Log In
High Desert Omnium - Time Trial • Jul 6 2013
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Clear, 74 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 19:50.76
2 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bi 19:56.86
3 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com 20:03.07
4 Joe Chaves Sappo Hill Soapworks 20:31.01
5 Greg Canfield Hutch's Bend 20:32.80
6 Tim Marcotte Michelob Ultra 20:58.20
7 Stephen Mcdade Beaverton Bicycle Club 21:09.01
8 Mark Mcclay US Military Cycling Team 21:24.85
9 Dan Wolnick WebCyclery.com 21:32.16
10 Matt Kline Sappo Hill Soapworks 22:17.79 Teammate Top 5: Joe Chaves
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Schock Boneyard Cycling 20:54.07
2 John Obrien Evolution Racing Team/River City Bi 21:03.23
3 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilit 21:25.92
4 Ambrose Su Hutch's/Bend Dental 21:40.04
5 Steve Matson Old Town Bicycles 22:04.82
6 Mike Widmer 22:31.51
7 Thane Jennings Sunnyside Sports 22:37.01
8 Dan Davis WebCyclery.com 23:15.76
9 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 23:46.16
10 Ed King Hutch's/Bend Dental 24:15.88 Teammate Top 5: Ambrose Su
11 Dean Harris 27:18.76
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Jacquot 22:42.45
2 Jeffrey Patterson Old Town Bicycles 22:43.38
3 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 22:57.79
4 Donald Coker 26:18.32
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dillon Caldwell Team Oregon presented by Laurelwood 19:00.88
2 Paul Bourcier Dark Horse 19:09.73
3 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood 19:10.52 Teammate Win: Dillon Caldwell
4 William O'donnell Vertebrata Chiropractic Cycling 19:16.01
5 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood 19:20.67 Teammate Win: Dillon Caldwell
6 Ryan Mckean 19:22.14
7 Zach Heskett 19:23.14
8 Steven Davis Spy Giant 19:30.73
9 Lee Ordonez English Cycles 19:30.95
10 Brent Emoff Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 19:44.82
11 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 19:47.48
12 Cort Buchholz HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 20:00.07
13 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 20:11.57
14 Timothy Lang HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 20:12.55
15 Lonny Knabe Team Novo Nordisk Elite 21:25.08
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Ness Therapeutic Associates of Bend/Pine 20:50.05
2 Richard Lorenz Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 20:52.82
3 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 20:53.13
4 Ryan Mccracken HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 20:54.02
5 Zach Gilmour 21:20.42
6 Colin Dunlap Hutch's/Bend Dental 21:21.54
7 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 21:37.60
8 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental 21:46.32
9 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 22:19.95
10 Jim Stuck Upper Echelon Fitness and Rehabilit 22:40.60
11 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 22:41.07
12 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 23:28.76
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Akerberg Trinity Bikes 20:29.29
2 Bradley Maier Therapeutic Associates PDX Cycling 20:37.45
3 Gus Elder Hutch's-Slocum-Co-Motion 21:06.58
4 August Frank Life Cycle Racing Team 21:12.04
5 Justin Tornow 21:33.30
6 Adrian Bosch 22:01.10
7 Jim Patton Pacific Power Blue Sky 22:40.01
8 Joe Palubeski 22:44.88
9 Erik Hammerquist Capitol Velo 22:46.29
10 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood 23:25.82
11 Ian Wilson Bend Endurance Academy 23:26.55
12 Albert Edwards Life Cycle Racing Team 23:48.48 Teammate Top 5: August Frank
13 Michael Grindstaff Trinity Bikes 24:02.66 Teammate Win: Jake Akerberg
14 James Webb Beaverton Bicycle Club 24:32.16
15 Mike Albright Mike Albright Photography 24:54.32
16 John Duffie 27:14.45
17 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood 28:22.45
DNF Benjamin Brainard 00:00.00
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 6   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Rac 21:01.46
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honor? Bakery 22:24.98
2 Jodie Bolt Old Town Bicycles 23:09.32
3 Sheila Raff Spokeswomen Racing 23:32.64
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicole Pressprich Nicole Pressprich 23:46.38
2 Clara Honsinger 23:47.63
3 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Rac 25:08.88
4 Kim Frank Life Cycle Racing Team 25:10.13
5 Maddie Chaves Sappo Hill Soapworks 25:20.05
6 Ashley Remiro Life Cycle Racing Team 25:25.24
7 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 25:45.76
8 Kia Parrish ham Sappo Hill Soapworks 25:56.04 Teammate Top 5: Maddie Chaves
9 Lynda Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Rac 25:57.04 Teammate Top 5: Patricia Strange
10 Deven Smith Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 26:23.85
11 Patti Wolfe Trinity Bikes 27:18.20
12 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 27:30.30
13 Vikki Bourcier Poplollies 27:34.70
14 Molly Cogswell-kelley Boneyard Cycling 27:36.04
15 Lisa Cambell Beaverton Bicycle Club 28:22.98
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 10