Log In
High Desert Omnium - Road RaceóMen's OBRA Championship RR • Jul 7 2013
Race uploaded by Anonymous Uploader
Download
Clear, 77 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Howland PDX Devo Junior Cycling
2 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club
3 Adam Valls Beaverton Bicycle Club
4 Erik Hammerquist Capitol Velo
5 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team
2 Mike Henry Evolution Racing Team-WA
3 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bi
4 Mark Williams Team Cycle Sport
5 David Dimarco SLOCUM Race Team
6 Roger Worthington Worthy Brewing
7 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental
8 Matt Kline Sappo Hill Soapworks
9 Mark Mcclay US Military Cycling Team
10 Dave Reitz Team Cycle Sport Teammate Top 5: Mark Williams
11 Joe Chaves Sappo Hill Soapworks
12 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bi Teammate Top 5: Andrew Sargent
13 Tim Marcotte Michelob Ultra
14 Mitch Denham FASTER Performance Center
15 Greg Canfield Hutch's Bend
16 Stephen Mcdade Beaverton Bicycle Club
17 Andrew Laveine
18 David Bjork Hutch's/Bend Dental
19 Glen Gann Land Shark
20 Richard Hogan Land Shark
21 Paul Zagacki bicycleattorney.com
22 Kevin Chandler
23 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion
24 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club
DNF Dan Wolnick WebCyclery.com
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Zimbelman Team Salmon Cyclery
2 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental
3 Jonathan Sharp
4 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental
5 Todd Schock Boneyard Cycling
6 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilit
7 Luis Valls Upper Echelon Fitness and Rehabilit
8 Jon Magnuson Chinook Cycling Club
9 Robert Maccracken Land Shark
10 Ivan Meadors Illy Coffee-River City Bicycles
11 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood
12 Timothy Smith Team Nike Catabana
13 John Obrien Evolution Racing Team/River City Bi
14 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Rac
15 Thane Jennings Sunnyside Sports
16 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood
17 Tom James bicycleattorney.com
18 Clint Ebert bicycleattorney.com
19 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Rac
20 Hugh Givens bicycleattorney.com
21 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
DNF Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com
DNF Ed King Hutch's/Bend Dental Teammate Top 5: Scott Seaton
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Terry Brown
2 Jeffrey Patterson Old Town Bicycles
3 Russell Morton
4 Jeff Golden Hutch's/Bend Dental
5 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky
6 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
7 Mike Harris Bend Memorial Clinic Total Care Rac
8 Garth Mckay
9 Daniel Caldwell Sunnyside Sports
10 Leslie Lunas Hutch's-Slocum-Co-Motion
11 Bob Kuehn
12 Howard Houston
13 Donald Coker
14 Frank Fleetham Boneyard Cycling
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 7   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
2 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
3 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles
4 Steven Davis Spy Giant
5 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com
6 Trevor Spahr HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Win: Stephen Bedford
7 David Robinson
8 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Scott Gray
9 Alex Yale Therapeutic Associates PDX Cycling
10 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Scott Gray
11 Zach Heskett
12 Peter Christoff Therapeutic Associates of Bend/Pine
13 Brent Emoff Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
14 Galen Mittermann HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Win: Stephen Bedford
15 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio
16 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com Teammate Top 5: Kyle Wuepper
17 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Scott Gray
18 Josh Lagrange Therapeutic Associates of Bend/Pine
19 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental
20 Cort Buchholz HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Win: Stephen Bedford
21 Craig Hamilton Rapha Racing NW
22 Paul Bourcier Dark Horse
23 Evan Siroky Guinness Cycling Team
24 Dillon Caldwell Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Scott Gray
25 Cameron Clark
26 Brad Winn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Win: Stephen Bedford
27 David Kuhns HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Win: Stephen Bedford
28 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling
29 Alex Candelario Optum pb Kelly Benefit Strategies
30 Christopher Dubois Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Scott Gray
31 Ryan Mckean
32 Seth Patla Rapha/River City Bicycles Teammate Top 5: Tim Reinhart
33 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling
34 Christopher Bagg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Win: Stephen Bedford
35 Marshall Greene Therapeutic Associates Cycling/Sage
36 Kyle Brown Therapeutic Associates PDX Cycling
37 Chris Hamilton Dark Horse
38 Casey Ehrman Therapeutic Associates PDX Cycling
39 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Scott Gray
40 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Win: Stephen Bedford
