion 1:51:24
2 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 1:58:17
3 Steve Truesdale Half Fast Velo presented by Ninkasi 1:59:45
4 Eric Selker Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 2:07:45
5 Steve Gerdemann Pacific Power Blue Sky 2:16:54
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling 1:28:35
2 Kim Frank Life Cycle Racing Team 1:30:53
3 Kitt Pratt Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:32:25
4 Tess Wier Kestrel 1:35:26
5 Stacy Stokes West Coast Women's Cycling p/b Nink 1:45:44
6 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 1:49:51
7 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 1:54:26
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA 2:19:56
Off The Front
2 Sam Schartz Hutch's-Slocum-Co-Motion 2:19:57
Off The Front
3 Colby Wait-molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 2:20:18
1
4 Dwayne Farr Soraz Racing p/b CAPA 2:20:18
2
Teammate Win: Kyle Medlin
5 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 2:20:19
3
6 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 2:20:20
4
7 Ryan Miller Hagens-Berman LLP Cycling 2:20:20
5
Teammate Top 5: Colby Wait-molyneux
8 Michael Benno Dark Horse 2:20:20
6
9 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bi 2:20:20
7
10 Steven Wikssens Herriott Sports Performance 2:20:21
8
11 Steven Beardsley Gentle Lovers 2:20:21
9
12 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling 2:20:21
10
13 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 2:20:21
11
Teammate Top 5: Sam Schartz
14 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood 2:20:21
12
15 David Sherman Bridgetown Velo 2:20:22
13
16 Evan Siroky Guinness Cycling Team 2:20:22
14
17 Michael Palmer Dark Horse 2:20:22
15
18 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood 2:20:22
16
19 Nathan Coffey HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 2:20:23
17
Teammate Top 5: Joshua Liberles
20 Timothy Lang HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 2:20:25
18
Teammate Top 5: Joshua Liberles
21 Kyle Brown Therapeutic Associates PDX Cycling 2:20:26
19
22 Ciliff Haeberlin Portland Bicycle Studio 2:20:27
20
23 Paul Bourcier Dark Horse 2:20:27
21
24 Josh Lagrange 2:20:28
22
25 Kyle Valenta Rapha/River City Bicycles 2:20:29
23
26 Mathew Braun Audi 2:20:30
24
27 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion 2:20:30
25
Teammate Top 5: Sam Schartz
28 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood 2:20:30
26
29 Garrett Mcallister Canyon Bicycles Racing Team 2:20:30
27
30 Dennis Hahn Planet X p/b On One 2:20:32
28
31 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bi 2:20:32
29
32 Cort Buchholz HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 2:20:34
30
Teammate Top 5: Joshua Liberles
33 Kevin Andrews Therapeutic Associates PDX Cycling 2:20:35
34 Michael Walsh RAO/Imperial River Racing 2:20:39
35 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 2:20:40
36 Patrick Means Team S+M 2:20:41
37 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood 2:20:42
38 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 2:20:43
39 Samuel Pepperwood Gentle Lovers 2:20:44
40 Lee Ordonez English Cycles 2:20:44
41 Sean Babcock Kona Factory Team 2:20:45
42 ? ? Therapeutic Associates PDX Cycling 2:20:45
43 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 2:20:48 Teammate Win: Kyle Medlin
44 Greg Tyler Unattached 2:20:48
45 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness and Rehabilit 2:20:49
46 Al Urbanski Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 2:20:50
47 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 2:20:53
48 Andrew Willis Portland Bicycle Studio 2:20:53
49 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood 2:20:58
50 Joseph King Guinness Cycling Team 2:21:06
51 Luke Demoe 2:21:11
52 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling 2:21:14
53 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bi 2:21:15
54 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 2:21:44
Off The Back
Teammate Top 5: Sam Schartz
55 Andrew Utz Gentle Lovers 2:22:00
Off The Back
56 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 2:22:00
Off The Back
Teammate Top 5: Joshua Liberles
57 Jason Riffle HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 2:24:19
Off The Back
Teammate Top 5: Joshua Liberles
58 Sage Freeman Planet X p/b On One 2:27:11
Off The Back
59 John Browning Evolution Racing Team/River City Bi 2:28:32
Off The Back
60 Mike Henry Evolution Racing Team-WA 2:28:34
Off The Back
61 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 2:28:34
Off The Back
DNF Brent Emoff Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
Off The Back
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 28   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leia Tyrrell Ironclad/Yakima 2:08:07
2 Mackenzie Madison West Coast Women's Cycling p/b Nink 2:08:36
3 Lisa Turnbull Tensegrity PT Cycling 2:09:41
4 Erin Glover Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 2:09:43
