Log In
Montinore Road Race • Jul 14 2013
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Clear, 77 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
2 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling
3 Joe Martin Ironclad/Yakima
4 Antonio Castaneda jr Soraz Racing p/b CAPA
5 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling
6 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
7 Mark Crawford Ironclad/Yakima Teammate Top 5: Joe Martin
8 Erik Bakker Ironclad/Yakima Teammate Top 5: Joe Martin
9 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
10 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
11 Sean Thielen HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
12 Chris Wright Rapha Racing NW
13 Dan Shepherd Team Cycle Sport
14 David Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi
15 Paul Zagacki bicycleattorney.com
16 Joe Zauner
17 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles
18 David Saltzberg Rebound/Tireless Velo
19 Aric Rist Half Fast Velo presented by Ninkasi
20 Tom Ghilarducci bicycleattorney.com
21 Sean Bergman Portland Velo Racing Team
22 Amit Kobrowski Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
23 James Randall HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
24 Scott Mares Verge Sport/Test Pilot
25 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood
26 John Prosser Pacific Power Blue Sky
27 Jesse Luckett Cyclepath Racing
28 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Sharp
2 Geoff Grummon crank
3 Andrew Marges Hammer Velo
4 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer
5 Robert Maccracken Land Shark
6 Joe Malibu kim Portland Velo Racing Team
7 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood
8 Dean Futrell Portland Velo Racing Team
9 Dan Gilden Upper Echelon Fitness and Rehabilit
10 Matt Edler crank Teammate Top 5: Geoff Grummon
11 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair
12 Dan Gernert
13 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing
14 Louis Liu Portland Velo Racing Team
15 David Stabler Zone 5
16 Drew Coleman Hammer Velo Teammate Top 5: Andrew Marges
17 Troy Cross Troy Cross
18 Martin Klebes
19 Mitch Gold Dr Will Bar
20 John M. schmidt Planet X p/b On One
21 Tom Kelly Planet X p/b On One
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luis Valls Upper Echelon Fitness and Rehabilit
2 Michael Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilit Teammate Win: Luis Valls
3 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilit Teammate Win: Luis Valls
4 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Rac
5 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
6 John Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilit Teammate Win: Luis Valls
7 Casey Patton
8 John Kenney Upper Echelon Fitness and Rehabilit Teammate Win: Luis Valls
9 Ivan Meadors Illy Coffee-River City Bicycles
10 Clint Ebert bicycleattorney.com
11 Tom James bicycleattorney.com
12 Steven R holland Illy Coffee-River City Bicycles
13 Hugh Givens bicycleattorney.com
14 George Schreck Illy Coffee-River City Bicycles
15 Timothy Smith Team Nike Catabana
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Sheagley Dark Horse
2 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
3 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio
4 Paul Bourcier Dark Horse Teammate Win: Eric Sheagley
5 Kyle Brown Therapeutic Associates PDX Cycling
6 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling
7 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
8 Evan Siroky Guinness Cycling Team
9 Matthew Karre Rapha/River City Bicycles
10 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling
11 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling Teammate Top 5: Kyle Brown
12 Joseph King Guinness Cycling Team
13 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling Teammate Top 5: Kyle Brown
14 Mathew Braun Audi
15 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA
16 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood
17 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA
18 Cole Lalomia Portland State University
19 Seth Patla Rapha/River City Bicycles
20 Jonathan Mccoy HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Top 5: Stephen Bedford
21 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
22 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio Teammate Top 5: Cliff Heaberlin
23 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Top 5: Stephen Bedford
24 John Leonard VC Roger
25 Christopher Dubois Team Oregon presented by Laurelwood
26 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood
27 Ben Guernsey Trusty Switchblade
28 Will Hawkins Trusty Switchblade
29 David Sherman Bridgetown Velo
30 Christopher Connelly
31 Aaron Sander Cyclepath Racing
32 Masahiro Watanabe CycleClub jp
33 Wessel Robin HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Top 5: Stephen Bedford
34 Douglas Sproston Trusty Switchblade
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 15   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Lincoln
2 Gus Elder Hutch's-Slocum-Co-Motion
3 Marek Litinsky Beaverton Bicycle Club
4 Adam Demarzo Bike Newport-Bier One
5 Ryan Franklin
6 Jake Szymanski Freewheel Bike
7 Will Hahn
8 Andrew Warren
9 Kyle Mccall Trailhead Coffee Roasters
10 John Lin Therapeutic Associates PDX Cycling
11 Alex Lygo
12 Tim Tseng
13 Anthony Disano Trailhead Coffee Roasters
14 Chris Magel Bike Newport-Bier One Teammate Top 5: Adam Demarzo
15 Henrik Morseth Life Cycle Racing Team
16 Jesse Merrithew
17 Matthew Brock
18 Riley Mccammon Team Oregon presented by Laurelwood
19 Michael Aylward Heartstrings Cycling
20 Greg Lemay
21 Randall Fransen
22 James Grant VIPYRS
23 Jake Gartland
24 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood
25 August Frank Life Cycle Racing Team
26 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team
27 Nic Kytlica Planet X p/b On One
28 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club Teammate Top 5: Marek Litinsky
29 John Morehouse University of Oregon Ducks
30 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club Teammate Top 5: Marek Litinsky
31 Jonathan Sun Bike Newport-Bier One Teammate Top 5: Adam Demarzo
32 Alex Mcculley
33 Adam Engelmeyer Lost Highway
34 Eric Getz Bike Newport-Bier One Teammate Top 5: Adam Demarzo
35 Chris Scanlon
36 Dale Webster Bike Newport-Bier One Teammate Top 5: Adam Demarzo
37 Sang-hoon Kim
DNF Albert Edwards Life Cycle Racing Team
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 7   Cat 5: 6   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Ann orton Team S+M
2 Lelah O'shaughnessy River City Bicycles Women's Team
3 Leia Tyrrell Ironclad/Yakima
4 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness and Rehabilit
5 Brenna Wrye-simpson Ironclad/Yakima
6 Kristina Hughes Hutch's-Slocum-Co-Motion
7 Mallory Tyler
8 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Nink
9 Rachel Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilit Teammate Top 5: Stefanie Bergh
10 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Nink
11 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Rac
12 Tina Haugbro
13 Susannah Nelson Ironclad/Yakima Teammate Top 5: Leia Tyrrell
14 Kristi Carver Upper Echelon Fitness and Rehabilit Teammate Top 5: Stefanie Bergh
15 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Rac
16 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Nink
17 Alexandria Schultz Ironclad/Yakima Teammate Top 5: Leia Tyrrell
18 Alexandria Schultz Ironclad/Yakima Teammate Top 5: Leia Tyrrell
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kitt Pratt Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
2 Tess Weir RAO/Imperial River Racing
3 Sharon Anderson Ironclad/Yakima
4 Kim Frank Life Cycle Racing Team
5 Debra Windus Illy Coffee-River City Bicycles
6 Julie Ann smith Trailhead Coffee Roasters
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Nink
2 Rachel Bagley Ironclad/Yakima
3 Lisa Heathman bicycleattorney.com
4 Kristy Huffman Upper Echelon Fitness and Rehabilit
5 Allison Medellin Hammer Velo
6 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Nink Teammate Win: Deann Garcia
7 Chloe Majlinda conrad West Coast Women's Cycling p/b Nink Teammate Win: Deann Garcia
8 Stacy Stokes West Coast Women's Cycling p/b Nink Teammate Win: Deann Garcia
9 Vivian Satterfield Ironclad/Yakima Teammate Top 5: Rachel Bagley
10 Leanne Marinace Trailhead Coffee Roasters
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 8