41 Doug Laplaca Therapeutic Associates of Bend/Pine
42 Timothy Lang HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Win: Stephen Bedford
43 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling
44 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Scott Gray
45 Garrett Mcallister Canyon Bicycles Racing Team
DNF William O'donnell Vertebrata Chiropractic Cycling
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 22   Cat 3: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
2 Davis Hand Soraz Racing p/b CAPA
3 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
4 Mike Snelson Upper Echelon Fitness and Rehabilit
5 Cristian Fuentes crank
6 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine
7 Larry Jackson Rolf Prima
8 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling
9 Joe Martin Ironclad/Yakima
10 Antonio Castaneda jr Soraz Racing p/b CAPA Teammate Top 5: Davis Hand
11 Colin Dunlap Hutch's/Bend Dental
12 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling
13 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion
14 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
15 Zach Gilmour
16 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside
17 Scott Goldstein Michelob Ultra
18 Greg Miller Sagebrush Cycles
19 Zachary Jabin Capitol Velo
20 Mark Schroeder OSU Cycling Club
21 Sean Thielen HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
22 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club Teammate Top 5: Killian Bailey
23 Seth Taylor Zeitgeist Racing & Kovarus Wells Fa
24 Ryan Mccracken HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
25 Anna Christiansen Ironclad/Yakima
26 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
27 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling
28 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling
29 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Rac
30 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental
31 Brandon Gallagher Bend Memorial Clinic Total Care Rac
32 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
33 John Craft Bend Memorial Clinic Total Care Rac
34 Tony Broadman StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
35 Richard Lorenz Aeolus Endurance Sport/Cable Huston Teammate Win: Brook Gardner
36 Neil Byzick Vertebrata Chiropractic Cycling
37 Kris Fischer Heartstrings Cycling
38 Patrick Palmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
39 Chris Heron Vertebrata Chiropractic Cycling
40 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Rac
41 Cole Hilton Vertebrata Chiropractic Cycling
DNF Alex Turpin Vertebrata Chiropractic Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 22   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Briggs XC Oregon
2 Anthony Monteleone Heartstrings Cycling
3 Benjamin Brainard
4 Kirk Bjorling Hutch's/Bend Dental
5 Ian Wilson Bend Endurance Academy
6 Jeremy Tufts StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
7 Jake Akerberg Trinity Bikes
8 Jon Burrill Sappo Hill Soapworks
9 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood
10 Bradley Maier Therapeutic Associates PDX Cycling
11 Gus Elder Hutch's-Slocum-Co-Motion
12 August Frank Life Cycle Racing Team
13 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood
14 Robert Declerk Hutch's/Bend Dental Teammate Top 5: Kirk Bjorling
15 Justin Tornow
16 Adrian Bosch
17 Marek Litinsky Beaverton Bicycle Club
18 Tim Tseng
19 Joel Mccarthy River City Bicycles
20 Erik Hammerquist Capitol Velo
21 Eric Birky Bend Memorial Clinic Total Care Rac
22 Hunter Martinez Colorado College
23 Donovan Birky Bend Endurance Academy Teammate Top 5: Ian Wilson
24 Andrew Marges Hammer Velo
25 Jordan Muller Unattached
26 Jeff Boulet
27 Shane Johnson Trinity Bikes
28 Eddie Wang River City Bicycles
29 Kyle Gorman WebCyclery.com
30 Joe Palubeski
31 Todd Griffith Boneyard Cycling
32 Scott Grinsell
33 Cory Tanler Trinity Bikes
34 John Osborne Pacific Power Blue Sky
35 James Webb Beaverton Bicycle Club
36 Cameron Bittle Eugene Cycling Club
37 Michael Grindstaff Trinity Bikes
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 11   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Kerry Martin Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Win: Lisa Magness
3 Brenna Lopez-otero Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Win: Lisa Magness
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilit
2 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling
3 Jodie Bolt Old Town Bicycles
4 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Rac
5 Sheila Raff Spokeswomen Racing
6 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling
7 Molly Macgraw Vertebrata Chiropractic Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maddie Chaves Sappo Hill Soapworks
2 Clara Honsinger
3 Nicole Pressprich Nicole Pressprich
4 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Rac
5 Kia Parrish ham Sappo Hill Soapworks Teammate Win: Maddie Chaves
6 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
7 Kim Frank Life Cycle Racing Team
8 Deven Smith Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
9 Lisa Heathman bicycleattorney.com
10 Ashley Remiro Life Cycle Racing Team
11 Molly Cogswell-kelley Boneyard Cycling
12 Vikki Bourcier Poplollies
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 7