5 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness and Rehabilit 2:09:44
6 Brenna Lopez-otero Bend Memorial Clinic Total Care Rac 2:09:45
7 Kristina Hughes Hutch's-Slocum-Co-Motion 2:09:45
8 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Nink 2:09:50 Teammate Top 5: Mackenzie Madison
9 Maire Osborn West Coast Women's Cycling p/b Nink 2:09:59 Teammate Top 5: Mackenzie Madison
10 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Rac 2:10:04
11 Sue Butler River City Bicycles Women's Team 2:10:04
12 Heather Vanvalkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilit 2:10:32 Teammate Top 5: Stefanie Bergh
13 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Nink 2:20:26 Teammate Top 5: Mackenzie Madison
14 Martha Walsh RAO/Imperial River Racing 2:26:53
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leia Tyrrell Ironclad/Yakima 2:08:07
Off The Front
2 Mackenzie Madison West Coast Women's Cycling p/b Nink 2:08:36
Off The Front
3 Rachel Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilit 2:08:50
Off The Front
4 Lisa Turnbull Tensegrity PT Cycling 2:09:41
1
5 Erin Glover Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 2:09:43
2
6 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness and Rehabilit 2:09:44
3
7 Brenna Lopez-otero Bend Memorial Clinic Total Care Rac 2:09:45
4
8 Kristina Hughes Hutch's-Slocum-Co-Motion 2:09:45
5
9 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 2:09:46
6
10 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Nink 2:09:46
7
Teammate Top 5: Mackenzie Madison
11 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Nink 2:09:50 Teammate Top 5: Mackenzie Madison
12 Maire Osborn West Coast Women's Cycling p/b Nink 2:09:59 Teammate Top 5: Mackenzie Madison
13 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Rac 2:10:04
14 Sue Butler River City Bicycles Women's Team 2:10:04
15 Heather Vanvalkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilit 2:10:32
Off The Back
Teammate Top 5: Rachel Lee
16 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 2:13:17
Off The Back
17 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honor? Bakery 2:14:28
Off The Back
18 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Rac 2:17:33
Off The Back
19 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Nink 2:20:26
Off The Back
Teammate Top 5: Mackenzie Madison
20 Martha Walsh RAO/Imperial River Racing 2:26:53
Off The Back
21 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling 2:26:57
Off The Back
22 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Rac
Off The Back
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9   Cat 3: 5   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brooke Stehley West Coast Women's Cycling p/b Nink 1:21:25
2 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Nink 1:21:26 Teammate Win: Brooke Stehley
3 Beth Ann orton Team S+M 1:21:27
4 Niina Jamsja Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:21:31
5 Meagan Masten Upper Echelon Fitness and Rehabilit 1:21:32
6 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honor? Bakery 1:21:32
7 Lisa Heathman bicycleattorney.com 1:21:33
8 Robin Gumpert Therapeutic Associates PDX Cycling 1:21:34
9 Allison Medellin Hammer Velo 1:21:40
10 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Rac 1:23:40
11 Amanda Thomas Sorella Forte p/b St Honor? Bakery 1:24:28
12 Jennifer Pereau River City Bicycles Women's Team 1:25:08
13 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honor? Bakery 1:27:05
14 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Nink 1:28:31 Teammate Win: Brooke Stehley
15 Leah Medure DNR Cycling 1:28:35
16 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honor? Bakery 1:30:12
17 Vivian Satterfield Ironclad/Yakima 1:30:30
18 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honor? Bakery 1:30:55
19 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilit 1:31:24 Teammate Top 5: Meagan Masten
20 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Nink 1:35:26 Teammate Win: Brooke Stehley
21 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honor? Bakery 1:35:45
22 Kate Massey Filth and Fury 1:38:25
23 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:39:27
24 Katy Giombolini 1:39:33
25 Effie Siverts Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:58:46
DNF Terra Brown
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilit 2:08:50
2 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 2:09:46
3 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Nink 2:09:46
4 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 2:13:17
5 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honor? Bakery 2:14:28
6 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Rac 2:17:33
7 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling 2:26:57 Teammate Top 5: Stacy Westbrook
8 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Rac
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat ?: 2